مایکروسافت در حال ساختن عنصری جدیدی در برنامه‌ی اینسایدر است که می‌تواند بر چگونگی عرضه‌ی فیکس‌ها، بهسازی‌ها و قابلیت‌های جدید ویندوز 10 تاثیر بگذارد. کوهورت (Cohort) طرح جدید مایکروسافت است که تمرکز آن بر چگونگی رسیدگی این شرکت به بازخوردهای کاربران در برنامه اینسایدر ویندوز است. کوهورت‌ها گروهی از افراد هستند که از لحاظ ویژگی‌های شخصی، منطق، احساسات و زمینه و میزان تجربه با هم اشتراک دارند. مایکروسافت امیدوار است که این گروه‌های متمرکز به این شرکت بینش‌های جدیدی درباره‌ی چگونگی استفاده از قابلیت‌های جدید را نشان دهد و از طرف دیگر توضیحات بهتری موقع اضافه کردن قابلیت‌های جدید به این سیستم عامل ارائه دهد.

چگونه از کوهورت‌ها انتظار می‌رود که کار کنند

دونا سارکار، رییس بخش اینسایدر ویندوز توضیح می‌دهد که بازبینی کلی این برنامه موجب گرفتن این تصمیم شد که شامل چگونگی پردازش بازخوردها می‌شود. او می‌گوید:

بازخوردها عموماً در دو شکل به دست ما می‌رسند. شکل اول در قالب “این خراب است، درستش کنید” و شکل دوم “این چیز را نداریم، لطفاً به ویندوز اضاف‌اش کنید” که در اکثر مواقع دارای ارزش نیستند.

شکایت‌ها درباره چیزهایی که نیاز به درست شدن دارند را می‌توان از طریق پیش نمایش‌های ویندوز ردگیری کرد. ولی اینسایدرها معمولاً چیزهایی را درخواست می‌کنند که نیاز ندارند. در عین حال چیزهایی که واقعاً مورد نیاز هستند به مایکروسافت اطلاع داده نمی‌شوند، به این دلیل که این دسته از کاربران اینسایدر به درستی در جامعه‌ی اینسایدرها معرفی نشده‌اند، مخصوصاً آن کاربرانی که وقت بیش‌تری برای این کار می‌گذارند.

برای مثال، اگر مایکروسافت به دنبال بازخورد درباره استفاده از قلم برای نوشتن یا کشیدن اشکال در زوایای مختلف باشد، فقط می‌تواند از کسانی استفاده کند که هم دستگاهی دارند که از قلم پشتیبانی می‌کند، هم اینسایدر هستند و هم از قلم واقعاَ در دستگاه‌های‌شان استفاده می‌کنند. حتی افراد دارای این شرایط ممکن است از تمام قابلیت‌های موجود قلم استفاده نکنند یا این که بازخوردهای‌شان را درباره‌ی این موارد ثبت نکنند.

سارکار اضافه می‌کند:

آن کسانی که از قلم و Windows Ink در ویندوز 10 زیاد استفاده می‌کنند افرادی هستند که در این موارد به بازخوردهای‌شان نیاز داریم. پس به جای بازخوردهای عادی و نه چندان دقیق، چرا بر کسانی تمرکز نکنیم که روزانه زیاد از قلم و Windows Ink استفاده می‌کنند؟ این‌ها کاربرانی هستند که از آن استفاده می‌کنند و ما به آن‌ها نیاز داریم.

کوهورت‌ها به دست‌یابی به بینش‌های جدید کمک می‌کنند

قرار نیست که کوهورت جایگزین سیستم بازخورد کنونی شود. به جای آن قرار است که این سیستم را کامل کند. در واقع مایکروسافت قرار است آن دسته از کاربران پرکار و مهم را شناسایی کرده و آن‌ها را دعوت به امتحان کردن پیش نمایشی مخصوص آن‌ها کند.

در حال حاضر فقط چند کوهورت در حال کار هستند. یکی برای طراحی فلوئنت، یکی دیگر برای کاربران مهم اینسایدر و کوهورت دیگری به نام کریتورز (Creators) که شامل طراحان گرافیک و Illustratorها است و فعلاً برای عضو شدن در کوهورت‌ها باید ابتدا از طرف مایکروسافت دعوت شوید. یک کوهورت Windows Insider for Business برای کاربران اینسایدرِ WIP4Biz باز است که بدون دعوت می‌توانند عضو آن شوند. در آینده‌ی نزدیک مایکروسافت قصد دارد کوهورت‌های بیش‌تری ایجاد کند و دولوپرها و Accessibilityهای ویندوز را شامل شود. همه‌ی کوهورت‌ها انجمن‌های خصوصی خودشان را دارند که می‌توانند در آن موضوعات مربوط به کوهورت‌شان را بحث کنند و بازخوردهای‌شان را ثبت کنند. این‌ها فعلاً منحصر به کوهورت‌ها هستند. برنامه‌هایی برای آینده وجود دارد که انجمن‌ها برای تمام اینسایدرها باز شود. به جز اینسایدرهای WIP4Biz در حال حاضر تمام کوهورت ها کمتر از 100 عضو دارند.

گسترش جامعه‌ی اینسایدرها از درون و بیرون

هر کوهورت از سه بخش تشکیل می‌شود:

 1. شخصی در مایکروسافت که Code را کنترل می‌کند، منظور فردی است که تصمیم نهایی را می‌گیرد و می‌گوید چه چیزی به یک محصول یا سرویس اضافه شود یا چه چیز درست شود.
 2. شخصی در جامعه‌ی اینسایدرها که ویژگی یا قابلیتی را مورد بحث قرار می‌دهد.
 3. بقیه افرادی که بازخورد ارسال می‌کنند.

هدف اصلی تلاش‌های کوهورت‌ها جذب نظر افرادی است که جزء برنامه اینسایدر نیستند. از افرادی که در کوهورت‌ها هستند تقاضا می‌شود تا شخصی را پیدا کنند که شرایط مورد نظر کوهورت را داشته باشد و لازم نیست که آن شخص حتماً یک اینسایدر باشد.

این‌ها نتایج ذهنیت “ساختن برای یکی” است که دونا سارکار از طرفداران‌اش است. او می‌گوید:

وقتی که برای تنها یک نفر با مشکلات خاص چیزی را می‌سازید، خواهید دید که افراد بیش‌تری با شرایط مشابه وجود دارند، چرا که آن‌ها خودشان را نشان می‌دهند.

سارکر عقیده دارد با پیدا کردن افرادی با ویژگی‌های مشابه در جامعه‌ی اینسایدرها و فراتر از آن، او و همکاران‌اش را قادر به دست‌یابی به جریانی جدید از بازخوردها خواهد ساخت. همین می‌تواند منجر به ساخت بسیاری از قابلیت‌های مفید و هیجان انگیز شود، اینگونه که دیگر کارکنان مایکروسافت وقت‌شان را صرف چیزهایی نمی‌کنند که کاربران به آن نیازی ندارند و استفاده نمی‌کنند.

سارکار در آخر گفت:

طرح کوهورت فقط طرحی آزمایشی است ولی اگر موفقیت آمیز باشد همه‌ی اینسایدرها عضو یک کوهورت خواهند شد.

منبع :

Windows Central

224 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  هنوز دیدگاهی ثبت نشده
  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , ,