_ویندوز پنل جدید

ویندوز 10 ARM قرار است ماندگار شود؛ چه بخواهید و چه نخواهید آغاز راه سلطنت نوعی دیگر از دستگاه های ویندوزی

بنا به دلایلی، هنوز هم افرادی هستند که با اجرای ویندوز 10 روی پردازنده‌های ARM  یا به اختصار ویندوز 10 آرم مخالفند. هرکدام هم، استدلال و دلیل خود را بیان می‌کند. کامنت‌های برخی از این کاربران را دیده ایم. عده ای می‌گویند کند است، عده ای دیگر می‌گویند بدرد نخور است و عده ای هم می‌گویند که این یک ویندوز RT دیگر است. شاید هم، این نظرات مخالف به دلیل برداشت اشتباه آن‌ها از ماهیت ویندوز 10 آرم است چون که، ویندوز 10  آرم دارای هیچ کدام از آن صفات نیست.

عده قلیلی از کاربران معتقد هستند که تمام این قضیه و برنامه ویندوز 10 بر بستر پردازنده‌های آرم به زودی شکست خواهد خورد و از بین خواهد رفت. اما درست همین ماه گذشته، مایکروسافت و کمپانی بزرگ کوالکام سری جدیدی از پردازنده‌های آرم را به طور اختصاصی برای دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز 10 که از پردازنده‌های آرم بهره می‌برند تولید کرده است. و این، تازه سر آغاز سلطنت رایانش بر مبنای پردازنده‌های آرم و ویندوز 10 است. و این طرز فکر مایکروسافت، چه بخواهید و چه نخواهید به کار خود ادامه خواهد داد و محکم و استوار به سمت آینده قدم بر خواهد داشت.

بسیاری از کاربران ویندوز، ایراد‌های عجیب و غریبی را از عملکرد و بازدهی ویندوز بر بستر پردازنده‌های آرم گرفته اند اما، اگر واقع بین باشیم، درست است که این نرم افزار‌ها نسبت به حالت عادی خود آهسته تر هستند اما باز هم، آن طور که این کاربران این مسئله را بزرگ کرده اند کند نیست. من [نویسنده مقاله در سایت منبع] اکنون مدتی است که از ویندوز 10 آرم استفاده می‌کنم. البته که کمی کند است. اما، لایه‌های شبیه ساز ویندوز به خوبی عمل می‌کنند و نرم افزار‌های وین32 را اجرا می‌کنند و من با اطمینان خاطر می‌توانم بگویم که این شبیه ساز به قدری خوب است که برای کار‌های ساده از این دستگاه‌ها استفاده کنیم.

و صد البته، ضروری است که این نکته را ذکر کنیم که این تنها عرضه آزمایشی ویندوز 10 آرم است و هنوز، راه بسیار درازی را در پیش دارد و نرم افزار‌های بیشتری باید برای این سیستم عامل پورت شوند. اما، زمانی را به خاطر بیاورید که خبر اجرای ویندوز 10 بر بستر پردازنده‌های آرم منتشر شد. آیا به خاطر دارید که آخرین نسخه فتوشاپ به دقت و به راحتی در این سیستم عامل اجرا می‌شد؟  در حال حاضر می‌توانیم بگوییم که ویندوز 10 آرم راه زیادی را پیش رو دار.

پردازنده‌های آرم بیشتر برای ویندوز

عرضه واقعی و نهایی ویندوز 10 آرم در اواخر سال جاری و به همراه پردازنده‌های اسنپ دراگون 850 خواهد بود. این اولین پردازنده مناسب اجرای ویندوز 10 روی پردازنده‌های آرم است که بهبود‌ها و امکانات بیشتری را برای دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز 10 آرم به همراه می‌آورد و تجربه کار با این دستگاه‌ها را بسیار بهبود می‌بخشد.

در حقیقت، استفاده از پردازنده اسنپ دراگون 835 و اجرای ویندوز 10 آرم روی آن، تجربه ای بسیار خوب تر از خوب را رقم می‌زند. من با اطمینان خاطر می‌توانم بگویم که این پردازنده درست همانند یک پردازنده Core i3 اینتل بازدهی مناسبی دارد و نرم افزار هایی که به خوبی برای این سیستم عامل کامپایل شده اند را اجرا می‌کند. این نرم افزار‌ها در اصل نرم افزار‌های بومی ویندوز 10 و برخی از نرم افزار‌های استور هستند. خود ویندوز 10 با بهره گیری از قدرت اسنپ دراگون 835 بسیار بسیار سریع است و تنها کندی که در هنگام کار با آن مشاهده می‌کنیم زمانی است که نرم افزار‌های کامپایل نشده ای را اجرا می‌کنیم که برای اجرا نیاز به شبیه ساز دارند.

