_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

تغییرات بزرگ داشبورد اکس باکس وان در به روز رسانی فال کریترز به طراحی فلوئنت در اکس باکس خوش آمد بگویید

پس از معرفی طراحی فلوئنت توسط مایکروسافت، توسعه دهندگان بسیاری شروع به به روز رسانی رابط کاربری برنامه های خود کردند. مایکروسافت نیز به عنوان رهبر و چراغ راه توسعه دهندگان، در حال به روز رسانی طراحی سرویس های خود به طراحی فلوئنت است. در آخرین اقدام ردموندی ها، داشبورد اکس باکس وان به طور کلی دست خوش تغییرات شده و به موجب آن طراحی فلوئنت پا به اکس باکس وان گذاشته است. برای اطلاعات بیشتر با وینفون همراه باشید.

ابتدا بهتر است برای آن دسته از دوستانی که اطلاعی از سیستم طراحی فلوئنت ندارند عرض کنیم که این سیستم، قوانین جدید رابط کاربری نرم افزارهای تحت ویندوز ۱۰ هستند. علاوه بر برنامه ها، سیستم عامل ویندوز ۱۰۱ نیز دستخوش تغییراتی بر اساس این سیستم طراحی خواهد شد. همانطور که مستحضر هستید ویندوز ۱۰ بر روی تمامی دستگاه از موبایل گرفته تا سرفس هاب قابل اجراست و از این رو این سیستم طوری قانون گذاری شده تا در همه دستگاه ها قابلیت اجرا داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی فلوئنت بهتر است سری به ویکی فون بزنید تا اطلاعات جامعی از این سیستم طراحی کسب کنید.

همانطور که گفته شد ویندوز ۱۰ بر روی تمامی دستگاه ها اجرا می شود؛ این دستگاه ها شامل اکس باکس وان نیز می شود. ازین رو مایکروسافت مدتیست در حال تدارک دیدن این سیستم طراحی برای اکس باکس وان است. با آپدیت دیشب برای اینسایدر های حلقه آلفا، شور و هیجان بسیار کاربران اکس باکس وان را فرا گرفت. یک داشبورد کاملا باز طراحی شده به همراه المان های طراحی فلوئنت! این یک ترکیب بی نظیر و تمام عیار از سیستم فکری جدید مایکروسافت است.

طراحی فلوئنت، یه آیتم هایی که هایلایت می شوند، شفافیت و درخشش نامحسوسی را اضافه کرده است.

آپدیت این هفته تغییرات چشمگیری را به بخش Home، منوی شناور Guide و تغییرات بسیار مثبتی در بخش Community اضافه کرده است. اما این همه ماجرا نیست. در آپدیت های آینده حلقه آلفا، آواتارهای نسخه ۳، به روز رسانی بخش Game Hub و همچنین صفحه پروفایل کاربر و موارد بسیار بیشتری نیز به روز رسانی خواهند شد. حتی به روزرسانی هایی نیز در سمت ویندوز ۱۰ صورت گرفته و Game Bar قابلیت های جدیدی را دریافت کرده است. طبق گفته مایکروسافت این تغییرات بر اساس شخصی سازی، تجربه بهتر و اجتماعی تر کردن اکس باکس صورت گرفته است. مایکروسافت واقعا جدی است، مخصوصا در بخش “شخصی سازی”!

به روز رسانی Home

بزرگترین تغییراتی که تا به اینجا صورت گرفته، مربوط به داشبورد می شود که همه این تغییرات حول محور شخصی سازی و طراحی فلوئنت میچرخد. با استفاده از منوی جدید، می توانید بازی و یا حتی دوستان خود را در صفحه ای کاملا اختصاصی پین کنید. بدین گونه که با پین کردن آن، بخش جدیدی به زیر تب Home اضافه می شود که در آن اطلاعات مربوط به بازی و همچنین عکس پس زمینه خود بازی به نمایش در می آید. با هایلایت کردن اطلاعات مختلف، عکس پسزمینه حرکت کوچکی می کند که این هم یک المان دیگر از طراحی فلوئنت است (Motion).

اما در بالای صفحه یک بنر بزرگ قرار دارد که درواقع عکس مربوط به بازی ای است که هم اکنون در حال اجراست. در پایین این بنر برنامه های اخیری که استفاده شده اند نمایش داده می شود که در کنار آن نیز چند تبلیغ مربوط به بازی دیده می شود. با مرور و گشت و گذار و تغییر هایلایت ها متوجه تغییر دیگری که پیشتر اشاره شد خواهید شد؛ منظورمان احاطه شدن دور کاشی فعال و هایلایت شده توسط رنگ پیشفرض سیستم یا همان accent color است. کمی هم از همان رنگ سیستم به صورت اسپری شده قرار دارد تا بیش از پیش به سیستم فلوئنت نزدیک شود. وقتی بر روی هر آینم حرکت می کنید، پس زمینه آن تار می شود تا متن مورد نظر خوانا تر و در عین حال شکیل تر شود و همچنین تمرکز مخاطب نیز به آن جلب شود.

با فشار دادن جهت پایین، وارد بخش دیگری می شوید که در عکس زیر با نام Pins قرار دارد. اگر دوست یا بازی ای را به صفحه پین کنید، با فشار دادن جهت پایین وارد بخش مربوط به آنها می شوید و سپس به Pins منتقل خواهید و دسته های جدید ایجاد شده بین Pins و Home قرار خواهند گرفت. البته تمامی اینها قابل جا به جایی و شخصی سازی هستند. پس زمینه ای که مشاهده می کنید قابل تغییر است و می توان با عکس یا رنگ های دیگر تعویض شود.

اضافه کردن بخش جدید به سادگی اضافه کردن پین هاست. فقط کافیست که بر روی آیتم مورد نظر رفته و دکمه منو را روی دسته فشار دهید و از لیست باز شده گزینه “Add to Home” را انتخاب کنید. مایکروسافت اسم هر بخش را یک “بلاک” نامگذاری کرده است و اذعان کرده که خود بلاک ها با اطلاعات و اخبار جدید واکنش های متفاوتی از خود نشان می دهند. برای مثال وقتی لاک یک بازی را ایجاد کنید، دستاوردهای (Achievements) دوستانتان و همچنین آنلاین بودن آنها در این بلاک به نمایش در خواهد آمد.

مایکروسافت بلاک های بیشتری را نیز آماده کرده که از نظر محتوا متفاوت هستند. این تغییرات نیز تا ماه های آینده عرضه خواهد شد. گفتنی است که با تغییرات یاد شده دسترسی به آیتم های مختلف مانند اشتراک گذاری محتوا و همچنین ایجاد پارتی سریعتر از قبل شده است و این یک قدم بزگر و بسیار مثبت ارزیابی می شود. البته گفتنی است که رابط کاربری حال حاضر اکس باکس، بسیار سریعتر از پلی استیشن است و با این آپدیت این فاصله حتی بیشتر نیز می شود.

Guide جدید

بخش Guide یا همان منوی شناور اصلی اکس باس باز هم دچار تغییر و تحول شده است. درواقع می توان گفت که این منو به طور کلی و تماما دچار تغییر شده؛ چرا که حتی شیوه چینش آیتم هایش هم از عمودی به افقی تغییر یافته است. با این تغییر، این منو هم اکنون بسیار شبیه منوی اکس باکس ۳۶۰ شده که آن نیز دارای تب های افقی است. هم اکنون آیکن های مربوط به این بخش در قسمت بالایی قرار دارد. این بخش میزبان بخش جدیدی به نام Communication است که در آن صحبت های کاربران اکس باکس از پیغام های خود اکس باکس لایو جدا شده است. همچنین بخش دیگری نیز وجود دارد که کمی از نقشه های آینده مایکروسافت برای اکس باکس را لو می دهد. بخش جدید Broadcast & Capture نام دارد که به وسیله آن می توان محتوای بازی را ضبط و در میکسر (Mixer) منتشر کرد. جالب است بدانید که در این بخش گزینه ای برای تنظیمات مربوط به “دوربین” وجود دارد که به این معنی است که به زودی اضافه کردن دستگاه ها از طریق USB فراهم خواهد شد.

