ایکس باکس وان ایکس نسخه پروژه اسکورپیو کنسولی است که به‌صورت محدود و پیش از عرضه نسخه استاندارد دستگاه عرضه شد، این کنسول در واقع پاسخی خاص بود به اشتیاق طرفداران ایکس باکس و انتظاری که تا زمان عرضه نهایی کنسول کشیدند. این کنسول علاوه بر خاص بودن یک نکته دیگر هم با خود دارد، جعبه و بدنه کنسول حاوی پیامی رمزآلود است که بیانگر تاریخچه ایکس باکس است.

مدت زمانی است که ایکس باکس وان ایکس وارد بازار شده و همانطور که مایکروسافت پیشتر قول داده بود، این کنسول امکان اجرای بازی‌ها با کیفیت 4K را در اتاق نشیمن کاربران فراهم آورده است. مایکروسافت پیش از عرضه عمومی ایکس باکس وان ایکس، نسخه ویژه و محدودی از آن را با نام ایکس باکس وان ایکس نسخه پروژه اسکورپیو به‌صورت محدود عرضه کرد که با استقبال بالای ایکس باکسی‌های سراسر دنیا همراه شد.

مهمترین تفاوت این نسخه با نسخه استاندارد کنسول تفاوت‌هایی در طراحی بدنه و جعبه کنسول است. جعبه و بدنه کنسول دارای طراحی ویژه‌ای هستند که در حقیقت پاسخی به خواسته طرفداران قدیمی ایکس باکس به‌حساب می‌آیند. شاید واضح‌ترین تفاوتی که در نگاه اول به چشم می‌خورد، تفاوت طراحی بخش خارجی جعبه کنسول است که از کنسول ایکس باکس اصلی که دو دهه قبل عرضه شده، الهام گرفته شده است، تا مروری باشد بر تمام خاطرات شیرین طرفداران قدیمی.اما علاوه بر این مسئله که در نگاه اول دیده می‌شود، پس از اندکی دقیق شدن بر ظاهر جعبه و کنسول به مورد جالب دیگری برخورد خواهیم کرد، روی بدنه و جعبه کنسول عدد “0105101317” ثبت شده است، پیش از رمزگشایی از این عدد لازم است به یاد داشته باشید که فلسفه وجودی این نسخه از کنسول، ساخت دستگاهی برای جلب نظر هواداران بوده است و در ساخت آن نیم نگاهی به تمامی وقایع مهم برند ایکس باکس شده است.اگر این عدد را به‌ رقم‌های دوتایی بشکنید به پاسخ جالب این معما خواهید رسید، از 01 سمت چب شروع می‌کنیم این عدد در حقیقت اشاره‌ای است به سال عرضه ایکس باکس اصلی در سال 2001، در ادامه به عدد 05 می‌رسیم، این عدد در واقع بیانگر سال عرضه ایکس باکس 360 است. عدد دو رقمی بعدی که باید سراغ آن برویم 10 است که اشاره‌ای به زمان رونمایی از سنسور کینکت دارد، عدد بعدی 13 خواهد بود که در حقیقت همان زمان عرضه عمومی ایکس باکس وان در سال 2013 است. در نهایت نیز به عدد 17 می‌رسیم که زمان عرضه ایکس باکس وان ایکس است، کنسولی که در قیاس با نسل پیشین رشد چشمگیری داشته و 6 ترافلاپس قدرت را در یک بدنه کوچک جای داده است.

همانطور که مشاهده کردید عدد “0105101317” به‌نوعی راوی تمامی سالهای مهم در تاریخ برند ایکس باکس است و شاید این عدد خلاصه‌ترین شکلی است که برای روایت تاریخ این برند می‌توان استفاده کرد. این اولین باری نیست که مایکروسافت با ارایه یک محصول از رموزی این‌چنین استفاده می‌کند، پیشتر مشخص شده بود که روی بورد تمامی کنسول‌های ایکس باکس وان ایکس تصویر مستر چیف سوار بر یک عقرب حک شده است.تصویر حک شده روی بورد دستگاه از یک‌سو به اسم رمز آن یعنی اسکورپیو اشاره دارد و از سوی دیگر تصویری از قهرمان برترین فرنچایز ایکس باکس را در خود جای داده است. این موارد به‌خوبی گواهی است بر اشتیاق و شور سازندگان ایکس باکس نسبت به اکوسیستمی که در حال توسعه آن هستند. شما این مسئله را چطور ارزیابی می‌کنید؟

 

 

منبع :

WINDOWS CENTRAL

1183 پست
محسن توکلی نیا
او در رشته میکروبیولوژی به تحصیل پرداخته، اما علاقه وی به دنیای فناوری و به خصوص مایکروسافت، باعث فعالیت وی در این عرصه شده است. به ادبیات، عرفان، فناوری علاقه ی وافری دارد و سعی میکند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف خدمت به خانواده و مطالعه شعر کند. محسن اکنون یکی از دبیران وبسایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , , , , ,