_متفرقه پنل جدید

چرا از کروم به فایرفاکس کوانتوم کوچ کردم؟! فایرفاکس کوانتوم را امتحان کنید!

از زمان انتشار فایرفاکس کوانتوم بی وقفه از آن استفاده می کنم. سال ها بود که با هر به روز رسانی جدید، فایرفاکس بیش از پیش از کروم کند تر می شد اما فایرفاکس اکنون دوباره به یک رقیب قوی، سریع و مدرن در دنیای مرورگرها تبدیل شده است. این مرورگر به اندازه ای پیشرفت کرده است که راضی شدم از کروم به فایرفاکس کوانتوم کوچ کنم. اما چرا؟ با وینفون همراه باشید.

موزیلا، سازنده فایرفاکس، برخلاف گوگل و دیگر غول های تکنولوژی مانند مایکروسافت و اپل که قصد تحمیل تکنولوژی خود به دنیا را دارند، شرکتی کوچک است که هدف آن “تبدیل دنیای وب به جایی بهتر” است. برای اولین بار پس از سال ها فایرفاکس می تواند جایگزینی لایق برای کروم باشد.

فایرفاکس جدید واقعا سریع است

اولین باری که از فایرفاکس استفاده کردم سال 2002 بود. آن زمان فایرفاکس به نام Phoenix شناخته می شد و نسبت به اینترنت اکسپلورر مرورگر بهتر و مدرن تری بود اما کروم روی کار آمد و تاج و تخت پادشاهی دنیای مرورگرها را از فایرفاکس گرفت. کروم مرورگر سریع و ایمن تری بود که از سخت افزارهای مدرن استفاده بهتری می کرد. از آن زمان به بعد در عین استفاده از کروم، گاهی نیز به فایرفاکس سری می زدم و آن را امتحان می کردم اما حتی اعمال ساده ای مانند جا به جایی بین زبانه ها نیز در فایرفاکس کندتر از کروم بود.

اخیرا به لطف تلاش های موزیلا، فایرفاکس دوباره به حریفی قدر برای کروم تبدیل شده است. در فایرفاکس جدید، پردازش رابط کاربری جدا از پردازش صفحات وب انجام می شود. در نتیجه بارگیری صفحات سنگین باعث کند شدن مرورگر نمی شود. از نظر سرعت فایرفاکس به خوبی توانسته است خود را به کروم برساند و حتی از کروم سریع تر باشد. ویدیو پایین را که مقایسه سرعت کروم و فایرفاکس کوانتوم بتا در بارگیری 10 سایت محبوب است را ببینید. جدا از سرعت بارگیری و بنچمارک ها، فایرفاکس کوانتوم حس و حال سریع بودن را به شما القا می کند.

انتظار می رود که فایرفاکس کوانتوم در آینده سریع تر از این هم بشود. موزیلا از موتور پردازشی Servo در فایرفاکس کوانتوم استفاده کرده است که در مرحله آزمایشی قرار دارد و فعلا فقط پردازش CSS را برعهده دارد. در آینده و با پیشرفت Servo باید شاهد سرعت بیشتری در فایرفاکس باشیم.

متون در فایرفاکس بهتر نمایش داده می شوند

مشکلی بزرگی که در کروم وجود دارد و کمتر کسی به آن توجه می کند نحوه نمایش متن است. متون کروم در مقایسه با فایرفاکس و مایکروسافت اِج خوب نمایش داده نمی شوند. در کروم متون مقداری ظریف تر از حالت عادیست که می تواند برای خواندن متون ریز مشکل ایجاد کند.

این تفاوت ممکن است در نگاه اول چندان به چشم نیاید اما می توانید سایتی را با کروم و فایرفاکس باز کنید و تفاوت را ببینید. متون فایرفاکس کمی ضخیم تر و خوانا تر از کروم است. این تفاوت ضخامت ممکن است بسته به نمایشگر و تنظیمات رزولوشن شما کمتر باشد اما احتمالا آن را متوجه خواهید شد. در اسکرین شات فوق، متن بالا در  فایرفاکس و متن پایین در کروم نمایش داده شده است.

این نکته بارها به توسعه دهندگان کروم گوشزد شده است اما به نظر نمی رسد که آنها قصد رفع این مشکل را داشته باشند.

افزونه های فایرفاکس از کروم قدرتمند تر اند

برای کاربران قدیمی فایرفاکس که از افزونه های فایرفاکس استفاده می کردند، سیستم افزونه های فایرفاکس کوانتوم چندان راضی کننده نیست. فایرفاکس مدتی است که از افزونه های WebExtentions که مشابه افزونه های کروم هستند پشتیبانی می کند اما هم اکنون در فایرفاکس کوانتوم فقط این نوع افزونه پشتیبانی می شود و افزونه های قدیمی و قدرتمند XUL دیگر قابل استفاده نخواهند بود. افزونه های قدیمی XUL به رابط کاربری فایرفاکس دسترسی کامل داشتند که آن ها را بسیار قدرتمند می کرد اما این بدین معنی بود که در مقابل این افزونه های می توانستند مشکلاتی را برای مرورگر ایجاد کنند. این افزونه ها معمولا بعد از به روز رسانی فایرفاکس دچار مشکلاتی می شدند و از آن جایی که فایرفاکس کوانتوم از پایه با سیستم جدیدی ساخته شده است، با آن هماهنگ نیستند.

به عنوان یک کاربر کروم می توانم بگویم که فایرفاکس نه تنها در زمینه افزونه ها از کروم عقب تر نیست، بلکه در مواردی نیز از کروم جلوتر است. اگر بازی ها و افزونه های نه چندان مهم فروشگاه کروم را نادیده بگیریم، فایرفاکس افزونه های کاربردی زیادی دارد که گوگل کروم از آن محروم است.

نمونه از افزونه های کاربردی و جالب فایرفاکس افزونه Tree Style Tab است که زبانه های باز شده را به صورت درختی در کناره صفحه نمایش به حالت عمودی نشان می دهد که برای صفحه نمایش های عریض و مدیریت تعداد زیادی زبانه یک ابزار فوق العاده است. این افزونه به خوبی زبانه هایی که از یک زبانه دیگر باز شده اند و آن هایی که به یکدیگر مرتبط هستند را دسته بندی می کند.

کروم نه تنها چنین افزونه ای ندارد، بلکه حتی در آینده هم نخواهد داشت چون افزونه های کروم اجازه ندارند از یک نوار کناری در مرورگر استفاده کنند. تعدادی نمایشگر زبانه به حالت عمودی در فروشگاه کروم وجود دارند که در یک پنجره جدید باز می شوند و اکثر کاربران تمایلی برای استفاده از آن ندارند.

درست است که فایرفاکس اکنون از افزونه هایی شبیه به کروم استفاده می کند اما فایرفاکس می تواند اختیارات بیشتری به افزونه ها بدهد تا از فضای مرورگر بهترین استفاده را بکنند. مطمئناً فایرفاکس در آینده نیز افزونه های خود را بهبود خواهد بخشید تا در ادامه نیز با افزونه های قدرتمندش، از کروم جلو باشد.

فایرفاکس برخلاف کروم ویژگی نمایش متن دارد

فایرفاکس و اکثر مرورگر های مدرن مانند سافاری اپل و مایکروسافت اج، حالت نمایش متنی (Reader View) دارند که متون را از صفحه استخراج کرده و برای خوانایی بهتر بدون هیچ المان اضافه ای نشان می دهد. این ویژگی جدیدی برای فایرفاکس نیست اما کروم از اضافه کردن این ویژگی به مرورگر خود سرباز می زند. توسعه دهندگان کروم سالها پیش در حال تست چنین قابلیتی بودند اما این ویژگی هیچ وقت به کروم اضافه نشد.

برای دسترسی به این گزینه در فایرفاکس کافیست یک صفحه که شامل یک مقاله است را باز کنید و Enter Reader View را بزنید که در کنار آدرس صفحه قرار دارد. صفحه ای ساده بدون عکس، ویدیو، تصویر زمینه و المان های دیگری که مزاحم خواندن شما می شوند برایتان باز خواهد شد.

شما می توانید این ویژگی را با دانلود افزونه به کروم اضافه کنید ولی جالب است که فایرفاکس این ویژگی را دارد و گوگل حتی تلاشی برای اضافه کردن آن به کروم نمی کند.

هماهنگی فایرفاکس با موبایل و قابلیت ارسال زبانه ها

فایرفاکس در زمینه هماهنگی با نسخه موبایل نیز به خوبی کروم است. Firefox Sync قابلیتی است که اطلاعات را بین تمام دستگاه های فایرفاکسی شما به اشتراک می گذارد. بنابرین شما می توانید صفحات ذخیره شده تان را در هر مکانی در دسترس داشته باشید. نسخه موبایل فایرفاکس برای آیفون، آیپد و اندروید در دسترس است.

در این مورد نیز ویژگی جالبی وجود دارد که کروم ارائه نمی دهند. ویژگی Sent Tab to Device به شما اجازه می دهد که زبانه ای را به دستگاه دیگری بفرستید که با حساب فایرفاکس شما همگام شده است. با این کار بلافاصله زبانه مورد نظر در دستگاهتان باز می شود که بسیار راحت و کارآمد است.

در مجموع می توان گفت فایرفاکس کوانتوم به خوبی کروم یا حتی بهتر از آن است و ویژگی هایی دارد که کروم ارائه نمی دهد. فایرفاکس کوانتوم مرورگر خوبی است و من به شخصه آن را به کروم ترجیح می دهم اما آیا شما هم باید به جای کروم از فایرفاکس استفاده کنید؟ این کاملا به خود شما بستگی دارد.

فایرفاکس باز هم یک رقیب قدرتمند و هم سطح با کروم است و این باعث خوشحالیست. با این حرکت موزیلا، رقابت در بازار مرورگرها شدید تر خواهد شد و احتمالا شاهد بهبود های روز افزون هر دو مرورگر باشیم.

منبع :

HOW TO GEEK

180 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,