بخش جدید دیگری نیز با نام Action Center ایجاد شده که تمامی نوتیفیکیشن ها در آن قرار دارد و دسترسی به تنطیمات و خاموش / ریستارت کردن دستگاه نیز محیا شده است.بخش جدید People نیز شامل لیست تمامی دوستان است که از طریق این منو می توان به کلاب، بازیک های پیشین که به آنها سر زده اید و جستجو دسترسی داشت. بخش Multiplayer نیز جدید است که در آن می توان به جستجوی گروه ها و تورنومنت ها پرداخت. و در نهایت بخش Achievement قرار داده شده تا دستاورد های بازی هایتان را در آنجا مشاهده کنید. گفتنی است که شکل کلی برخی از این منوها پیشتر نیز وجود داشت و هم اکنون تنها اسم آن تغییر کرده و ما آن را “جدید” خوانده ایم. منوی جدید Guide به شدت پر سرعت است و جا به جایی منو ها خیلی نرم و سریعتر انجام می شود.

تغییرات بخش Community

مایکروسافت این بخش را به کلی دگرگون کرده است. حالا محیطی بسیار غنی و کامل ساخته شده تا در آن اطلاعاتی به نمایش دربیاید که پیشتر امکان پذیر نبود.

کنار گذاشتن سیستم ستونی که پیشتر به کار می رفت، رابط کاربری جدید را بسیار شبیه به Office Delve در آفیس ۳۶۵ کرده است که اطلاعات در کادرهایی به نمایش در می آیند. شکل کلی همان است ولی خب به جای اینکه این کادرها دارای اسناد مختلف باشند، درونشان بازی و دستاورد های مختلف قرار گرفته است. وقتی بر روی یک کارت کلیک می کنید، محتوای آن به صورت تمام صفحه اجرا می شود و تا جایی که رزولوشن شما اجازه می دهد گسترده می شود. این امر باعث می شود محتوای ۴K اکس باکس وان اکس، بیش از پیش خودنمایی کند. همچنین استایل جدید این امکان را می دهد که کامنت های بیشتری را در آنِ واحد مشاهده کنید. همچنین می توانید محتوای نمایشی Activity Feed را شخصی سازی کنید و فیلترهای آن را تعویض کنید. این فیلترها شامل: دوستان، Favorites، بازی ها،کلاب ها و پست های محبوب می شود که به سلیقه خودتان می توانید هرکدام را خاموش یا روشن کنید.

این ها همگی تازه شروع کار است…

مایکروسافت برنامه های زیادی برای به روز رسانی فال کریترز دارد و این ها تنها چشمه ای از تغییرات عظیم این به روز رسانی در اکس باکس وان خواهد بود. آپدیت های آتی شامل نسخه بعدی آوتارها، صفحه پروفایل جدید و بسیاری دیگر خواهد بود. مایکروسافت همواره در حال اضافه کردن ویژگی های جدیدی به اکس باکس وان است و در این راه از هیچ قابلیتی دریغ نمی کند. قابلیت های دیگری نیز هستند که هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارند. این قابلیت ها شامل: اضافه کردن اتصال دستگاه های USB (مانند وب کم)، هدیه دادن بازی های دیجیتالی و صدالبته اضافه شدن قابلیت پشتیبانی از بازی های اکس باکس اورجینال (نسخه اول اکس باکس) که توسط آن می توان بازی های اکس باکس اولیه را در کنسول و حتی به صورت Local Lan هم بازی کرد. در انتها نیز شما را به بررسی ویدیویی این به روز رسانی دعوت می کنم:

بررسی ویدیویی

نظر شما درباره تغییرات یاد شده چیست؟ آیا مایکروسافت در حال زمینه سازی برای ورود هیولای بی شاخ و دمش یعنی Xbox One X است؟

منبع :

Windows Central

88 پست
شادان غمگسار
*از طرفداران قدیمی Nokia*
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
یکی
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

سلام و عرض خسته نباشید مطالب اکس باکس وانتون عالی بود مثل همیشه بازم ممنون

  شادان غمگسار
  پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

  خیلی ممنون از پشتیبانی گرمتون ♥

hossi
پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

خداییش روز اولی که ایکس باکس وان اس گرفتم میترسیدم بلای ویندوز موبایل سرش بیاد ..دمشون گرم حداقل تیم ایکس باکس تا حالا خوب کار کرده

  شادان غمگسار
  پاسخ دهید چهارشنبه 18 مرداد 1396

  بخش سرگرمی های مایکروسافت بخش بسیار بزرگی هست
  بلایی که سرش نمیاد هیچ، اتفاقن روز به روز هم داره پیشرفت میکنه و واقعن پیشرفت های چشمگیری داره

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,