کنسول‌های قدرتمند مایکروسافت از فناوری High Dynamic Range (یا به اختصار HDR) پشتیبانی می‌کنند تا شاهد جلوه‌های بصری ارتقا یافته در بازی‌ها یا فیلم‌هایی باشیم که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند. درحال حاضر به روزرسانی به شدت مورد انتظار سفت افزاری (فریم‌ور) آن برای پشتیبانی Dolby Vision در دسترس کاربران قرار دارد. با به روزرسانی‌های جلوه‌های بصری بالقوه و محتوای جدیدی که به پلتفرم‌های بازی مایکروسافت می‌آورد، در این مطلب آنچه که باید درباره Dolby Vision HDR ایکس باکس وان بدانید را لحاظ کرده‌ایم.

ابتدا بیایید در چند پاراگرافی با مفهوم دالبی ویژن و کاربرد آن در نمایشگرهای خانگی و همچنین فناوری HDR آشنا شویم.

تعریف دالبی ویژن و کاربردی آن در تلویزیون‌ها

Dolby Vision نام تجاری یک فرمت ویدیوی 4K HDR است که توسط افرادی که Dolby Surround و همه جایگزین‌های بعدی آن را به ارمغان آورده، توسعه داده شده است. برای استفاده از آرم Dolby Vision بر روی یک تلویزیون یا دستگاه پخش Blu-ray، تولید کنندگان باید پرداخت کنند تا محصولات خود را تایید و مجوز نام خود را بدهند. فرمت Dolby HDR نیز در تولید ویدیو استفاده می‌شود و آن را حرفه‌ای و همچنین نام تجاری مصرف کننده می‌باشد. دنیای تلویزیون همیشه در حال پیشرفت است و هرساله چند ویژگی و اصطلاح جدید به لیست فناوری‌‌های آن افزوده می‌شود تا تجربه بصری ما رو بهبود ببخشد. در سال‌های اخیر شاهد پیشرفت‌های عظیمی در این صنعت بودیم که سطح جدیدی از کیفیت تصویر را به نمایش گذاشته است. اول از همه فناوری OLED شرکت ال جی بود که اجازه می‌داد پیکسل‌‌ها به تنهایی خاموش و روشن شوند و سپس فناوری HDR به میان آمد و روح تازه‌ای رو به کیفیت تصویر بخشید و بعد از آن سامسونگ با تکنولوژی کوانتوم دات، کیفیت تصاویر را پیش از این ارتقا داد. از طرف دیگر پاناسونیک صفحه‌ی (MY HOME SCREEN 2.0) را در تلویزیون‌هاش به کار می‌برد. اکنون نیز شاهد فناوری جدیدی به نام فناوری دالبی ویژن (Dolby Vision) هستیم که ما را هیجان ‌زده می‌کند.

به زبان ساده فناوری، Dolby Vision یک فرآیند کامل تولید تا مصرف است. از زمانی که محتوا با این فرمت تولید شده تا زمانی که روی تلویزیون شما پخش شود که این یک روش تولید به مصرف است، فراداده‌‌ها در هر فریم توسط دالبی تنظیم شده و بعد وسایلی که قابلیت پخش این فرمت را دارند همان طوری که واقعا دالبی می‌خواهد آن به تصویر می‌کشند. به معنای ساده‌‌تر شما بهترین کیفیت تصویر ممکن را تجربه خواهید کرد. در حالی که فرمت HDR10 به تلویزیون HDR برای تفسیر فراداده‌‌ها متکی است و تصویر را بر اساس آن پخش می‌کند. در واقع Dolby Vision به ازای هر رنگ (قرمز، سبز، آبی) از عمق رنگ 12 بیتی پشتیبانی می‌کند و این بزرگترین تفاوت مابین فناوری HDR و Dolby Vision است. در HDR10 عدد 10 بیانگر این موضوع است که به ازای هر رنگ (قرمز، سبز، آبی) از عمق رنگ 10 بیت استفاده می‌شود. همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های فناوری Dolby Vision این است که این تکنولوژی از فراداده‌ی پویا به جای فراداده استاندارد استفاده می‌کند. فراداده استاندارد در واقع نوعی داده‌ی اضافی و تعیین کننده‌ی چگونگی و کیفیت نمایش محتوای اچ دی آر است. فناوری دالبی در هر صحنه و یا در هر فریم برای تنظیم میزان روشنایی و سطح رنگ از فراداده‌ی پویا و یا پیوسته استفاده می‌کند. بطور کلی فرمت Dolby Vision طیف رنگ بیشتر و عمق وسیع‌تری از رنگ‌ها را پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است که دستگاه هایی که از فرمت Dolby Vision پشتیبانی می‌کنند، فرمت HDR10 را نیز ساپورت می‌کنند.

فناوری HDR چیست؟

اگر به‌ تازگی یک تلویزیون خریده‌اید یا قصد خرید تلویزیون جدید دارید و اخبار مربوط به آخرین تکنولوژی‌های مرتبط با تلویزیون‌ها را پیگیری کرده باشید، حتما نام HDR به گوش‌تان خورده است. این فناوری می‌تواند در همه‌‌ی رزولوشن‌‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. اساسا HDR تفاوت میان روشن‌ترین و تیره‌ترین نقاط یک تصویر بوده که به عنوان دامنه‌‌ی پویایی روشنایی یا روشنایی نسبی شناخته می‌شود. فناوری HDR در تلویزیون‌های جدید این امکان را فراهم می‌کند تا صحنه‌ها را با رنگ اصلی‌شان مشاهده نمایید و این سبب می‌شود صحنه‌هایی زنده و نزدیک به واقعی را نظاره‌گر باشید. کنتراست قوی در تصاویر سبب به نمایش در آمدن تاریک‌ترین رنگ مشکی و روشن‌ترین رنگ سفید خواهد شد و چنان تضاد بالا و در سطح عالی را ایجاد خواهد که تمامی رنگ‌ها را می‌توانید به وضوح در میان صحنه‌ها بیابید. همه‌ی کاربران از این موضوع اطلاع کامل دارند که رزولوشن بالاتر تصویر، صحنه‌ها را با جزئیات بیشتر و کیفیت بالاتر ایجاد خواهد کرد، اما این اطمینان را داشته باشید که کنتراست قوی‌تر در بهتر دیدن صحنه تاثیر مثبت بیشتری خواهد گذاشت. تاحدی که می‌توان گفت اگر تلویزیونی با رزولوشن بالاتر را با تلویزیون با کنتراست قوی تر مقایسه کنید، تلویزیون با کنتراست بالاتر تصاویر دقیق‌تر و زنده‌تر را پخش خواهد کرد. فناوری HDR در تلویزیون طیف رنگی گسترده‌ای را ایجاد خواهد کرد، این سبب می‌شود هر نقطه از تصویر با رنگ واقعی خود ایجاد شود. تولید تصاویر واقعی و زنده با تنوع رنگی بالا از اثرات این فناوری می‌باشد. ایجاد تضاد رنگی مناسب در بین اجزای تصویر این امکان را ایجاد می‌کند تا تمامی اجزای تصویر را با جزئیات کامل مشاهده کنید. فناوری HDR در ابتدا از طریق پایین آوردن میزان نور پس زمینه تعادل رنگی را ایجاد می‌کرد و رنگ‌ها را به نمایش می‌گذاشت. اما در حال حاضر و در تلویزیون‌های جدید این امکان از طریق افزایش روشنایی در بخش‌هایی از تصویر فراهم خواهد شد. این باعث می‌شود تمامی بخش‌های تصویر با رنگ کاملا طبیعی ایجاد شوند و تمامی جزئیات تصویر را به خوبی برملا خواهد کرد. البته ممکن است در مواردی میزان روشنایی صحنه‌ها پایین باشد که در این حالت میزان روشنایی نمایشگر پایین خواهد آمد. در واقع هر صحنه با هر میزان روشنایی و هر رنگی توسط این فناوری به صورت دقیق و مشابه واقعی ایجاد می‌شود و شما می‌توانید تصاویری را ببینید که شبیه به سه بعدی هستند.

اصول اولیه Dolby Vision

Dolby یا به زبان فارسب دالبی در میان رهبران تکنولوژی‌های رسانه‌ای پیشرو با نام آن به راه حل‌های صوتی و تصویری است که در سراسر جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دالبی ویژن تکنولوژی درخود HDR است که نوید بخش تصویر بهبود یافته در نمایشگرهای پشتیبانی شده را می‌دهد. مزایای مختلف آن به رنگ‌ها کمک می‌کند تا رنگ‌ها غنی‌تر شوند، نسبت کنتراست افزایش بیابد و به طور کلی جزئیات بیشتری را از تصاویر بیرون بکشد. در حالی که استاندارد HDR10 یک رقیب مشترک است، Dolby Vision براساس همان فن‌آوری ساخته می‌شود که اساسا به عنوان گزینه “پریمیوم” شناخته می‌شود.

Dolby Vision در برابر HDR10

HDR10 را می‌توان به عنوان استاندارد باز برای محدوده پویای بالا و تلویزیون‌ها مورد توجه قرار داد. تمام مجموع‌های برچسب‌دار HDR (یا مجموعه Ultra HD Premium) باید قادر به پردازش HDR10 باشند. این استاندارد پایه‌های فرمت را به گونه‌ای تنظیم می‌کند که یک تلویزیون HDR بتواند مطالب HDR را بخواند و به درستی آن را اجرا کند. دستورالعمل‌های خاص یا فراداده‌های موجود در برنامه‌های HDR به نمایشگر یا پخش کننده دیسک می‌گوید که چگونه رنگ‌ها را تعیین و سطح روشنایی را تنظیم می‌کنند. این دستورالعمل‌ها اساسا برای کل برنامه ثابت است. HDR10 نیز به این معنی باز می‌شود که چگونه، فیلم‌ها باید کد گذاری شده یا فشرده شوند. برعکس، Dolby Vision دستورات خاصی را برای سازگاری با فرمت آن تنظیم می‌کند. در واقع مشخصات Dolby دارای دستورالعمل‌هایی برای نحوه تولید فیلم، پخش تلویزیون و نمایش تلویزیون و رمزگذاری و رمزگشایی Dolby Vision HDR می‌باشد. از لحاظ تلویزیون، Dolby Vision از لحاظ فنی از HDR10 دشوارتر است. دومین و قانع کننده‌‌ترین تفاوت حداقل برای تولید کنندگان محتوا، در مورد متادیتا یا همان فراداده است. فراداده (metadata)، داده‌‌ای اضافی است که چگونگی نمایش محتوای HDR رو تعیین کرده و در اختیار تلویزیون می‌گذارد. Dolby Vision از فراداده پویا (Dynamic) یا پیوسته برای تنظیم و تعدیل سطوح رنگ و روشنایی (Brightness) در هر صحنه یا حتی به صورت فرِیم به فرِیم استفاده می‌کند. در حالی که HDR 10 که شرکت شارپ آن را Open HDR می‌نامد، از فراداده ایستا (Static) که فقط یک ‌بار در آغاز پخش ویدئو ارسال می شود، بهره مند شده است. این در زندگی واقعی به این معنی است که Dolby Vision قادر به بهینه ‌سازی منحصر به فرد صحنه‌‌های تاریکی شب، صحنه‌‌های روشنایی روز و هر چیزی بین آن‌ها است؛ درحالی که HDR 10 فقط با همه‌‌ی مشخصات محتوای در حال پخش سازش می‌کند. تفاوت دیگر میان فرمت Dolby Vision و HDR 10، نیاز نداشتن Dolby Vision به HDMI 2.0a است. به طوری که فراداده‌‌ی پویای Dolby Vision، به صورت پیوسته و به عنوان یک جریان کمکی از داخل گردش داده‌ای HDMI 2.0 موجود، ارسال می‌شود. با این حال، این هم نیازمند رمزگشایی بوده و مطابق با نتایج ما نمی‌تواند به وسیله‌‌ی ارتقا فریم‌‌ور (firmware) به تلویزیون اضافه شود. روشنایی از دیگر عواملی است که در بحث HDR اهمیت دارد. بیشتر تلویزیون های پیشرفته داری قابلیت HDR هستند، بیشتر تلویزیون‌های پیشرفته Ultra HD در حال حاضر باید تا میزان روشنایی هزار نیت را پشتیبانی کنند که البته تاکنون دیگر همه آن‌ها این قابلیت را دارند. تلویزیون‌‌های جدید نیز با استفاده از فرمت HDR توانستند تا 1500 و 2000 نیت را پوشش بدهند اما فرمت Dolby Vision توانایی به تصویر کشیدن تصویری با 10 هزار نیت را دارد. این نشان از قدرت فناوری دالبی ویژن و مناسب بودن آن برای محتواهای آینده است. همین باعث می‌شود استودیوها برای تولید محتواهای تصویری خود به این سمت بروند. خوشبختانه هر دستگاهی که از فرمت Dolby Vision پشتیبانی کند، از HDR 10 هم پشتیبانی خواهد کرد. به علاوه، HDR 10 به عنوان استاندارد مبنا، به احتمال زیاد باید برای مدت زمان بسیار طولانی پشتیبانی شود. بنابراین هیچ مجالی برای واگذاری آن به فناوری دیگری وجود ندارد.

Dolby Vision در برابر HDR10 روی ایکس باکس وان

قبلا هر دو کنسول ایکس باکس وان اس و ایکس باکس وان ایکس پشتیبانی کامل از فناوری HDR را در اختیار دارندگان قرار داده‌اند که کاربران می‌توانستند از این فناوری در بازی‌ها و فیلم‌های که پشتیبانی شده بودند، استفاده کنند. در حال حاضر، مایکروسافت پشتیبانی از فناوری HDR را تنها به استاندارد HDR10 که یک راه‌ حل کاملا پذیرفته شدن با حق امتیاز رایگان است، محدود کرده است. در حالی که دالبی ویژن بر روی کاغذ برتری دارد، هزینه مجوز آن برای تولید کنندگان اغلب باعث شده تا HDR10 را یک راه‌حل مرجع بدانند. صرف‌ نظر از این، سهم عادلانه هر دو سخت‌ افزار و هم نرم‌ افزار صرفا از فناوری Dolby Vision پشتیبانی می‌کند.

Dolby Vision اساسا پتانسیل فناوری HDR10 را با تنظیم رنگ بهبود یافته گسترش می‌دهد. فراداده دینامیک منحصر به فرد آن که بر پایه فریم-بر-فریم پردازش می‌شود، به تنظیمات رنگی و روشنایی اجازه می‌دهد تا بر روی نمایشگر در حال جریان بهینه شود. نتیجه این فرایند، بهبود دقت رنگ مطابق با صحنه (تصویر) فعلی خواهد بود.

استاندارد دالبی ویژن همچنین از رنگ‌های بیشتری و روشنایی بالاتری در نمایشگرهای منتخب پشتیبانی می‌کند. در حالی که HDR10 می‌تواند از پنل‌های 10 بیتی که قادر به نمایش بیش از 1 میلیارد رنگ بالقوه هستند، پشتیبانی کند، Dolby Vision می‌تواند پنل 12 بیتی با بیش از 68 میلیارد رنگ را داشته باشد. به همین ترتیب، دالبی ویژن نمایش 10.000 نیت را در خود جای می‌دهد که در طرف مقابل، اچ‌ دی‌ آر 10 محدود به نمایش 4000 نیت است. اگرچه مزایای مختلفی بین سخت‌ افزار و محتوا وجود دارد، دالبی ویژن این قابلیت را دارد که در بسیاری از شرایط تحت الشعاع اچ‌ دی‌ آر 10 قرار گیرد (به عبارتی قادر است که در بسیاری از موقعیت‌ها روی اچ‌ دی‌ آر 10 سایه بیاندازد).

چگونه از Dolby Vision در ایکس باکس وان استفاده کنیم

مایکروسافت پشتیبانی از دالبی ویژن را برای ایکس باکس وان منتشر کرده است تا کنسول را به مخزنی پر از محتویات جدید HDR باز کند. در حال حاضر پیشتبانی از این قابلیت محدود به برنامه‌های استیم ویدیوها است که می‌توان از کتابخانه ویدیوهای موجود نتفلیکس که از این قابلیت پیشتبانی می‌کنند، استفاده کرد. در میان می‌توان به سریال‌های Altered Carbon ،Stranger Things و Marvel’s The Punisher نتفلیکس اشاره کرده که با این قابلیت می‌توانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید. چند ماه پیش موسسه CNET اعدا کرد که پشتیبانی از دیسک‌های بلوری نیز در دستور کار مایکروسافت است اما این شرکت اعلام کرد که فعلا همچنین برنامه‌ای ندارد.

برای استفاده از دالبی ویژن شما به یک کنسول ایکس باکس وان اس یا ایکس باکس وان ایکس نیاز دارید که متصل به یک نمایشگر سازگار با این قابلیت باشد. پشتیبانی رسمی دالبی ویژن تنها به مدل‌های ال‌جی، سونی و فوندای محدود می‌شود که به این معنی است که صفحه نمایشگر دالبی شما ممکن است از این قابلیت پشتیبانی نکند.

