پس از شایعات و اخبار فراوانی که در خصوص نسل بعدی گوشی های هوشمند مایکروسافت شنیده می شود، اکنون بسیاری از هواداران ویندوز فون در انتظار ارائه ویندوز 10 بر روی پردازنده های آرم با رابط کاربری Cshell و یا عرضه یک پاکت پی سی هستند. اخیراً آقای جو بلفیوری مصاحبه ای انجام داده و به نکاتی اشاره کرده که می خواهیم ببینیم آیا اخبار منتشره و این نوع اظهار نظرهای مدیران مایکروسافت در یک راستا قرار دارند و یا در تناقض با یکدیگر هستند.

اما اظهارات مدیر بخش سیستم های عامل شرکت چه بوده که باعث شده تا به ابهام راهبرد مایکروسافت در این زمینه افزوده شود؟ با هم  آن را مرور می کنیم:

ارایه ویندوز 10 بر روی پردازنده های آرم تلاشی است در راستای آوردن تجربه ویندوز دسکتاپ بر روی دستگاه هایی همیشه متصل به اینترنت با طول عمر باتری بسیار بالا. چنین تجربه ای لزوماً به معنای گوشی هوشمند نیست. برای تجربه ویندوز بر روی آرم در گوشی های هوشمند ما هم اکنون ویندوز 10 موبایل را داریم. بنابراین منظور از ویندوز 10 بر روی آرم عبارت است از تجربه  آنچه که در دسکتاپ وجود دارد با طول عمر باتری زیاد که پردازنده های آرم آن را به ارمغان می آورند.

از صحبتهای بلفیوری چند نکته قابل برداشت است که عبارتند از:

 • مایکروسافت ویندوز 10 را بر روی گوشی ها دارد.
 • ویندوز 10 بر روی آرم برای دسکتاپ خواهد بود.
 • ویندوز 10 بر روی آرم برای تجربه ویندوز دسکتاب بر روی دستگاه های همیشه متصل با طول عمر باتری بسیار بالا عرضه خواهد شد.

برخی بر این باورند که اظهارتی از این دست در نهایت مانع از عرضه ویندوزی که در هر دستگاهی تجربه واحدی ارایه خواهد کرد از جمله دستگاه های مادولار/ماژولار یا پاکت پی سی هایی با قابلیت تبدیل به یک گوشی هوشمند خواهد شد. از نظر این عده با نگاهی به جمله وی که گفته ما اکنون ویندوز 10 موبایل را برای تجربه ویندوز بر روی گوشی های هوشمند داریم چگونه می توان انتظار عرضه دستگاهی با  تجربه ویندوز 10 بر روی یک پاکت پی سی با قابلیت تبدیل به گوشی را داشت در حالیکه می دانیم این تجربه موبایلی تا سال 2018 که پشتیبانی از ویندوز 10 موبایل خاتمه می یابد به پایان خواهد رسید. در پاسخ باید گفت به نظر می آید جملات وی به شکلی کاملاً دقیق طراحی شده تا همچنان تا زمان عرضه ویندوز 10 بر روی آرم که تجربه یک ویندوز بر روی هر دستگاهی را به ارمغان می آورد مطابق با استراتژی جدید مایکروسافت محرمانه باقی بماند.

