مایکروسافت و کوالکام به شدت در حال کار بر روی نوآوری خود برای اجرای ویندوز ۱۰ بر روی ARM هستند و انتظار می رود اولین سری از این محصولات در اواخر سال ۲۰۱۷ با دستگاه های جدیدی از شرکت های HP، ایسوس و لنوو از راه برسند. مطمئنا این نوآوری جهش قابل توجهی در تاریخ دستگاه های دیجیتال مدرن است. یکی از نگرانی های مردم این است که ویندوز ۱۰ بر روی ARM به یک ویندوز RT دوم تبدیل شود. اکنون قصد داریم نگاهی به تفاوت های این دو داشته باشیم. همراه وینفون باشید.

ویندوز ۱۰ بر روی ARM همان ویندوز ۱۰ است

بخشی از مشکلی که مایکروسافت با آن مواجه است – حداقل در میان علاقه مندان این شرکت – درک نادرست پیرامون گونه های ویندوز در سال ۲۰۱۷ است. حداقل برای مصرف کنندگان تعداد زیادی از پیکربندی ها وجود دارد، از جمله:

 • Windows 10 Home — نسخه ای نرمال از ویندوز ۱۰ که فاقد ویژگی های پیشرفته شبکه و مدیریت موجود در ویندوز ۱۰ پرو است. کاربران ویندوز ۱۰ هوم هر زمان که بخواهند می توانند سیستم عامل خود را با پرداخت ۹۹ دلار از طریق استور به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا دهند.
 • Windows 10 Sبیش تر نسخه ای متمرکز بر کاربران آموزشی به شمار می رود که در آن، کاربر به نصب برنامه ها از استور ویندوز محدود است. هر چند این سیستم عامل بر روی دستگاه جدید سرفس لپ تاپ قرار گرفته است. مانند ویندوز ۱۰ هوم، این سیستم عامل را نیز می توان به صورت رایگان تا پایان ۲۰۱۷ و پس از آن با پرداخت ۴۹ دلار، به ویندوز ۱۰ پرو ارتقا داد.
 • Windows 10 Pro — این نسخه برای کسانی است که نیاز به مدیریت دسکتاپ از راه دور و برخی دیگر ویژگی های غیر ضروری برای مصرف کننده های عادی دارند در نظر گرفته شده است. ویندوز ۱۰ پرو همراه با بسیاری از لپ تاپ ها و رایانه های شخصی رده بالا، از جمله سرفس پرو، سرفس بوک و سرفس استودیو ارائه می شود.

وجود نسخه های محتلف از یک سیستم عامل می تواند گیج کننده باشد، اما تا کنون، این نسخه های ویندوز ۱۰ شباهت بسیاری داشته اند و در آن ها تنها چند تفاوت جزئی وجود دارد. تمام این نسخه ها می توانند برنامه های Win32 دسکتاپ را به شکلی مطلوب اجرا کنند و مانند یک نسخه کامل از ویندوز عمل کنند. فقط ویندوز ۱۰ اس شامل برخی محدودیت ها است.

ویندوز ۱۰ بر روی ARM ویندوز RT نیست

هنگامی که به زمینه سخت افزاری مورد نیاز برای اجرای ویندوز ۱۰ نگاه می کنیم، آشفتگی هایی در معماری های پشتیبانی شده مشاهده می کنیم. از زمان آغاز سیستم عامل ویندوز، این سیستم عامل بر روی پردازنده های x86 اینتل (۳۲ بیتی) و سپس پردازنده های x64 اینتل (۶۴ بیتی) و AMD اجرا می گردید. این مجموعه شامل پردازنده های نام آشنای اینتل Core، پنتیوم، و اتم هستند که بر روی رایانه های رومیزی، لپ تاپ ها و تبلت ها به فروش می رسند.

در سال ۲۰۱۲، مایکروسافت یک نسخه از ویندوز را بر روی پردازنده ARM انویدیا تگرا ۳ با فرکانس ۱.۳ گیگاهرتز بر روی سرفس RT ارائه کرد. مشکلی که در این نسخه وجود داشت و بسیاری از کاربران آن را به خاطر دارند، این بود که این سیستم عامل امکان اجرای برنامه های دسکتاپ Win32 را نداشت. این نسخه مانند یک ویندوز کامل به نظر می رسید، اما به استور ویندوز محدود شده بود که خود این استور در آن زمان، تازه متولد شده بود. این محدودیت و تغییرات افراطی رابط کاربری ویندوز ۸، ویندوز RT را به یک دسته بندی خاص قبل از محو شدن کلی از بازار محکوم کرد.

اکنون ما مجددا در سال ۲۰۱۷ شاهد این هستیم که مایکروسافت برای آوردن ویندوز روی ARM تلاش می کند. به صورت همان ویندوز RT، درست است؟ نخیر، تفاوت زیادی وجود دارد. اکنون قصد داریم توضیح دهیم که ویندوز ۱۰ بر روی ARM چرا بسیار متفاوت تر از ویندوز RT است.

 • ویندوز ۱۰ بر روی ARM فارغ از نسخه ویندوز استتولید کنندگان سخت افزار (OEM ها) می توانند ویندوز ۱۰ هوم، ویندوز ۱۰ اس و یا ویندوز ۱۰ پرو را بر روی ARM روی هر دستگاهی ارائه دهند. درست همانند رایانه های شخصی و لپ تاپ هایی که امروزه با هدف های خاصی (مانند دستگاه های آموزشی) و قیمت گذاری های متنوع (ارزان تر بودن مجوز نسخه پرو نسبت به هوم) در بازار وجود دارند.
 • ویندوز ۱۰ بر روی ARM می تواند برنامه های Win32 را اجرا کند — ویندوز RT تنها می توانست زیرمجموعه ای از برنامه های مناسب و مخصوص از نرم افزار های Win32 مانند مایکروسافت آفیس را اجرا کند، و کاربران نمی توانستند هر چیزی را نصب کنند. به خاطر لایه های شبیه ساز جدید مایکروسافت (که تا این لحظه تا حدودی مرموز می باشد)، ویندوز ۱۰ بر روی ARM باید هر برنامه ای را اجرا کند، چه آن برنامه در استور ویندوز باشد، چه توسط کاربر از طریق فایل های .exe نصب شده باشد.
 • ویندوز ۱۰ بر روی ARM قابل ارتقا به نسخه های جدید است — درست مثل امروز، اگر شما یک دستگاه ویندوز ۱۰ بر روی ARM با ویندوز ۱۰ هوم خریداری کنید، شما قادر خواهید بود آن را ه نسخه پرو ارتقا دهید. به صورت مشابه، کاربر می تواند ویندوز ۱۰ اس رابه منظور امکان نصب نرم افزار هایی خارج از استور ویندوز، به نسخه پرو ارتقا دهد.

از این منظر، ویندوز ۱۰ بر روی ARM هیچ شباهتی به ویندوز RT ندارد. آن چه می توان گفت این است که مایکروسافت به ظاهر درس هایی از ویندوز RT آموخته و تمام آن ها را در نسخه دوم رفع کرده است. این نسخه جدید این بار به شکل متفاوتی در حال نزدیک شدن به مسئله است، در حالی که مزایای استفاده از یک معماری سخت افزار ARM را حفظ می کند – از جمله عمر باتری بهتر، قابلیت instant-on (روشن شدن سریع تر) و اتصال همراه پیشرفته ۴G LTE.

نکته ی مهمی که در این جا وجود دارد این است که ویندوز ۱۰ بر روی ARM به معنای ویندوز ۱۰ اس نیست. اولی یک معماری سخت افزاری است، از سوی دیگر دومی یک نسخه از سیستم عامل است، بنابراین آن ها به یکدیگر ارتباطی ندارند. در حقیقت، مایکروسافت و کوالکام تا به امروز برای نمایش ویندوز ۱۰ بر روی ARM بیش تر از ویندوز ۱۰ پرو استفاده کرده اند.

چرا این موارد احتمالا برای شما مهم نیست

پس از خواندن این موضوع، شما ممکن است تسلیم شده و فریاد بزنید که آن بیش از حد پیچیده است. در واقع، هنگامی که شما آن را بر اساس نسخه های سیستم عامل و معماری سخت افزاری تفکیک می کنید، کمی شلوغ و آشفته به نظر می رسد. این موارد حتی تا حدودی برای ویندوز ۱۰ موبایل نیز وجود دارند (خود ARM 32 است اما بیلد های ARM 64 نیز به صورت داخلی وجود دارد).

هر چند برای مصرف کننده عادی، هیچ یک از این ها ریزه کاری های مهمی نیست. به این دلایل.

هنگامی که یک فرد عادی به Best Buy و یا یک فروشگاه مایکروسافت مراجعه می کند، این شخص به سادگی تنها دستگاه های ویندوزی را مشاهده می کند. برخی از آن ها باریک تر و ضعیف تر به همراه اتصال ۴G (“کامپیوتر های شخصی همراه” جدید) هستند، در حالی که برخی دیگر بزرگ تر و در عوض بسیار قوی تر هستند، مانند Dell XPS 15 (9560) که به یک پردازنده چهار هسته ای اینتل Core i7 با ۳۲ گیگابایت حافظه ی رم و یک ترابایت حافظه ی ذخیره سازی داخلی مجهز است.

معماری سخت افزاریمعماری x86، x64 یا ARM یک عامل قابل مشاهده نیست. تمام این دستگاه ها دارای ویندوز ۱۰ هستند و می توانند برنامه های Win32 را اجرا نمایند. تفاوت ها تنها در قیمت، اندازه، عملکرد و قابلیت اتصال ۴G قابل درک هستند.

این مشاهدات به هدف بلند مدت مایکروسافت برای ویندوز مربوط می شود: ایجاد معماری سخت افزار زیر بنایی نامرئی برای کاربر نهایی که تجربه ویندوز مشابهی را ارائه می دهد. این موضوع برای ویندوز RT به این صورت نبود، اما در مورد ویندوز ۱۰ بر روی ARM این گونه است.

با مطالعه نقشه راه مایکروسافت، باید روشن شده باشد که هدف مشابهی برای ویندوز ۱۰ موبایل در حال رخ دادن است. مایکروسافت در حال کار بر روی CShell و پروژه اندرومدا می باشد که برای انتقال رابط کاربری به تجربه های متفاوت مورد نیاز است. به عنوان مثال، تصور کنید که یک حالت بازی مناسب بر روی لپ تاپ گیمینگ Razer Blade خود داشته باشید که رابط کاربری اکس باکس وان را به جای ویندوز ۱۰ نشان دهد.

سوالاتی باقی می مانند

همچنان پرسش های بزرگی در خصوص عملکرد باقی مانده است. گزارش های اولیه که از کامپیوتکس آمده اند ادعا می کنند که تجربه اجرای ویندوز ۱۰ بر روی پردازنده کوالکام اسنپ دراگون ۸۳۵ شبیه به اجرای سیستم عامل بر روی یک Compute Stick اینتل به نظر می رسد. احتمالا، تجربه عملکرد ویندوز بر روی اسنپ دراگون ۸۳۵ چیزی در سطح پردازنده های اتم یا Core-m3 است که قابل توجه می باشد اما هنوز هم با پردازنده های دو هسته ای یا چهار هسته ای Core i7 فاصله ی زیادی دارد.

سوال دیگر در مورد چگونگی شبیه سازی Win32 برای اجرای برنامه های قدیمی می باشد. عمر باتری، زمان آماده به کار، اشکالات نرم افزاری و یکپارچه سازی با سخت افزار های مدرن نیز نیازمند بررسی هستند. این ها تمام نگرانی ها در مورد این پروژه هستند.

اما موارد خوش بینانه زیادی وجود دارد. به نظر می رسد در چند سال آینده ما از معماری ARM کوالکام شاهد پیشرفت های مستمر در زمینه ی قدرت و عملکرد باشیم. اسنپ دراگون ۸۳۵ توانسته خود را به حدی برساند که با پردازنده های x64 اینتل قابل مقایسه شود، اما هنوز از بعضی جهات عقب تر است.

دانلود ویدیو با کیفیت ۳۶۰p | دانلود ویدیو با کیفیت ۷۲۰p

بر اساس گزارش ها کوالکام در حال حاضر مشغول آماده سازی خود برای پردازنده اسنپ دراگون ۸۴x برای پایان ۲۰۱۷ یا اوایل ۲۰۱۸ است – دوباره، یک پردازنده هشت هسته ای ۱۰ نانومتری دیگر – که آغازگر دسته دیگری خواهد بود. در ترکیب با ساده سازی مستمر ویندوز ۱۰ و پلتفرم یونیورسال ویندوز (UWP) توسط مایکروسافت، تجربه کاربر باید عالی باشد. اجرای برنامه های UWP حتی در تراشه های ضعیف اینتل اتم همچنان تجربه بهتری نسبت به اجرای برنامه های Win32 قدیمی که در عمل کند و آهسته هستند، می دهد.