در گذر زمان، با تولید و عرضه پردازنده‌های جدید تر و قوی تر، شاهد بهبود علکرد ویندوز 10 آرم خواهیم بود. اما در حال حاضر نیز، ویندوز 10 آرم باید عملکردی بسیار بهتر را روی اسنپ دراگون 835 به نمایش بگذارد. زمانی که مایکروسافت کیت‌های توسعه نرم افزاری خود را به روز رسانی کند و توسعه دهندگان نیز، نرم افزار‌های خود را توسط این کیت‌ها برای پشتیبانی بومی از ویندوز 10 آرم به روز رسانی کنند، شاهد نرم افزار هایی با عملکرد و بازدهی بسیار بیشتری در ویندوز 10 آرم خواهیم بود.این بدین معنا است که اگر گوگل، مرورگر گوگل کروم را که اکنون عملکرد مناسبی در ویندوز 10 آرم ندارد را توسط این SDK ها به روز رسانی کند، شاهد عملکرد بسیار سریع تری از این نرم افزار خواهیم بود.

درست در زمانی که به عرضه اسنپ دراگون 850 نزدیک می‌شویم، شاهد نرم افزار‌های بیشتری خواهیم بود که برای اجرای بومی در ویندوز 10 آرم به روز رسانی می‌شوند. پس زمانی که ویندوز 10 آرم به طور رسمی به همراه پردازنده این پردازنده عرضه شود، شاهد نرم افزار‌های بسیاری خواهیم بود که به طور بومی در این سیستم عامل اجرا می‌شوند و عملکردی بسیار بهتر از حال حاضر خود خواهند داشت.

و اگر نرم افزاری نیز برای اجرای بومی در ویندوز 10 آرم به روز رسانی نشود، به لطف قدرت بسیار زیاد اسنپ دراگون 850، این نرم افزار در محیط شبیه ساز ویندوز با عملکرد و سرعتی بسیار مناسب و قابل قبول اجرا خواهد شد. البته، به خاطر داشته باشید که ویندوز 10 آرم یک معماری جدید است. این سیستم عامل، بسیار فرا تر از تنها یک سیستم عامل محدود به نرم افزار‌های یونیورسال است. یک توسعه دهنده نرم افزاری می‌تواند نرم افزار خود را برای اجرا توسط پردازنده‌های آرم به روز رسانی کند و به لطف ویندوز 10 آرم، آن‌ها را درست همان طور که در محیط ویندوز اجرا می‌شوند، اجرا کند.

پس در حالی که اکنون بسیاری از کاربران ویندوز 10 آرم را آهسته و کند خطاب می‌کنند، باید بگوییم که این طرز فکر مدت زیادی دوام نمی‌آورد. زمانی که ویندوز 10 آرم و دستگاه‌های مبتنی بر آن رسما در بازار عرضه شوند، بسیاری از مردم این دستگاه‌ها را بدون آن که متوجه شوند این دستگاه‌ها از یک پردازنده آرم بهره می‌برند خریداری می‌کنند. حتی اگر توسعه دهندگان هم نرم افزار‌های خود را کامپایل نکنند، باز هم امولاتور ویندوز به کمک پردازنده قدرتمندی که دارد، به خوبی این مسئله را پوشش می‌دهد و عملکرد مناسبی از این سیستم عامل را مشاهده خواهیم کرد.

با توجه به شایعاتی که در مورد اسنپ دراگون 1000 به گوش می‌رسد، شاهد پردازنده ای مخصوص ویندوز 10 خواهیم بود. و اگر این شایعات حقیقت داشته باشند و کوالکام  این پردازنده را به بازار عرضه کند، همه چیز تازه جالب می‌شود.

ویندوز 10 آرم ماندگار است

ویندوز 10 آرم جایی نمی‌رود. برای بسیاری از مردم، آینده در محاسبات سبک کامپیوتری در پلتفرم‌های موبایل خلاصه می‌شود. و مایکروسافت نیز، باید ویندوز 10 آرم را برای حضور در این آینده آماده کند. مایکروسافت نیز، قصد دارد تا در این آینده ای که در آن عصر جدید محاسبات سبک بر بستر موبایل انجام می‌شود، همه چیز را وابسته به ویندوز نگاه دارد. ویندوز 10 آرم اکنون دارد کم کم راه خود را به دستگاه‌های فعلی باز می‌کند. در آینده نیز، شاهد دستگاه هایی خواهیم بود که امروزه وجود ندارند اما از زمان ظهورشان، از ویندوز 10 آرم استفاده خواهند کرد. پس کنار گذاشتن ویندوز 10 آرم ایده احمقانه ای است.

