تاکنون مطالب زیادی در وینفون در خصوص واقعیت ترکیبی منتشر شده است. اما برای شناخت مسیر موفقیت در عرصه واقعیت مجازی خصوصاً در بخش واقعیت ترکیبی ویندوز لازم است اولاً روشن شود که مایکروسافت در کجای این راه قرار دارد و ثانیاً به کجا باید برسد. در ادامه با ما در مرور برخی دیدگاه ها و نگرش ها همراه باشید.

راه خروج

شاید سخت ترین بخش برای ارزیابی یک فناوری جدید و خلاقانه بررسی کابرد و اثرات آن در زندگی روزمره است. واقعیت ترکیبی مایکروسافت از هالولنز تا سایر عناصر واقعیت مجازی چه به شکل سخت افزاری و چه در شکل نرم افزاری آن در ابتدای راه پیشرفت هستند. امروزه اگرچه تجربه ای که در استفاده از این ابزارها  و قابلیت ها به انسان منتقل می شود  فاصله زیادی با آنچه در دنیای واقعی تجربه می کنیم دارد اما این دانش با سرعت زیادی در حال پیشرفت است. ابزاری نظیر صفحه نمایش قابل نصب بر روی سر (HMD) را درنظر بگیرید درست است که در مقایسه با صفحه نمایش دو بعدی انجام برخی کارها با این نوع دستگاه ها  جذاب است اما خارق العاده نیست. آیا می توانید تصور کنید که روزی از خواب بلند شوید و بدون مراجعه به گوشی هوشمندتان روز خود را با استفاده از یک دستگاه HMD شروع و سپری کنید؟ مسلماً نه، و این همان چیزی است که واقعیت ترکیبی و مایکروسافت بدان نیازمند است. مفاهیم زیادی فرا روی واقعیت ترکیبی وجود دارد اما این موارد مشکلات لاینحلی نیستند. در واقع آنچه که انتظار می رود سرمایه گذاری زیاد و پیشرفت در این نوع تجهیزات طی یک دهه آینده است. آنچه که در خصوص واقعیت ترکیبی مطرح است این است که هنوز نمی دانیم که اصلاً واقعیت ترکیبی چیست و چگونه قرار است زندگی روزمره ما را تحت تاثیر خود قرار دهد. نگاهی به سال ۲۰۰۶ و زمانی که گوشی های هوشمند معرفی شدند بیاندازید؛ توانایی های بالقوه ای برای آن متصور بودیم. بدون امکاناتی نظیر جی پی اس، شبکه ۴G، باتری های با دوام بیشتر و دوربین های فوق العاده، گوشی ها تنها به لحاظ  تئوری پیشگامانه بودند. چنین اتفاقی هم باید برای واقعیت ترکیبی بیافتد، استفاده از برخی از برنامه های ویندوز و یا انجام برخی از بازی ها بر روی دستگاه های واقعیت ترکیبی مبتنی بر ویندوز همه آن چیزی که انتظار داریم نیست. مایکروسافت به ابزاری مفید و پیشگامانه با قابلیت های بسیار نیازمند است که  استفاده از آن حقیقتاً راحت و سهل نیز باشد. چیزی که حداقل تاکنون ندیده ایم.

حرکت از ناکجا تا رسیدن به جایی

مانع اصلی پیش روی مایکروسافت در زمینه واقعیت ترکیبی، اهداف تعیین نشده این عرصه است. شرکت به درستی اقدام به تولید محصول مبتنی بر واقعیت ترکیبی بر پایه ویندوز کرده و آن را با نرم افزارهای مورد نیاز در اختیار توسعه دهندگان قرار داده که با آن به سیاحت در دنیای پیرامونی خود بپردازند و آینده واقعیت ترکیبی را رقم بزنند ولی بخش دردناک آن بی مقصدی در این سیر و سیاحت است. اگر از مسئله حریم خصوصی چشم پوشی کنیم، آنچه که در خصوص هالولنز بسیار اغواکننده است شباهت آن به عینک های آفتابی است. عینکی که با استفاده از هوش مصنوعی جهت دریافت اطلاعات، تشخیص اشیاء، محاسبه مسافت، بازیابی سریع اطلاعات مورد نیاز و بسیاری از قابلیت های دیگر، متقاعد کننده به نظر می آید. برخی از نقاط ضعف موجود در این نوع  دستگاه ها با  سهولت کاربرد واقعیت ترکیبی و همچنین بخشی دیگر با قیمت کمتر آن نسبت به دستگاه های رقیب پوشش داده خواهد شد. مواردی همچون  نور صفحه نمایش و قابلیت حمل دستگاه نیز به شدت باید پیشرفت کند. البته با ضعف هایی که این دستگاه دارد شاید اشتباه بزرگ مایکروسافت فروش بیش از حد این دستگاه در زمان فعلی باشد که ممکن است منجر به شکست آن شود ولی خوشبختانه سیاست های فروش مایکروسافت تاکنون بر خلاف این نظریه بوده و بسیار محتاطانه صورت می گیرد.

با توجه به قدرت ویندوز و برنامه های یونیورسال، تعدد شرکای سازنده سخت افزار نظیر ایسر، اچ پی، لنوو، دل و ایسوس می توان گفت که مایکروسافت عناصر درستی را برای موفقیت در عرصه واقعیت ترکیبی در اختیار دارد اما آنچه که از هر چیزی مهمتر است مدیریت صحیح این عناصر برای عرصه محصولات باشکوه و کاربردی آینده خواهد بود.

شما فکر می کنید چه مواردی  باعث خواهد شد که واقعیت ترکیبی جریان اصلی فن آوری های آینده گردد؟ چه موضوعاتی در این پازل مغفول مانده است؟ به ما بگویید.

منبع :

WINDOWSCENTRAL

31 پست
محسن عطاالهی
کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه، علاقه مند به مایکروسافت
مطالب مرتبط
تبلیغات
دیدگاه کاربران
alireza
پاسخ دهید سه شنبه 21 شهریور 1396

با اون تیتر حال کردم
حرکت از نا کجا الان تا رسیدن به جایی
واقعیت مجازی واقعا خوبه منتهی باید کاربردش رو فهمید
الان سونی کاربردش رو روی بازی میبینه و موفق هم هست(vr sony)
مایکروسافت هم باید بفهمه میخواد باهاش چه کنه.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , ,