رایانه های شخصی دژ محکم ویندوز هستند، اما با وجود شایعه های مربوط به آخر رسیدن دوره ی ویندوز، رایانه های شخصی هنوز می توانند راه خود را ادامه دهند، البته به لطف تولید چند سخت افزار جدید توسط مایکروسافت. در ادامه با وینفون همراه باشید.

یکسری پروژه که مایکروسافت اخیرا بر روی آنها توجه بیشتری به خرج داده است نشان می دهد که این شرکت، آینده ای فراتر از رایانه های شخصی را برای ویندوز تدارک دیده است. یکی از همین پروژه ها، تلاش مایکروسافت برای اجرای ویندوز ۱۰ بر روی ARM است. اجرای ویندوز بر روی تراشه های ARM، تراشه هایی که در ساخت تلفن های همراه هوشمند از آنها استفاده می شود، می تواند نوید دهنده ی این موضوع باشد که در آینده ای نزدیک شاهد اجرای ویندوز بر روی دستگاه هایی با مقیاس کوچکتر، سبک تر، و همیشه آماده به کار باشیم. انتظار می رود که چنین دستگاهی برای اولین بار پس از سال جاری میلادی معرفی گردد.

پروژه ی دیگری که آینده ی سیستم عامل ویندوز و گوشی های ویندوزی تلقی می شود کانتینیوم است. دستگاهی که با استفاده از آن می توان یک گوشی ویندوزی و یک صفحه کلید و صفحه نمایش را به یک رایانه ی شخصی تبدیل کرد.

و در نهایت می توان ویندوز ۱۰ S را نام برد، نسخه دیگری از ویندوز ۱۰ که امنیت بیشتری در حوضه مصرف خود دارد و برای رقابت با کروم بوک ها در نظر گرفته شده است.

تمام پروژه هایی که نام برده شد در ظاهر به موضوعات متفاوتی پرداخته اند اما همه آنها هدفی واحد را دنبال می کنند و آن، ارتقای ویندوز از سطح رایانه های شخصی سنتی به چیزی فراتر از آن است. اگرچه مایکروسافت در گذشته در چنین مسیری گام برداشته بود اما حاصل آن، ویندوز RT و ویندوز موبایل، هیچکدام آنطور که باید پیش نرفتند.

ویندوز RT نخستین بار در اکتبر سال ۲۰۱۲ منتشر شد. نسخه ی نا کاملی از ویندوز که بر روی پردازنده های ARM اجرا می شد و تنها توانایی استفاده از برنامه های موجود در استور ویندوز را داشت. بعدا، از آن به عنوان پیش درآمدی بر سرفس نام برده شد. اما با این حال، مصرف کنندگان راضی نبودند چنین نسخه ای از ویندوز که قدرت و امکانات کمتری را داشت تهیه کنند، توسعه دهندگان نیز دلیلی برای دوباره نوشتن برنامه های خود در قالب ARM نمی دیدند، که در نهایت منجر به ۹۰۰ میلیون دلار ضرر برای مایکروسافت شد.

اما داستان ویندوز فون کمی متفاوت است با اینکه پایان مشابهی دارد. مایکروسافت بخش تلفن همراه شرکت نوکیا را در سال ۲۰۱۳ خرید اما در رقابت با سیستم عامل های اندروید گوگل و IOS اپل ناکام ماند، و در آخر، بار دیگر به دلیل کمبود برنامه های کاربردی، سیستم عامل ویندوز فون از رقابت جا ماند که منجر به پایین آمدن ارزش سهام مایکروسافت گردید.

اما این بار به نظر می آید که مایکروسافت قصد دارد از تجربیات گذشته اش در مسیر آینده استفاده کند.

در بین این سه پروژه، اجرای ویندوز بر روی ARM از همه بیشتر موفقیت آمیز به نظر می رسد، چنانکه این بار قرار است نسخه ی آتی ویندوز را تکمیل، بی نقص و البته قادر به اجرای برنامه های ۳۲ بیتی ارئه دهد. اگرچه از راه تقلید و با شبیه سازی.

در صورتی که این پروژه عملی شود، پیش بینی می شود که دنیایی از محصولات جدید به بازار خواهد آمد، محصولاتی که همیشه آماده به کار و روشن، فاقد فن، و سبک تر خواهند بود.

با این وجود، شرایط ویندوز ۱۰ S چندان با ویندوز RT فرقی ندارد، چرا که چالش ترغیب مصرف کنندگان برای استفاده از سیستم عاملی که توانایی اجرای برنامه های ۳۲ بیتی را ندارد و کمبود بعضی برنامه ها در استور ویندوز هنوز وجود دارد.

با تمام این اوصاف، خارج شدن از بند رایانه های شخصی که نقطه ی عطف ویندوز محسوب می شود کاری بسیار دشوار به نظر می رسد. اما به نظر می آید که این بار مایکروسافت قصد دارد با دست پر وارد میدان شود.

منبع :

ZDNET

32 پست
آریان خانجانی
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,