هنگامی که فایل‌های بوت ویندوز دچار مشکل می‌شوند یا چند درایور جدید راه را برای عملکرد درست سیستم عامل دشوار می‌کنند، ویندوز به درستی راه‌اندازی نشده و باعث زحمت کاربران می‌شود. راه های زیادی برای درست کردن چنین مشکلاتی در فرآیند اجرای و محیطی خاص نیز برای عیب یابی این سیستم عامل وجود دارد. در ادامه این مبحث با وینفون همراه باشید.

در آموزش‌های قبلی با روش‌های ورود به حالت بوت امن (Safe Mode) و استفاده از ابزار System Restore برای بازیابی ویندوز به زمانی عقب تر را فرا گرفتیم. اما اگر هیچکدام از این روش‌ها در دسترس نباشد چه؟ اگر به حتی به منوی بوت یا محیط داخلی ویندوز دسترسی نداشته باشیم؟
در این حالت شما باید یک دیسک بازیابی در دسترس داشته باشید تا بتوانید گزینه های مربوط به عیب یابی ویندوز را از روی آن اجرا کنید.

روش‌های ساخت دیسک بازیابی در ویندوز ۱۰

برای ساختن دیسک بازیابی روی یک فلش درایو، با بازکردن منوی استارت و جستجوی عبارت “recovery”، ابزار “Create a recovery drive” را باز کنید:
در صفحه بازشده، گزینه ای با عنوان “Back up system files to the recovery drive” وجود دارد. در صورت انتخاب این گزینه فایل‌های مورد نیاز برای بازگردانی ویندوز شما به حالت نصب اولیه نیز داخل فلش درایو کپی خواهد شد؛ روی Next کلیک کنید:
در این پنجره تمام درایوهای USB متصل شده متصل شده به رایانه نمایش داده می‌شوند. در صورت اقدام برای ساختن دیسک بازیابی بدون فایل‌های نصب ویندوزُ درایو شما باید بیشتر از ۵۱۲ مگابایت فضا داشته باشد. در صورت انتخاب کپی فایل‌های نصب نیز باید از یک درایو حداقل ۱۶ گیگابایتی استفاده کنید (ویندوز اعلامی مبنی بر احتیاج به حداقل ۸ گیگابایت فضا را به نمایش خواهد گذاشت، ولی باید به این نکته نیز توجه کرد که یک فلش درایو ۸ گیگابایتی تقریبا ۷.۴ گیگابایت فضا در اختیار شما قرار می‌دهد.)؛ روی Next کلیک کنید:
اخطاری مبنی بر پاک شدن تمام اطلاعات شما نمایش داده خواهد شد، اگر اطلاعاتی روی فلش درایو خود دارید از آنها کپی پشتیبان تهیه کنید؛ روی Create کلیک کنید:
پس از پایان عملیات کپی می‌توانید با بوت کردن این فلش درایو، از ابزارهای بازیابی ویندوز استفاده کنید:
در صورت انتخاب گزینه کپی کردن فایل‌های نصب ویندوز در هنگام ساختن درایو بازیابی، در هنگام بوت کردن رایانه با فلش درایو و انتخاب گزینه “troubleshoot”، شاهد گزینه ای به نام “recover from a drive” خواهید بود. با انتخاب این گزینه می‌توانید ویندوز خود را ریست کنید (تمام نرم افزارهای شما پاک خواهد شد):

روش دوم

برای ساختن دیسک بازیابی روی یک دیسک نوری (CD یا DVD)، با بازکردن منوی استارت و جستجوی عبارت “backup”، ابزار “Backup and Restore (Windows 7)” را باز کنید:
از پنل سمت چپ گزینه “Create a system image” را انتخاب کنید:
در پنجره باز شده، درایو حاوی دیسک خالی را انتخاب کرده و روی Create کلیک کنید:پس از طی فرآیند آماده سازی، دیسک شما آماده خواهد بود. می‌توانید با استفاده از این دیسک به ابزارهای عیب یابی ویندوز دسترسی داشته باشید.
تیم وینفون امیدوار است این آموزش مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

منبع : وینفون
51 پست
سیّد محمّد نصری
Sickmind_01 is here, English Translation graduate and one hell of a Microsoft lover
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
حمیدرضا
پاسخ دهید یکشنبه 21 آبان 1396

سلام ممنون بسیار مفید بود

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,