در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ مایکروسافت جنبه های بیش تری از ویندوز واقعیت ترکیبی را آشکار ساخت. بر طبق زمانبندی این شرکت از تابستان هدست های واقعیت ترکیبی برای توسعه دهندگان عرضه خواهند شد و تا پایان سال در درسترس عموم خواهد بود.

اکنون دیگر جنبه های واقعیت ترکیبی پروژه اسکورپیو به شدت جذاب شده اند

کنسول انقلابی مایکروسافت یعنی Project Scorpio در نمایشگاه E3 امسال رونمایی خواهد شد، و عرضه عمومی آن احتمالا در تعطیلات سال نو میلادی انجام خواهد گرفت. پس زمان نسبتا زیادی مانده تا گیمرها این کنسول قدرتمند را در خانه ها خود داشته باشند، اما دلایل زیادی برای هیجان زده شدن در مورد این کنسول وجود دارد.

یکی از نقاط ابهام در مورد این کنسول نحوه کارکرد واقعیت مجازی در آن بود، که یکی از فرضیات محکم در این زمینه نقش پر رنگ ویندوز واقعیت ترکیبی در این کنسول بوده است. استراتژی و راهکار مایکروسافت برای ورود واقعیت مجازی در کنسول آتی خود در طی کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ واضح و آشکار گشت.

با افزوده شدن کنترلرهای حرکتی به ویندوز واقعیت ترکیبی مشخص شده که استراتژی مایکروسافت در زمینه واقعیت مجازی اکس باکس، صرفا در حد ارایه محصولی مشابه رقیب و رقابت با آن نیست، چرا که به نظر می رسد ردموندی ها روشی را اتخاذ کرده اند که کل رقابت را دگرگون خواهد کرد.

بگذارید قبل از آنکه بیش تر به بررسی راهکار مایکروسافت در زمینه واقعیت مجازی بپردازیم، نگاهی به حریف داشته باشیم. حقیقت این است که PlayStation VR تجربه خوبی را فراهم آورده است. هدست سونی خوب ساخته شده و جذاب به نظر می رسد. البته روزلوشن نمایشگر هدست به صورت واضح پایین است، اما به هر شکل تاکنون توسعه دهندگان محتوای خوبی برای آن ایجاد کرده اند.

اما علاوه بر پایین بودن روزلوشن هدست سونی، این هدست مشکلات دیگری را نیز به خود می بیند، سیستم ردیابی این هدست که بر مبنای نور است در شرایطی که نوردهی درست نباشد، به شدت دچار مشکل شده و احمق به نظر می رسد. از سوی دیگر کابل متصل به جعبه همگام سازی گیج کننده است، و کنترلر های حرکتی این هدست در قیاس با رقبایی چون Oculuc و یا HTC در بهترین حالت، عملکردی در حد متوسط دارند.

ویندوز واقعیت ترکیبی، پروژه اسکورپیو، سطحی بالاتر از واقعیت مجازی

حقیقت این است که ویندوز واقعیت ترکیبی بر روی اکس باکس اسکورپیو این توانایی را دارد که در اولین عرضه خود هیچ کدام از مشکلات هدست سونی را نداشت باشد، و به راحتی رقیب را از میدان خارج سازد.

شاید برخی بگویند چطور این نتیجه را گرفته ایم، حقیقت این است که ما مدت ها است هدست ایسر را آزمایش کرده ایم، این هدست سبک ترین هدست واقعیت مجازی است که در بازار عرضه شده است، پس در وهله اول کاربر را کمتر خسته خواهد کرد.

از سوی دیگر در این هدست تعدد کابل وجود ندارد، هر پردازشی که لازم است توسط صرفا یک کابلی که به هدست متصل شده انجام می گیرد، این یعنی سادگی، عاملی مهم در جذب مخاطب. شما کافی است تا یک کابل را به هدست وصل کنید و شروع به لذت بردن از بازی کنید.

از سوی دیگر هدست ایسر نیاز به هیچ گونه سنسور اضافه ندارد، و به هیچ عنوان شرایط نوری محیط، و یا بازتاب نور از اشیا بر عملکرد این هدست اثری نخواهند داشت. این هدست ها آمده اند تا راحتی را در واقعیت مجازی معنا دهند.

زیاد عجله نکنید، مزیت های هدست واقعیت ترکیبی ایسر که بر مبنای پلتفرم مایکروسافت ساخته شده به همین جا ختم نمی شود، هنوز اصل داستان را نگفته ایم. ستاره واقعی در محصول ایسر کنترلرهای حرکتی آن است.

به واسطه طراحی خاص این کنترلرها، عملکرد آن ها به شدت دقیق است و از این بابت سونی انگار یک اسباب بازی را به مشتری ارایه داده است. چرا که کنترلرهای حرکتی ویندوز واقعیت ترکیبی از طراحی که مایکروسافت برای هالولنز اختراع کرده بهره می برند، در این طراحی به واسطه سنسورهایی که در قسمت جلوی سنسور قرار گرفته موقعیت سنجی انجام می شود.

از سوی دیگر در زمینه هزینه ای که مشتری باید بپردازد هم کفه ترازو به نفع پلتفرم مایکروسافت است. باندل کامل واقعیت مجازی سونی که شامل دوربین، کنترلرها و یک بازی آموزشی است، ۴۹۹ دلار قیمت دارد، این در حالی است که باندل شرکت ایسر صد دلار ارزان تر بوده و برجسب قیمتی ۳۹۹ دلاری را به خود می بیند.

هدست ایسر برای استفاده با کامپیوترهای شخصی عرضه می شود، اما در صورتی که این هدست با پروژه اسکورپیو نیز سازگار باشد، تحول بزرگی در عرصه واقعیت مجازی رخ خواهد داد. چرا که با این اتفاق تجربه واقعیت مجازی اکس باکس ۱۰۰ دلار کمتر از واقعیت مجازی پلی استیشن خواهد بود، و در دنیای کنسول ها این ۱۰۰ دلارها همیشه پیروزی یا شکست یک محصول را تعیین کرده اند.

مایکروسافت هنوز چیزی در این زمینه عنوان نکرده، اما مطمئنا در کنفرانس E3 این شرکت اخبار بیش تری در این زمینه خواهیم شنید.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,