شب گذشته مایکروسافت بیلد 17074 ویندوز 10 کامپیوتر را برای اینسایدرهای حلقه فست عرضه کرد. در این بیلد قابلیت‌های جدید و مناسبی اضافه شده که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پس از گذشت تعطیلات سال جدید میلادی، مایکروسافت شب گذشته اولین بیلد پیش‌نمایش ویندوز 10 را برای اینسایدرهای حلقه فست عرضه کرد. این بیلد تغییرات زیادی را به‌همراه داشته و امکانات جدیدی را به ویندوز 10 اضافه می‌کند. شماره نسخه اولین بیلد پیش نمایش ویندوز 10 در سال جدید میلادی 17074 بوده که در ادامه به بررسی تغییرات و امکانات جدید آن خواهیم پرداخت.

تغییرات بیلد 17074

تغییرات مایکروسافت اج

 • بهبود هاب مرورگر: ما طراحی هاب را در مایکروسافت اج کاملا متحول کرده‌ایم تا محتوای بیشتری در آن نمایش داده شود و تجربه کاربری بهبود یابد. اکنون شما قادر هستید تا بخش‌های مختلف هاب را به‌صورت یک لیست مشاهده کنید، در این لیست اسم تمامی قسمت‌ها کاملا مشخص و خوانا است. اگر مایل به کاهش اندازه اسم هر بخش هستید به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید و به‌جای اسم صرفا آیکون بخش مربوطه را مشاهده کنید.
 • قابلیت پرکردن اتوماتیک کارت‌ها در صفحات وب: مایکروسافت اج اکنون قادر است به‌صورت اتوماتیک اطلاعات مرتبط با کارت‌های شما را در فرم‌های صفحات پرداخت اینترنتی پر کند. بنابراین اکنون پس از پر کردن یک فرم در اینترنت، مایکروسافت اج این پیشنهاد را به‌شما می‌دهد تا اطلاعات مربوطه را ذخیره سازد، تا در دفعات بعدی نیاز به نوشتن مجدد آن اطلاعات نباشد.
 • تجربه جدید هنگام خواندن متون EPUB و PDF، حالت خواندن جدید: ما حالت ظاهری و احساسی تجربه مطالعه کتب را در مایکروسافت اج را دستخوش تغییرات گسترده کرده‌ایم. با این تغییرات هنگامی که مرورگر را در وضعیت “مطالعه” قرار می‌دهید، چه مشغول مطالعه یک صفحه وب باشید، چه یک فایل PDF، احساسی کاملا متفاوت را نسبت به گذشته تجربه خواهید کرد.
 • ابزارهای گرامر جدید در حالت “مطالعه” و برای خواندن کتب EPUB: اکنون هنگام خواندن کتب EPUB یا مشاهده صفحات وب، قادر هستید با استفاده از دکمه جدید Grammar Tools کمک مناسبی برای درک بهتر متون دریافت کنید. این ابزار قادر است کلمات موجود در یک صفحه را به چندین سیلاب مختلف تقسیم کرده، اسم‌ها، فعل‌ها و صفات را نیز تشخیص داده و برای شما علامت‌گذاری کند.
 • حالت تمام صفحه جدید هنگام مطالعه: اکنون قادر هستید صفحات وب، کتب، متون PDF را در حالت تمام صفحه جدید مطالعه کنید، که تجربه کاربری بهتری برای شما خواهد داشت.
 • بهبود انجام کارها و بررسی یادداشت‌‌ها میان دستگاه‌های مختلف: اکنون می‌توانید کتب موجود در استور، یادداشت‌ها، علامت‌گذاری‌های خود در یک متن را با سرعت بسیار بیشتری در قیاس با گذشته، هنگام کار با چندین دستگاه در اختیار داشته باشید. این تجربه‌ تقریبا نزدیک به تجربه کار به کتب فیزیکی خواهد بود.
 • بهبودهای کلی: ما بهبودهای متعددی را در لایه‌های کتب EPUB اعمال کرده‌ایم تا محتوای کتب به‌صورت قابل پیش‌بینی‌تری در صفحه نمایش داده شود. همچنین کاربران فناوری‌های کمک کننده بهبودهای متعددی را هنگام مطالعه کتب PDF در اختیار خواهند داشت. برای مثال راوی هنگام بازکردن، بارگذاری و هدایت در میان صفحات کتاب کمک موثرتری ارایه خواهد داد.
 • بهبود تجربه کتابخانه: ما در این بیلد پشتیبانی از لایه‌های مرتبط با فایل‌های رسانه‌ای EPUB را نیز به مایکروسافت اج اضافه کرده‌ایم. اکنون در اینگونه فایل‌ها پشتیبانی از راوی و امکان شخصی سازی آن افزوده شده است.
 • بهبودهای نوار علاقه‌مندی‌ها: اکنون چنانچه تنها یک سایت مورد علاقه داشته باشید، نوار علاقه‌مندی‌ها به‌صورت اتوماتیک در بخش استارت و صفحات تب‌های جدید نمایش داده می‌شود. البته هنگام پیمایش در یک صفحه وب، نوار علاقه‌مندی‌ها به‌صورت خودکار محو می‌شود تا بیشتری فضا را برای مرور صفحات وب در اختیار داشته باشید. البته همچنان قادر هستید این بخش را طوری تنظیم کنید که نوار علاقه‌مندی‌ها همواره نمایش داده شود. برای این منظور کافی است تا از منوی محتوای مرورگر، در بخش نوار علاقه‌مندی‌ها گزینه Show Bar را انتخاب کنید. از سوی دیگر اکنون قادر هستید تا اسامی برخی از گزینه‌های موجود در نوار علاقه‌مندی‌ها را با توجه به دلخواه خود پنهان کنید.
 • اضافه شدن گزینه عدم سوال برای ذخیره پسورد در برخی سایت‌ها: یکی از بزرگترین خواسته‌های اینسایدرها اضافه شدن گزینه عدم سوال مرورگر برای ذخیره پسورد در برخی سایت‌ها بود. بنابراین پس از این چنانچه پس از نمایش پیغام پیشنهاد ذخیره پسورد در یک سایت خاص، تیک هرگز این سوال را نپرس زده شود، مرورگر هرگز در مورد آن سایت مشخص پیشنهاد ذخیره پسورد را به شما نخواهد داد.
 • افزوده شدن قابلیت ذخیره خودکار پسوردها در حالت InPrive: مایکروسافت اج اکنون امکان ذخیره خودکار پسوردها را در حالت مرور خصوصی یا InPrivate دارد. برای مشاهده لیست اعتبارنامه‌ها موجود در یک سایت کافی است در قسمت نام کاربری آن سایت کلیک کرده تا تمامی اعتبارنامه‌های ذخیره شده مربوط به آن سایت را مشاهده کنید. باید توجه داشت هنگام مرور وب در حالت InPrivate هیچ یک از اعتبارنامه‌های مربوط به کاربر ذخیره یا به‌روزرسانی نخواهند شد.
 • استفاده از افزونه‎‌ها در حالت InPrivate: ما درخواست‌های شما در مورد اضافه شدن قابلیت بارگذاری افزونه‌ها هنگام استفاده از مایکروسافت اج در حالت InPrivate شنیدیم. اکنون شما قادر هستید با توجه به دلخواه خود از بخش منوی تنظیمات افزونه‌ها، افزونه‌های دلخواه خود را در حالت InPrivate بارگذاری کنید. ما مشغول همکاری با توسعه‌دهندگان افزونه‌ها هستیم تا قابلیت‌های جدیدی را برای آنها در حالت InPrivate اضافه کنیم.
 • فونت‌ها متنوع: مایکروسافت اج اکنون از افزونه‌های CSS جهت تایپ با فونت‌های متفاوت پشتیبانی می‌کند.
 • امکان بارگذاری آزمایشی ابزارهای توسعه‌دهندگان مایکروسافت اج: اکنون امکان بارگذاری آزمایشی ابزارهای توسعه‌دهندگان مایکروسافت اج ممکن شده است، این قابلیت یکی از مهمترین امکاناتی بود که توسعه‌دهندگان درخواست آن را داده بودند. برای استفاده از این قابلیت کافی است تا روی دکمه Dock Right در سمت راست بالای ابزارها کلیک کنید. در به‌روزرسانی‌های آتی ما درنظر داریم تا رابط کاربری این بخش را بهبود دهیم.

