مایکروسافت، به عنوان بخشی از توسعه رد استون 4، بیلد 17074 ویندوز 10 را برای اینسایدرهای حلقه ی فست و حتی کاربران حلقه Skip Ahead آماده کرده است. این پیش نمایش آزمایشی معرف برخی تغییرات و یک سری ویژگی های جدید است که شرکت مایکروسافت برای تحویل آن در سال 2018 برنامه ریزی می کند.

بیلد 17074 ویندوز 10 در واقع روی بهبود بخشیدن به جنبه های مختلفی از مایکروسافت اج متمرکز شده است. قابلیت Quiet Hours با ویژگی های جدیدی که برای جلوگیری از حواس پرتی به آن اضافه شده، بسیار مفیدتر شده است. بخش تنظیمات شاهد تغییرات گسترده ای بوده است که می توان به مواردی چون: گزینه های جدید برای آزاد کردن فضاهای اشغال شده، تنظیم صدا و افزودن زبان اشاره کرد. همچنین می توانید تغییراتی را در لذت استفاده از Handwriting حس کنید. و بسیاری از ویژگی های جدید دیگر.

در این مطلب، می خواهیم نگاهی نزدیک تر به ویژگی ها و اصلاحاتی بیاندازیم که مایکروسافت در حال تدارک دیدن و انتشار آنها با به روز رسانی رد استون 4 در سال جاری می باشد.

بیلد 17074 ویندوز 10

 

منوی استارت

منوی استارت در بیلد 17074 نیز شاهد تغییراتی بوده است. همان طور که در تصویر می بینید، پوشه های “Documents” و “Pictures” در نوار سمت چپ قرار گرفته اند تا پیمایش سریع تر و دسترسی آسان تر به فایل ها را برای کاربرانی که از نسخه های قدیمی به این نسخه به روز رسانی می کنند، به ارمغان آورد. همچنین اگر قصد شخصی سازی این لیست را دارید، می توانید با راست کلیک روی یکی از آیتم ها و سپس با انتخاب گزینه “Personalize this list” تغییرات خود را ایجاد کنید.

اکشن سنتر

در بخش اکشن سنتر، اکنون گزینه ی “Clear all” به “Clear all notifications” تغییر نام یافته است که در واقع بیانگر کارکرد واضح تر این دکمه است.

Quiet Hours

Quiet Hours در ویندوز 10، قابلیتی است که می توانید با فعال کردن آن، از به وجود آمدن وقفه هنگام تماشای فیلم، بازی کردن و یا انجام کارهایتان جلوگیری کنید. در واقع مشکل اساسی که شاهد آن هستیم این است که، گزینه های استفاده از این ویژگی محدود شده اند، اما اکنون در بیلد 17074، Quiet Hours ویژگی های بسیار زیاد و مفیدی را دریافت کرده است، که از جمله آنها می توان قابلیتی برای روشن شدن خودکار هنگام دو نسخه ای کردن صفحه نمایش، به جهت جلوگیری از به وجود آمدن وقفه هنگام ارائه ی یک مطلب، تماشای فیلم و هنگام بازی کردن در حالت تمام صفحه (محدود شده به بازی های نوشته شده با DirectX) را نام برد.

اکنون شما در صفحه تنظیمات جدیدی می توانید بازه های زمانی که باید Quiet Hours روشن شود را تعیین کنید، و همچنین قادر به سفارشی سازی اولویت هایی هستید که به افراد و برنامه های مهم اجازه نادیده گرفتن Quiet Hours را می دهند.

Quiet Hours حتی شامل خلاصه ای از هشدار هایی می شود که ممکن است از دست داده باشید و اگر از کورتانا استفاده می کنید، می توانید این ویژگی را طوری تنظیم کنید که زمانی که در خانه هستید روشن شود.

سیستم طراحی فلوئنت

این سیستم نیز افکت آشکار سازی را هنگام استفاده از تم روشن به جهت اینکه بیشتر قابل مشاهده باشد، تنظیم می کند. این افکت زمانی که در هر جایی از سیستم عامل نشانگر ماوس خود را روی آیتم ها حرکت می دهید، حاشیه ی تیره ای را دور آیتم های موجود به نمایش می گذارد.

جلوه های حرکتی جدیدی در نمایش های ناوبری برای سرصفحه ها، کشویی های باز شونده و بازخورد هایی که هنگام انتخاب شدن یک آیتم رخ می دهد طراحی شده اند. این را هم باید بگوییم که، بیلد 17074 افکت آشکار سازی حاشیه در لیست ها و نمودارهای درختی را هنگامی که نشانگر ماوس خود را از روی آیتم ها خارج می کنید حذف کرده است، این بدان معنی ست که اکنون این ویژگی فقط در نمایش های ناوبری قابل مشاهده است.

در برنامه های موجود در استور مایکروسافت، از جمله مایکروسافت اج، اکنون به مقدار دو پیکسل میان گزینه های Command bar به جهت بهبود در تجربه کاربری، فاصله بوجود آمده است.

منوی ساعت و تقویم نیز از افکت آشکار ساز به روز شده ای بهره می برند که به لطف این ویژگی، هنگامی که شما در تقویم یک روز را به حالت انتخاب شده در می آورید، دارای پس زمینه ی روشن تری خواهد بود.

تنظیمات

در این پیش نمایش آزمایشی، برنامه تنظیمات هم بی نصیب نمانده و ویژگی ها و بهبود های قابل توجه زیادی را دریافت کرده است. در ادامه به بخش هایی که مورد این لطف بزرگ قرار گرفته اند اشاره می کنیم.

سیستم

در منوی تنظیمات و سپس بخش سیستم (System)، صفحه Sound با قسمت جدیدی در پایین صفحه که مربوط به تنظیمات جدید صدا می شود، به روز رسانی شده است.

در صفحه ی “App volume and device preference” شاهد تنظیماتی خواهید بود که می توانید بصورت کلی صداهای ویندوز را کنترل کنید و همچنین شما قادر به تغییر صدای برنامه ها و سیستم به صورت مجزا در ارتباط با صدای اصلی خواهید بود.

اگر قصد دارید تغییرات به حالت اولیه ی خود بازگردند، می توانید با کلیک روی دکمه Reset، به تنظیمات پیش فرض سیستم دست یابید.

صفحه ی “HMDs”، اکنون مکانی ست که شما می توانید اسپیکرها و میکروفون را برای هدست های واقعیت ترکیبی کنترل کنید. این صفحه نیز دارای آپشنی به نام Speech بوده که برای فعال سازی سیستم تشخیص گفتار، هنگام استفاده از واقعیت ترکیبی کاربرد دارد.

در ادامه ی تنظیمات مربوط به سیستم، صفحه ی Quiet Hours، بخش جدیدی ست که با بیلد 17074 به ویندوز اضافه شده است و دارای آپشن های بسیار زیادی برای کنترل این قسمت می باشد.

در این بخش شما قادر به فعال و غیر فعال سازی ویژگی های موجود با استفاده از اولیت بندی می باشید و یا می توانید قابلیت Quiet Hours را با روشن بودن زنگ های هشدار فعال کنید.

همچنین می توانید با کلیک روی لینک “Customize your priority list” به صفحه ی جدیدی دست یابید که به شما اجازه ی مدیریت اعلان هایی از قبیل: تماس ها، پیام ها، یادآورها، افراد، مخاطبین و برنامه ها را می دهد که ممکن است مزاحمت هایی را هنگام استفاده از Quiet Hours برای شما ایجاد کنند.

در بخش “Automatic rules”، قادر به سفارشی سازی سه قاعده خواهید بود که به شما اجازه ی انتخاب بازه های زمانی و فعالیت های معینی که تمایل به ایجاد وقفه در آنها ندارید را می دهد. در ادامه مختصرا به توضیح آنها می پردازیم:

 • “During these times”: قابلیت ایجاد یک برنامه زمان بندی شده، هنگامی که تمایل به ایجاد وقفه در برنامه هایتان ندارید را به شما می دهد.
 • “When I’m duplicating my display”: از نمایش اعلان هایی که ممکن است هنگام استفاده از یک نمایشگر دیگر (به جهت دو نسخه ای کردن صفحه نمایش هنگام ارائه ی یک مطلب) برای شما ایجاد شود، جلوگیری می کند.
 • “When I’m playing games”: اعلان هایی که هنگام انجام یک بازی ویدیویی در حالت تمام صفحه برای شما به نمایش در می آیند را، پنهان می کند. اما باید بگوییم، این قابلیت فقط به بازی هایی که توسط تکنولوژی “DirectX” نوشته شده اند، محدود می شود.

در صورت لزوم می توانید هر آپشن را فعال و پیکربندی کنید. حتی گزینه ای وجود دارد که به شما اجازه دیدن خلاصه ای از اعلان هایی که هنگام فعال بودن Quiet Hours از دست داده اید را می دهد.

در بخش Storage، ویندوز 10 در حال بهبود صفحه Storage sense است که این اجازه را داشته باشد به صورت خودکار و هنگامی که هارد دیسک شما از فضای کافی برخوردار نیست، پروسه ی پاک سازی فایل های غیر ضروری را اجرا کند.

در بخش “Temporary files”، تاگل سوئیچ ها حذف شده اند و جای خود را به یک چک باکس که وظیفه ی فعال/غیر فعال سازی حذف فایل های غیر ضروری را دارد، داده اند. سپس می توانید از منوی کشویی جدید تعبیه شده به جهت تعیین زمان برای حذف فایل های غیر ضروری، از قبیل فایل های موجود در سطل زباله و پوشه ی دانلود ها، استفاده کنید.

در صفحه ی Storage، می توانید با کلیک روی لینک “Free up space now” به صفحه ی “Temporary files” دسترسی داشته باشید که اکنون تمامی قابلیت های Disk Cleanup را در خود گنجانده است. (مایکروسافت در حال اشاره به این تغییرات در بیلد 17074 است، در صورتی که قبل از این در بیلد 17063 موجود بودند.)

صفحه About، متاسفانه شاهد تغییرات چشم گیری نبوده است، اما اکنون قادر به انتخاب و کپی نام کامپیوتر هستید. در سمت راست، قسمت “Related settings” و با کلیک روی لینک System info، می توانید به اطلاعات سیستم دسترسی داشته باشید. بعلاوه، هنگامی که شما عبارت “computer name” را در کادر جستجو تایپ می کنید، نتیجه ی جستجو به شما لینکی را نمایش می دهد که توسط آن به صفحه About دسترسی خواهید داشت.

دستگاه ها

در منوی تنظیمات و سپس بخش دستگاه ها (Devices)، صفحه ی Pen & Windows Ink نیز دارای تغییراتی بوده است. اکنون یک منوی کشویی به این صفحه اضافه شده است که به شما اجازه انتخاب اندازه فونت برای متن تبدیل شده را می دهد.

در بخش برنامه ها، صفحه ی Apps & features، دارای یک صفحه ی جدید به نام “Manage app execution aliases” می باشد که توسط آن می توان نام های مستعار برنامه ها را مدیریت کرد.

در یک نگاه کوتاه، توسعه دهندگان می توانند نام هایی را تعریف کنند که برای اجرای برنامه ها در محیط Command Prompt مورد استفاده قرار می گیرند و در این صفحه شما می توانید این اسامی را در صورت نیاز فعال یا غیر فعال کنید. معمولا، این گزینه زمانی به کمکتان می آید که بیش از یک برنامه با نام های مستعار یکسان در دستگاهتان نصب شده باشد. (مجددا باید بگوییم، این ویژگی که مایکروسافت در حال توضیح آن در این بیلد است، قبل از این در بیلد 17063 نیز در دسترس بود.)

صفحه ی Video Playback در بخش برنامه ها، آپشن جدیدی را به نام “Adjust Video based on lighting” دریافت کرده است. همانطور که از نامش پیداست، این آپشن برای تغییر میزان تابش نور فیلم بر اساس نور محیط اطراف شما طراحی شده، تا تجربه ی تماشای فیلم های SDR را بهبود بخشد.

مایکروسافت اج

بیلد 17074 ویندوز 10 با نسخه ی آپدیت شده ای از مایکروسافت اج همراه است، که ورژن برنامه را به شماره نسخه ی 42.17074 و ورژن HTML را به شماره نسخه ی 17.17074 ارتقاء داده و بهبود های جزئی را به ارمغان آورده است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

Hub

در ورژن جدید مایکروسافت اج، شاهد طراحی مجدد ویژگی Hub هستیم که محتوای بیشتری را به نمایش می گذارد و همچنین استفاده از آن کمی آسان تر شده است.

این ویژگی جدید، در سمت چپ لیستی از گزینه ها را که بصورت عمودی مرتب شده اند نشان می دهد و دکمه ای که در قسمت بالایی تعبیه شده، به شما این امکان را می دهد که لیست را جمع کرده به گونه ای که فقط آیکن های آن قابل مشاهده باشد. این امر نیز باعث می شود تا فضای نمایش بیشتری را در اختیار داشته باشید.

Autofill

اکنون مایکروسافت اج این قدرت را دارد که با ذخیره سازی اطلاعات کارت های شما، به شما در سریع تر کامل کردن فرم های پرداختی در مراجعات بعدی کمک کند. اگر شما در حال وارد کردن اطلاعات کارت خود برای اولین بار هستید، مایکروسافت اج از شما برای ذخیره کردن اطلاعات تان سوال خواهد کرد، ناگفته نماند که، اطلاعات کدهای CVV شما بنا به مسائل امنیتی هرگز ذخیره نخواهند شد.

هنگامی که در حال تکمیل کردن فرم های پرداختی به صورت آنلاین هستید، کارت هایی که از قبل به حساب مایکروسافت شما متصل شده باشند، بطور خودکار همگام سازی شده و در دسترس شما قرار خواهند گرفت.

اگر می خواهید کارت جدیدی را به صورت دستی اضافه کنید، می توانید این کار را با استفاده از گزینه Manage cards در صفحه ی Advanced settings مایکروسافت اج، انجام دهید. همچنین در این قسمت می توانید گزینه ی مربوط به اطلاعات کارت ها را فعال یا غیر فعال کنید.

Favorites

در این ویژگی متاسفانه چیز تازه و جدیدی به چشم نمی خورد، اما اکنون نوار علاقه مندی ها در صورتی که حداقل یک مورد را داشته باشید، به صورت خودکار در صفحه ی اولیه و تب های جدید ظاهر خواهد شد.

مایکروسافت همچنین اشاره می کند که اکنون می توانید با کلیک راست روی نوار علاقه مندی ها، آن را برای همیشه از معرض دید خارج کنید. و همینطور می توانید نوار علاقه مندی ها را به صورت مجزا و به گونه ای تنظیم کنید که فقط آیکن های آن نمایش داده شود. البته این را هم بدانید که این تغییرات در بیلد 17063 نیز در دسترس بودند. 🙂

Never save passwords

یکی دیگر از بهبود های کوچک اما کاربردی که به چشم می خورد، قابلیتی ست که توسط آن می توانید مایکروسافت اج را به گونه ای تنظیم کنید که هیچ پسوردی را برای سایت های مشخص شده ذخیره نکند. زمانی که شما گزینه Never save passwords را انتخاب می کنید، مرورگر برای ذخیره پسورد، دیگر درخواستی را برای شما نخواهد فرستاد.

InPrivate

با آمدن بیلد 17074 ویندوز 10، مرورگر به صورت خودکار اطلاعات مربوط به کارت ها و پسوردها را هنگامی که از تب یا پنجره های خصوصی استفاده می کنید، ذخیره خواهد کرد. علاوه بر این، شما اکنون می توانید از افزودنی ها و پلاگین ها هنگامی که یک نشست خصوصی را اجرا می کنید، استفاده کنید. بهرحال، اگر می خواهید از تنظیمات پلاگین ها استفاده کنید و یا آنها را نصب کنید، نیاز به تایید مجوزهای آنها به صورت دستی خواهید داشت.

Reading

مایکروسافت اج همچنین ویژگی های جدیدی را برای خواندن فایل های PDF و EPUB، هنگامی که از قابلیت Reading view استفاده می کنید، دربر دارد.

اکنون پنجره ی Reading view در مقایسه با گذشته از لبه ی نوار ابزار جدا شده و به لطف ویژگی شناور خود به پایین نوار آدرس منتقل شده است و از عملکردی بسیار قدرتمندتر و سازگارتر هنگام استفاده و خواندن یک فایل دارا می باشد.

همچنین، هنگامی که در حال مطالعه ی یک فایل PDF، کتاب های EPUB و یا در حال استفاده از Reading view هستید، اکنون می توانید از قابلیت تمام صفحه استفاده کنید تا از حواس پرتی هنگام مطالعه جلوگیری کنید.

اگر در حال مطالعه یک کتاب هستید، می توانید توسط منویی به نام Notes، لیستی از یادداشت هایی که در کتاب ایجاد کرده اید را ببینید. همچنین می توانید با کلیک روی آنها، مستقیما به محل ثبت یادداشت هایتان بروید. این قابلیت همانند حاشیه نویسی ها و نشان شده، برای یادداشت ها نیز به خوبی کار می کند.

نوار پیمایش نیز دارای طراحی شناور مشابه با نوار ابزار دارد و اکنون می توانید با میانبر (Ctrl + G)، یک صفحه ی خاص در سند را پیدا کنید.

در کتاب هایی که از استور خریداری کرده اید، اکنون پیشرفت مطالعه، بوک مارک ها، حاشیه نویسی ها و یادداشت ها بسیار سریعتر میان دستگاه هایتان همگام سازی خواهد شد.

هنگامی که یک کتاب EPUB یا یک صفحه ی وب را با استفاده از Reading view مطالعه می کنید، می توانید با کلیک روی دکمه Grammar Tools، به ابزارهایی دسترسی داشته باشید که به شما در درک بهتر آنچه که می خوانید کمک خواهند کرد. با استفاده از این ابزار، می توانید هجای کلمات را ببینید و اسم ها، فعل ها و صفت ها را از یکدیگر تفکیک کنید.

علاوه بر این، رابط کاربری کتابخانه به جهت توصیه های کتاب ها و تفکیک اجاره های به پایان رسیده آنها به روز رسانی شده است و هنگام باز کردن یک کتاب، آیکن و موضوع کتاب به عوض لینک آن ظاهر خواهد شد.

بهبود های دیگری که در کتاب های EPUB و PDF شاهد آن هستیم، تکنولوژی کمکی ست که افراد با استفاده از آن به درک ساده تری در باز کردن و مرور کردن این کتاب ها خواهند رسید.

همچنین، نسخه ی جدید مایکروسافت اج، پشتیبانی از قابلیت های رسانه ای کتاب های EPUB را فراهم کرده است، که اجازه ی سفارشی سازی های بیشتری از قبیل افزودن ویژگی ها و صدا را می دهد. در برخی کتاب ها، حتی قادر به شنیدن روایت گرایی هایی که توسط ناشر انتخاب می شوند خواهید بود. همچنین، بهبود هایی در عملکرد راوی ها برای مرور، جستجو و باز کردن کتاب ها صورت گرفته است.

بهبود هایی برای توسعه دهندگان

نسخه جدید مرورگر، پشتیبانی از پسوندهای CSS برای ایجاد تغییرات در فونت های otf را شامل می شود، که اجازه می دهد یک فونت متغیر با طیف وسیعی از ویژگی های خود همانند فونت های چندگانه عمل کند.

در نهایت، توسعه دهندگان می توانند از قابلیت DevTools به صورت عمودی نیز استفاده کنند.

ورودی

بیلد 17074 ویندوز 10 نیز دارای یک پنل دست خط جدید کوچکتر می باشد که در فیلد های متنی ظاهر می شود.این پنل جدید به صورت خودکار و با ضربه زدن توسط قلم روی فیلدی که از این قابلیت پشتیبانی می کند، مانند فیلد جستجو، ظاهر خواهد شد و همانطور که در تصویر می بینید، صفحه ای را برای وارد کردن متن در اختیارتان می گذارد.

چون این پنل جدید بر اساس پنل دست خطی ست که پیش از این در ویندوز 10 وجود داشت، می توان گفت که هر دو تقریبا دارای قابلیت های یکسانی برای استفاده  می باشند. همچنین، سیستم تشخیص دست خط اکنون از زبان های بیشتری پشتیبانی می کند. از قبیل: ولز، سستو، ولف، مائوری و هندی.

سایر تغییرات

 • مایکروسافت در حال آماده سازی بسته های زبان می باشد تا علاوه بر صفحه ی تنظیمات آنها را در استور نیز در دسترس قرار دهد.
 • ویندوز 10 از PowerShell بهره می برد که قابلیتی را برای دریافت گزارش های بهینه شده فراهم می کند.
 • ویندوز 10 اکنون از فونت های متغیر otf پشتیبانی می کند.
 • مایکروسافت همچنان در تلاش برای توسعه ویژگی “Sets” برای کاربران بیشتری در بیلد 17074 می باشد، اما همه آن را دریافت نخواهند کرد.
 • مایکروسافت یادآور شد که Near Share نیز برخی بهبود ها را دریافت کرده است.
 • دستگاه های ویندوز 10 S، بزودی قادر خواهند بود در ویندوز 10 پرو در حالت S، اجرا شوند.
 • در این بیلد آسیب پذیری های امنیتی برای پچ های Meltdown و Spectre کاهش پیدا کرده است.
 • یک نرم افزار Reader جدید در این بیلد به ویندوز 10 اضافه شده است که می توانید آن را در منوی استارت ببینید.

جمع بندی

بیلد 17074 ویندوز 10 در واقع انتظارات بسیار کمتری را نسبت به بیلد 17063 برآورده ساخته است، اما هنوز در حال تلاش برای ارائه بهبود های بیشتری می باشد. (مخصوصا برای مایکروسافت اج).

شایان ذکر است، برخی از تغییراتی که مایکروسافت رسما برای بیلد 17074 مستند سازی کرده بود، پیش از این شاهد آنها در بیلد 17063 بودیم. از قبیل: افکت آشکار سازی که با تم روشن ویندوز 10 همراه بود، تغییرات مختلفی که به برنامه تنظیمات افزوده شده بودند و همینطور برخی آپشن ها در مایکروسافت اج.

در مجموع، تجربه کاربری و ویژگی های افزوده شده به این بیلد راضی کننده هستند، با توجه به اینکه آسیب پذیری های امنیتی برای پچ های Meltdown و Spectre نیز کاهش پیدا کرده اند. با این حال، این بیلد هنوز یک نسخه پیش نمایش است، مشکلات و کمبود های آن طبیعی بوده و نباید انتظاراتی بیش از این داشته  باشیم.

اگر قصد آزمایش این پیش نمایش را دارید، شدیدا توصیه می کنیم که یک کامپیوتر ثانویه یا یک ماشین مجازی را برای این منظور انتخاب کنید.

شما راجع به این تغییرات جدید چه فکر می کنید؟ خوشحال می شویم نظرات خود را در این مورد با ما در میان بگذارید. 🙂

منبع :

WINDOWSCENTRAL

44 پست
علی شورابی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Amir
پاسخ دهید جمعه 29 دی 1396

حرف از ماکروسافت اج نزنین که یک هزارم حتی همون اینترنت اکسپلورر هم نیست

  ali
  پاسخ دهید شنبه 30 دی 1396

  اتفاقاً خیلی هم عالی شده. مخصوصاً با آپدیت‎های جدید خیلی روون‎تر شده و پایدار هم هست، طراحی فلوئنت هم جذابش کرده.
  در آپدیت‎های بعدی هم بهبودهای خیلی بیشتری خواهد داشت.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,