windows-ink-collection-windows-10

به‌روزرسانی سالگردی که به‌زودی عرضه خواهد شد، ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای را با خود به ارمغان خواهد آورد که استفاده شما از ویندوز ۱۰ را بسیار سازنده‌تر می‌کند. یکی از قابلیت‌های جدید که به به‌روزرسانی سالگرد اضافه شده است، ویژگی Windows Ink است. ویژگی‌ای که به کاربران اجازه می‌دهد استفاده کاربردی‌تر از قلم هوشمند دستگاه خود داشته باشند. در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با وینفون همراه باشید.

فضای کاری Windows Ink

برای به‌روزرسانی سالگرد، مایکروسافت از قابلیت فوق‌العاده پرده برداشت که استفاده از قلم هوشمند توسط آن بسیار سازنده‌تر می‌شد. نام این ویژگی Windows Ink بود که خود از سه قابلیت بسیار مهم و کاربردی بهره می‌برد. ویژگی‌هایی با نام‌های Sticky Note، Sketchpad و Screen sketch.

کاربران برای دسترسی به Windows Ink باید دکمه خودکار را که در کنار ناحیه اعلان‌ها قرار دارد، کلیک کنند. این دکمه به‌صورت پیش‌فرض بر روی دستگاه‌هایی که از صفحه‌نمایش لمسی برخوردار هستند، فعال است ولی، کاربران دیگر دستگاه می‌توانند با کلیک راست بر روی نوار وظیفه و انتخاب کزینه Show Windows Ink Workspace button از این قابلیت بهره ببرند.

Windows Ink خود به چهار قسمت اصلی تقسیم می‌شود: در مهم‌ترین قسمت، شما آیکون‌هایی را مشاهده می‌کنید که توسط آن قادر هستید به برنامه‌های Sticky Note، Sketchpad و Screen sketch دسترسی داشته باشید. در بخش دوم شما می‌توانید برنامه‌هایی که اخیراً استفاده کرده‌اید را مشاهده کنید و در قسمت سوم هم برنامه‌های موجود بر روی فروشگاه ویندوز ۱۰ به شما پیشنهاد می‌شود. قسمت آخر هم به دکمه‌ای ختم می‌شود که توسط آن می‌توانید به منوی تنطیمات رفته و تجربه استفاده از قلم هوشمند را به سلیقه خود شخصی‌سازی کنید.

windows-ink-workspace-flyout

البته دکمه تنظیمات تنها برای دستگاه‌هایی در دسترس قرار دارد که از صفحه‌نمایش لمسی بهره ببرند؛ مانند سرفس بوک و سرفس پرو ۴. به‌احتمال‌زیاد اولین چیزی که شما شروع به پیکربندی آن خواهید کرد این است که آیا شما چپ‌دست هستید یا راست‌دست. همچنین شما می‌توانید بر روی جلوه‌های مختلف این قسمت کنترل داشته باشید.

Sticky Notes

اولین اپلیکیشن Windows Ink، اپلیکیشن Sticky Notes نام دارد که بسیار شبیه به برنامه‌ای با همین نام در ویندوز ویستا است. به هر روی، ما در به‌روزرسانی سالگرد، نسخه جدیدی از این برنامه را داریم که بهبودها و ویژگی‌های زیادی را با خود به یدک می‌کشد؛ ازجمله تعامل با کرتانا.

در نسخه‌ای که بر روی ویندوز ویستا قرار داشت شما تنها می‌توانستید از صفحه‌کلید خود برای یادداشت‌برداری استفاده کنید ولی، در این نسخه کاربران می‌توانند از قلم هوشمند نیز استفاده کنند.

زمانی که شما این برنامه را اجرا می‌کنید، شاهد بوم‌رنگ شیشه‌ای خواهید بود. اگر در نوشته خود از زمان و یا شما تلفن استفاده کنید، شاهد این می‌شود که نوشته شما رنگی آبی به خود گرفته است که بیان‌گر درک کرتانا از نوشته شما است و شما می‌توانید کنش‌های متفاوتی را با استفاده از کرتانا، برای آن انجام دهید. برای نمونه، با کلیک کردن بر روی نوشته‌ی زمان، شما می‌توانید برای خود یادآور تنظیم کنید.

sticky-notes-cortana-reminder

البته، کرتانا برای انجام این کار نیاز دارد تا به Sticky Notes دسترسی داشته باشد. برای انجام این کار تنها نیاز است از طریق منوی سه نقطه ای، تنظیمات را انتخاب کنید و ویژگی Insight را فعال کنید.
sticky-note-insights-option
اگر از حال تبلت استفاده می‌کنید، موضوع کمی متفاوت است. شما می‌توانید برنامه را از طریق Windows Ink اجرا کنید ولی، هرزمانی که شما دستتان به صفحه‌نمایش خارج از Sticky Note برخورد کند، صدایی آزاردهنده را می‌شنوید که امیدواریم به‌زودی برطرف شود.
sticky-notes-cortana-reminder

