یکی از فلسفه های وجودی برند سرفیس نشان دادن مسیر صحیح به شرکا سخت افزاری مایکروسافت است، مایکروسافت نشان داده که سازنده ویندوز بهترین سازنده کامپیوترهای ویندوزی است و هر زمان که عضو جدیدی از خانواده سرفیس معرفی شده دیگر شرکت های تولید کننده کامپیوترهای ویندوزی با الهام از آن دستگاه جدید، محصول جدیدی را طراحی و روانه بازار می‌کنند.سرفیس را باید سرسپاه لشکر ویندوز دانست، برندی که همواره آینده را به دیگر بازیگران اکوسیستم ویندوز نشان داده و نسل بعدی کامپیوترهای ویندوزی را ترسیم می‌کند. چند روزی است که جدیدترین عضو خانواده سرفیس یعنی سرفیس بوک 2 معرفی شده است، دستگاهی که تمام تجربه چندین ساله تیم خوش‌ذوق سرفیس پشت آن قرار گرفته و در یک کلام همه چیز تمام است.

مایکروسافت در اقدامی غافلگیرانه سرفیس بوک 2 را بدون برگزاری کنفرانس خبری معرفی کرد، این مسئله علامت های سوال را در مورد کنفرانس ماه جاری این شرکت که در شهر لندن برگزار خواهد شد افزایش داده است، چرا که بسیاری گمان می‌کردند این شرکت در کنفرانس لندن سرفیس بوک 2 را معرفی خواهد کرد، اما اکنون که سرفیس بوک 2 معرفی شده ابر ابهام لندن را در خود گرفته است.پس از معرفی سرفیس بوک 2 در روز 17 اکتبر همزمان با عرضه عمومی به‌روزرسانی فال کریترز، رییس تیم سرفیس یعنی پانوس پانای یک رویداد کوچک و اختصاصی را برگزار کرد که در آن صرفا از برخی چهره ها به‌صورت خصوصی دعوت شده بود تا سرفیس بوک دو را از نزدیک مشاهده و بررسی کنند. پانای در این جلسه به مقایسه مستقیم سرفیس پرو 13.5 و 15 اینچی با مک بوک پرو 13 و 15 پرداخت. اقدامی که البته پیشتر در معرفی دیگر محصولات سرفیس نیز مشاهده کرده‌ایم، تیم سرفیس نشان داده که از مقایسه ساخته دست خود با محصولات رقیب هیچ ابایی ندارند و محصولات رقیب را مستقیما نشانه گرفته‌اند.

قابلیت های فنی سرفیس بوک جدید در قیاس با مک بوک پرو، به حدی جلوتر است که دیگر جای هیچگونه حرفی را نگذاشته است. سرفیس بوک جدید در مقایسه با رقیب اپلی خود دو برابر توان پردازشی بیشتری دارد و در عین حال علی‌رغم داشتن نمایشگر درخشان‌تر و شفاف تر و البته با چگالی پیکسلی بالاتر، تا 70 درصد عمر باتری بیشتری در مقایسه با رقیب دارد.

مدل 13.5 اینچی سرفیس بوک جدید در قیاس با نسل پیشین خود سه برابر توان پردازشی بالاتری دارد، اما ظاهر دستگاه همان طراحی آشنایی است که پیشتر در مدل پیشین دیده بودیم. اما قدرتمندترین سرفیس بوک جدید نمونه 15 اینچی است که پنج برابر از نسل گذشته قدرتمندتر است، این توان بالا به‌لطف پردازنده نسل هشتمی اینتل و کارت گرافیک توانای  Nvidia GeForce GTX 1060 به‌دست آمده است. (باید اشاره کنیم که کارت گرافیک نمونه 13.5 اینچی Nvidia GTX 1050 است که در مقایسه به سرفیس بوک 15 اینچی به مراتب ضعیف تر است.)

مشخصات سخت‌افزاری هر دو دستگاه تنها بخشی از داستانی است که مایکروسافت در حال پیاده سازی آن است. مایکروسافت نشان داد که سرفیس بوک دیگر یک جانشین صرف برای لپ تاپ های اپل نیست، بلکه دستگاهی قدرتمند است که مرزهای جدیدی را تعریف کرده است، به‌واقع دیگر لپ تاپ های اپل را نمی‌توان بهترین نمونه های موجود در بازار دانست. راهی که مایکروسافت با سرفیس بوک طی کرده دقیقا مسیری است که این شرکت مایل است تا دیگر شرکا سخت‌افزاری آن نیز طی کنند، بله مایکروسافت مایل است تا شرکت های تولید کننده لپ تاپ های ویندوزی توجه بیشتری به بخش لپ تاپ های بالارده داشته باشند، جایی که سالها در اختیار اپل بوده اما در چند سال اخیر رقبای زیادی را به‌خود دیده است.

استراتژی مایکروسافت در نبرد کامپیوترهای شخصی صرفا به ارایه سخت‌افزای قدرتمندتر محدود نیست، بلکه حربه اصلی این شرکت در این مبارزه بازتعریف دسته‌بندی کامپیوترهای شخصی است، نتیجه این دیدگاه دستگاه های مدرنی است که در سالهای اخیر از سوی مایکروسافت و دیگر شرکا آن معرفی شده است، دستگاه هایی که شاید یک مک بوک در قیاس با آنها بسیار کهنه و از مد افتاده به‌نظر برسد.

من طی حضوری که در رویداد خصوصی مایکروسافت داشتم زمان بسیاری اندکی برای بررسی سرفیس بوک 2 در اختیار داشتم، بنابراین اصلا قصد ارایه یک نگاه نزدیک نسبت به این محصول را ندارم، بلکه بیشتر مایل هستم تا مسیری را که مایکروسافت ترسیم کرده مورد بررسی قرار دهم.

دستگاه های 2 در 1 شکل رایج لپ تاپ ها خواهند شد

سرفیس بوک 2 درست مانند نسل پیشین خود دارای نمایشگری جداشدنی است که امکان استفاده از ان را در حالت تبلت فراهم آورده است. این مسئله به‌معنی وجود دو باتری در دستگاه است، یکی در قسمت نمایشگر و دیگر در بخش کیبورد، این دو باتری در کنار هم عمر باتری حیرت‌آور 17 ساعته را برای کاربر به ارمغان آورده‌ است.

روی کاغذ وزن سرفیس بوک 2 در نسخه 13 اینچی چیزی در حدود 1.5 کیلوگرم و نسخه 15 اینچی نیز در حدود 1.9 کیلوگرم ذکر شده است، هنگامی که آن را در دست می‌گیرید حس سبکی و توزیع وزن بسیار خوبی در دستگاه خواهید داشت که نشان می‌دهد پانوس پانای کار خود را به‌خوبی انجام داده است.

وزن کم سرفیس بوک 2 پس از جداکردن نمایشگر از پایه دستگاه و استفاده از آن به‌صورت تبلت نمود بیشتری پیدا می‌کند، برای انجام هر کاری که نیاز به قلم داشته باشد، حس دست گرفتن سرفیس بوک 2 در حالت تبلت کاملا جذاب و دلفریب است.

در واقع هنگامی که در سالن رونمایی از سرفیس بوک 2، دو قسمت جدا شده آن را در دست گرفتم، وزن بسیار کم آنها باعث شد که احساس کنم ماکت مهندسی دستگاه را در اختیار ما قرار داده‌اند، بعد از گذر از این حس تردید و تعجب نمایشگر را به پایه دستگاه وصل کردم و شروع به کار با آن کردم، با خود گفتم خدای من این لپ تاپ در عین سبک بودن بسیار قدرتمند و سریع است.

سرفیس بوک 2 در واقع خواسته مایکروسافت از شرکت های سازنده کامپیوترهای ویندوزی است، ردموندی ها غیر مستقیم این پیام را داده‌اند که کامپیوترهای ویندوزی باید سبکتر شده و در عین حال قدرتمندتر شوند و البته استفاده از صفحات لمسی و قلم نیز اهمیت ویژه‌ای در آینده کامپیوترهای ویندوزی خواهند داشت.

استفاده بیشتر از توانایی های بومی ویندوز 10

طی پنج سال اخیر مایکروسافت اساسا انتظارها را از یک کامپیوتر ویندوزی افزایش داده است، تحولاتی که صنعت کامپیوترهای شخصی به‌لطف نوآوری های مایکروسافت به‌خود دیده است، باعث شده تا انتظارات از این دستگاه ها بسیار بیشتر شود و مشتریان همواره منتظر مشاهد محصولی متفاوت در اکوسیستم ویندوز باشند.

این در حالی است که در جبهه رقیب یعنی مک ها، اپل سالهاست که تحول عمده‌ای را به دستگاه های خود نیاورده و صرفا به استفاده از سخت‌افزار به‌روز اکتفا کرده است. البته دلیل عمده این شرکت را باید تلاش آنها در جهت ترغیب کاربران مک به استفاده از آیپد دانست، اقدامی که با واکنش منفی بسیاری از کاربران دیرینه لپ تاپ های این شرکت مواجه شده است.

در طرف دیگر میدان، مایکروسافت نشان داده که آینده ویندوز 10 با صفحات لمسی گره خورده است، این ویندوز روز به روز برای استفاده در صفحات لمسی بهینه‌تر شده و البته این روند ادامه خواهد داشت. تاکید مایکروسافت به استفاده از صفحات لمسی امری است که در تمامی سرفیس ها دیده می‌شود، حتی سرفیس لپ تاپ که کلاسیک ترین دستگاه این خانواده است نیز دارای نمایشگر لمسی است.

یکی دیگر از ویژگی های مشترک خانواده سرفیس، پشتیبانی از قابلیت ویندوز هلو از طریق فناوری تشخیص چهره است. ظاهرا مایکروسافت علاقه ویژه‌ای به این فناوری دارد و مایل است تا شرکت ها سازنده لپ تاپ های ویندوزی بیش از پیش به این فناوری روی آورند.

من نیز مانند بسیاری از کاربران از برند سرفیس انتظار کیفیت بسیار بالا را دارم. شاید بی راه نباشد که بگوییم کیفیت با نام سرفیس عجین شده است. یکی از مواردی که در ساخت سرفیس ها تاکید و دقت زیادی بدان شده ، کیبورد دستگاه است. نسل اول سرفیس بوک علی‌رغم عمر چند ساله خود همچنان یکی از بهترین کیبوردها را در میان لپ تاپ های موجود در بازار دارد. کیبورد سرفیس بوک 2 در قیاس با نسل قبل خود شگفت‌انگیز تر شده است، این امر نشان می‌دهد که لازم است دیگر تولیدکنندگان لپ تاپ های ویندوزی بر کیفیت کیبورد دستگاه های خود تمرکز بیشتری نشان دهند.

مشکل مرسوم دیگری که در لپ تاپ های ویندوزی دیده می‌شد، تاچ پد بی کیفیت آنها بود که کاربر را مجبور به استفاده از موس می‌کرد. سرفیس ها از همان ابتدا این رویه را تغییر دادند، تاچ پد بسیار دقیق آنها یکی از نقاط قوت این دستگاه ها است که لذت کار کردن با آنها را دوچندان کرده است.

در گذشته یکی از دلایلی که برخی کاربران مک را به لپ تاپ های ویندوزی ترجیح می‌دادند، کیفیت بهتر تاچ پد مک بود، امروزه این مسئله به‌لطف تاچ پد بسیار دقیق و با کیفیت سرفیس ها به افسانه تبدیل شده است و اکنون نه تنها در سرفیس ها بلکه در بسیاری از دیگر لپ تاپ های ویندوزی شاهد حضور تاچ پدهای دقیق و شیشه ای هستیم.

USB-C فراگیرتر می‌شود

یکی دیگر از نقاط قوت سرفیس بوک 2 در قیاس با اعضا قدیمی این خانواده که احتمالا در همان نگاه اول متوجه آن خواهید شد وجود یک درگاه USB-C در سمت راست دستگاه است. در این محل پیشتر یک درگاه مینی دیسپلی جا خوش کرده بود. دیگر درگاه های سرفیس بوک 2 مانند گذشته است، دو درگاه USB 3.1 نوع A در سمت چپ دستگاه قرار گرفته است، از این حیث سرفیس بوک 2 را باید کامل‌ترین سرفیس از بابت تنوع درگاه های ارتباطی دانست.

درگاه USB-C که مایکروسافت برای اولین بار در سرفیس بوک 2 مورد استفاده قرار داده می‌تواند برای اتصال یک هارد درایو خارجی، اتصال مبدل کابل اترنت، یا مبدل HDMI یا دیسپلی پورت به USB-C مورد استفاده قرار گیرد. به‌علاوه این درگاه امکان شارژ دستگاه را نیز دارد، کاربران اکنون می‌توانند آداپتورهای 39 یا 95 واتی را به این درگاه متصل کنند. 

بنابراین شما احتمالا با استفاده از شارژر USB-C که برای گوشی هوشمند خود استفاده می‌کنید، قادر به شارژ کردن سرفیس بوک 2 نخواهید بود. چرا که توان شارژر در این زمینه اهمیت زیادی دارد، برای مثال شارژری با توان حداقل 7.5 وات قادر به شارژ کردن سرفیس بوک 2 خواهد بود اما مطمئنا روند شارژ شدن دستگاه بسیار کند خواهد شد.

یکی دیگر از استفاده های این درگاه، شارژ کردن دستگاه های دیگر است. حداکثر توان خروجی این درگاه 15 وات (5 ولت، 3 آمپر) است، که برای شارژ کردن دستگاه هایی نظیر گوشی های هوشمند و تبلت ها کاملا کافی است.

مایکروسافت البته همچنان تاکید دارد که سرفیس کانکتور بهترین درگاه برای شارژ کردن و یا اتصال یک داک خارجی است، اما برای کاربرانی که مایل به استفاده از درگاه USB-C جهت شارژ دستگاه یا اتصال داک هستند، وجود چنین درگاهی می‌تواند به یک نقطه قوت بدل گردد. رویکرد جدید مایکروسافت در قبال درگاه USB-C نشان می‌دهد که این شرکت در پس پرده خواسته و نیاز بازار را پذیرفته و در آینده نزدیک این درگاه جایگزین دیگر درگاه های رایج کنونی خواهد شد.

در انتها باید اشاره کنیم که سرفیس بوک 2 به هیچ عنوان دستگاه ارزان قیمتی نیست، قیمت مدل پایه آن 1499 دلار بوده و در بالاترین مدل نمونه 15 اینچی به 3300 دلار نیز می‌رسد. این قیمت گذاری برای تولیدکنندگان سخت‌افزار پیام کاملا واضحی دارد “اگر شما دستگاهی اعلا بسازید، مشتریان نیز پرداخت اعلایی خواهند داشت.”

منبع :

ZDNET

1190 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,