جدا کردن کاربران و مشتریان تجاری در هنگام صحبت کردن در مورد ویندوز 10، اصلا معقولانه نیست. زمانی که صحبت از کسب و کار‌های مشتریان می‌شود، متوجه می‌شویم که مایکروسافت نفوذ زیادی در آن دارد. البته چه ویندوز فون باشد، چه گروو موزیک و چه مایکروسافت بند، آن کسانی که در این سرویس‌های قدیمی مایکروسافت سرمایه گذاری کرده اند حق دارند که افسوس بخورند.

اما ویندوز 10 چطور؟ ما اغلب می‌شنویم که کاربران می‌گویند که مایکروسافت بیشتر تمرکز خود را روی بخش تجاری ویندوز 10 گذاشته است. می‌گویند که آن‌ها را در اولویت گذاشته است و ویژگی‌هایی که کاربران معمولی خواستار آن هستند را اضافه نمی‌کند. اما، سوالی که من همیشه می‌پرسم این است: اصلا این چه معنایی می‌دهد؟

مشتریان معمولی در مقابل بهره وری

بخشی از این مقاله از مقاله ای از Brad Sams در مجله Petri who  الهام گرفته است که به سازمان دهی‌های جدید درونی مایکروسافت اشاره می‌کند و از اثر آن‌ها بر ویندوز می‌گوید. یک بخش از آن برایم بسیار پر مفهوم بود:

در این زمان، ما واقعا نمی‌دانیم در آینده چه چیزی برای توسعه دهندگان ویندوز رقم خواهد خورد. چرا که هنوز منتظر هستیم که ببینیم این رهبران جدید چه چیزی را به ویندوز اضافه می‌کنند. من می‌توانم یک چیز را با اطمینان خاطر بگویم. و آن را برای چندین ماه به صورت مداوم شنیده ام: این اول برای مشتریان تجاری خواهد بود و سپس مصرف کنندگان معمولی. اگر یک ویژگی جدید برای مشتریان شرکتی مایکروسافت که بخش اعظم درآمد این شرکت را تشکیل می‌دهند ارزش نداشته باشد، پس یک اولویت مستقیم نیست.

اولین واکنش من این است که بخشی از آن برای مایکروسافت منطقی است. به هر حال قرارداد‌های مایکروسافت با شرکت‌های تجاری و ارگان‌های دولتی برای این شرکت حکم یک گاو شیرده را دارد. از دست دادن این بخش عظیم از درآمد (یا حد اقل عصبانی کردن مدیران آی تی) برای مایکروسافت بسیار زیان بار است. بسیاری از شرکت‌ها نیز، اگر عرضه مداوم به روز رسانی‌های ویندوز 10 دچار خدشه شود، ممکن است در انتخاب خود تجدید نظر کنند. چرا که این افول در عرضه به روز رسانی‌ها شغل آن‌ها را دچار تشنج می‌کند.

این گونه که به نظر می‌رسد، مایکروسافت دیگر بیشترین تمرکز خود را روی ارائه خدمات مشتری محورانه نمی‌گذارد. این یعنی دیگر نظرات منفی کاربرانی که می‌گویند مایکروسافت قرار است یک IBM دیگر شود به سمت این شرکت حواله نمی‌شود.

اما در حقیقت یک ویژگی تجاری و یک ویژگی برای مصرف کننده چیست؟ فرقشان چیست؟

برای افراط در این قضیه، من می‌توانم نرم افزار‌های Microsoft Intune و App Management را مثال بزنم که نمونه‌های واقعا شفاف ویژگی‌های تجاری مایکروسافت در پلتفرم موبایلش است. این‌ها ویژگی‌های تجاری هستند و هیچ مصرف کننده عادی نه نیازی به این نرم افزار‌ها دارد و نه آن‌ها را می‌خواهد.

از سویی دیگر، شاهد قابلیت های گیمینگ برای مصرف کنندگان هستیم. در هیچ کجای دنیا وضعیت گیمر‌های حرفه ای و یا حتی آن‌هایی که به صورت گاه به گاه بازی می‌کنند برای هیچ یک از 500 شرکت ثروتمند دنیا مهم نیست. اضافه شدن گیم بار به ویندوز 10 حتی در رادار آن‌ها هم نیست.