من فکر می‌کنم کسانی که بد گویی ویندوز 10 آرم را می‌کنند، در حقیقت نمی‌دانند که اصلا ویندوز 10 آرم چیست. ویندوز 10 آرم یک معماری جدید است. درست همانند ویندوز X86 و X64، آرم نیز یک معماری جدید برای ویندوز است که توسعه دهندگان می‌توانند نرم افزار‌های خود را برای اجرا بر بستر آن کامپایل کنند. با این که مایکروسافت با توسعه ویندوز RT سعی در پیاده سازی همین ایده داشت، اما اکنون ویندوز 10 آرم در اساس و بنیان خود با ویندوز RT تفاوت دارد و به دلیل همین تفاوت، این سیستم عامل با اتخاذ سیاست‌های درست از سوی مایکروسافت، می‌تواند به یک سیستم عامل موفق تبدیل شود.

دوما، ویندوز RT یک پلتفرم کاملا بسته بود. بله دست است که مایکروسافت دارد همانند ویندوز RT توسعه دهندگان را به سمت عرضه نرم افزار هایشان در ویندوز استور هدایت می‌کند. اما، کاربران ویندوز 10 آرم می‌توانند هر نرم افزاری که می‌خواهند را از هر جایی دانلود کنند و آن را در محیط ویندوز 10 آرم اجرا کنند. به طور مثال، گوگل می‌تواند گوگل کروم را برای پشتیبانی بومی از پردازنده‌های آرم به روز رسانی کند و آن را در وبسایت خود جهت دانلود توسط کاربران قرار دهد. باز هم، این درست همانند همان هسته ویندوز 10 روی یک معماری جدید است. استور اگر خواهان آن باشید همیشه برای شما در دسترس است. اما اگر نخواهید هم، می‌توانید نرم افزار‌های مورد نیازتان را از هر منبعی دانلود کنید. البته، بسیاری از دستگاه‌های مبتنی بر پردازنده‌های آرم، به طور پیش فرض با سیستم عامل ویندو 10 S عرضه می‌شوند اما باز هم شما می‌توانید به سادگی آن را به نسخه معمولی ویندوز تغییر دهید.

اگر شما هم به دنبال کامنت‌های مخرب کاربران در سایت‌های مختلف هنوز ویندوز 10 آرم را تجربه نکرده اید، من به شما پیشنهاد می‌دهم که به آن فرصت دیگری بدهید و تجربه اش کنید. مطمئنم که نظر شما مثبت خواهد بود. من واقعا عاشق دستگاه HP Envy x2 که دارم هستم. این دستگاه با داشتن قابلیت‌های همیشه روشن و اینترنت LTE در هر جایی، بسیار خوب جای خود را در نظر من باز کرده است. و صد البته، این دستگاه باز هم با به روز رسانی‌های بعدی بهتر خواهد شد. مسیر پیش رو، مسیر پیشرفت است و این دستگاه‌ها شکست نخواهند خورد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

302 پست
احسان رستمی پور
او دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه خلیج فارس بوشهر است. به عکاسی، طراحی و بازی های رایانه ای علاقه زیادی دارد و وقت خود را با فعالیت های مرتبط پر می کند.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
hamid
پاسخ دهید دوشنبه 11 تیر 1397

واقعیت اینه که من نمیام در حال حاضر یا اینده نزدیک دستگاهی بخرم که حتما باید نرم افزار ها براش کامپایل بشن . حکاین یونیورسال شدن اپلیکیشن های ویندوز ده بود که خیلی از کمپانی های بزرگ و توسعه دهنده هاتمایلی نداشتن به این کار. اسنپ 838 هرچی باشه عز معماری کم مصرف ارم استفاده میکنه و در مقابل چیزی مثل core i3 حرفی واسه گفتن نداره . ضمن اینکه وقتی من میتونم همون لپتاپ رو با کارایی بهتره و اندک اختلاف قیمت بخرم چرا باید بیا و دستگاهی بخرم که با اسنپ 835 یا 845 یا حتی 850 کار کنه؟؟ این دسته بندی شاید روی تبلت جواب بده اما pc هرگز . ضمن اینکه مردم استفاده رو ملاک قرار میدن . کسی نمیخواد ویندوز رو تو جیبش بزاره همه میخوان به سرعت عز دستگاه جیبیشون استفاده کنن و نرم افزار های ب خوبی اجرا بشن .

Lumia x
پاسخ دهید سه شنبه 12 تیر 1397

نظرت واقعاً محترمه،
ولی:
اصل مطلب رو نگرفتی…

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,