Region-Settings

طی هفته ی گذشته خبر برداشته شدن تحریم ها و اجرایی شدن برجام (برنامه ی جامع اقدام مشترک) به تیتر اول رسانه ها تبدیل شد. جدای از تبعات مثبتی که این توافق برای فناوری دوستان در پی دارد و محدودیت هایی که از بین می روند، اما آیا استور ویندوز هم دارای ریجن اختصاصی ایران خواهد شد؟ ما در این مطلب قصد داریم کمی در این خصوص شفاف سازی کنیم و به چند سوال پاسخ دهیم. با وینفون همراه باشید.

ریجن یا منطقه ی گوشی دقیقا چیست؟

مایکروسافت در گوشی های ویندوز فونی و البته سیستم عامل ویندوز دسکتاپ، بخشی را تدارک دیده است که بر اساس آن کاربران می توانند منطقه ی خود را بر اساس موقعیت جغرافیایی خود مشخص کنند. این کار دلایل بسیاری دارد که از مهم ترین آن می توان به بومی سازی محتوای دیجیتال برای آن منطقه ی جغرافیایی اشاره کرد. برای مثال با تغییر ریجن از آمریکا به اسپانیا، کرتانای انگلیسی زبان، اسپانیولی می شود و شوخی ها و مطالبی را مطرح می کند که ی فرد اسپانیایی آن را بهتر متوجه می شود. یا برای مثال برنامه و بازی های اسپانیایی زبان و مناسب اسپانیا در صفحه ی اول استور اسپانیا نمایش داده می شود و یک کاربران اسپانیایی حین کار کردن با گوشی خود احساس راحتی بیش تری می کند.

پشتیبانی مایکروسافت از ایران

مایکروسافت یکی از معدود شرکت های فناوری آمریکایی هست که پشتیبانی بسیار خوبی از کاربران ایرانی و زبان فارسی داشته و دارد. این موضوع زمانی مهم تر جلوه می کند که بسیاری از شرکت های آمریکایی و حتی اروپایی، به دلیل تحریم های چند جانبه ی کشور های اروپایی و آمریکایی قادر به ارائه خدمات به ایرانیان نبودند و حتی در بسیاری از مواقع دسترسی کاربران ایرانی را به بسیاری از سرویس های خود قطع می کردند. اما مایکروسافت یک شرکت چند ملیتی محسوب می شود که مقر آن در آمریکا قرار گرفته است و در گذشته نشان داده که به راحتی زیر دستورات مقامات آمریکایی سر خم نمی کند و حتی برای به کرسی نشاندن حرف خود هزینه های بسیاری را متحمل می شود.

ردموندی ها سالهاست که پشتیبانی بسیار خوب خود از ایران و زبان فارسی را در ویندوز و ویندوز فون نشان داده اند و سعی کرده اند جدید ترین امکانات خود را همچون دیگر زبان ها برای زبان فارسی نیز مهیا کنند. اما این امکانات تنها به زبان محدود نمی شود و در حالی که استور ویندوز ۸ و ۸.۱ برای ایرانیان به دلیل تحریم ها قابل دسترس نبود، اما استور ویندوز فون ۸ و ۸.۱ در صورتی که ریجن دستگاه را بر روی کشوری غیر از ایران تنظیم می کردید قابل دسترس بود. اما مشکل در دسترسی نبودن ریجن ایران، تحریم و محدودیت نبود!

ریجن ایران

مایکروسافت در ابتدا مجبور بود به دلیل تحریم های بسیار سرسختانه، ریجن ایران را عملا نسازد و کاربران ایرانی با انتخاب ریجن ایران، نتوانند استور ویندوز فون را باز کنند، چراکه در واقع استوری برای نمایش وجود ندارد. بگذارید یک بار دیگر گفته ی خود خود در چند پاراگراف بالاتر را یادآوری کنیم. مایکروسافت با ایجاد ریجن های مختلف، محتوای محلی و م خصوص به ریجن را آماده سازی می کند، اما ریجن ایران هیچ گاه آماده نشده است و در واقع در آن هیچ محتوایی وجود ندارد. بنابراین حتی بعد از اینکه استور ویندوز ۱۰ دسکتاپ هم برای ایرانیان قابل دسترس شد و حتی تحریم ها هم برداشته شد، ریجن ایران قابل دسترس نبود.

بالاخره استور محلی خود را خواهیم داشت؟

اما این وضع تا به کی ادامه خواهد داشت؟ ما قبلا از منابع خود در مایکروسافت وضعیت استور ویندوز برای ایران را پرسیده ایم و می دانیم که مایکروسافت در حال آماده سازی استور ایران است. اما این آماده سازی آن قدر ها هم که فکر می کنید راحت نیست و موانع بسیار زیادی در این راه وجود دارد. اولین مانع برنامه نویسان و ناشران خارجی بازی و برنامه در استور ویندوز هستند و دومین مانع، مربوط به پرداخت های آنلاین می شود.

 • مشکل اول: ناشران

مشکل قابل حل تر اول، مربوط به ناشران برنامه و بازی و در واقع توسعه دهندگان می شود. چیزی که باید در این خصوص بدانید این است که برنامه نویسان حین انتشار یک بازی و برنامه، می توانند انتخاب کنند که بازی یا برنامه ی آن ها برای چه منطقه ای منتشر شود و در واقع در استور چه منطقه ای قرار گیرد. برای مثال رودی وین، زمانی که فهمید برنامه ی Tinder در برزیل دارای مشکلات قانونی است، کلاینت ۶tin خود را برای ریجن برزیل از دسترسی خارج کرد. اما تاکنون گزینه ای برای ریجن ایران وجود نداشته است و در واقع برنامه نویسان نمی توانستند انتخاب کنند که برنامه ی آن ها بر روی ریجن ایران هم منتشر شود. حال با ایجاد ریجن ایران، هیچ برنامه ای در ریجن ایران قرار نمی گیرد تا اینکه خود برنامه نویسان گزینه ی ریجن ایران را نیز برای برنامه ی خود فعال کنند. البته مایکروسافت می تواند خیلی راحت دسترسی برنامه هایی که فکر می کند برای کاربران ایرانی مناسب است را باز کند، و سپس به برنامه نویسان اطلاع دهد که برنامه ی آن ها برای ریجن ایران نیز در دسترسی قرار گرفته است. با این حال آماده سازی برنامه و بازی های مناسب برای ایران از میان بیش از ۵۰۰ هزار برنامه و بازی نیز کار راحتی نیست و چند ماهی زمان می برد.

 • مشکل دوم: پرداخت آنلاین

مشکل بزرگ تر و سخت تری که در راه ریجن ایران وجود دارد، نحوه ی پرداخت پول و خرید برنامه و بازی در استور است. این مشکلیست که حتی شرکت Netflix نیز پس از باز کردن دسترسی کاربران ایرانی به برنامه ی خود، نتوانست آن را حل کند و کاربران ایرانی همچنان ناتوان از پرداخت اشتراک ماهیانه ی خود هستند. همانطور که می دانید برای این منظور مایکروسافت یا باید با بانک های ایرانی وارد مذاکره شود و امکان خرید مسقیم را فراهم کند که بسیار بعید می رسد، چراکه بیش تر بانک های ایرانی از استاندارد های لازم برخوردار نیستند و نمی توانند پول واریز شده را به سهولت به مایکروسافت یا برنامه نویسان انتقال دهند. راه دوم نیز این است که کاربران ایرانی بتوانند به راحتی به کارت های اعتباری Master Card و Visa Card دسترسی پیدا کنند و بدون نیاز به پرداخت مبلغ اضافی، مستقیما از طریق این کارت های اعتباری پرداخت خود را انجام دهند. البته شاید این مورد برای کاربران ایرانی در اولیت نباشد و کاربران همچنان از طریق گیفت کارت خرید خود را انجام دهند، اما این مورد برای مایکروسافت بسیار اهمیت دارد و جزو نگرانی های اصلی این شرکت برشمرده می شود.

اگر مایکروسافت بتواند این دو مشکل را حل کند، می توانیم امیدوار باشیم که در آینده ای نه چندان دور، بتوانیم استور ویندوز ۱۰ را بر روی ایران تنظیم کنیم تا برنامه های فارسی بهتر خود نمایی کنند و برنامه هایی که در ایران کارایی ندارند، در صفحه ی اول استور نمایش داده نشوند. پس در این مقاله متوجه شدیم که حتی اگر چند سال پیش ریجن ایران استور نداشت، مشکل مربوط به تحریم ها بوده و اکنون مشکل چیز دیگریست که ربطی به تحریم ها ندارد.

حال اگر مایکروسافت بتواند ریجن ایران را کلید بزند، آیا شما باز هم ریجن گوشی خود را بر روی آمریکا قرار خواهید داد یا از ریجن ایران استفاده خواهید کرد؟

منبع : وینفون
981 پست
علی گلشن
دانشجوی مدیریت بازرگانی، در پشت صحنه فعالیت می کنم.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
milad535
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

این جوری که خیلی خوبه ولی ریجن همیشه رو امریکاس
یه سوال بیربط
یه اپراتور تا چه مدت اپدیت وینفون ده رور ریلیز میکنه

hesamom
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

به امید روزی که با ریجن ایران تو استور گشت و گذر کنیم !

بهنام
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

معلومه که ایران

omid
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

اگه فرق نداشته باشه
معلومه ک ایران
اما اگه یکم فرق کنه معلومه امریکا

hamidreza_nk
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

سلام دوستان . من توی بینگ ریوارد حدود ۴۰۰ امتیاز دارم و میتونم هدیه ۳ دلاری گیفت کارت رو بگیرم الان .
ولی واسه ریختن توی اکانت یه سری مشکلی هست .
اولیش اینکه من billing profile رو روی us-personal account گذاشتم برای خرید گیفت کارت و ادرس و … و دادم . حالا برای اینکه از بینگ ریوارد بتونم جایزمو بگیرم یه کد تاییدیه میخواد که میفرسته به شماره تلفنی که من به صورت فیک وارد کردم . حالا چه کنم که بتونم از این امتیازا استفاده کنم ؟
ممنون

  hamidreza_nk
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  از نویسندگان محترم و مدیر سایت تقاضا دارم اگه امکان داره یه اموزش درباره این مشکل گذاشته بشه . تا هم کاربرا با بینگ ریوارد اشنا بشن و هم این مشکل رو بتونیم رفع کنیم .

  MOSTAFA RASHIDSALEHI
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  Change your phone # to my cell phone #, after that I will send you your code

   hamidreza_nk
   پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

   @hamidrezank سلام . میتونید توی تلگرام بیشتر راهنمایی کنید ؟

  سعید
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  امتیاتو دوتومن میخرم 🙂

میلاد صحرایی
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

نع

محمد
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

علی جان ممنون از زحماتت

مقاله کامل و بسیار مفیدی بود

پایدار باشی 😉

  علی گلشن
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  ممنون محمد جان، خوشحالم مفید بوده.

جفری
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

دوستان سلام
من بیلد ۱۰۵۸۱ رو نصب کردم خیلی وقت پیش بعدش گوشیمو ریست فکتوری کردم و دیگه ویندوز اینسایدر نصب نکردم دیشب چک آپدیت کردم دیدم یه آپدیت اومده ۱۰۵۸۶.۲۹ خواستم بپرسم من که اینسایدر نیستم این آپدیت چطور اومده؟ و اینکه نصب کنم یا نه؟ لطف میکنید اگه راهنمایی کنید

  پارسا ۸۳۰
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  بستگی به خودت داره!
  این طور که میگی یهنی بیلد دربافت می کنی!
  پس باگ داره!
  و تحمل باگ و… یه ذره سخته!
  موفق باشید!

mehdi7ra
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

ببخشید ولی من اصلا برام واضح نیست این حرفاتون
به نظرم اگه یه ذره منطقی فکر کنیم می بینیم که با ریجن ایران نمی تونیم تو استور بریم چون ایران تحریمه و دیگر هیچ
مثلا ریجن کوبا هم باهاش نمیشه کاری کرد
چون کوبا هم تحریمه
ولی مثلا با ریجن گابن هم میشه رفت استور

  علی گلشن
  پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

  عزیز مثل اینکه شما اصلا به خودتون زحمت خوندن مطلب رو ندادید 🙂 اگر مطلب رو کامل بخونید چنین صحبتی نمی فرمایید.

ایمان
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

این همه قابلیت داره ریجن انتخاب کردن برا ما فقط استورش مهمه 🙁
الان بر فرض استور درست شد ،کرتانا که نیست ! مپاش هم که کار نمیکنه قابلیت ناوبریش برا ما !
خوب چه فایده داره

mehdi7ra
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

راستی با ریجن جیبوتی هم میشه تو استور رفت
یعنی استور برای جیبوتی هم فعال شده

اگر بحث این بود که مثلا ناشران گزینه ایران رو توی ریجن نداشتن (تاکید می کنم: مثلا)
باید وارد استور می تونستیم بشیم ولی مثلا برنامه های ناشران رو نمی دیدیم
ولی برنامه های خود مایکرو که دیگه این بحث توش نیست

اصلا داد میزنه تحریما باعث شدن ریجن ایران فعال نباشه

جفری
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

آقا یه شیر پاک خورده ای جواب منو بده ممنون میشم

Yasuo
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

your phone is uptodate.Last chek 2 secound ago. :((

مراد
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

“اما مایکروسافت یک شرکت چند ملیتی محسوب می شود که مقر آن در آمریکا قرار گرفته است و در گذشته نشان داده که به راحتی زیر دستورات مقامات آمریکایی سر خم نمی کند و حتی برای به کرسی نشاندن حرف خود هزینه های بسیاری را متحمل می شود”

اگه سر خم نمیکرد هیچوقت استورشو به روی ایرانیا نمیبست.یا تاریخ شمسی رو زودتر میاورد.اون زمان که ماکرو نه استور میداد و نه تاریخ شمسی,اپل هم تاریخ شمسی میداد و هم استور.خواهشا از رو احساسات ننویسید و الکی ماکروسافت رو گنده نکنید

omid
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

من مشخصات ایمیل ماکروسافتم رو دقیق و درست وارد کردم و اس فعال سازی هم برام اومد و مشکلی نداشتم و فقط رجین گوشی رو آمریکاست

mohamad_reza
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

به امید روزهای خوب

sadegh
پاسخ دهید پنجشنبه 1 بهمن 1394

من یادمه استور سیستم عامل Bada قبل از تحریم ها از کارت عضو شتاب پشتیبانی میکرد!
کاش مایکروسافت هم این کار رو بکنه…

zibeder
پاسخ دهید جمعه 2 بهمن 1394

ینی این امکان هستش که بعضی از برنامه ها رو نخوان برای منطقه ایران تعریف کنن ؟؟؟ البته بعد اینکه این برنامه رجین درست شد. البته خودم در موقع نصب میکس رادیو به چنین چیزی برخوردم که وقتی ریجن رو گذاشتم رو منطقه ایالت انگلیس یجور برنامه دریافت کردم و وقتی هم رو ایالت آمریکا گذاشتم یجور دیگه که تو یکیش کم و کاستی هایی بود ولی تو یکی دیگه برنامه کاملتر بود ، یعنی این امکان هست برای ما هم درسته؟؟؟
نبووووووووووووود ۱۷ ماه و ۲۸ روز دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ 😀

  مسود
  پاسخ دهید شنبه 3 بهمن 1394

  سلام آشخور خخخخ..
  نبوووووود چهلو پنج روز دگ! خخخخ ما مخلص هرچی سربازیما! این چهلوپنج روزو واسه دوستم گفتم

   zibeder
   پاسخ دهید دوشنبه 5 بهمن 1394

   نامرد نمیگذره خیلی سرعتش کمه شده عین آپ دیت دادنای ماکروسافت😂

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,