فعال کردن Dolby Vision روی ایکس باکس وان

اگر نمایشگر مناسب را در اختیار داشته باشید، فعال کردن Dolby Vision HDR در ایکس باکس وان عمدتا کار آسانی است. برای فعال کردن آن قدم‌های پایین را دنبال کنید:

 1. برنامه Settings را روی ایکس باکس وان باز کنید.
 2. به تب Display & sound بروید.
 3. از میان سه گزینه نمایش داده شده، Video output را انتخاب کنید.
 4. گزینه Video modes را انتخاب کنید.
 5. چک‌باکس اجازه دادن به Allow Dolby Vision را بزنید.
 6. کنسول ایکس باکس وان خود را ریستارت کنید.

بعد از اینکه قدم‌های بالا را طی کردید، Dolby Vision به صورت خودکار برای محتواهایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند فعال می‌شود.

دامنه خود را گسترش دهید

Dolby Vision یک افزونه بزرگ به کنسول‌های ایکس باکس وان و وان ایکس است که افزایش بیشتر قابلیت‌های کنسول به عنوان یک مرکز سرگرمی منسجم را شامل می‌شود. با داشتن یکی از کنسول‌های اشاره شده و نمایشگری که از قابلیت Dolby Vision استفاده می‌کند، سطح دید و کیفیت جلوه‌های بصری را به سطح بالاتری برسانید.

لیست تلویزیون‌هایی که از Dolby Vision روی ایکس باکس وان پشتیبانی می‌کنند

این لیست تعدادی از تلویزیون‌های سه شرکت ال جی، سونی و فوندای را معذفی می‌کند که از فناوری Dolby Vision روی ایکس باکس وان پشتیبانی می‌کنند. مطمئنا شرکت‌های دیگری هم وجود دارد که در ساخت تلویزیون‌های خود از این فناوری استفاده می‌کنند. ما تصمیم گرفیم که چند مدل از نمایشگرهای این سه شرکت را برای‌تان لیست کنیم:

 • LG مدل W7 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 77 و 65 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل E7 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل C7 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل B7 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل SJ95 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 86، 75، 65، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل SJ8570 و 857A (سال 2017) >>> در اندازه‌ 75 اینچی >> عرضه در آمریکا
  LG مدل SJ85 (سال 2017) >>> در اندازه‌های  65، 60، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل SJ80 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65، 60، 55، 49 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل UJ75 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65، 60، 55، 49، 43 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل W8 (سال 2018) >>> در اندازه‌ 65 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل G8 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل E8 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل C8 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل B8 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل SK9500 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  LG مدل SK9000 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65 و 55 اینچی >> عرضه در کانادا و آمریکا
  LG مدل SK8500 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 49، 55، 65 اینچی >> عرضه به صورت جهانی به غیر از کانادا و آمریکا
  LG مدل SK8100 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 49، 55، 65، 75 اینچی >> عرضه در اتحادیه اروپا
  LG مدل SK8070 (سال 2018) >>> در اندازه 75 اینچی >> عرضه در کانادا
  LG مدل SK8000 (سال 2018) >>> در اندازه 75 اینچی >> عرضه به صورت جهانی به غیر از کانادا و آمریکا
 • Sony مدل‌های Z9D ،ZD9 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 100، 75، 65 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل X9500E (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های X940E ،X945E ،X947E ،X9400E ،XE9405 ،X940E (سال 2017) >>> در اندازه‌ 75 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های X930E ،X9300E ،XE9305 (سال 2017) >>> در اندازه‌های 65، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های X900F ،X905F ،X907F ،X9000F ،XF9005 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 85، 75، 65، 55، 45 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های A8F ،AF8 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های Z9F ،ZF9 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 75، 65 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
  Sony مدل‌های A9F ،AF9 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65، 55 اینچی >> عرضه به صورت جهانی
 • Funai مدل U4110 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65، 55، 49 اینچی >> عرضه در ژاپن
  Funai مدل U7010 (سال 2018) >>> در اندازه‌های 65، 55 اینچی >> عرضه در ژاپن
373 پست
رسول امینی
I Was Born in 1997 and Played My First Game in 2005 Which it Was Resident Evil 4. A Huge Fan of Video Games, Especially Open-world, Historical and Survival Horror Genre and Spend a Lot of Time on Playing. My Top No-Doubt Games Are Dark Souls 3, The Witcher 3: Wild Hunt, Resident Evil 4, Horizon Zero Dawn, God Of War 2018 and Bloodborne. Most of the Time in My Daily Life, i Write Articles for WinPhone.Ir
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,