گزینه‌های متداول برای خاموش کردن کامپیوتر روی منوی استارت قرار گرفته‌اند. اما اگر می‌خواهید به گزینه‌هایی برای کنترل بیشتر بر نحوه خاموش شدن کامپیوتر، مثلاً راه‌اندازی‌مجدد و در ادامه ورود مستقیم به تنظیمات فریمور دسترسی داشته باشید، می‌توانید از دستورات خط فرمان برای خاموش کردن کامپیوتر استفاده کنید. با وینفون همراه باشید.

مشخصاً سریع‌ترین راه برای خاموش کردن کامپیوتر کلیک روی منوی استارت ویندوز و کلیک روی آیکون خاموش کردن ویندوز است.

اما برنامه Shutdown.exe که از طریق خط فرمان اجرا می‌شود گزینه‌های دیگری که در منوی استارت وجود ندارد را در اختیار‌تان قرار می‌دهد.

برای اجرای این برنامه ابتدا خط فرمان ویندوز را با زدن روی دکمه استارت کیبورد و تایپ Command Prompt و زدن کلید Enter اجرا نمایید و کلمه shutdown را تایپ کرده و دکمه enter را فشار دهید.

لیست تمام دستورات به همراه توضیح تمام انتخاب‌هایی که برای نحوه خاموش شدن کامپیوتر می‌توان استفاده کرد به نمایش در‌می‌آید. برخی از این گزینه‌ها سالهاست که اینجا هستند مانند Shutdown /s که کامپیوتر را به طورکامل خاموش می‌کند یا Shutdown /r که کامپیوتر را راه‌اندازی مجدد می‌کند. گزینه Shutdown /h کامپیوتر را در حالت هایبرنیت قرار می‌دهد.

برای کامپیوتر‌هایی که از بایوس‌های UEFI استفاده می‌کنند گزینه‌های دیگری هم وجود دارد مانند:

  • Shutdown /s /fw که کامپیوتر را راه‌اندازی مجدد نموده و وارد منوی تنظیمات UEFI می‌شود.
  • Shutdown /r /o این گزینه کامپیوتر را راه‌اندازی مجدد کرده و منوی بوت ویندوز که امکان ورود به حالت Safe mode را دارد نمایش می‌دهد.البته این فرمان همان کاری را انجام می‌دهد که در گزینه‌های خاموش شدن روی منوی استارت دکمه Shift را نگه داشته و بر روی Restart کلیک کنید.

البته، همیشه می‌توان برای دسترسی سریع‌تر، حالت‌های خاموش شدنی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند را به صورت اسکریپت در فایلهای بچ قرار داد و آنها ‌را روی صفحه دسکتاپ گذاشت تا با کلیک روی آنها کامپیوتر به حالت مورد نظر خاموش شود.

ساختن فایل‌های بچ کار بسیار ساده‌ای است و فقط ۱ دقیقه زمان می‌برد. برای این‌ کار ابتدا می‌بایست در ویندوز گزینه نشان دادن پسوند فایل‌ها فعال باشد. برای این کار مرورگر فایل ویندوز را اجرا نمایید و زبانه نما (View) را انتخاب کنید. در سمت راست این زبانه سه گزینه Checkbox وجود دارد که گزینه وسط یعنی File name extensions باید تیک بخورد.

پس از این کار روی صفحه دسکتاپ کلیک راست کرده و یک فایل متنی Text جدید ایجاد نمایید. آن را باز کرده و فرمان مورد نظر برای نحوه خاموش کردن کامپیوتر را از لیست خط فرمان Shutdown پیدا کرده و در آن تایپ کنید مانند Shutdown /r /t 00. انتخاب t 00/  زمان تاخیر در راه‌اندازی مجدد راصفر ثانیه قرار می‌دهد یعنی همان لحظه که فایل بچ را اجرا کنید کامپیوتر راه اندازی مجدد می‌شود. اگر این گزینه را در انتهای متن قرار ندهید، فرمان به‌صورت پیش‌فرض بعد از ۳۰ ثانیه اجرا خواهد شد. این تاخیر می‌تواند بین ۰ تا 315360000 ثانیه (۱۰سال) تغییر کند!

پس از آنکه فرمان مورد نظر برای نحوه خاموش شدن کامپیوتر را در فایل متنی تایپ کردید آن را ذخیره کرده و ببندید. حال باید پسوند فایل را از txt. به bat. تغییر دهید و در پنجره باز شده کلید yes را بزنید. همانطور که می‌بینید آیکون فایل متنی به فایل بچ تغییر شکل می‌دهد. با دو کلیک بر روی این فایل فرمان مورد نظر شما برای نحوه خاموش شدن کامپیوتر اجرا خواهد شد. شما می‌توانید نام این فایل را به نام اسکریپتی که اجرا می‌کند تغییر دهید تا فرمان مورد نظر را سریعتر پیدا کنید. برای ویرایش اسکریپت بر روی فایل کلیک راست کرده و گزینه ویرایش (Edit) را بزنید.

منبع :

ZDNET

23 پست
محمدعلی معدلی
علاقه مند به اخبار و وقایع حوزه های تکنولوژی و فن آوری دوستدار شرکت مایکروسافت و نرم افزارها و سرویسهای عالی اون
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,