پیش تر در مقاله ای به بررسی نقاط ضعف ویندوز ۱۰ اس پرداختیم، اما این نسخه از ویندوز ۱۰ به واسطه قابلیت ها و پتانسیل های خاصی که دارد می تواند جایگاه بسیار مهمی در آینده پیدا کند، دلیل عمده این ادعا را باید گسترش حملات سایبری و درز اطلاعاتی دانست که این روزها مدام به گوش می رسد.

در دنیایی که به صورت پیوسته خطر حملات سایبری و درز اطلاعات کاربران، و دیگر موارد مربوط به امنیت سایبری پیوسته بیش تر و بیش تر می گردد، شاید وجود ویندوز امن و محدود شده ایده چندان بدی به نظر نرسد. در این نوشتار در نظر داریم تا این نسخه از ویندوز ۱۰ را از دیدگاه آینده نگرانه مورد بررسی قرار دهیم.

پسوند S در انتهای نام ویندوز ۱۰ اس چه معنایی دارد؟

پیدا کردن دلیل نامگذاری یک محصول می تواند تا حدودی فلسفه وجودی آن را مشخص سازد، شاید بتوان S را سمبلی از لوکس بودن درنظر گرفت، کما اینکه در خودرو سازی این پسوند در مورد محصولات لوکس شرکت ها عمدتا استفاده می گردد.

برخی شاید S را برگرفته از کلمه Security یا امنیت بدانند، چرا که مایکروسافت عنوان داشته که هیچ یک از روش های نفوذ رایج در دنیا، در این نسخه از ویندوز اثرگذار نخواهد بود، و باید آن را امن ترین نسخه ویندوز تا به امروز دانست.

یا اینکه شاید این برداشت درست باشد که حرف S برگرفته از کلمه School است، به هر صورت این محصول در وهله اول بازار آموزشی را هدف گرفته و به عنوان رقیبی برای کروم بوک ها وارد میدان شده است.

اما در اندیشه من در مورد این نسخه از ویندوز چیز دیگری می گذرد، به نظر من حرف S برگرفته از کلمه Someday به معنی یک روز در آینده است. دلیل این تفکر واضح است، چرا که این نسخه از ویندوز احتمالا نسخه مطلوب شما برای امروزه نیست، اما آنچه که مسلم است این نسخه از ویندوز، نسخه یک و ابتدایی محصولی است که در دو یا سه سال آینده به بلوغ خواهد رسید.

احتمالا در تیتر اخبار در مدت اخیر با این مورد برخورد کرده اید: ویندوز ۱۰ اس نسخه عایق شده ویندوز در مقابل باج افزارها است، این عنوان تا حدی اغراق آمیز است، اما به هر صورت بی راه هم نیست، چرا که بیش ترین میزان امنیت را این نسخه از ویندوز ۱۰ فراهم آورده است.

مایکروسافت در خبری در سایت خود بر این موضوع تاکید داشته:

هیچ نوع باج افزار شناخته شده ای توانایی نفوذ به ویندوز ۱۰ اس که مستحکم ترین سیستم عامل ما است را ندارد.

از سوی دیگر در ادامه این خبر مایکروسافت عنوان کرده که هیچ کدام از مشتریان ویندوز ۱۰ در حملات وانا کرای آسیب ندیدند و کاملا در امان بوده اند. امنیت ویندوز ۱۰ اس به واسطه چوب جادوی هری پاتر با چند کلمه ورد ایجاد نشده است، این امنیت به لطف مهندسی بسیار قدرتمندی که در پشت این محصول انجام گرفته تا راه های سطحی نفوذ به قلب سیستم عامل را مسدود کند فراهم شده است.

اگر شما سرفس لپ تاپ را که در حال حاضر در دسترس ترین دستگاه مجهز به ویندوز ۱۰ است، جایگزین کامپیوترهای کارمندان سازمان خود کنید، کارمندان نا آشنا با فناوری دیگر در مورد موارد زیر به سراغ شما نخواهند آمد و درخواست کمک نخواهند کرد:

 • آن ها دیگر قادر به دانلود و اجرای یک فایل اجرایی آلوده نخواهند بود، مهم نیست ظاهر این فایل چه میزان وسوسه کننده باشد.
 • اگر آن ها به صورت تصادفی برنامه ای را دانلود کنند که بدافزاری بدان متصل است، این برنامه اجرا نخواهد شد.
 • هر بدافزاری که تلاش کند تا دستورات پاورشل را به منظور تغییر پیکربندی سیستم اجرا کند، به در بسته خواهد خورد.
 • شما دیگر لازم نیست نگران نصب پلاگین ها و تبلیغات و افزونه هایی که ویندوز را کند می سازند باشید، چرا که امکان نصب ندارند.

در حقیقت ویندوز ۱۰ اس بزرگ ترین مشکل در کامپیوترهای شخصی را مرتفع می سازد: کاربران ناآگاهی که نمی توانند در مقابل نوای مرگبار نرم افزارهای ناخواسته و مخرب مقاومت کنند. دیگر خبری از این اشتباهات نخواهد بود.

البته این همه ماجرا نیست، پست خبری مایکروسافت به همان میزان که از آینده ویندوز ۱۰ اس صحبت می کند در مورد وضعیت فعلی آن نیز حرف دارد.

ما از میزان موفقیت ویندوز ۱۰ در حفاظت از مشتریانمان در مقابل حملات مخرب نظیر باج افزارها بسیار خرسند و مفتخر هستیم. استراتژی محافظت، شناسایی، و پاسخ گویی که در بطن ویندوز به عنوان یک سرویس تنیده شده است، ما را قادر می سازد تا به واسطه افزوده شدن ویژگی ها و قابلیت های امنیتی جدید در هر به روز رسانی، هزینه حمله به ویندوز ۱۰ را به شکل خارق العاده ای افزایش داده و آن را دشوارتر سازیم.

تا زمانی که ذهن من در مرور گذشته یاری می کند، یک نکته واضح همیشه در بحث امنیت صادق بوده است، بیش تر بدافزارها و نرم افزارهای ناخواسته به واسطه خواست و همکاری کاربر ناآگاه وارد کامپیوتر می شوند، بنابراین با محدود کردن نصب برنامه ها به اپلیکیشن های ویندوز استور، ویندوز ۱۰ اس تصمیمات اشتباه کاربران معمولی را خاتمه می دهد.

قصد صحبت از افسانه نداریم، چرا که به هر صورت در هسته ویندوز قرار دارد، و یک مهاجم کار کشته در نهایت می تواند در بین سطوح پایین سیستم عامل و یا اجزا آن رخنه ای پیدا کند، اما نفوذ به ویندوز ۱۰ اس دیگر به سادگی گذشته و یک کلیک اشتباه از سوی کاربر نیست.

برای جمع بندی صحبت ها در یک جمله یادآوری می کنم که ویندوز ۱۰ اس فاز نخست یک پروژه مربوط به آینده است، خوب شاید بسیاری از شما سوال کنید که فاز دو و یا سه این پروژه چه خواهد بود؟

آینده و قدم های بعدی این پروژه را باید در ویندوز استور جستجو کرد. در حال حاضر ویندوز استور از تعداد نسبتا قابل قبولی اپلیکیشن های پورت شده نظیر اسلک، اورنوت، اسپاتیفای که اخیرا وارد استور شده، مایکروسافت آفیس، بهره می برد.

اپلیکیشن های دسکتاپ پورت شده به واسطه امکان دانلود از استور شرایط بهتری را برای کاربر در قیاس با اجداد خود دارا هستند، بنابراین از یک سو احتمال آلودگی به واسطه دانلود از هر سایت نامعتبر از بین می روند، و از سوی دیگر به دلیل قرار گیری در سند باکس، کدهای ریجستری شبیه سازی می شوند که این مسئله از یک سو امنیت بالاتر و از سوی دیگر روان تر شدن ویندوز در گذر زمان را فراهم می آورد.

از سوی دیگر به روز رسانی و حذف اپلیکیشن های استور به راحتی و با یک کلیک انجام می گیرد، چرا که به هر صورت این اپلیکیشن ها در محل مشخص و تعیین شده و به صورت یک پکیج نصب می گردند و دیگر راه خود را به پوشه سردرگم کننده Program Files پیدا نمی کنند.

به بیان دیگر آینده ویندوز با ویندوز استور گره خورده است، چرا که از یک سو امنیت مناسب را فراهم می آورد و از سوی دیگر یکپارچگی و سادگی را برای کاربر، این مجموعه به حدی توانا است که کروم بوک های امروزی توان مقابله با آن را ندارند.

با کاهش قیمت سخت افزار در گذر زمان، و از سوی دیگر نیاز کمتر ویندوز ۱۰ اس به منابع سخت افزاری، در آینده نزدیک شاهد کامپیوترهای بسیار خوش قیمت و مناسب خواهیم بود. در صورتی که مایکروسافت بازاریابی و تبلیغات این نسخه از ویندوز را به درستی انجام دهد، شما با استوری غنی از اپلیکیشن های دسکتاپ پورت شده نیز مواجه خواهید شد.

کامپیوتر کامل هرگز مستعد اجرای هر گونه نرم افزار موجود در دنیا نیست، برای مثال یک مک نمی تواند اپلیکیشن های آیپد را اجرا کند، که البته عکس این مسئله نیز صادق است. اگر اندکی به جلو برویم یعنی حوالی سال ۲۰۲۰ با ویندوز محدود اما امنی مواجه خواهیم بود که قادر است اپلیکیشن های امن ویندوز استور را اجرا کند.

آینده ویندوز علاوه بر شرایط امنیتی بهتر، مشکلات و دردسرهای نرم افزارهای ناسازگار را نیز نخواهد داشت، و این فاکتور می توانند این نسخه از ویندوز را به گزینه دلخواه متخصصان آی تی شرکت ها بدل سازند. توصیه ما به این دست از افراد صبر برای رویت آینده ویندوز است.

منبع :

ZDNET

1206 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
علی
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

تلگرام پیریویو آپدیت داده دیگه باز نمیشه مث اون قبلیه شد 😐

  MRG
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  هی باز و بسش کن تا بره تو برنامه،بار اول که باز شه دیگه درست میشه….

سلام
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

من ۳سال با تعصب یه ویندوزی هستم ولی با خوندن این مقاله تازه متوجه شدم چی تو ذهن شرکت اپل میگذشته و چقد گام های محمکمی گذاشته… به نظر من اگه استیو جابز نمیمرد امکان اینکه اپل میتونست مایکروسافت رو حذف کنه خیلی بالا بود چون سطح تبلیغات گسترده تر و پشتیبانی بهتری داشت علاوه بر اینکه امنیت کاربراشو حفظ میکرد… ولی خب یه نکته ای هم که هست اینه که اگه دستگاه هایی که از قوانین شرودینگر (کیوبیت) پیروی میکنن بیان بازار مطمعنا گام های استوار آی او اس رو میتونن بلغزونن ولی این ویندوز ۱۰ اس خیلی قدرتمند تره بخاطر بکار گیری قوانین خاص خودش که خیلی علامندم بدونم چجوریه کارش… اگه میشه یه پست بذارید توضیح بدید مرسی

MRG
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

هی باز و بسش کن تا بره تو برنامه،بار اول که باز شه دیگه درست میشه….

  MRG
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  اقا به مقدار کمی 😐 قالب سایت مشکل داره،من ریپلای کردم ولی ریپلای نشد،منو همبرگری باز نمیشه،باید تو گوگل، فروشگاه و برنامه ها رو سرچ کنم تا برم اون قسمت ها.خبر نامه تون هم درست کنید
  ممنون🌹

  علی
  پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

  اصن آپدیتش نصب نمیشه هی میره تا اخر هی ارور میده

   MRG
   پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

   تلگرام رو پاکش کن،توی صفحه اپدیت نرم افزارها هم نباشه،بعد برو از توی لایبرری پیداش کن و نصبش کن،ویژگی جدیدی هم اضافه نشده…

red death
پاسخ دهید یکشنبه 4 تیر 1396

ادعای مایکروسافت غلط از اب در اومد !
هیچ چیزی صد در صد امن نیست !
http://dgto.ir/kjb

  علی
  پاسخ دهید دوشنبه 5 تیر 1396

  اولا که هیچ کس نمیتونه بگه در اینترنت صد در صد امنیت داره مایکروسافت منظورش از امنیت این بوده که ما همه تلاشمون رو کردیم برای امنیت دوست عزیز شما اشتباه کردید.نکته بعدی که دوستمون راجبه حذف مایکروسافت به دست اپل گفتن بگم که دوست عزیز اپل قدرتمند نبود در اون مقطع از تاریخ مایکروسافت شرکت عملکرد بسیار ضعیفی داشت.الان دقیقا مایکروسافت راهشو پیدا کرده یکی از کارهای خوبی که کرده از تک محصولی خارج شده الان اپل تک محصولی و چون زیاد به ایفون متکی است دو یا سه سال دیگه دوران واقعیت افزوده اغاز خواهد شد و اپل هم در این زمینه و هم در زمینه هوش مصنوعی عقب هستش.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,