پوسته ویندوز

 • Qiuet Hours: آیا ساعاتی وجود دارد که لازم است دور از مزاحمت دیگران باشید یا آنکه نیاز دارید صرفا روی کار خود تمرکز کنید؟ با استفاده از قابلیت Quiet Hours بهره‌وری بیشتری خواهید داشت. در این بیلد شما قادر هستید به‌صورت خودکار زمان‌های دلخواه خود را انتخاب کنید.
 •  Qiuet Hours هنگامی که کامپیوتر خود را روی نمایشگر دیگری پروجکت کنید به‌صورت اتوماتیک فعال می‌شود تا هنگام انجام یک ارایه مزاحمتی نداشته باشید.
 • Qiuet Hours هنگامی که مشغول یک بازی حرفه‌ای که از DirectX استفاده می‌کند، به‌صورت اتوماتیک فعال می‌شود.
 • برای تنظیم ساعات Qiuet Hours کافی است در بخش تنظیمات به مسیر Settings > Qiuet Hours مراجعه کنید تا زمان شروع سکوت و آرامش خود را انتخاب کنید.
 • شما قادر هستید اپلیکیشن‌ها یا افرادی را که قادر به شکستن این ساعت سکوت هستند را انتخاب کنید. برای مثال مخاطبانی که به نوار وظیفه پین شده‌اند، همواره قادر به شکستن Quiet Hours خواهند بود.
 • پس از پایان ساعت Quiet Hours قادر به مشاهده خلاصه وقایع رخ داده در این مدت خواهید بود. اگر از کورتانا استفاده می‌کنید، قادر هستید از منزل حالت Quiet Hours را فعال کنید.
 • امکان شناسایی راحت‌تر فولدرها: در پاسخ به بازخوردهای شما، به‌خصوص برای آن دسته از کاربرانی که برای اولین بار است که به ویندوز 10 ارتقا یافته‌اند، ما ترتیبی اتخاذ داده‌ایم تا پیمایش میان مواردی که بیشتر برای شما مهم است ساده‌تر گردد. بدین منظور لینک مدارک و فولدرهای تصاویری که بیشتر با آنها سروکار دارید به‌صورت پیش فرض در منوی استارت نمایش داده می‌شود. اگر مایل به شخصی‌سازی فولدرهای نمایش داده شده در این بخش هستید، کافی است روی یک آیتم راست کلیک کنید، سپس لینک جدیدی که شما را مستقیما به بخش تنظیمات شخصی سازی هدایت می‌کند، نمایش داده می‌شود.
 • بهبودهای قابلیت Near Share: سپاس از تمامی کاربرانی که بازخوردهای خود را در مورد قابلیت Near Share فرستاده بودند. ما در این بیلد بهبودهای متعددی را برای این قابلیت ایجاد کرده‌ایم تا عملکرد آن بدون ایراد و مشکل باشد. لطفا مجددا این قابلیت را امتحان کنید و نظرات خود را در مورد آن برای ما بفرستید.

