windows-profiles

Profile مجموعه ای از تنظیمات و فایل های User است که منحصر به هر یوزر که به شکل فولدری با نام یوزر در مسیر c:\users ایجاد و ذخیره می شود و اطلاعاتی از قبیل تنظیمات Desktop و Favorite های اینترنت اکسپلورر و My Document و غیره را داراست انواع بسیار مختلفی پروفایل وجود دارد که هر کدام دارای تنظیمات بخصوصی هستند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

پروفایل کاربری محلی یا Local User Profile

در محیط های Workstation پیاده سازی می شود. این نوع پروفایل برای ذخیره شدن و استفاده بر روی یک سیستم به صورت محلی استفاده می شود و منحصر به آن سیستم است. پروفایل محلی همیشه به روی یک ماشین یا رایانه محلی ذخیره می شود. در این حالت به محض ورود کاربر به سیستم برای اولین بار، پروفایل آن به صورت محلی ساخته و تولید می شود. این نوع پروفایل بر روی رایانه های معمولی و کاربران عادی، پیشفرض است.

پروفایل یوزر رومینگ یا Roaming User Profile

بعد از ورود هر کاربر به ویندوز، توسط سیستم عامل یک پروفایل برای وی به صورت خودکار ایجاد می شود. در صورتی که یک کاربر به چند رایانه وارد شود، بر روی تمامی رایانه ها به صورت Local برای او پروفایل ساخته می شود. یعنی اگر شما به ۵ رایانه وارد شوید، برایتان ۵ پروفایل در هر سیستم ساخته می شود. استفاده از رومینگ پروفایل دارای مشکلاتی است از قبیل:

 1. اطلاعات و فایل های کاربر در تمامی رایانه ها پخش بوده و پیدا کردن هر کدام از اطلاعاتی که مورد نیاز کاربر است، به امری بسیار زمان بر تبدیل می شود.
 2. ذخیره اطلاعات کاربر بر روی رایانه های مختلف باعث هدر رفتن فضای سخت بر روی آن رایانه ها می شود.
 3. امکان تهیه نسخه پشتیبان به دلیل پراکندگی اطلاعات و داده ها بسیار سخت است.

برای حل مشکلات مذکور بهترین راه این است که اطلاعات کاربران (منظور فقط کاربرانی است که بنا به شرایط سازمانی نیاز دارند به رایانه های متعدد به وسیله دامنه وارد شوند و در محلی به صورت متمرکز قرار بگیرند) بنابراین پروفایل کاربر را به صورت Roaming تعریف می کنیم. Roam در واژه به معنی گشت و پرسه زنی است که در دنیای شبکه از این مفهوم خیلی استفاده شده است. با استفاده از Roaming می شود تمام مشکلات گفته شده را، حل کرد.

پروفایل های کاربری Roaming در واقع همان پروفایل های Local هستند با این تفاوت که به جای اینکه بر روی سیستم محلی قرار داشته باشند، تمامی محتویات آنها کپی شده و در یک فایل سرور تحت شبکه به اشتراک گذاشته می شوند. به محض اینکه کاربری در شبکه با استفاده از این نوع پروفایل بر روی سیستم خود Login کند، کلیه محتویات پروفایل وی تحت شبکه بر روی کامپیوتر وی دانلود شده و می توان از آنها استفاده کرد. به محض اینکه تغییر بر روی پروفایل های کاربری انجام شود، این تغییر بعد از Logoff کردن کاربر، با پوشه موجود در فایل سرور یکسان سازی می شود. مهمترین حسن وجود Roaming User Profile در شبکه این است که دیگر نیازی به ایجاد چندین پروفایل Local برای هر کاربر بر روی سیستم های مختلف نخواهد بود و کاربران در هر جای شبکه صرفا یک پروفایل یکپارچه دارند.

پروفایل کاربری اجباری یا Mandatory User Profile

پروفایل کاربری Mandatory یک نوع پروفایلی است که مدیران می توانند برای تنظیمات خاصی برای کاربران ایجاد کنند. فقط مدیران سیستم میتواند تغییرات برای پروفایل کاربری Mandatory اعمال کنند. وقتی کاربر Logoff شود تمامی تنظیمات مربوط به دسکتاپ و کار هایی که او انجام داده است از بین می رود. به نوعی می توان گفت در رایانه هایی که بصورت عمومی استفاده می شوند، مانند رایانه های کیوسک، از این نوع پروفایل استفاده می شود تا بعد از استفاده هر کاربر از سیستم، تنظیمات به حالت اولیه بازگردانده شود، شما می توانید این نوع پروفایل را با کارکرد نرم افزارهایی همچون Deep Freeze مقایسه کنید. اگر شما مدیر یک شرکت، کافی نت یا مدرسه هستید، استفاده از این نوع پروفایل را به شما پیشنهاد می کنیم.

پروفایل کاربری Temporary

زمانی که برای پروفایل یک کاربر مشکلی پیش می آید که بارگذاری او را دچار مشکل می کند، سیستم عامل بصورت خودکار یک پروفایل برای کاربر ایجاد می کند که به آن Temporary User Profile گفته می شود. این گونه پروفایل ها صرفا در زمانی که کاربر در سیستم Login کرده معتبر هستند و به محض اینکه کاربر از سیستم عامل Logoff کنید این پروفایل و اطلاعات درون آن به همراه تنظیماتی که کاربر بر روی آن انجام داده است بصورت یکجا حذف خواهند شد. این نوع پروفایل ها صرفا در سیستم عامل های ویندوز ۲۰۰۰ به بالا وجود دارند.

یک پروفایل کاربری شامل عناصر زیر است:

فایل تنظیمات رجیستری

زمانی که کاربر به سیستم Login می کند، فایلی به نام NTuser.dat برای وی در پروفایل ساخته می شود که به کلید های رجیستری موجود در قسمت HKEY_Current_User متصل می شوند. تمامی تنظیماتی که کاربر بر روی سیستم عامل انجام می دهد در قالب این فایل برای ذخیره سازی در ساختار رجیستری قرار می گیرند . مجموعه ای از پوشه های پروفایل در سیستم فایل ذخیره است. فایل های پروفایل کاربری در دایرکتوری Profile و در پوشه پایه هر کاربر ذخیره می شوند. پوشه پروفایل کاربر یک کانتینر (است) برای برنامه های کاربردی و دیگر اجزای سیستم برای پر کردن با زیر پوشه ها، و همچنین اطلاعات هر کاربر مانند پرونده ها و فایل های پیکربندی می باشد. Windows Explorer از پوشه های پروفایل کاربری رو به طور گسترده برای هر آیتمی مثل یوزر دسکتاپ، منو استارت و داکیومنت فولدر استفاده می کند.

مزایای پروفایل کاربری:

 1. سیستم با همان تنظیماتی که کاربر Logoff می شود، مجددا آغاز به کار می کند.
 2. زمانی که کامپیوتر یا دیگر کاربران به اشتراک گذاشته می شود، هر کاربری پس از ورود آن را روی دسکتاپ خودش می بیند.

تنظیمات پروفایل یک کاربر منحصر به فرد برای هر کاربری است. این تنظیمات برای دیگر کاربران قابل دسترسی نیست. تنظیمات اعمال شده روی یک پروفایل کاربری، بر روی دیگر پروفایل کاربری های دیگر تأثیری ندارد.


دیدگاه شما در مورد این مطلب چیست؟

 

منبع :

وینفون

21 پست
سپهر زمانی
فعلا شب و روزم شده ویندوز -_- ! کد نویس و طراح وب هستم از اصفهان :) تا حدودی با ساخت برنامه ها در بستر UWP و سی شارپ آشنایی دارم، سایت شخصیم ->
http://www.delusion.me
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Shayan
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

مقاله عالی ای بود
چیزای جدید یاد گرفتم 😉
ممنون

pezhman
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

خیلی ممنون بابت مقاله عالیتون سپهر جان خیلی مفید بود برام😘

poorya_1
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

کاملا کاربردی ☺
خیلی ممنون

Unknown
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

بهتر بود پروفایل مایکروسافت رو هم توضیح میدادید

  سپهر زمانی
  پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

  سلام، منظورتون چیه؟

   M. Hosein Najafi
   پاسخ دهید یکشنبه 15 خرداد 1395

   پروفایلی که با اکانت مایکروسافت sync میشه.

hesam
پاسخ دهید جمعه 13 خرداد 1395

پست بسیار کاملی بود، همیشه موفق باشید

ali
پاسخ دهید شنبه 14 خرداد 1395

دوست عزیز سپهر زمانی
بهتر نیست برای نوشتن “بیو” از جملات دیگران استفاده نکنید؟
تاسف

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,