_ویندوز پنل جدید

ویندوز 10 سه ساله شد؛ نگاهی به سیر پیشرفت این سیستم عامل محبوب هر سال پخته‌تر از پارسال

در تاریخ 30 سپتامبر 2014، مایکروسافت از نسخه بعدی سیستم عامل خود، یعنی ویندوز 10 رونمایی کرد. با معرفی این سیستم عامل، ردموندی ها از تغییری اساسی در نحوه ارائه آن پرده برداشتند، به طوری که قرار شد به جای آن که هر چند سال یک بار نسخه جدیدی از ویندوز ارائه شود، این سیستم عامل تبدیل به یک سرویس شود. بعداً ما متوجه شدیم که این موضوع به این معنا است که سالانه دو به‌روزرسانی بزرگ به همراه به‌روزرسانی‌های تجمعی ماهانه برای ویندوز 10 منتشر خواهد شد.

با در پیش گرفتن روند جدید انتشار به‌روزرسانی برای ویندوز 10، در حقیقت مایکروسافت با نسخه‌های جدید ویندوز با خود به رقابت می‌پردازد. در تاریخ 29 جولای 2015، ویندوز 10 رسماً منتشر شد و وعده داده شد که هیچ وقت ویندوز 11 وجود نخواهد داشت. اکنون سه سال می‌گذرد و ما همچنان در حال استفاده از سیستم عامل پرچمدار مایکروسافت هستیم.

از آن زمان، پنج به‌روزرسانی بزرگ برای ویندوز 10 منتشر شده که عبارتند از: نسخه 1511، 1607 (به‌روزرسانی سالگرد)، 1703 (به‌روزرسانی کریتر1709 (به‌روزرسانی فال کریترز) و 1803 (به‌روزرسانی آوریل 2018). موضوع جالب این است که در طول این سه سال، تغییرات بسیار زیادی در سیستم عامل رخ داده است و ویندوز 10 نسبت به زمان شروع کار خود، کاملاً متفاوت به نظر می‌رسد.

در همین راستا، ما تصمیم گرفتیم در جشن تولد سه سالگی ویندوز 10، مقایسه‌ای میان نسخه اولیه (1507) و آخرین نسخه منتشر شده (1803) از این سیستم عامل محبوب داشته باشیم. بسیاری از تغییرات صورت گرفته خوب هستند، اگر چه برخی از آنها نیز ممکن است این گونه نباشند. در این مدت مجموعه‌ای بزرگ از ویژگی‌های جدید به ویندوز اضافه شده است، مانند زیر سیستم لینوکس برای ویندوز، ویندوز اینک و غیره.

در نسخه‌های اول ویندوز 10، تجربه راه اندازی و نصب (OOBE) کاملاً متفاوت بود، یعنی قبل از اینکه کورتانا وارد این بخش شود.

اکثر گزینه‌ها تغییر کرده‌اند، اما مایکروسافت اکنون تنظیمات حریم خصوصی بیشتری را در OOBE نشان می‌دهد.

احتمالاً بدترین تغییری که مایکروسافت تا زمان انتشار ویندوز 10 انجام داده، تصمیم این شرکت برای نصب مجموعه‌ای از اپلیکیشن های زاید بر روی کامپیوترهای شخصی ما است. در گذشته، شرکت‌های سازنده کامپیوتر بودند که اقدام به نصب اپلیکیشن های بی فایده روی کامپیوتر خود می‌کردند و اکنون مایکروسافت این وظیفه را بر عهده گرفته است! کامپیوترهای ویندوز 10 جدید به همراه اپلیکیشن های Candy Crush Saga، Candy Crush Soda Saga، Bubble Witch Saga و دسته‌ای از برنامه‌های دیگر می‌آیند که هیچ کس آنها را نمی‌خواهد.

بعد از اینکه ما نسخه اولیه ویندوز 10 را نصب کردیم، این اولین چیزی بود که ما را جذب خود کرد. در این نسخه منوی استارت بسیار تمیزتر به نظر می‌رسید و فاقد چیزهایی بود که ما از آنها نفرت داریم.

و البته منوی استارت خود نیز تغییر کرده است. اکنون شما بخش All Apps را به صورت خودکار مشاهده می‌کنید.

بخش All Apps در حالت تبلت گسترش یافته است، به طوری که اکنون زمانی که می‌خواهید همه چیز را مشاهده کنید، برای استفاده از لمس مناسب‌تر شده است.

یکی از تغییرات مهم این است که از زمان انتشار نسخه 1607 ویندوز 10، پشتیبانی از حالت تیره از راه رسیده است. در واقع این یکی از ویژگی‌های ویندوز فون در سال‌های دور بود و منطقی بود که شاهد ورود آن به سیستم عامل دسکتاپ مایکروسافت باشیم. در حال حاضر، به نظر می‌رسد هر چیزی دارای تم تیره است.

نکته جالب این که مایکروسافت اج همیشه یک حالت تیره داشته است. هر چند، چیز مهمی که این مرورگر نداشت، پشتیبانی از افرونه بود. با این حال، حتی امروز، شما باید حالت تیره یا روشن در این اپلیکیشن را به صورت دستی تغییر دهید، چرا که آن به طور خودکار با تم سیستم عامل تغییر نمی‌کند.

این نیز تا زمان ویندوز 10 نسخه 1607 از راه نرسیده بود. در واقع، به‌روزرسانی سالگرد در بسیاری از بخش‌ها، یکی از بزرگ‌ترین نقاط عطف برای این سیستم عامل بوده است. این نسخه همچنین ویژگی‌هایی مانند ویندوز Ink و… را معرفی کرد.

این Sticky Notes است، یکی از ویژگی‌های اساسی ویندوز برای سالیان طولانی. با ویندوز اینک این نرم افزار با یک برنامه UWP جایگزین شد، اما کاربردهای ویندوز اینک خیلی بیشتر از آن است. شما می‌توانید در Ink Workspace نقاشی کنید، یادداشت‌های دست نوشته‌ای در وان نوت داشته باشید، در Maps مسیر رسم کنید، تصاویر را در Photos علامت گذاری کنید، صفحات وب و فایل‌های PDF را در اج نشانه گذاری کنید و خیلی کارهای بیشتر. اگر شما یک کامپیوتر با پشتیبانی از قلم دارید، در واقع به‌روزرسانی سالگرد زندگی جدیدی به آن بخشیده است.

آیا Get Skype را به یاد می‌آورید؟ این برنامه به سادگی برای دانلود اسکایپ یک لینک در مرورگر شما ارائه می‌کرد. با به‌روزرسانی سالگرد، مایکروسافت برنامه اسکایپ UWP را در قالب پیش نمایش معرفی کرد. اما آن قبل از یک دوره کوتاه در ویندوز 10 نسخه 1511 که در آن اسکایپ به سه برنامه بومی Messaging، Phone و Skype Video تقسیم می‌شد نبود. به طرز عجیبی برنامه Messaging باقی ماند، هرچند که هیچ کاری انجام نمی‌داد و همچنین شما نمی‌توانید آن را حذف کنید.

Get Office نیز چیز مشابهی بود. این برنامه نیز یک لینک برای دانلود آفیس 365 ارایه می‌کرد. این برنامه در نهایت به My Office تبدیل شد، که کارهای واقعی را انجام می‌دهد.

در به‌روزرسانی فال کریترز ویندوز 10، مایکروسافت سرانجام OneDrive Files On-Demand را معرفی کرد. پیش از آن شما مجبور بودید پوشه‌های OneDrive را برای همگام سازی انتخاب کنید، و تمام این پوشه‌ها بر روی هارد دیسک شما جا می‌گرفتند.

Files On-Demand در واقع جایگزینی برای متغیرهایی در ویندوز 8.1 بود. این ویژگی با رونمایی از ویندوز 10 حذف شده بود و تا دو سال خبری از معرفی جایگزین برای آن نشد.

کورتانا تغییرات زیادی کرده است. زمانی که نخستین بار از آن استفاده می‌کردید و برای اولین بار نام شما را روی کامپیوتر می‌پرسید را به یاد می‌آورید؟

احتمالاً یکی از بزرگ‌ترین تغییرات ویندوز 10 تا به حال، اضافه شدن طراحی فلوئنت بوده است. قابل‌توجه‌ترین افکت سیستم طراحی فلوئنت اکریلیک نامیده می‌شود که در واقع حالت تاری یا شفافیت را به ارمغان می‌آورد که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. افکت دیگر Reveal است، که با حرکت در نزدیکی دکمه‌ها مشاهده می‌شود. این‌ها همگی به معنای ارائه یک تجربه واحد در دستگاه‌های مختلف و با فرم فکتورهای گوناگون است.

در اینجا یک نمونه دیگر از تأثیر طراحی فلوئنت را مشاهده می‌کنید، جایی که ماشین حساب به طور کامل باز طراحی شده است. عناصر سیستم طراحی فلوئنت اکنون می‌تواند تقریباً در همه جای سیستم عامل، از جمله منوی استارت، تنظیمات و هر برنامه UWP مشاهده شود.

بدیهی است، ویندوز 10 تغییرات زیادی کرده است، بیشتر از چیزی که ما بتوانیم آنها را در یک مقاله جای دهیم. برای تغییرات ظاهری بسیار جالبی در ویندوز 10 اتفاق افتاده، که آن را به یک سیستم عامل کاملاً جدید و مدرن تبدیل کرده است.

و برای من، این جذاب‌ترین چیز در مورد ویندوز 10 است. اکنون سه سال از زمانی که ما یک نسخه جدید از ویندوز را دریافت کردیم می‌گذرد، ولی آنچه که ما در حال حاضر داریم، کاملاً متفاوت با چیزی است که سه سال پیش در دسترس ما قرار گرفت.

شما نیز تجربیات خود در طول این سال کار با ویندوز 10 را با ما در میان بگذارید.

منبع :

NEOWIN

2207 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمید رضا
پاسخ دهید سه شنبه 9 مرداد 1397

واقعا عالی شده، از روز اول که اینسایدر بودم تا حالا خیلی عالی شده و همه چی عوض شده.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,