_مایکروسافت پنل جدید

تحلیلی عمیق بر چرایی پیچیده بودن وضعیت محصولات قابل حمل مایکروسافت چرا داستان محصولات قابل حمل مایکروسافت به این شدت پیچیده و مبهم به نظر می‌رسد؟

جیسون وارد یک مقاله‌نویس در وب‌سایت ویندوز‌سنترال است. او تحلیل‌های منحصر‌به‌فردی از ماهیت واقعی مسائل پیچیده در دنیای مایکروسافت ارائه می‌دهد. او با استفاده از سرنخ‌های کوچکی که به دست می‌آورد، اساس و مفهوم اصلی داستان را با زاویه دیدی وسیع چنان روایت می‌کند که هیچ جای دیگر پیدا نخواهید کرد! این برادر کارش درست است! و واقعاً متفاوت فکر می‌کند. با ما و تحلیل ایشان در مسئله محصولات قابل حمل مایکروسافت در وینفون همراه باشید.

مقصر پیچیده شدن داستان محصولات قابل حمل مایکروسافت من هستم! البته نه شخص من، بلکه افرادی مانند من که مقاله‌نویس مسائل تکنولوژی هستند.

البته مقصر بعدی، تغییر جهت‌های ناگهانی مایکروسافت در رسیدن به اهداف کوتاه مدت در موضوع ابزار‌های قابل حمل آنها است که در مجالی دیگر به آن خواهم پرداخت.

تاکنون هیچ روایتی که به‌طور منسجم وضعیت واقعی تلاش‌های مایکروسافت در حوزه محصولات قابل حمل را به درستی بیان کند نبوده است. تمامی این روایات انگار که وحی شده باشند در طی سالها توسط برخی نویسندگان، دوست‌داران تکنولوژی و برخی فروشندگان قطعات کامپیوتری به دیگران منتقل شده است اما بیشتر این مطالب بازتاب مستقیمی از اظهارات مایکروسافت درمورد استراتژی کلی آنها نبوده است. البته که مایکروسافت هم با سیاست مرموزا‌نه‌ای که در اعلام برنامه‌هایش در دنیای ابزارهای قابل حمل در پیش گرفته در این زمینه بد‌نام است.

بنا‌بر‌این، بیشتر مطالبی که در مورد مایکروسافت و محصولات قابل حمل این کمپانی در وب منتشر شده است، نتیجه‌گیری‌های شخصی‌ای است که بر اساس اطلاعات ناقص و شرایط و وقایع زمان نوشته شدن آن مطلب، نشأت گرفته است. هرچند که بیشتر این مطالب بر اساس  داده‌های یکسانی نوشته شده‌اند، اما بر اساس دیدگاه، استنباط ذهنی و استعداد تحلیلی هر نویسنده تغییر کرده است.

این موضوع باعث به وجود آمدن چرخه بی‌پایانی از اظهار‌نظرها در مقالات شده است که ویندوزفون و تلاش‌های مایکروسافت در حوزه ابزار‌های قابل حمل را مرده جلوه می‌دهد. همین نویسندگان در کمترین زمان پس از آگاهی از اطلاعات جدید در مورد برنامه‌ای جدید عقیده‌ای کاملاً متفاوت از دیدگاه قبلی خود ارائه می‌دهند و یا در زمانی که به نظر می‌رسد دوباره بر اثر خروج یک اپلیکیشن از پلتفرم مایکروسافت یا از دست رفتن یک همکاری یا هر نوع فاجعه‌ی دیگری سایه اقبال از سر مایکروسافت کم شده است، به ارائه ارزیابی‌های تیره‌وتار می‌پردازند. اما آیا استراتژی محصولات قابل حمل مایکروسافت، به ناپایداری ارزیابی‌های متزلزل بیان شده است؟ نخیر، اینطور نیست.

زمینه‌ای که دور‌نمای دستگاه‌های پسا موبایل به‌وجود آورده‌ است

بگذارید اینطور به موضوع نگاه کنیم. اقلیم آب‌و‌هوایی و شرایط جوی، دو چیز متفاوت هستند. شرایط جوی یکی از اجزاء در اقلیم آب‌و‌هوایی است که شرایط اتمسفر یک منطقه خاص را در زمان خاص متمایز از دیگر نقاط می‌کند یا برعکس، اقلیم آب‌و‌هوایی می‌تواند شرایط جوی متنوعی در طول زمان داشته باشد. اما متاسفانه به نظر می‌آید بسیاری از ناظرین شرکت مایکروسافت با نگاه به شرایط جوی و بر اساس آن واکنش نشان می‌دهند تا بر اساس اقلیم آب‌و‌هوایی.

در زمینه نگاه بلند مدت یا همان بگوییم اقلیم آب‌و‌هوایی، مایکروسافت دائماً با ایجاد تغییر در استراتژی گوشی‌های هوشمند (موبایل) خود کاربران را مایوس و خسته کرد و کاملاً واضح است که تلاش‌های آنها در این حوزه با شکست مواجه شده است. مسلماً این قضا‌یا باعث گردید برخی افراد در دنبال کردن استراتژی مایکروسافت در حوزه ابزارهای قابل حمل نیز دچار اشتباه و چالش گردند. اما آیا استراتژی مایکروسافت در قبال ابزار‌های قابل حمل فقط به گوشی‌های هوشمند منتهی می‌شود؟ جواب منفی است. به رغم تمام این واقعیات، استراتژی ۱۰ ساله و اساسی مایکروسافت در قبال ارائه ابزار‌ی قابل حمل با قابلیت تلفن و دارای قدرت کامل ویندوز بدون تغییر باقی مانده است. حتی اگر استراتژی مایکروسافت در قبال گوشی‌های هوشمند (موبایل) هم موفقیت آمیز می‌بود آنها به دنبال ارائه دستگاهی پسا موبایل به بازار بودند.

تفاوت واکنش بین اقلیم آب‌و‌هوایی و شرایط جوی

پس چرا بیشتر پوشش‌های خبری دائماً شکست مایکروسافت در حوزه گوشی‌های هوشمند را ادعایی بر نبود هیچ استراتژی‌ فراتر از آن می‌دانند؟ به ویژه در زمانی که زیر‌بناهای این استراتژی بلند‌مدت‌ مانند پلتفرم یک‌پارچه مایکروسافت، نرم‌افزار و سخت‌افزارهای حساس به حالات استفاده، کانتینوم، اجرای کامل ویندوز بر آرم و سرما‌یه‌گذاری در کامپیوتر‌هایی با قابلیت تلفن و نیز بیانیه‌های صریح مدیران بلند‌پایه آن شرکت در خصوص وجود تعهد در حوزه دستگاه‌های قابل حمل که به شکلی غیر از تلفن‌های هوشمند است یا قول ایجاد دسته‌بندی‌های جدید در این حوزه همگی شواهدی بر‌ وارونه بودن آن خبر‌ها است.

یک دلیل عدم انسجام پوشش خبری مایکروسافت این است که تا همین اواخر خیلی‌ها نمی‌دیدند یا متوجه نمی‌شدند که مایکروسافت به دنبال انتقال دنیای ابزارهای قابل حمل از گوشی هوشمند به پس از آن است. تمایز بین حوزه گوشی‌های هوشمند و دستگاه قابل حملی، که قابلیت تلفن داشته باشد اما کارکرد آن شبیه به یک دستگاه کامپیوتر باشد برای خیلی‌ها دشوار بود.

بدون داشتن دیدگاه بلند‌مدت، شکست یا کنار‌گذاشته‌شدن حوزه گوشی‌های هوشمند از سوی مایکروسافت به مثابه شکست کامل در حوزه ابزار‌های قابل حمل تعبیر خواهد شد. لذا نتیجتاً باید گفت که بیشتر پوشش‌های خبری انجام گرفته از اقدامات شرکت مایکروسافت در حوزه قابل حمل بر اساس واکنش به یک رخداد خاص (وضعیت جوی) بوده است تا بر اساس تجزیه و تحلیل‌های موشکافانه که تصویر کامل و درستی از اوضاع را نشان دهند (اقلیم آب‌و‌هوایی).

لزوم اصلاح دیدگاه به زاویه‌ای مناسب و تصویر کامل

اغلب تجزیه‌و‌تحلیل‌های ارائه شده، بر اساس استراتژی بلند‌مدت ابزار‌های قابل حمل مایکروسافت نبوده، بلکه واکنش لحظه‌ای به یک رویداد یا خبر خاص بوده که باعث بروز استنتاج‌های سرسری و منفی گردیده و به استراتژی بلند‌مدت ابزار‌های قابل‌حمل مایکروسافت تعمیم داده شده است.

برای مثال اخیراً مدیر ارشد اجرایی بخش ویندوز مایکروسافت آقای جو بلفیوری اذعان کرد که ویندوز ۱۰ موبایل آیند‌ه‌ای ندارد، بیشتر مردم عجولانه و به اشتباه اعلام کردند که بلفیوری تایید کرد که مایکروسافت حوزه ابزار‌های قابل حمل را به کلی کنار گذاشته است! در صورتی که ویندوز ۱۰ موبایل و استراتژی بلند‌مدت مایکروسافت در قبال ابزارهای قابل حمل دو چیز کاملاً متفاوت است.

همان زمان من در توییتی اعلام کردم:

 مایکروسافت برای شناساندن تفکر جدیدش در حوزه ابزار‌های قابل حمل مجبور است حضور شکست خورده خود در حوزه گوشی‌های هوشمند را از بین ببرد.

از مزایای داشتن دید کلی از شرایط (یا همان دانستن شرایط اقلیم آب‌و‌هوایی)، ساده شدن درک اخبار و وقایع پیرامون یک موضوع است، چرا که هدف نهایی همیشه پیش چشم است ونتیجتاً از اظهار‌نظر‌های نسنجیده و اخبار متزلزل که باعث سردرگمی خوانندگان می‌گردد جلوگیری می‌شود.

اگر دیدگاه بلند مدت باشد می‌توان به راحتی متوجه شد که قرار است دستگاه قابل حمل بعدی مایکروسافت که با اظهارات بلفیوری نیز هم‌راستا است چه مشخصاتی دارد و از حرفهای عامیانه مبنی بر این‌که ویندوز در دستگاه‌های قابل حمل مرده است جلو‌گیری شود. این دستگاه قابل حمل که در آن توجه ویژه‌ای به قلم و قابلیت‌های جوهر دیجیتال شده است با سیستم عامل ویندوز Core OS که قرار است جایگزین ویندوز ۱۰ موبایل گردد راهی بازار خواهد شد.

از‌سوی‌دیگر اگر این دید کلی به‌طور مداوم در طول سالها وجود داشت تصمیم مایکروسافت مبنی بر تعطیل کردن بخش سخت‌افزار گوشی هوشمند یا دیگر تصمیمات بحث‌بر‌انگیز آنها نیز در آن دید کلی جایگاه پیدا می‌کرد، لذا عملاً می‌توان تمامی مقالاتی که بر اساس این تصمیمات، خروج مایکروسافت از حوزه ابزارهای قابل حمل نتیجه‌گیری شده است را به کل نادیده گرفت. البته که نقد یا خورده‌گرفتن به برخی تصمیمات گرفته شده کاملاً صحیح و به‌جا است.

پروژه اندرومدا: دفترچه دیجیتال از دور دست رخ می‌نماید

در حال حاضر اطلاعات در مورد چند‌وچون خصوصیات استراتژی مایکروسافت در قبال ابزار‌های قابل حمل عیان تر از گذشته شده است و خبر خوب در مورد پروژه اندرومدای مایکروسافت این است که یک دستگاه تاشو که گوشی هوشمند نیست اما قابلیت تلفن دارد و توجه ویژه‌ای به قلم و جوهر دیجیتال در آن شده است سر‌و‌کله‌اش پیدا شده است.

البته یک نگاه بلند به استراتژی مایکروسافت در طول سال‌های گذشته نیز همین دیدگاه را در حوزه ابزارهای قابل حمل به‌وجود می‌آورد.

یک تجزیه‌و‌تحلیل از سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت مایکروسافت و نه عکس‌العمل به رویداد‌های کوتاه مدت (بسیار قبل از اینکه شایعات در مورد پروژه اندرومدا سر برآورد) نشان می‌داد که مایکروسافت دستگاه قابل حملی که گوشی هوشمند نیست اما تمام قدرت ویندوز به همراه قلم، جوهر دیجیتال و احتمالاً واقعیت افزوده را یکجا داشته باشد ارائه خواهد داد.

البته از نظر کسانی که دیدگاه‌شان بر اساس یک خبر به خبر دیگر  به وجود آمده و البته زیر سیلی از اخبار بد در مورد مایکروسافت و ابزار‌های قابل حمل آنها، تاکید این موضوع که مایکروسافت حوزه ابزارهای قابل حمل را رها نکرده است یا ارائه مشخصات اولیه پروژه اندرومدا به مانند هذیان گویی بود. اما حالا همان افرادی که اعلام می‌کردند مایکروسافت هیچ آیند‌ه‌ای در محصولات قابل حمل ندارد، در مورد پروژه اندرومدا که استراتژی محصولات قابل حمل مایکروسافت است به نقل و مباحثه می‌پردازند! انگار که با واکنش لحظه‌ای به اخبار پیرامون ویندوز و موبایل سازگاری پیدا کرده باشند! اما باید فهمید که خواننده به انسجام در مباحث نیاز دارد نه واکنش لحظه‌ای!

در قبال داستان‌گویی‌هایمان مسئولیت‌پذیر باشیم

در قبال داستانی به پر حرارتی ویندوز بر ابزار‌های قابل حمل ما همه باید تفکر و دیدگاه بلند‌مدت را مد‌نظر قرار دهیم. نمی‌گویم همه باید یک عقیده داشته باشیم اما اگر کسی با دیدگاه بلند‌مدت به یک اخبار نگاه کند می‌تواند جایگاه آن خبر را درک کرده و پیامی یک‌پارچه و با انسجام نه بر اساس واکنش لحظه‌ای به خواننده منتقل کند.

نویسندگان می‌بایست انسجام در روایت‌هایشان داشته باشند، خوانندگان می‌بایست با بلوغ فکر و ذهنی باز اخبار را دنبال کنند و مایکروسافت هم باید به تعهداتش وفادار بماند. مسلماً هیچ‌کس حتی خود مایکروسافت هم همه چیز را نمی‌بیند و به این خاطر است که تغییر مسیر‌هایی در اهداف کوتاه مدت به‌وجود آمد اما اهداف بلند مدت هیچ تغییری نکرده‌اند.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

23 پست
محمدعلی معدلی
علاقه مند به اخبار و وقایع حوزه های تکنولوژی و فن آوری دوستدار شرکت مایکروسافت و نرم افزارها و سرویسهای عالی اون
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamid
پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

چیز پیچیده نداره ، چرا مایکی باید کلی هزینه کنه برا موبایل ک حداقل چارسال از رقباش عقب تره؟؟خب منطقیه نرمافزارشو برا پلتفرم دیگه توسعه بده و اینطوری هم تو عرصه موبایل حضور داره هم ب درامد میرسه و مهمتر اینه دیگه نیازی به برنامه ریزی بلند مدت نداره و ریسک هم نداره ، الانم ک داره ویندوز روی ارم رو معرفی میکنه ک ب نظر منطقی میاد ، البته ب قول یکی از دوستان اگه قرار قیمت ی دستگاه ارم حدود ۶۰۰ دلار باشه خب چه کاریه یه لپتاپ با همون قیمت میشه خرید ک خیلی کاربردی و قوی تره :/
کلا از موبایل بکشید بیرون ، موبایل میخوای برو اندروید و ای او اس بگیر . تمام ،وینفون هم دامنه رو عوض کن و اسم سایت رو بزا ویندوز ۱۰بجز موبایل 😂😁

  alireza
  پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

  عجب منطقی!!
  نسل اول سرفس پرو هم چهار سال و حتی بیشتر از رقباش مثل آیپد عقب تر بود الان چی؟؟سرفس جلو نباشه عقب نیست
  این اتفاق برای موبایل هم میتونه تکرار بشه

hamid
پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

سرفیس حداقل تو ایران فروش نداره ، سرفیس بوک با قیمت پایه ۱۴۰۰ دلاره ، مگر کسی احمق باشه ک بخره ، با این پول میشه لپتاپ گیمینگ خرید ، از هر نظر هم تکمیل تر از سرفیس بوک هست ، ضمنان داری ویندوز رو با ای او اس مقایسه میکنی پسر خوب ، مایکی ویندوز رو از نو طراحی نکرد ، از ابتدا و از زمان حتی قبل از ویندوز ۹۸ ویندوز سیستم عامل پیشرو بوده ، و مثه موبایل چند سال عقبتر نبوده ، بحث سیستم عامله نه سخت افزار ، همونطور ک دیدیم موبایل از نظر سیستم عامل شکست خورد وگرنه لومیا ۹۵۰ از نظر سخت افزاری گوشی تکمیلی بود زمان خودش ،
علت شکست ایپد هم سیستم عامل بود ، الان مک هم از ویندوز عقب تره چ برسه به ای او اس ، اما ویندوز ۱۰ موبایل یه گند به تمام معنا بود ، مث ویندوز rt :/

  alireza
  پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

  !!!!!!
  مایکروسافت اگه گوشی معرفی کنه با سیستم عامل ویندوز موبایل نیست حتما!!احتمال بالا ویندوز 10 هست
  بله سرفس تو ایران فروش نداره ولی مگه ایران مهمه؟؟سرفس 2000 دلاری رو 11 میلیون میدن!!اگه همه به جای 1400 دلار میر فتن سیستم گیمینگ میگرفتن که الان سرفس ها باید جمع شده باشن!!!هرچیزی جای خودش رو داره.امار فروش رو ببین
  نمیدونم چی شد که فکر کردی آیپد شکست خوردست!!واقعا آمار فروش آیپد رو ببین حداقل دو سه برابر سرفس میفروشه
  شما دسته بندی رو فراموش کردی هرچیزی کاربرد خودش رو داره!!

حسین دیانتی
پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

در نهایت مقاله ی متفاوتی نبود و همونی که قبلا دنیل روبینیو و دیگران در ویندوز سنترال مینوشتن همونو تکرار کرده بود. ژانر یک قرارداد و مناسبات اجتماعی هست و تکنولوژی هم از این موضوع مستثنی نیست و کمتر نویسنده ای هست که چیزی بنویسه که خوراک رسانه ای نباشه و به عبارتی یک محدودیت ساختاری نویسنده های این حوزه رو گرفته. علت هم تجاری بودن بحث هست و وقتی بازار وارد نویسندگی شد نوشته ها نمیتونن عمیق باشن و به قولی از شرایط اب و هوایی به اقلیم اب و هوایی کوچ کنن و به دنبال نوشته های سطحی کاربران سطحی هم زیاد میشن. نویسنده ها باید انسجام داشته باشن؟ انسجام روایت پردازی از نظر تئوریک که دیگه غیر ممکنه تقریبا و منظورشون از انسجام نوشته ها بیشتر حفظ موضع هست به نظر من تا فضایی مثل خود ویندوز سنترال و بسیاری از سایت های داخلی و خارجی پیش بیاد که مثلا مطلبی بنویسن با این مضمون که چرا باید گوشی اندرویدی بخرید و بعد بگن بخرید تا بتونید روش اپ های مایکروسافت رو نصب کنید.تازه خود نویسنده ها خودشون بازتولید کننده ی نظام مصرفی هستن که وجود داره و این ربطی به اپل و گوگل نداره اپل و گوگل خودشون محصول نظام مقرفی هستن و باز تولید کنندش.همه ی شرکت ها همه جای دنیا در واقع

javad
پاسخ دهید سه شنبه 21 آذر 1396

چیز پیچیده ای نداره دو ساله که فاتحه ویندوز موبایل خونده شده سرفیس هم افسانهای بیشتر نیست مایکی نتونست رزومینگ و لودینگ رو حل کنه آرزو به دل مرد

کاربر راهنما
پاسخ دهید چهارشنبه 22 آذر 1396

حیف پول…
یکی از بدترین خریدهای عمرم

winphone
پاسخ دهید پنجشنبه 23 آذر 1396

کاربران ،چیزی ک مایکروسافت فراموش کرده
رقبا ،چیزی ک مایکروسافت مغرور بهشون توجه نکرده
و زمان اینکه من کاربر منتظر لودینگ و ریسیومینگ و کمبود اپ نمیتونم بمانم
و رقبایی ک هر لحظه با نواوری و کیفیت و فراوانی تبر ب ریشه مایکی زدن

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,