تنظیمات ویندوز

 • بهبود تنظیمات فضای ذخیره‌سازی: اکنون هنگامی که بخش تنظیمات مراجعه کنید، مشاهده خواهید کرد که Disk Cleanup به بخش تنظیمات فضای ذخیره‌سازی منتقل شده است. این تغییر بخشی از تلاش ما برای یکپارچه کردن تنظیمات ویندوز 10 است.
 • بهبودهای تنظیمات صدا: ما همچنان در حال پیگیری کار خود برای ایجاد صفحه جدید تنظیمات صدا هستیم، ما در نظر داریم تا محلی را ایجاد کنیم که تمامی نیازهای شما برای مدیریت صدا یکجا گردآوری گردد. برخی از این تغییرات را تاکنون ایجاد کرده‌ایم و چندین لینک مفید را به این بخش افزوده‌ایم. یکی دیگر از بخش‌های جدیدی که به این قسمت اضافه شده، صفحه‌ای برای تنظیم صدای اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ است. با کمک این بخش قادر خواهید بود تا تجربه صوتی خود را مطابق میل و دلخواه خود شخصی سازی کنید تا بهترین تجربه ممکن را در اختیار داشته باشید. لطفا این صفحات جدید را مورد بررسی قرار داده و بازخوردهای خود را در مورد آن به ما منتقل کنید تا بتوانیم تجربه نهایی را غنی‌تر سازیم.
 • بهبودهای تنظیمات بخش درباره: ما بخش About Settings را به‌روزرسانی کرده‌ایم، اکنون شما می‌توانید اسم دستگاه خود را انتخاب و کپی کنید. همچنین ما لینکی به بخش اطلاعات سیستم اضافه کرده‌ایم و رشته‌های جستجوی مربوطه را نیز تغییر داده‌ایم که در نتیجه این تغییر چنانچه اسم کامپیوتر خود را جستجو کنید، لینکی به‌نمایش درخواهد آمد که شما را به بخش About هدایت می‌کند.

بهبودهای ورودی‌های سیستم:

 • معرفی پنل دست‌خط جدید: در این بیلد جدید اینسایدر، کاربران راه جدیدی برای نوشتن در ویندوز، تجربه خواهند کرد. پیش از این نوشتن کاربران از طریق پنلی انجام می‌گرفت که جدا از دیگر بخش‌های صفحه بود، این امر باعث می‌شد تا کاربر مجبور گردد توجه و تمرکز خود را میان این پنل و صفحه اصلی تقسیم کند. در تجربه دست‌خط جدید، این دو بخش با یکدیگر ادغام شده‌اند و در نتیجه دست‌خط شما درست در کادر نوشته‌ها پدیدار خواهد شد.
 • ویندوز 10 اکنون قادر به شناسایی دست‌خط هندی‌ است: ما توانایی‌های ویندوز را در تشخیص دست‌خط‌ها گسترش داده‌ایم و اکنون ویندوز 10 قادر به تشخیص دست‌خط‌های هندی، Welsh, Sesotho, Wolof و مائوری است.

یکی از بارزترین تغییرات ویندوز 10 در این بیلد ایجاد یکپارچگی بیشتر در بخش‌های تنظیمات این سیستم عامل است، از سوی دیگر افزوده شدن قابلیت‌هایی که پیشتر در ویندوز 10 موبایل مشاهده شده بود، این نوید را می‌دهد که مایکروسافت آینده ویندوز 10 را در صفحات لمسی و کامپیوترهای همواره متصل جستجو می‌کند.

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1235 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
احمدرضا
پاسخ دهید یکشنبه 24 دی 1396

من نصبش کردم سرعتش خیلی بیشتر و بهتر شده راضیم ازش

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,