اگر مایکروسافت ویژگی‌های مصرف کنندگان را فدای ویژگی‌های تجاری می‌کند پس این قابلیت چیست؟

این در مورد بهره وری است نه تفاوت ایجاد کردن

من این طرز فکر ظاهرا قدیمی تفاوت گذاشتن میان کاربران تجاری و مصرف کننده در یک سیستم عامل را مورد سوال قرار می‌دهم. به طور مثال، در به روز رسانی بهار 2018 مایکروسافت که به عنوان رد استون 4 نیز شناخته می‌شد، قابلیت‌های بسیاری وجود دارند که نه مخصوص مصرف کنندگان هستند و نه مخصوص کاربران تجاری. به طور مثال موارد زیر را بخوانید:

  • قابلیت جدید تایم لاین برای به اشتراک گذاشتن تاریخچه میان دستگاه ها؛
  • قابلیت‌هایی برای به اشتراک گذاشتن دستگاه‌های در نزدیکی یک دیگر در یک شبکه اینترنتی؛
  • بهبود‌های زبان طراحی فلوئنت در همه جای سیستم عامل؛
  • تغییرات در رابط کاربری و تجربه کاربری و بهبود‌های آن؛
  • تغییرات و قابلیت‌های جدید مایکروسافت اج و همچنین بهبود‌هایی در آن نظیر پشتیبانی از EPUB و PDF؛
  • باز سازی کورتانا و اضافه شدن کالکشن ها، لیست‌ها و مهارت‌های جدید به آن؛
  • تغییرات سیستم ورودی همچون باز شدن پنل نوشتن دست نویس برای کاربرانی که از قلم استفاده می‌کنند؛
  • بخش Storage Sense ویندوز اکنون از قابلیت‌های Disk Cleanup پشتیبانی می‌کند.

هیچ کدام از این‌ها آنچنان هم هیجان انگیز نیست (هرچند قابلیت تایم لاین و به اشتراک گذاشتن با دستگاه‌های نزدیک برای من بسیار مهم است) اما سخت است که به لیستی که شامل همه تغییرات ویندوز می‌شود نگاه کنیم و بگوییم کدام برای مصرف کننده و کدام برای کاربر تجاری است.

اگر به تغییرات به روز رسانی رد استون 4 نگاهی بیاندازیم، متوجه می‌شویم که عمده تغییراتی که در این به روز رسانی صورت گرفته است به هدف افزایش کارایی و بهره وری ویندوز بوده است. در اصل انجام دادن کار‌ها در این به روز رسانی خوشایند و سریع تر شده اند. به طور مثال، در این راستا شاهد ویژگی‌هایی برای به اشتراک گذاری از راه نزدیک و یا پردازش داده‌ها هستیم. این مختص به روز رسانی رد استون 4 نیست. چرا که در به روز رسانی‌های قبلی نیز، شاهد تمرکز این کمپانی روی افزایش توان بروز “خلاقیت” کاربران در ویندوز بودیم. این تمرکز نیز، با اضافه شدن نرم افزار‌هایی برای دو طیف تجاری و مصرف کننده کاربران ویندوز 10 بسیار مشهود بود.

یک دنیای در حال تغییر

افزایش بازدهی ویندوز 10 در انجام دادن فعالیت‌های کاربران بهترین رویکرد است. بدین معنی که، کارایی شما در خانه، درست به اندازه کارایی شما در محل کارتان بالا خواهد بود. اغلب کاربران می‌خواهند که پردازش‌های تجاری و شخصی خود را روی یک دستگاه مشترک انجام دهند. همچنین، کاربران می‌خواهند سخت افزاری که در خانه و محل کارشان از آن استفاده می‌کنند، بی نظیر و عالی باشد.

به همین دلیل است که من گیج هستم. چون که نمی‌دانم چرا مایکروسافت بر روی یک موضوع تمرکز می‌کند ولی دیگری نه. همچنین من شنیده ام که کارکنان مایکروسافت به صورت داخلی به مصرف کنندگان ویندوز -چه دانش آموزان، چه هنرمندان، چه افراد مسلط به آفیس، چه خبرنگاران و چه دانشمندان- نقاط پایانی می‌گویند.

حتی، اکنون شاهد هستیم که در کلاس‌های درس از Microsoft Teams استفاده می‌شود. این پروژه در ابتدا به عنوان یک پروژه صرفا تجاری توسعه یافته بود ولی الان برای مقاصد تحصیلی نیز مورد استفاده است.

زمانی که شما به خدماتی که مایکروسافت صرفا برای مصرف کنندگان توسعه می‌دهد نگاهی بیاندازید، می‌بینید که این شرکت در آن‌ها سنگ تمام گذاشته است. من شنیده ام که سرمایه گذاری این شرکت روی Mixer.com بسیار عظیم و در حال رشد است. پشتیبانی از Xbox Play Anywhere نیز به سرعت در حال گسترش است و ما اکنون واقعا شاهد بازی‌های رایانه ای واقعی در استور هستیم.

