پسورد منیجر مرورگرها به کمپانی های تبلیغاتی کمک می کند تا شما را در وب دنبال کنند

قابلیت جدید Sets ویندوز 10 که به زودی به آن اضافه خواهد شد این امکان را فراهم می‌کند تا اپلیکیشن‌ها و صفحات وب همراه با یکدیگر در قالب یک پنجره زبانه دار نمایش داده شوند اما این ویژگی بسیار فراتر از زبانه هاست. با وینفون همراه باشید تا این موضوع را بررسی کنیم.

اواخر هفته گذشته مایکروسافت بیلد پیش نمایش جدیدی از به روز رسانی اصلی بعدی ویندوز که این بهار آماده خواهد شد برای اینسایدرها منتشر کرد که شامل یک نسخه اولیه از ویژگی جدیدی است که Sets نام دارد. این ویژگی اساساً رابط کاربری زبانه‌ای که در مرورگر اج وجود دارد را با اپلیکیشن های دیگر ترکیب می کند و به کاربران این اجازه را می‌دهد تا همزمان اپلیکیشن ها و صفحات وب را در یک پنجره زبانه دار استفاده کنند.

افزودن چنین قابلیتی که نحوه کار با سیستم عامل را تغییر می‌دهد حرکت جالبی است. به خصوص برای سیستم عاملی که Windows یا پنجره‌ها نام دارد. این قابلیت در واقع تعداد پنجره‌های باز را کاهش می‌دهد و آنها را در یک پنجره نشان می‌دهد. اما Sets فقط در مورد جمع کردن اپلیکیشن ها در یک پنجره نیست بلکه در مورد مرورگر اج و آینده سیستم عامل ویندوز نیز هست.

قابلیت Sets از جهات بسیاری هم برای مایکروسافت و هم برای کاربران مفید خواهد بود. برای شروع با قابلیت Sets می‌توانید تمام گروه یعنی اپلیکیشن‌ها و صفحات وب را بین دستگاه های خود همگام کنید. نکته مهم تر این است که مرورگر اج را به روند کاری میلیون ها نفر اضافه می‌کند، بدون این که آن افراد متوجه این موضوع شوند. این حرکت مهمی است زیرا اکثر مردم امروزه از کروم استفاده می‌کنند و حتی حاضر به امتحان اج یا مرورگرهای دیگر نیستند. دلیل این امر می‌تواند عادت کردن به کروم یا عوامل دیگر باشد.

این یک مشکل بزرگ برای مایکروسافت و مرورگر اج است. بسیاری از افراد حتی اگر از کروم هم استفاده نکنند، به اج به چشم یک مرورگر توانا و گزینه‌ای برای استفاده روزانه نگاه نمی‌کنند. اگر مایکروسافت می‌خواهد روی چیزهایی مانند Windows 10 S و در بلند مدت Windows Core OS سرمایه گذاری کند، باید اتکای کاربران به کروم را کمتر کند که البته ساختن یک مرورگر بهتر به تنهایی برای این کار کافی نخواهد بود. اینجاست که Sets به کمک مایکروسافت خواهد آمد.

افزودن Sets به روند کاری افراد

زیبایی Sets در این است که رابط کاربری آن، شما را مستقیماً با مرورگر اج مرتبط می‌کند. هنگامی که دکمه زبانه جدید را کلیک می کنید، دقیقا همانند چیزی که در اج تجربه می‌کنید، با صفحه استارتی اختصاصی مواجه خواهید شد که در واقع قسمتی از مرورگر اج است. از این قسمت شما قادر خواهید بود تا اپلیکیشن ها و البته صفحات وب را باز کنید و در زبانه‌های مختلف و در یک پنجره با آنها کار کنید. درست مانند یک مرورگر عادی. مایکروسافت قصد دارد تا صفحه استارت زبانه جدید در Sets را با استفاده از میانبرهایی به آخرین وبسایت ها، اسناد و اپلیکیشن هایی که استفاده شده‌اند، به دروازه‌ای به تمام چیزهایی که در دستگاه شما و دنیای وب وجود دارد تبدیل کند.

قابلیت Sets دروازه‌ای به سوی نسخه‌ای از ویندوز 10 است که به معنای واقعی مدرن شده است. اگر مایکروسافت بتواند نیاز و اتکای کاربران به کروم را از بین ببرد می‌تواند به خوبی با استفاده از نوآوری‌ها به سوی یک نسخه مدرن ویندوز 10 که بر اساس Windows Core OS ساخته شده است پیش برود. ساخت یک نسخه مدرن ویندوز 10 برای مایکروسافت بسیار مهم است. اگر ویندوز میخواهد همچنان بازار را تخت سلطه داشته باشد باید مدرنیزه شود. باید تکانی به خود بدهد و اتکای خود به اپلیکیشن‌های Legacy و اجزای قدیمی را از بین ببرد و سیستم عاملی بسازد که به اندازه‌ای انعطاف پذیر باشد که روی تمام دستگاه‌ها و در تمام ابعاد اجرا شود. حتی دستگاه هایی که هنوز وجود ندارند.

