windows-10-ltsb-startیکی از کاربردی ترین راز های نهفته در ویندوز ۱۰ Long Term Servicing Branch یا به صورت مخفف LTSB است و بزرگترین نقطه قوت این ورژن سادگی ظاهری آن است. با نصب آن آپدیت های امنیتی و رفع باگ های معمول را در هر ماه دریافت می کنید اما هیچ کدام از ویژگی ها و خصوصیات ویندوز بروزرسانی نمی شود. در ادامه با وینفون همراه باشید.

برای ادمین هایی که هنوز با ویژگی “Windows as a service” (ویندوز به عنوان یک سرویس) به راحتی کنار نیامده اند این می تواند خبر خوبی باشد اما اگر این انتخاب آگاهانه نباشد در این ورژن هم اشکالاتی می تواند برای آنها وجود داشته باشد.

LTSB

در حقیقت LTSB یک لایسنس برای ویندوز ۱۰ Enterprise  است و تنها برای کاربران دارای Volume License (دسته ای از لایسنس ها که قابل استفاده روی تعداد زیادی سیستم مشابه است) در دسترس است. LTSB در هر ماه بروز رسانی های امنیتی و قابل اطمینان را برای یک دوره ۱۰ ساله دریافت می کند و در این مدت هیچ تغییری در خصوصیات و ویژگی های آن ایجاد نمی گردد.

زمانی که شما ویندوز ۱۰ Enterprise LTSB را نصب می کنید شما باید به بعضی از امکانات حذف شده توجه کنید. در این ورژن مایکروسافت Store برای کلاینت ها که در ورژن های دیگر وجود دارد موجود نیست و همینطور شما نمی توانید کرتانا یا مرورگر اِج را در آن داشته باشید که هر دو آنها در دیگر ورژن های ویندوز ۱۰ جزء برنامه های سیستمی هستند که قابل حذف نیستند. چون در LTSB از استور خبری نیست شما قادر به دریافت و نصب برنامه های یونیورسال نخواهید بود برنامه هایی مثل Mail Calendar, OneNote, Photos, Groove Music, the MSN Weather و برنامه های News, Sports, Money و حتی از Camera و Alarms & Clock هم خبری نیست.

نتیجه نصب LTSB به شکل قابل ملاحظه ای دست نخورده است. در تصویر زیر تفاوت منوی start در یک LTSB و یک ویندوز ۱۰ Enterprise به خوبی قابل درک است.

windows-10-deployment-using-configmgr-and-mdt-5-638اکثر کاربران ویندوز ۱۰ حداقل سه بروز رسانی بزرگ برای سیستم عامل خود دریافت کرده اند در تابستان ۲۰۱۵، نوامبر گذشته و اخیرا هم بروز رسانی سالانه را دریافت کرده اند. هر کدام از این بروز رسانی ها شامل تغییرات فراوان و در پی آنها باگ ها بوده اند. اما ورژن LTSB هنوز با همان خصوصیات و ویژگی های ارائه شده در سال گذشته بدون هیچ تغییر چشم گیری در دسترس قرار دارد. اگر شما ویندوز Settings را چک کنید خواهید دید که به شما ورژن ویندوز را ویندوز ۱۰ Enterprise 2015 LTSB گزارش می دهد یعنی بدون هیچ تغییری از تاریخ انتشار آن تا به امروز مطابق تصویر زیر.

windows-10-ltsbآیا  LTSB برای حجم کاری منم مناسب است؟

هدف مایکروسافت از ارائه این ورژن از ویندوز ۱۰ پشتیبانی از دسته ای است که مایکروسافت آنها را specialized devices یا دستگاه های تخصصی می نامد. آن ماشین ها معمولا برای به اجرا در آوردن یک یا دو برنامه مهم و حساس مورد استفاده قرار می گیرند که در آنها هدف اول و حیاتی جلوگیری از خرابی و وقفه از به اجرا در آمدن این برنامه هاست. و آنها به هیچ وجه برای مقاصد عمومی و کار های روزمره استفاده نمی شوند.

آیا  LTSB بروز رسانی دریافت می کند؟

windows-update-11اگر فکر می کنید که LTSB راهی برای فرار از دردسر های خدمات و بروز رسانی های مایکروسافت است سخت در اشتباه هستید و LTSB شما را نا امید خواهد کرد. برای بروز رسانی های ماهانه، LTSB دقیقا مثل ورژن های دیگر ورژن ۱۰ است و تمام بروز رسانی های امنیتی، مهم و تجمعی ویندوز را باید به طور کامل مشابه با دیگر ورژن ها نصب کند. در این ورژن نیز انتخابی برای دانلود و نصب بروز رسانی های امنیتی و تجمعی نخواهید داشت و شما تنها می توانید از طریق Group Policy چند هفته بروز رسانی ها را به تعویق بندازید که البته این برای تمام ورژن ها در دسترس است و تنها مختص LTSB نیست.

آیا LTSB نیاز من است؟

برای یک ماشین که اجرا کننده یک برنامه مهم و حیاتی است و تنها هدف سیستم همین است LTSB یک انتخاب درست است اما برای سیستم های روزمره و با وظایف معمول سیستم ها، به طور حتم ورژن های دیگر مناسب تر خواهند بود.

شما می توانید ویندوز ۱۰ Enterprise 2015 LTSB خود را به جدید ترین ورژن LTSB هنگامی که در دسترس قرار گیرد بروز رسانی کنید و همینطور به ورژن های دیگر ویندوز ۱۰ Enterprise سویچ کنید. خرید Software Assurance (مجموعه نرم افزار های مایکروسافت) و یا پرداخت هزینه و دریافت یک لایسنس از راه های دریافت LTSB است.

کدام ورژن برای کامپیوتر های شخصی با اهداف عمومی مناسب است؟

windows-10-deployment-using-configmgr-and-mdt-23-638

اگر هدف شما به حداقل رساندن اختلال های ناشی از بروز رسانی هاست Current Branch for Business بهترین انتخاب برای شما است.

زمانی که مایکروسافت یک بروزرسانی مثل بروز رسانی سالانه را منتشر می کند ابتدا این بروز رسانی برای Current Branch منتشر می شود که شامل مشتری ها و تجارت های کوچک که ویندوز ۱۰ را با تنظیمات پیش فرض اجرا می کنند می شود. شرکت های بزرگ که از ویندوز ۱۰ برای مقاصد تجاری استفاده می کنند می توانند بروز رسانی ها را در دسته Current Branch for Business دریافت کنند در این دسته بروز رسانی هایی دریافت می شود که حداقل چهار ماه قبل برای Current Branch عرضه شده است. و اگر بخواهید خیلی محافظه کار تر رفتار کنید از بروز رسانی های ویندوز برای Business استفاده کنید و بروز رسانی ها را هشت ماه دیر تر از Current Branch for Business دریافت کنید.

نظر شما چیست؟ شما ترجیح می دهید بروزرسانی های ویندوز را با چه فاصله زمانی دریافت کنید؟

منبع :

techproresearch

94 پست
عرفان الهامی
مهندس فناوری اطلاعات، علاقه مند به دنیای تکنولوژی و کمپانی مایکروسافت! ، "آینده را تصور کن "
مطالب مرتبط
مطالب نویسنده
بررسی تخصصی سرفس آرک ماوس یکشنبه 8 مرداد 1396
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,