فیل اسپنسر مدیر بخش ایکس باکس مایکروسافت که به تازگی جای خود را در تیم رهبری باز کرده است نیز، بسیار نسبت به استریم کردن از ایکس باکس به عنوان یک سرویس خوش بین است. برنامه‌های جدید تیم Xbox Azure نیز مهر تاییدی بر همین ایده می‌زنند.

Mike Ybarra معاون بخش گیمینگ شرکت مایکروسافت، اخیرا اخبار جالبی را از تمرکز مایکروسافت روی گیمینگ در به روز رسانی بعدی ویندوز 10 منتشر کرده است.

ما عاشق ویندوز 10 هستیم. ویندوز 10 ویژگی‌های گیمینگ بسیاری دریافت خواهد کرد. اما اگر این ویژگی‌ها را لو بدهم فیل اسپنسر مرا خواهد کشت!

پس، توسعه ویژگی‌هایی مخصوص مصرف کنندگان ویندوز 10 نیز، زمینه ای است که مایکروسافت سرمایه گذاری بسیاری در آن کرده است.

جای چه چیزی خالی است؟

و در آخر جا دارد بگوییم که ویندوز 10 کاملا ایده آل و یا مخصوص مصرف کنندگان نیست. مایکروسافت را درازی را برای توسعه فلوئنت دیزاین در ویندوز 10 و جایگزین کردن عناصر قبلی رابط کاربری اش با عناصر جدید را دارد. اما زمانی که در توییتر پرسیدم چه چیزی در ویندوز 10 نسبت به سیستم عامل مک و یا کروم خالی است بسیاری جوابی پیدا نکردند. بسیاری از اعتقادات نسبت به کرتانا، محدودیت‌های منطقه ای، بازاریابی و یا نبودن نرم افزاری خاص در استور بود. اما این‌ها هم چیز‌هایی هستند که توسعه داده شده اند و در ویندوز وجود دارند. تنها باید بهبود‌هایی در این‌ها حاصل شود.

البته جای خالی چند چیز در ویندوز 10 نیز احساس می‌شود. به طور مثال، جای خالی یک نرم افزار ادیت فیلم و عکس بسیار خوب بومی در ویندوز 10 بسیار احساس می‌شود. تنظیمات کامل تری برای کنترل‌های خانوادگی مورد نیاز است. توسعه و بهبود ویژگی‌هایی نظیر AirPlay اپل مابین ویندوز 10  و گوشی‌های موبایل هم در ویندوز 10 لازم است. اما در هسته نرم افزاری اش نیز، ویندوز 10 یک سیستم عامل بسیار قوی است. هرچند برخی نرم افزار‌ها در استور عرضه نشده اند. اما طیف وسیعی از نرم افزار‌ها و بازی‌هایی برای کاربران وجود دارند که می‌توانند آن‌ها را به شیوه‌های قدیمی نصب کنند.

قابلیت‌های تاچ نیز به نظر می‌رسد مواردی باشند که در مقایسه با ویندوز 8 نیاز به بهبود‌های بسیاری دارند. مشکل اصلی مایکروسافت به ضربه زیادی به آن وارد می‌کند، حضور نداشتن این شرکت در بازار تلفن‌های همراه است. این مشکل بزرگی است اما، باید آن را کاملا جدای از توسعه ویندوز 10 در نظر گرفت.

اگر بخواهیم به آینده این سیستم عامل نیز نگاهی بیاندازیم، بهتر است بگوییم که در حال توسعه است. دور کردن مرکز پردازش‌های ویندوز از رایانه‌های بومی و منتقل کردن آن‌ها به فضای ابری و توضیع پردازش‌های ویندوزی در فضای ابری آینده دنیای تکنولوژی است. مایکروسافت نیز به خوبی در حال قدم برداشتن در همین مسیر است.

برای اکنون نیز، ویندوز 10 قرار است کار‌های بیشتری را بهتر انجام دهد. در به روز رسانی که در پاییز امسال منتشر می‌شود، مایکروسافت قرار است کلیپ بورد ابری و Microsoft Sets را به ویندوز اضافه کند که هیچ کدام، ویژگی صرفا تجاری و یا صرفا مصرف کننده محورانه ای نیست. استراتژی اصلی ویندوز، در به پایان رساندن کار هاست. و این استراتژی تا کنون نه برای شما، نه برای افراد خبره و نه برای مشتریان تجاری تغییر نکرده است.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,