برنامه مایکروسافت برای آینده رایانش، پاکسازی سخت افزار زیر بنایی از معادله است. ویندوز ۱۰ بر روی ARM فقط یک مثال دیگر از یک سیستم عامل در حال گسترش – در تئوری، بدون مانع – به سیستم های جدید است، و منجر به دستیابی به دستگاه هایی خواهد شد که پیش از این هرگز دیده نشده اند.

به نظر شما ویندوز ۱۰ بر روی ARM می تواند تغییرات اساسی در آینده ی دستگاه های ویندوزی ایجاد کند؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

2160 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
فرهاد
پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

ها! ای که گفتی یعنی چه؟

شهریار
پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

سپاس از مقاله کامل و مفصلتون

اما بنظر من این پروژه با موفقیتهای زیادی روبرو خواهد شد…. که البته زمانبر و با آزمون و خطاهای زیادی همراه هست

  امیر زمانی
  پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

  خواهش میکنم دوست گرامی
  به احتمال زیاد همینطور خواهد بود. کوالکام و مایکروسافت مدت زیادی هست روی این پروژه بزرگ و انقلابی کار میکنن

محمد
پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

نهایتا منظور اینه که ویندوز ده به صورت کامل روی آرم اجرا می شه اما کامل نمی تونه اجرا بشه و یه جورایی شبیه سازی می شه مثل ویرچوال ماشین؟؟؟؟؟؟ بعد پرفورمنسش چطور میشه ؟ آیا نیاز به سخت افزار قوی تر خواهد شد؟

  امیر زمانی
  پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

  درود
  بله با یه شبیه ساز که به صورت اختصاصی توسط کوالکام و مایکروسافت طراحی شده اجرا میشه ولی با توجه به چیزی که این دو شرکت نشون دادن، هیچ مشکلی توی پرفورمنس وجود نداره و حتی تونستن برنامه فتوشاپ رو به سرعت روی چنین دستگاهی اجرا کنن. اولین تست های مایکروسافت روی اسنپ دراگون ۸۲۰ انجام شد ولی دستگاه هایی که قرار هست در دسترس عموم قرار بگیره مجهز به اسنپ دراگون ۸۳۵ به بالا خواهد بود.

ali
پاسخ دهید دوشنبه 22 خرداد 1396

ویندوز۱۰بر روی آرم آینده خوبی خواهد داشت مخصوصاً با رابط کاربری تطبیق پذیر که دیگه بتونه به هر دستگاه با هر توان پردازشی راه پیدا کنه مخصوصاً موبایل و تبلت های ارزان قیمت که از ضعف های ویندوز و مایکروسافت هستن فقط امیدوارم خود مایکروسافت هم روی بهینه سازی ویندوز ۱۰تمرکز ویژه ای بکنه که ویندوز مثل دسکتاپ روی دستگاه های با توان پردازشی پایین روان باشن

السا
پاسخ دهید سه شنبه 23 خرداد 1396

امیدوارم مثل ویندوز موبایل گند نزنه
من از وقتی گوشی ویندوزی گرفتم تا الان یکبار تشد بدون باگ از کار با این سیستم عامل استفاده کنم
امیدوارم دیوایس جدید که در راهه این مشکلات نداشته باشه

  السا
  پاسخ دهید سه شنبه 23 خرداد 1396

  *از کار با این سیستم عامل لذت ببرم
  اشتباه تایپی بود ببخشید

HaMeD
پاسخ دهید چهارشنبه 24 خرداد 1396

خیلی پروژه خوب و مناسبیه مخصوصا واسه ما کاربرا
اما خیلی دوست داشتم مثل اپل، مایکی هم پردازنده های اختصاصی داشته باشه، تا هم قدرتش بیشتر باشه بخاطر اختصاصی بودن ، هم موقعی که پردازنده جدید معرفی شد، مشکل پیش نیاد، مثل الان که سامسونگ همه پردازنده هارو خورده و باعث شده به بقیه دیرتر برسه…

فراهانی
پاسخ دهید پنجشنبه 25 خرداد 1396

تکلیف برنامه های شصت و چهار بیت چه میشه؟
در یک سایت معتبر ایرانی خواندم شرکت اینتل هشداری برای اجرای x86 روی سی پی یوهای Arm داده که در حالت بد ماجرا قیمتتمام شده مصرف کننده بخاطر حق لایسنس زیاد میشه که باید دید بصرفه میشه یا نه

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,