_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز در ایکس باکس وان

در به‌روزرسانی ماه می 2018 که برای ایکس باکس وان منتشر شد، ایکس باکس وان قابلیت پشتیبانی از نرخ به‌روزرسانی بالاتر از 60 هرتز را دریافت کرد. با استفاده از این قابلیت، بازی‌ها قادر خواهند بود که بسیار روان‌تر از قبل و با فریم بالاتری اجرا شوند و در کل، توانایی کنسول در نمایش ویدیوها و تصاویر را بهبود یابد.

نرخ به‌روزرسانی نمایشگر به این معنی است که نمایشگر در یک ثانیه چند بار می‌تواند تصویر نمایش داده را به‌روز کند. نرخ به‌روزرسانی با هرتز (Hz) اندازه گیری می‌شود و هر چه مقدار آن بالاتر باشد، تعداد دفعاتی که تلویزیون یا مانیتور شما می‌تواند تصویر درونش را به‌روز کند بیشتر است. هر چه نرخ به‌روزرسانی در یک صفحه نمایش بالاتر باشد، بازی‌ها در آن روان‌تر اجرا خواهند شد و سرعت واکنش در بازی کاهش می‌یابد و تجربه‌ی شما از بازی را بهبود می‌بخشد.

حال که در ایکس باکس وان نرخ به‌روزرسانی بالاتر از 60 هرتز پشتیبانی می‌شود، می‌توان آن را در کنار نمایشگرهای با نرخ به‌روزرسانی بالاتر از 60 هرتز استفاده کرد. با اضافه شدن این قابلیت دیگر می‌توان محدودیت 60 هرتزی قبل را کنار گذاشت و با فعال سازی آن، تاثیرات آن را می‌توانید به راحتی مشاهده کنید.

شرح نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز در ایکس باکس وان

برای استفاده از این قابلیت، ابتدا باید ایکس باکس را به آخرین نسخه به‌روز کنید. همچنین، باید ایکس باکس را به نمایشگری وصل کنید که دارای نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز یا بالاتر است. به علت نوع طراحی سخت افزار ایکس باکس، برای به دست آوردن نرخ به‌بروزرسانی بالا، ایکس باکس را باید از طریق HDMI 2.0 به نمایشگر متصل کنید.

همچنین، استفاده از HDMI 2.0 به این معنی است که شما نمی‌توانید هم زمان با نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز از رزولوشن 4K استفاده کنید. پس به دلیل محدودیت‌های پهنای باند در HDMI 2.0، برای داشتن نرخ فریم بالا باید یکی از رزولوشن‌های 1080p یا 1440p استفاده شود.

به خاطر داشته باشید که حتی با استفاده از این قابلیت نباید در همه جای سیستم انتظار بهبود عملکرد داشته باشید. بسیاری از عنوان‌های ایکس باکس وان طوری برنامه نویسی شده‌اند که نرخ به‌روزرسانی را بین 30 تا 60 هرتز نگه می‌دارند و این محدودیت کاری با نرخ به‌روزرسانی نمایشگر شما ندارد. این درست است که در بعضی عنوان‌ها چنین محدودیتی اعمال نشده است، ولی در بسیاری عنوان‌ها شاهد بهبود چشمگیری نخواهید بود. توصیه می‌کنیم که درباره‌ی عنوان‌‌های مورد علاقتان در باب این موضوع تحقیق کنید.

چون که برای بدست آوردن نرخ به‌روزرسانی بالا باید رزولوشن را کاهش دهیم، استفاده از این قابلیت را به کسانی که از نمایشگرهای 4K استفاده می‌کنند توصیه نمی‌کنیم. کاربرانی که از رزولوشن‌های 1080p یا 1440p استفاده می‌کنند ممکن است در عملکرد بازی‌ها تفاوتی ایجاد شود، ولی بسیار محدود خواهد بود چرا که عنوان‌های کمی از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

چگونگی فعال سازی نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز در ایکس باکس وان

برای استفاده از این قابلیت در ایکس باکس وان، باید آن را در دستگاه فعال سازی کنید. ابتدا آخرین به‌روزرسانی را در ایکس باکس وان نصب کنید، سپس قدم‌های زیر را برای فعال سازی آن دنبال کنید:

  1. اپلیکیشن Settings را در ایکس باکس وان باز کنید.
  2. قسمت Display & Sound را انتخاب کنید.
  3. گزینه‌ی Video Output را انتخاب کنید.
  4. منوی کرکره‌ای Refresh Rate را باز کنید.
  5. گزینه‌ی 120 هرتز (120 Hz) را در منوی نمایش داده شده انتخاب کنید.

حال، خروجی تصویر در ایکس باکس دارای نرخ به‌روزرسانی 120 هرتز خواهد بود.

بهبود هر چه بیشتر تجربه‌ی 120 هرتز با استفاده از FreeSync

در حین بازی با نمایشگر‌های معمولی، فریم‌هایی که در نمایشگر به شما نمایش داده می‌شوند در واقع فریم‌های هستند که در همان لحظه پردازش شده‌اند و از این طریق، همیشه آخرین تصویر پردازش شده در نمایشگر به شما نشان داده می‌شود. گاهی اوقات وقتی که تعداد فریم‌ها پردازش شده توسط دستگاه از تعداد فریم‌های پشتیبانی شده در یک نمایشگر بیشتر می‌شود، در حین به‌روزرسانی تصویر، ممکن است یک فریم هم زمان با فریمی دیگر در نمایشگر ظاهر شود و دو تصویر مختلف در یک فریم به شما نمایش داده می‌شود. این پدیده، Screen Tearing نام دارد و می‌تواند به کل تجربه‌ی شما در بازی را خراب کند، مخصوصاً وقتی که نرخ فریم بالاتر از حد مشخص شده در نمایشگر می‌رود.

برای استفاده‌ی بدون مشکل از این قابلیت جدید ایکس باکس و جلوگیری از رخ دادن Screen Tearing، توصیه می‌کنیم که از یکی دیگر از ویژگی‌های ایکس باکس وان در کنار آن استفاده کنید. این ویژگی، Variable Refresh Rate یا نرخ به‌روزرسانی متغیر نام دارد. VRR در ایکس باکس وان تحت تکنولوژی FreeSync شرکت AMD کار می‌کند و با بر قرار ارتباط مستقیم میان کنسول و نمایشگر سازگار با آن، نرخ به‌روزرسانی در نمایشگر را همگام با فریم‌های خروجی تصویر تغییر می‌دهد.

در این مطلب می‌توانید درباره‌ی نرخ به‌روزرسانی تصویر و زمان پاسخگویی نمایشگرها بیشتر بخوانید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,