ویندوز 10 بر روی آرم

تاکید بلفیوری بر روی تلاش مایکروسافت در عرضه ویندوز 10 بر روی آرم در دستگاه های همیشه متصل با طول عمر باتری بالا با راهبرد مایکروسافت برای ارایه تجربه یکسان ویندوز 10 بر روی هر دستگاهی که از قابلیت کانتینیوم پشتیبانی می کند و توسط ساتیا نادلا نیز ادعا شده است هیچ تضادی ندارد. در واقع برای تولید دستگاهی که تمامی قابیلت های ویندوز دسکتاپ را داشته باشد و همزمان قابل تبدیل به  یک گوشی هوشمند هم باشد و همواره متصل بوده و طول عمر باتری بالایی هم داشته باشد لازم است ویندوز 10 بر روی پردازنده های آرم اجرا شود. سرمایه گذاری مایکروسافت بر روی ویندوز 10 آرم یک محصول فوری دارد که در سال جاری رونمایی می شود؛ دستگاهی با قابلیت پشتیبانی از سیم کارت که بخشی از استراتژی موبایل مایکروسافت خواهد بود. در واقع هدف اصلی مایکروسافت عرضه تجربه ویندوز دسکتاپ بر روی دستگاهی جیبی مبتنی بر پردازنده های آرم با قابلیت کانتینیوم خواهد بود. به بیانی دیگر وقتی به طور جامع و دقیق به سرمایه گذاری مایکروسافت بر روی کانتینیوم بنگریم متوجه خواهیم شد که هدف از ویندوز 10 بر روی آرم ارائه تجربه ویندوز 10 کامل بر روی دستگاه های همیشه متصل با طول عمر باتری بالا شبیه به یک گوشی هوشمند خواهد بود.

قدرت یک کامپیوتر با قابلیت کانتینیوم و رابط کاربری Cshell

همانطور که می دانیم کانتینیوم قابلیتی است که بوسیله آن با اتصال گوشی هوشمند از طریق یک داک به یک صفحه نمایش و ماوس و کیبورد امکان تجربه ویندوز 10 دسکتاپ را خواهیم داشت. پس  با نگاهی به اظهارت پیشین مدیرعامل مایکروسافت که بر قابلیت کانتینیوم ویندوز 10 تکیه داشت، برای داشتن تجربه کامل ویندوز 10 دسکتاپ، به گوشی هوشمندی با قدرت یک کامپیوتر نیاز است. به عبارتی  اگر قرار است کاربران کامپیوترها را با گوشی های هوشمندی که دارای قابلیت کانتینیوم است جایگزین نمایند،  لازم است این گوشی همه توانایی های یک کامپیوتر را داشته باشد. بنابراین اینکه مایکروسافت در حال بهینه سازی ویندوز 10 برای ارایه تجربه یکسان بر روی گوشی های هوشمند است مبالغه آمیز نخواهد بود. رابط کاربری Cshell هم  به کمک خواهد آمد تا زمانی که از کانتینیوم استفاده می شود سیستم عامل حالت دسکتاپ و در غیر اینصورت در حالت لمسی قابل استفاده باشد.

اجازه دهید، همه می دانیم، مشکل کمبود برنامه و اپلیکیشن همچنان پابرجاست

هیچ کدام از مواردی که گفته شد مشکل کمبود برنامه و اپلیکیشن را حل نمی کند. مایکروسافت اخیراً اقدام به تولید ویندوز 10S  کرده که قابلیت اجرای برنامه های win 32  را به شکلی کاملاً مدرن و منطبق با ویندوز 10 داراست .  ورود این برنامه ها به شکل یونیورسال از طریق  برنامه  Desktop Bridge کمک شایانی به  غنی شدن و محبوبیت استور خواهد کرد و نهایتاً رشد این اکوسیستم با برنامه های یونیورسال، توسعه دهندگان و برنامه نویسان حوزه موبایل را ترغیب و تشویق خواهد نمود تا برنامه های بیشتری برای ویندوز 10 و ابر موبایل مایکروسافت تولید نمایند.

و در پایان …

با توجه به اخبار واصله از درون شرکت و صحبت های مدیران آن پیرامون کانتینیوم، Cshell، اندرومدا و اخیراً Windows Core OS این باور ایجاد شده که مایکروسافت در حال کار بر روی پروژه ای بی سابقه برای ادغام کامپیوتر و موبایل است. مسیر و نبرد سختی خواهد بود اما هدف آن مقابله با گوشی های اندرویدی و آیفون نیست، بلکه هدف ایجاد دسته بندی جدیدی است که قدرت یک کامپیوتر را در یک گوشی ارائه خواهد کرد. البته که تضمینی برای موفقیت این دستگاه هم وجود نخواهد داشت اما ممکن است ویژگی ها و قدرت آن موجب تولید برنامه های خوب و کاربردی شود که باعث موفقیتش خواهد شد.

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  بهمن
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مهر 1396

  مایکروسافت به گور باباش خندیده
  دارم میبرم گوشی ویندوزیمو بفروشم اعصابم خورده
  اه اه
  کچل بیشعور

   ahmad
   پاسخ دهید یکشنبه 30 مهر 1396

   داداش بگو کجاست جایی که میبری گوشیو بفروشی ماهم بیایم 🙂 مرسی اه

    احمدرضا
    پاسخ دهید یکشنبه 30 مهر 1396

    سلام دوستان من خودم ویندوزی بودم ۹۵۰ xl هم داشتم و دارم یعنی پرچمدار ویندوزفون انقدر بدبختیم که حتی نمیخرنش و گذاشتمش کنار امروز رفتم و نوت ۸ خریدم خیلی خیلی خوبه من خودم ۵ سال ویندوزی بودم انقدر امکانات داره که در مقابل ویندوز ۱ به یک میلیارده

  win
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مهر 1396

  یه سری افراد بدون اینکه متن رو بخونن میان اینجا تو نظرات حرف های سطح پایین وغیر منطقی میزنن و آبروی خودشونو میبرن. توی متن گفته شده که دستگاه احتمالی رقیب آیفون و اندروید نیست هرچند که قابلیت تماس داشته باشه یعنی در واقع یک رایانه کوچکه که میتونه تماس هم برقرار کنه و تلفن همراه نیست بلکه رایانه همراه است.

  کیان۲
  پاسخ دهید یکشنبه 30 مهر 1396

  با نظر کاربرwin موافقم.

  رضا
  پاسخ دهید دوشنبه 1 آبان 1396

  تهش این میشه که یه گوشی هیبریدی تولید میکنه که خوب هم هس ولی در نهایت شکست میخوره بخاطر خلا نرم افزاری و باگ و تبلیغات ناکافی،بعدش همونو شرکتای اندرویدی و اپل کپی میکنه برا خودش

  مجتبی
  پاسخ دهید دوشنبه 1 آبان 1396

  درود
  دوستان عزیز نحوه تغییر روشنایی پس زمینه ار حالت low-high به حالت درصدی که میشه از صفر تا 100 درصد تغییر داد از طریق interop tools و تغییر رجیستری کسی میدونه؟
  خیلی لازمه برام گوشی شبا هم نورش زیاده تو حالت low و اذیت کننده اس
  اگه کسی میدونه ممنون میشم

  علیرضا
  پاسخ دهید دوشنبه 1 آبان 1396

  انقدر باگ داره خستم کرده هندی دروغ گو
  من خودم میخوام نوکیا بخرم گور بابای مایکروسافت

   هانی
   پاسخ دهید سه شنبه 2 آبان 1396

   تو این کار شک نکن برادر
   من خودم چند سال ویندوز فونی بودم. لومیا 620، 625، مایکروسافت 640 ایکس ال و این یه سال آخر 950 ایکس ال. در نهایت چند ماه پیش خسته شدم و یه نوکیا 6 گرفتم.واقعا راضی کننده بود. از همین مای نوکیا گرفتم و واقعا تمام کمبود هام یهویی جبران شد.
   البته بعضی وقتا دلم واسه دوربین 950 ایکس ال واقعا تنگ میشه . . .

  کیوان
  پاسخ دهید سه شنبه 2 آبان 1396

  من بهتون همین جا قول میدم اگه این امکان فراهم بشه که ویندوز روی آرم کار کنه,همین نوکیا دستگاه مورد نظر رو تولید خواهد کرد

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , ,