desktop-ultrawide-hero

در حالی اکثر شرکت‌‌های تکنولوژی به نمایش‌گرهای ۴K اعتقاد دارند اما، دسته‌ای از کاربران هستند که نمایش‌گرهای ۴K را  پاسخ مناسبی برای نیازهای‌شان نمی‌دانند. من یکی از همان افرادی هستم که اعتقادی به نمایش‌گرهای ۴K ندارم و ترجیح می‌دهم به‌جای آن از نمونه‌های Ultrawide استفاده کنم. حال در ادامه با وینفون همراه باشید تا تجربه‌ی ویندوز ۱۰ بر روی این نوع از نمایش‌گرها را مشاهده کنیم.

مطلبی که شما در پیش رو مشاهده می‌کنید، نوشته‌ی سایت ویندوز سنترال است که نویسنده‌ درباره‌ی تجربه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ بر روی نمایش‌گر های اولتراواید یا عریض می‌گوید و آن را با نمایش‌گرهای ۴K مقایسه می‌کند.

من راه دیگری را برگزیدم و تصمیم به‌خرید نمایش‌گرهای Ultrawide به‌جای ۴K گرفتم. همان‌طور که احتمالا مطلع هستید این نمایش‌گرها از نسبت تصویر ۲۱:۹ و نمایش‌گرهای استاندارد نیز از نسبت ۱۶:۹ استفاده می‌کنند. به‌احتمال زیاد افراد فیلم‌باز با این مفهوم آشنا هستند و از تفاوت‌های آن آگاه هستند اما، برای آن‌دسته از کسانی که تفاوت‌های موجود را نمی‌دانند، اجازه دهید به‌صورت خلاصه توضیح دهم.

نسبت‌تصویر در صفحات‌نمایش، درواقع شکلِ نمایش‌گر شما را تشکیل می‌دهد. نمایش‌گرهایی که دارای نسبت ۱۶:۹ هستند، نمایش‌گرهای استاندارد نام دارند که احتمالا اکثر شما نیز از آن استفاده می‌کنید. این نوع نمایش‌گرها نیز از رزولوشن‌های ثابتی مانند، ۱۳۶۶X768، ۱۹۲۰X1080 و یا حتی تا ۴K و بالاتر نیز بهره می‌برند.

ultra-wide-monitor-1

تنها تفاوتی که نمایش‌گرهای ۲۱:۹ با نمایش‌گرهای استاندارد دارند، عریض بودن آن‌ها است. این ویژگی اجازه می‌دهد تا فضای بیش‌تری در دسترس کاربران قرار داشته باشد که نمایش‌گرهای ۴K با نسبت تصویر ۱۶:۹ قادر به دسترسی به آن نیستند. درواقع نسبت تصویر، نسبت طول به عرض تصاویر است.

برای مدت زیادی، بین خرید نمایش‌گرهای ۴K و اولترا واید دو دل بودم اما، درنهایت اقدام به‌خرید یک نمایش‌گر اولترا واید ۳۴ اینچ سامسونگ کردم. از همان ابتدا کنجکاو بودم تا ببینم تجربه‌ی استفاده از ویندوز ۱۰ بر روی این نمایش‌گرها چگونه است.

دسکتاپ، استارت و اکشن سنتر

در اکثر بخش‌ها، ویندوز ۱۰ تغییر خاصی را به‌خود نمی‌بیند. با نمایش‌گرهای اولترا واید شما باید از تصاویرهای پس‌زمینه‌ی اولترا واید استفاده کنید که جلوه‌ی فوق‌العاده‌ای را به دستگاه‌ شما خواهد داد. دیگر شاهد کات شدن قسمت‌های دیگر عکس برای جا شدن تصویر در صفحه‌نمایش نخواهید بود. این تجربه‌ای است که تا زمانی که تجربه‌اش نکنید، متوجه سخن من نمی‌شوید.

desktop-ultrawide-hero

منوی استارت نیز در این نمایش‌گرها می‌توانند بسط پیدا کنند اما، این اتفاق به‌صورت پیش‌فرض رخ نمی‌دهد. حتی باوجود اینکه من از نمایش‌گرهای اولتراواید استفاده می‌کنم اما، ترجیح دادم تا منوی استارت به‌ همین صورت باقی بماند زیرا به‌نظر من ظاهری ساده‌تر و تمیز‌تر به ویندوز می‌دهد.

برنامه‌های قدیمی ویندوز با این نمایش‌گرها هیچ مشکلی ندارند؛ درست برعکس نمایش‌گرهای ۴K که با اکثر برنامه‌های قدیمی مشکل دارند.

صفحه‌ی استارت نیز به‌خوبی از این نوع نمایش‌گرها بهره می‌برد. همان‌طور که می‌دانید، صفحه‌ی استارت تمام صفحه را در بر می‌گیرد که به شما این توانایی را می‌دهد تا صدها برنامه را به یک‌باره بر روی صفحه‌نمایش داشته باشید که برای کسانی که صفحه‌ی استارت را به منوی استارت ترجیح می‌‌دهند می‌تواند عالی باشد.

البته این قضیه زمانی که All Apps را انتخاب می‌کنید کمی تغییر می‌کند زیرا نمایش برنامه‌ها تنها در وسط صفحه‌نمایش اتفاق می‌افتد که محیط کم‌تری را در بر می‌گیرد.

win10_ultrawide_appslist-full

اکشن سنتر نیز که در سمت راست نمایش‌گر حضور دارد، تغییر اندازه‌ای را به‌خود نمی‌بیند که البته همچین انتظاری هم از آن نداشتیم.

تسک ویو و اجرای برنامه‌ها در کنار هم

 

win10_taskview_ultrawide

تسک ویو بر روی این نمایش‌گرها واقعا لذت‌بخش است. شما برنامه‌های بیش‌تری را در این حال مشاهده خواهید کرد. این در حالی است که ویندوز ۱۰ در زمینه‌ی استفاده برنامه‌ها به‌صورت سایدبای‌ساید، از مزایای این نمایش‌گرها به خوبی بهره نمی‌برد. ویندوز ۱۰ می‌توانست نهایت استفاده را از این بخش ببرد. شما تنها می‌توانید تا ۴ پنجره را به‌صورت ساید‌بای‌ساید اجرا کنید که ویندوز ۱۰ می‌توانست این عدد را برای این نمایش‌گرها بیش‌تر بکند.

win10_snapping_ultrawide

شما می‌توانید ۴ اپلیکیشن را به‌صورت هم‌زمان و ساید‌بای‌ساید اجرا کنید که اگرچه خیلی ایده‌آل نیست اما برای من به‌واسطه‌ی استفاده از نمایش‌گرهای اولترا واید، این گزینه‌ پراستفاده بود و برای نوشتن مقالات و یا تماشای کنفرانس‌ها، از این قابلیت استفاده می‌کردم.

اپلیکیشن‌ها

بسیاری از اپلیکیشن‌‌هایی که برای خواندن محتوای‌شان باید به‌صورت عمودی اسکرول کنید، استفاده‌ای بهینه از فضای صفحه‌نمایش نمی‌کنند و مقدار زیادی از فضا، خالی باقی می‌ماند. ویندوز ۸ می‌توانست عمکرد عالی‌ای در این نمایش‌گرها داشته باشد زیرا اپلیکیشن‌هایش به‌صورت افقی طراحی می‌شدند اما ویندوز ۱۰ نه!

groupme-ultrawide

اپلیکیشن‌های معدودی استفاده‌ی مفید از فضای اضافی می‌برند. برای نمونه اپلیکیشن GroupMe با باز کردن منوی همبرگری و تنظیمات گروه، سعی در پرکردن صفحه‌نمایش دارد اما هنوز نیز مقدار زیادی از صفحه خالی باقی می‌ماند.

groove-music-ultra

اپلیکیشن گروو موزیک نمونه‌ی دیگری است که بهترین استفاده را از فضای بیش‌تر می‌برد و آن را با محتوای بیش‌تر پر می‌کند اما قسمت ستینگ، عملکرد مناسبی در این زمینه ندارد و قسمت زیادی از صفحه‌نمایش خالی باقی خواهد ماند.

win10_settings_ultrawide

برنامه‌ی فروشگاه ویندوز نیز به‌نظر می‌رسد عملکر مناسبی در این زمینه انجام دهد اما اگر بیش‌تر توجه کنید، متوجه می‌شوید که استور برای پرکردن صفحه‌نمایش، سایز عکس‌ها را افزایش می‌دهد که برای صفحات بزرگ خوب نیست.

win10_store_ultrawide

اشتباه نکنید! هیچ‌کدام از این‌ها باعث دلسرد شدن من نسبت به این نمایش‌گرها نشدند، به‌خصوص زمانی که بخواهید برنامه‌ها را به‌صورت ساید‌با‌ی‌ساید استفاده کنید. درواقع بهترین مزیت این نوع نمایش‌گر نسبت به نمایش‌گرهای استاندارد، نمایش محتوای بیش‌تر در آن است.

برخی از اپلیکیشن‌های آفیس نیز کاری شگرف در استفاده از فضای بیش‌تر می‌کنند. برای نمونه، در مایکروسافت ورد، به‌جای پیمایش کردن به‌سمت پایین، شما به‌صورت افقی پیمایش می‌کنید که باعث می‌شود بر روی محتوا و صفحات بیش‌تری کار کنید.

win10_word_ultrawide

در برنامه‌های ویرایش ویدیو نیز شرایط به‌همین منوال است و شما به تایم‌لاین(نوار زمان) بیش‌تری دسترسی دارید. همچنین پیش‌نمایش ویدیوها نیز بزرگ‌تر است و شما را قادر می‌سازد تا بهترین کارتان را ارائه دهید.

win10_prempro_ultrawide

بازی‌ها

بازی‌ها کاملا به توسعه‌دهندگان‌شان بستگی دارند. ما برای این بررسی به عناوین موجود در فروشگاه ویندوز اکتفا کردیم که فعلا متنوع نیست. برای این بررسی هفت بازی را تست کردیم که ۴ تا از آن‌ها به‌خوبی خود را با نمایش‌گر تطبیق دادند.

Minecraft

minecraft

Rise of the Tomb Raider

tomb-raider

Gears of War: Ultimate Edition

gears-of-war-ultimate-edition

Gears of War 4

gears-of-war-4

Quantum Break

quantumbreak

Forza Horizon 3

forza-horizon-3

بازی‌های بالا همگی به‌خوبی با نمایش‌گرهای ۲۱:۹ تطبیق داده شدند اما سه بازی‌ای که شما در پایین مشاهده می‌کنید، همگی در نسبت ۱۶:۹ اجرا شدند که باعث شد گوشه‌های تصویر تیره باقی بمانند.

ReCore

recore-1

Forza Motorsport: Apex

forzaapex

Halo 5: Forge

halo5forge

زمانی که متوجه شدم که برخی از عناوین ساخته‌شده به‌دست مایکروسافت از نمایش‌گرهای اولترا واید پشتیبانی نمی‌کنند، ناامید شدم. به‌خصوص اینکه مایکروسافت بر اجرای بازی‌ها بر روی ویندوز ۱۰ متعهد است. ReCore، Forza و هیلو بزرگ‌ترین عناوینی است که از نمایش‌گرهای الترا واید پستیبانی نمی‌کنند. برای رفع این مشکل نیز توسعه‌دهندگان آن باید با ارائه به‌روز رسانی، این ویژگی را اضافه کنند.

محتوای ویدیویی

اکثر محتوای ویدیویی که شما تماشا می‌کنید، با نسبت تصویر ۱۶:۹ رندر شده‌اند. این ویدیوها شامل ویدیوهای موجود در برنامه‌های YouTube،Twitter و Facebook نیز می‌شود بنابراین شما باید در گوشه‌های تصویر قسمت‌های تیره را مشاهده کنید.

doctor-who-not-ultrawide

این موضوع در برنامه‌هایی مانند Netflix و دیگر برنامه‌های استریم فیلم نیز وجود دارد اما، اگر فیلمی را با نسبت تصویر ۲۱:۹ مشاهده کنید، متوجه مزایای آن خواهید شد.

starwar-ultrawide

متاسفانه بعضی از سرویس‌های استریمینگ، فیلم‌ها را با نسبت ۲۱:۹ پخش نمی‌کنند که این‌بار علاوه‌بر راست و چپ، شاهد سیاه شدن قسمت بالا و پایین تصویر نیز هستیم.

starwar-not-ultrawide

جمع‌بندی

پس از این‌که چندین ماه از خرید من می‌گذرد اما من از خرید خود پشیمان نیستم. بسیاری از افراد در شبکه‌های اجتماعی و دنیای حقیقی از من می‌پرسند که آیا الان قصد خرید نمایش‌گر ۴K نداری؟ و من هم با اعتماد به‌نفس کامل می‌توانم بگویم به‌هیج‌وجه! من به‌جای نمایش‌گر ۴K، دوست دارم تا نمایش‌گر بزرگ‌تری را داشته باشم تا محتوای بیش‌تری در آن نمایش داده شود.

اگرچه جا برای بهبود این نوع نمایش‌گرها است اما اگر برای مولدساختن خود قصد خرید این نوع نمایش‌گرها را دارید، درنگ نکنید زیرا تجربه‌ی عالی‌ای برای شما فراهم خواهد آمد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
محمد
پاسخ دهید چهارشنبه 13 مهر 1395

پولش رو بده قول میدم هممون بریم Ultrawide بخریم بدون هیچ تحقیق و کنجکاوی اصلا هر چی شما بگی میخریم.
مانیتور و تلوزیون با روزولیشن بالا قیمتش هم بالاست.

mahmob88
پاسخ دهید پنجشنبه 14 مهر 1395

برای کنسول هم میشه استفاده کرد؟
تو رابط کاربری صفحه کامل هست؟
بازی هایی که گفته شد این نسبت تصویر رو پوشش میدن، توی کنسول بازی هم صدق میکنه؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,