Sketchpad

ویژگی دیگری که در Windows Ink معرفی شد، Sketchpad نام دارد. اپلیکیشنی که به شما این توانایی را می‌دهد تا با استفاده از قلم هوشمند و یا انگشتانتان طرح‌های دلخواهتان را رسم کنید. ایده اصلی این برنامه از جایی شکل گرفت که کاربر بتواند سریعاً ایده شکل‌گرفته در ذهن خودش را بر روی یک برگه بیاورد. Sketchpad هم مانند دیگر برنامه های Windows Ink توانایی تشخیص کف دست شما را دارد که اجازه اثر گذاری دیگر اجزای دست به غیر از انگشتان را نمی دهد. این برنامه بسیار ساده طراحی شده است ولی، ابزارهایی که در این برنامه به کار رفته است، بسیار کاربردی و راه گشا هستند. این ابزارها در قسمت بالایی صفحه‌نمایش قرار دارند که نزدیک دکمه بستن برنامه است. همین نوع طراحی کمی برای برنامه‌های موجود در فروشگاه ویندوز ۱۰ غیرمعمول است زیرا، برنامه‌های ویندوز ۱۰ اکثراً ابزارهایشان را در سمت چپ خود قرار می‌دهند.

sketchpad-toolbar-windows-ink

این برنامه چندین اندازه قلم و های لایت کننده را برای کاربران فراهم می آورد که کاربر می‌تواند آن‌ها را استفاده از رنگ‌های مختلف شخصی‌سازی کند.

sketchpad-pen-settings-windows-ink

همچنین ابزاری بانام پاک‌کن وجود دارد که می‌توانید توسط آن طرح‌های خود را پاک کنید. برای اینکه صفحه به‌طور کامل پاک‌سازی کنید باید دو بار بر روی این گزینه کلیک کرده و Erase All Ink را انتخاب کنید.

اگر هم می‌خواهید به‌جای استفاده از قلم، از دست خود استفاده کنید باید بر روی دکمه‌ای که شکل دست دارد کلیک کنید.

ابزارهای دیگر نیز شامل Undo, Redo, Crop و دکمه که با استفاده از آن می‌توانید تصویر را در کلیپ برد خود ذخیره کنید، است. همچنین دکمه‌ی اشتراک گذاری‌ای نیز وجود دارد که طرح خود را می‌توانید توسط آن ایمیل کرده و یا یادآور تصویری را با استفاده از کرتانا تنظیم کنید.

احتمالاً جذاب‌ترین ویژگی موجود در اپلیکیشن Sketchpad خط‌کشی است که اجازه می‌دهد خطوط صافی را بر روی صفحه رسم کنید.

windows-ink-ruler-sketchpad

Screen Sketch

درنهایت، Windows Ink از برنامه‌ای بهره می‌برد که شما توسط آن می‌توانید با استفاده از قلم هوشمندتان، طرح‌هایی را بر روی صفحه‌نمایش رسم کنید و درنهایت از آن اسکرین شات تهیه کنید.

Screen Sketch از اکثر ابزارهایی که در برنامه Sketchpad وجود داشت بهره می‌برد ولی با اندکی تفاوت.

Screen Sketch از هرچیزی که بر روی دسکتاپ قرار دارد اسکرین شات می‌گیرد و شما توسط آن می‌توانید بر روی دسکتاپ حاشیه‌نویسی و یا شکلی را رسم کنید. اگر از برنامه خارج شوید، هیچ یک از کارهای شما ذخیره نمی‌شود و شما باید تمام آن‌ها را از نو انجام دهید.

جمع بندی

این را در نظر داشته باشید که Windows Ink برنامه‌ای است که طبق وعده مایکروسافت، با به‌روزرسانی های آینده، بهبود پیدا می‌کند و ویژگی‌های بیشتری به آن راه پیدا خواهد کرد. همچنین به‌زودی شاهد برنامه‌هایی خواهیم بود که توسعه‌دهندگان برای استفاده از قلم تولید خواهند کرد. پس بهترِ که پس از دریافت به‌روزرسانی سالگرد، اقدام به فعال‌سازی آن کنید.

آیا Windows Ink می‌تواند برای شما کاربردی باشد؟ لطفاً دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
meisamking
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

خیلی قابلیت باحالیه دهن خیلیا رو میبنده فقط یه سوال تعغیری تو اکشن سنتر و همو اسکرین لاک اسکرین اتفاقی میافته اگه میافته لطفا یه پست جداگانه براش بذارین لطفا

ramin_9
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

ینی میخاد پشتیبانی از قلم رو تو رداستون ۱بذاره؟
گوشی های لومیا ۹۵۰ و ۹۵۰Xl هم ازش پشتیبانی میکنن یا برای سرفس هست؟
بهتر بود لیستی از دستگاه هایی که از قلم پشتیبانی میکنن رو هم مینوشتین

علی قاسمی
پاسخ دهید یکشنبه 2 مرداد 1395

کاور ۹۵۰xl mozo اورجینال : ۰۹۱۲۱۰۲۹۳۷۹

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,