با Windows Core OS این پروژه همین حالا نیز در حال اجراست. مایکروسافت در حال تست زمینه با یک نسخه از ویندوز 10 به نام Windows 10 S است که روی استور ویندوز تمرکز دارد و به همین منظور کاربران به اپلیکیشن هایی مانند کروم دسترسی ندارند. Windows Core OS قدم بعدی در این زمینه است. پراستفاده ترین برنامه Legacy امروزه کروم است و اگر مایکروسافت بتواند نیاز به کروم را از بین ببرد می‌تواند به سوی مدرنیزه کردن ویندوز حرکت کند و کمی از سهم مرورگرها را نیز تصاحب کند.

نسخه های موبایل اج

microsoft-edge-preview-android-dark

با انتشار اج برای سیستم عامل های موبایل اندروید و iOS کاربران می‌توانند همان تجربه همگام سازی اطلاعات بین دستگاه‌ها برای کروم وجود دارد را داشته باشند. اگر مایکروسافت بدون انتشار اج برای سیستم عامل های دیگر سعی در رشد دادن این مرورگر می‌کرد بدون شک شکست می‌خورد. بنابراین انتشار اج برای اندروید و iOS امری ضروری بود که مایکروسافت دیر یا زود باید آن را انجام می‌داد. اج تقریبا کامل شده است و تقریباً تمام کار انجام شده است اما مایکروسافت باید کاربران را ترغیب به استفاده از اج کند تا پتانسیل واقعی این مرورگر نشان داده شود.

به همین دلیل است که گفته می‌شود Sets یک ویژگی مهم برای ویندوز و مایکروسافت است و داستان آن بسیار عمیق تر از آن چیزیست که در سطح می بینیم. این قابلیت یک روش جدید ارتباط و استفاده از ویندوز را به کاربران معرفی می‌کند و البته راهی برای حرکت مایکروسافت به جلو باز می‌کند. این ویژگی طراحی شده است تا کاربران را وادار به استفاده از Timeline و مرورگر اج کند و در بلند مدت تکیه کاربران به کروم را کم کند.

اولین نمایش کلید برنده شدن است

مایکروسافت باید Sets را به خوبی بسازد و بعد از آن مشخص کند که چرا یک راه بهتر برای کار با ویندوز است. اولین معرفی Sets به عنوان یک ویژگی جدید برای مایکروسافت بسیار مهم خواهد بود. اگر مایکروسافت نتواند نظر مردم در مورد Sets را جلب کند، آنها این ویژگی را خاموش خواهند کرد و حتی آن را امتحان نیز نخواهند کرد. این اتفاق برای مرورگر اج نیز افتاد و اگر مایکروسافت Sets را به بهترین شکل ممکن معرفی نکند، این اتفاق دوباره نیز خواهد افتاد. مایکروسافت از ویندوز 8 این درس را گرفت که کاربران ویندوز علاقه چندانی به تغییرات اساسی این چنینی ندارند.

افرادی که روزانه از مرورگرها و اپلیکیشن‌های دیگر استفاده زیادی می‌کنند از همین ابتدا در مورد Sets هیجان زده اند اما افراد معمولی که تعداد بیشتری دارند چنین فکری نمی‌کنند. برای مثال هنگامی که از ویژگی جدید Sets برای همکاری که چندان به تکنولوژی علاقه ندارد صحبت کردم، از چیزی که می‌شنید چندان هیجان زده نشد. اشاره مستقیمی به مرورگر اج نکردم اما به او گفتم که اپلیکیشن‌ها و صفحات وب به صورت زبانه ای در یک پنجره جمع خواهند شد اما او گفت من نمیخواهم تا صفحات وب و اپلیکیشن‌هایم در یک پنجره باشند!

مطمئناً افرادی عادی زیادی هستند که چنین نظری در مورد Sets خواهند داشت. این بسیار مهم است که مایکروسافت در همان ابتدا کاربران را ترغیب به استفاده از Sets کند تا بتواند ویندوز را به سوی آینده ای روشن پیش ببرد.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

201 پست
احسان وائقی
دانشجوی مهندسی برق. علاقه‌مند به تکنولوژی، موسیقی و سفر
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  علی سمیعی زفرقندی
  پاسخ دهید سه شنبه 29 اسفند 1396

  امیدوارم یه قابلیت انتخابی باشه sets و بشه ازش استفاده نکرد
  چون جدا ازینکه راحت و خوبه بحث عادت میاد وسط باز هم

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , ,