همان‌طور که در جریان اخبار مایکروسافت هستید این کمپانی در کنفرانس بیلد ۲۰۱۷ یکی از ویژگی‌های جالب و کاربردی که در به‌روزرسانی Spring Creators به ویندوز ۱۰ اضافه می‌شود را رونمایی کرد. البته این قابلیت در زمان کنفرانس برای به‌روزرسانی فال کریترز برنامه‌ریزی‌شده بود اما مایکروسافت در تیرماه به‌صورت رسمی اعلام کرد که این ویژگی با اسپرینگ کریترز ارائه خواهد شد.

ویژگی Timeline این امکان را برای کاربران فراهم می‌سازد تا به‌سرعت و به‌آسانی در زمان سفر کرده و کاری را که در گذشته (تا 30 روز) مشغول انجام آن بودند به‌راحتی پیدا کنند. این قابلیت به‌واسطه یک نمای بصری که دارای اسکرول بار است کار می‌کند، شما را قادر می‌سازد تا در میان اپلیکیشن ها و فایل‌های پیشین خود به‌راحتی سفر کنید.

قابلیت Timeline درست مانند نوار پیمایش یک ویدیو پلیر هنگام تماشای فیلم کار می‌کند، و درنتیجه به‌واسطه این قابلیت به‌راحتی می‌توان به هر نقطه زمانی از سیستم‌عامل دسترسی داشت و تسلط و نظارت بهتری بر روند کاری کاربر در طی زمان فراهم می‌آورد. از ویژگی‌های بسیار پرکاربرد Timeline این است که می‌توان در دستگاه‌های مختلف از آن استفاده کرد.

زمانی که قابلیت Timeline از سوی مایکروسافت معرفی شد برخی از کاربران آن را چندان کاربردی نمی‌دانستند و تنها به‌عنوان یک صفحه از برنامه‌های اخیر به آن نگاه می‌کردند، اما پس از آن که در بیلد 17063 ویندوز ۱۰ دسکتاپ، ویژگی TimeLine برای اینسایدرهای حلقه فست و Skip Ahead منتشر شد، نظرات جالبی در رابطه با این قابلیت منتشر شد، به‌عنوان مثال نویسنده وب‌سایت ویندوزسنترال آقای زک بوآدن در رابطه با این ویژگی می‌گوید:

پس از چند هفته کار با Timeline، نمی‌توانم استفاده از ویندوز 10 را پیش از وجود این ویژگی تصور کنم، Timeline به‌طور کامل نحوه استفاده من از ویندوز 10 را تغییر داده است.

بزرگ‌ترین مزیت Timeline این است که به‌راحتی می‌توان ادامه فعالیت‌های خود را در برنامه‌ها و اسناد در دستگاه‌های مختلف پیگیری و به اتمام رساند، اگر شما یک دستگاه رایانه شخصی و یک لپ‌تاپ داشته باشید دیگر لازم نیست نگران پیگیری کارهای ناتمام خود باشید. البته اهمیت و مفید بودن این ویژگی تنها برای افرادی ثابت خواهد شد که از چند دستگاه با ویندوز 10 استفاده می‌کنند. در ادامه این مقاله از زبان آقای زک بودآن نویسنده وب‌سایت ویندوزسنترال بیشتر با قابلیت‌ها و آینده Timeline آشنا خواهیم شد.

در هفته گذشته در منزل یکی از دوستان در حال کار بر روی یک سند Word در دستگاه سرفس خود بودم و بدون اتمام کار آنجا را ترک کردم، اما به لطف قابلیت Timeline توانستم سند موردنظر را در لیست “Earlier today” پیدا کنم و ادامه کار خود را در رایانه شخصی خود انجام دهم. تنها کاری که لازم بود انجام دهم این بود که بر روی سند کلیک کرده و دقیقاً از جایی که کار را در دستگاه سرفس خود ناتمام رها کرده بودم به کار خود ادامه دهم. واقعاً بی‌نظیر است!

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر از نظر فنی کرتانا توانایی انجام این کار را در برخی زمان‌ها دارد، اما ازآنجایی‌که کرتانا در بازارهای محدود قابل‌دسترس است و به‌صورت تصادفی این کار را انجام می‌دهد به هیچ عنوان قابل اعتماد نیست. اما Timeline این‌گونه نیست و به‌راحتی می‌توان تا پس از گذشت 30 روز کوچک‌ترین کارهای خود را در دستگاه‌های مختلف زیر نظر داشت و به آن‌ها بدون هیچ نگرانی رسیدگی کرد.

مفید بودن Timeline به‌شدت به برنامه‌هایی که استفاده می‌کنید بستگی دارد، به‌عنوان کسی که از اج (Edge) به‌عنوان مرورگر پیش‌فرض خود در تمام دستگاه‌ها، همراه با Office و سایر برنامه‌های ویندوز 10 استفاده می‌کنم، Timeline برایش بسیار خارق‌العاده ظاهر شد، اما اگر شما کسی هستید که از مرورگرهای دیگر همچون گوگل کروم و برنامه‌های دیگر شرکت‌ها استفاده می‌کنید باید بدانید که Timeline برای شما بلااستفاده خواهد بود، حداقل تا الآن.

کلید موفقیت Timeline

با تمام این ویژگی‌های خوب در این قابلیت دوست‌داشتنی، نمی‌توان با قاطعیت آینده درخشانی را برای آن تضمین کرد، زیرا تنها کلید موفقیت این ویژگی توسعه‌دهندگان هستند، اگر در توسعه این بستر توسعه دهنگان حضور چشمگیری نداشته باشند، بدون شک باید انتظار سرنوشتی را داشت که بر سر قابلیت My People آمد، این ویژگی نیز باوجود گذشت یک سال از معرفی و عرضه، هنوز با حضور جدی از سوی توسعه‌دهندگان مواجه نشده است.

بهترین ویژگی Timeline در مرور در فضای اینترنت نمود می‌کند، اما این تنها در صورتی است که شما از مرورگر اج مایکروسافت استفاده کنید، باوجود محدودیت استفاده از قابلیت Timeline در برنامه‌های مختلف تنها راز موفقیت آن را می‌توان توسعه دهنگان نامید، البته باید به این موضوع هم توجه داشت که توجه ویژه توسعه دهنگان مستلزم استقبال کاربران از این ویژگی است، درصورتی‌که کاربران این ویژگی را کاربردی بدانند بدون شک توسعه دهنگان نیز توان بیشتری در این بستر خواهند گذاشت.

طبق برنامه‌ریزی مایکروسافت قابلیت Timeline همراه با به‌روزرسانی رداستون 4 در بهار امسال به‌صورت رسمی عرضه خواهد شد. آیا شما هم آینده روشنی برای این قابلیت تصور می‌کنید؟

منبع :

WINDOWSCENTRAL

1033 پست
حمیدرضا عبدی
در خدمت تمامی دوستان
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,