با معرفی ایکس باکس وان ایکس به عنوان قدرتمند ترین کنسول حال حاضر و مطرح شدن تجربه واقعی بازی با کیفیت 4K در این کنسول سوالات متعددی در رابطه با 4K و تفاوت های میان این کنسول و PS4 Pro در ذهن علاقمندان و خریداران ایجاد شده است. در این نوشتار سعی شده تا به این ابهامات و پرسش ها پاسخ داده شود. در ادامه با وینفون همراه باشید.

شروع به کار ایکس باکس وان ایکس در 7 نوامبر سرآغاز  دوران بازی های 4K در کنسول ها خواهد بود. قدرتمندترین کنسول تمام دوران به منظور ایفای نقشی پر رنگ در موج خرید تلویزیون های 4K در کنار PS4 Pro قرار خواهد گرفت.

تجربه بازی با کیفت 4K در مقایسه با سایر تصمیمات مهم گرفته شده در کنسول ها و تکنولوژی سوال های بیشتری را مطرح کرده است. سوال هایی مانند : آیا حالا باید تلویزیون خود را عوض کنم؟ ؛ آیا اصلا تفاوتی احساس خواهم کرد؟ ؛ و اینکه آیا اصلا بیشتر از سه یا چهار بازی با کیفیت 4K وجود دارد؟

جای نگرانی وجود ندارد از آنجا که ما در وینفون به این سوالات و بسیاری از سوال های مطرح شده دیگر، با بررسی هزینه های لازم برای بازی کردن با کیفیت 4K، تفاوت های میان ایکس باکس وان ایکس و PS4 Pro و فواید و ویژگی های بازی با کیفیت 4K، پاسخ خواهیم داد.

تجربه بازی با کیفیت 4K!!! هزینه های این تجربه تا چه حد خواهد بود؟؟

اگر برای تجربه بازی کردن با کیفیت 4K قصد داشته باشید کامپیوتر خانگی 4K تهییه کنید باید خود را آماده کنید تا هزینه ای بیشتر از 1000 پوند را پرداخت کنید، مگر اینکه سایت های حراجی را برای این منظور انتخاب کنید. اما شرکت های سونی و مایکروسافت جایگزین های بسیار ارزان تری را روانه بازار کرده اند .

PS4 Pro که در نوامبر سال 2016 روانه بازار شده بود با قیمت 350 پوند، و محصول جدید مایکروسافت یعنی ایکس باکس وان ایکس با قیمت 450 پوند برای این منظور موجود می باشند. البته ایکس باکس وان ایکس بسیار پرقدرت تر از PS4 Pro می باشد به طوری که فیل اسپنر رییس بخش ایکس باکس مایکروسافت این کسنول را کاملا در سطحی متفاوت نسبت به کنسول شرکت سونی می داند.

اما اینکه یک کنسول 450 پوندی با یک کامپیوتر 1500 پوندی در یک سطح باشد همان قدری باور پذیر است که بگوییم سرطان را می توان با هومئوپاتی درمان کرد!

حتی مایکروسافت هم چنین ادعایی نداشته است که ایکس باکس وان ایکس می تواند با یک کامپیوتر خانگی با کارت گرافیک NVidia GTX 1080 GPU، که به تنهایی 500 پوند یا بیشتر گران تر از ایکس باکس قیمت خواهد داشت، رقابت کند.

اما نکته مهم این است که یک کنسول 4K روی بازی کردن متمرکز است و بهترین عملکرد را نسبت به هزینه ای که پرداخت می کنید خواهد داشت و نسبت به کامپیوتر به صرفه تر است. حتی اگر راضی شوید تا قطعات دسته دوم برای کامپیوتر خود خریداری کنید. کنسول های بازی این امکان را دارند که با پردازشگر های به نسبت ضعیف تری در مقایسه با کامپیوتر ها این ویژگی را فراهم کنند و البته نرم‌افزار نه چندان پیچیده به کار رفته بر روی آن ها نیز به این موضوع کمک می کند تا با سخت افزار به نسبت ضعیف تر نهایت توان و نتایج بهتری را ارایه کنند.

همچنین کنسول ها با علم به اینکه میلیون ها فروش خواهند داشت، ساخته و فروخته می شوند. به این معنی که مایکروسافت و سونی سود در نظر گرفته شده برای فروش هر کنسول را، در مقایسه با مثلا یک تولید کننده کیس کامپیوتر که فروشش چندهزار کیس می باشد، بسیار کمتر در نظر گرفته اند.

اما برای بازی کردن با کیفیت 4K، تلویزیون 4K هم لازم خواهیم داشت و این تلویزیون ها هم به هیچ وجه ارزان نیستند.

واضح است که حالت ایده آل تهیه یک تلویزیون یا مانیتور  4K می باشد. اما با این وجود تمام این توان اضافی در کنسول در صورتی که کنسول را به یک تلویزیون 1080 متصل کنید هدر نخواهد رفت و بی فایده نخواهد بود. کامپیوتر و یا کنسول باز هم تصویری با نرخ فریم با ثبات بالاتر ارایه می دهند و زمان بارگذاری در بازی ها هم تا حدی کاهش پیدا خواهد کرد.

هر دو کنسول ایکس باکس وان ایکس و PS4 Pro دارای ویژگی به نام “نمونه برداری ویژه” می باشند که باعث افزایش کیفیت بازی ها در تلویزیون های 1080p می شود. این ویژگی باعث کاهش و روان تر شدن “Jaggies” که معمولا در بازی های مبتنی بر polygon دیده می شود  خواهد شد.

و اما تلویزیون های 4K هم دیگر یک خرید خاص محسوب نمی شود. امروزه می توان از آنها به عنوان حالت نرمال خرید در میان مردم نام برد و قیمت آنها از 300 پوند آغاز می شود. البته معقول است تا ارزان ترین حالت ممکن را خریداری نکنید، که علت این موضوع را در بخش های بعدی بررسی خواهیم کرد،  اما احتیاجی به هزینه های هزار پوندی هم برای خرید یک تلویزیون مناسب نخواهد بود. بزرگترین تلویزیونی که توانایی خرید آن را دارید و هزینه ای معقول برای شما دارد را خریداری کنید و پس از آن آماده تجربه بازی با کیفیت 4K خواهید بود.

مقایسه مشخصات ایکس باکس وان ایکس و PS4
پردازشگر
Xbox One X: 8-core CPU at 2.3GHz | PS4 Pro: 8-core CPU at 2.1GHz
گرافیک
Xbox One X: AMD graphics with 6 teraflops | PS4 Pro: AMD graphics with 4.2 teraflops
حافظه
Xbox One X: 12GB GDDR5 | PS4 Pro: 8GB GDDR5
فضای ذخیره
Xbox One X: 1 terabyte | PS4 Pro: 1 terabyte
درایو نوری
Xbox One X: 4K Blu-ray drive | PS4 Pro: Blu-ray/DVD
PRICE
قیمت : Xbox One X: £449 | PS4 Pro £349

اما چرا ایکس باکس وان ایکس 100 پوند از PS4 Pro گران تر می باشد؟

مایکروسافت در کنسول ایکس باکس وان ایکس تمامی توان خود را به نمایش گذاشت و از تمامی امکانات ممکن بهره برد. البته دلیل این موضوع را می توان به نوعی اثبات توانایی بالای این کمپانی در ساخت کنسول و یا به نوعی خودنمایی، بعد از تمام گزارشاتی که حاکی از برتری کنسول پلی استیشن از ایکس باکس وان داشت، دانست.

روش های مختلفی برای بررسی عملکرد و توانایی یک کنسول وجود دارد. اما در اینجا با توجه به ترافلاپس به بررسی توانایی کنسول می پردازیم. ظاهرا اصطلاحی از یک برنامه علمی تخیلی نه چندان خوب می باشد، اما به کمک ترافلاپس می توانید عملکرد کنسول را در لحظه های مختلف مورد بررسی قرار دهید.

کنسول ایکس باکس وان ایکس به میزان 6 ترافلاپس قدرت در اختیار شما قرار می دهد در حالی که PS4 Pro تنها 4.2 ترافلاپس توان ارائه می کند که اختلافی کاملا چشم گیر می باشد. عملکرد ایکس باکس مارا وادار کرد تا این سیستم را با کارت گرافیک AMD Radeon RX 580 مقایسه کنیم. نتیجه نشان از برتری جزیی کارت گرافیک در کامپیوتر های خانگی داشت که توان 6.17 ترافلاپس را ارائه می دانند اما از طرف دیگر 330 پوند گران تر از کنسول ایکس باکس وان ایکس می باشد.

می توان از نقطه نظر های دیگری هم به بررسی این دو کنسول پرداخت : ایکس باکس وان ایکس دارای 12GB رم GDDR5 می باشد و در سمت مقابل کنسول سونی دارای 8GB رم می باشد. که این به این معنی 1.4 تا 1.5 برابر قدرت بیشتر در ایکس باکس وان ایکس و تفاوت قیمتی 1.3 برابری آنها می باشد. یک حساب کتاب ساده نشان می دهد که قیمت ایکس باکس وان ایکس با توجه به امکانات بسیار مناسب انتخاب شده است.

ترافلاپس به نظر یک ویژگی من درآوردی و بی معنی می باشد!

پس به سایر تفاوت های میان دو کنسول می پردازیم برای مثال تفاوت های ظاهری دو کنسول: احتمال اجرای  بازی ها با کیفیت واقعی 4K با رزولوشن بالا و بدون کاهش در فریم ریت در کنسول ایکس باکس وان ایکس بسیار بیشتر می باشد. استاندارد و حالت ایده آل در یک سیستم 4K به نمایش گذاشتن تصاویر 4K در 60fps می باشد.

هیچ دکمه جادویی وجود ندارد که کنسول های مایکروسافت و سونی با فشردن آن به این ویژگی و سطح دست پیدا کنند. آنها سخت افزار را درست می کنند و کنسول را تغییر می دهند و بازی سازان با توجه به ویژگی های کنسول تلاش بر ایجاد بالانس و تعادل مناسب با سیستمی که در اختیارشان قرار داده شده می کنند تا مانع از پایین آمدن کیفیت شوند. و می توان گفت که عدم کاهش کیفیت در کنسول ایکس باکس وان ایکس بسیار محتمل تر است.

نکته مثبتی که در مورد کامپیوتر های خانگی وجود دارد این است که بخش ایجاد تعادل و تنظیمات را می توانید خودتان و به صورت دستی انجام دهید. یعنی می توانید رزولوشن، کیفیت صفحه و … انتخاب کنید.

پس می توان گفت که PS4 Pro به اندازه ایکس باکس وان ایکس 4K نیست؟

می توان گفت بله. هر چند هنوز ابتدای کار PS4 Pro می باشد ولی تا به اینجا اکثر بازی ها یا با رزولوشن کمتر و یا با 30fps اجرا شده اند و یا هر دو اتفاق رخ داده است. البته 30fps خیلی ظاهر بد و نامناسبی ندارد اما قطعا به اندازه 60fps روان نیست.

از آنجا که ایکس باکس وان ایکس هنوز به بازار نیامده است پس تمام صحبت ها در مورد قابلیت 4K آن به نوعی پیش بینی است. اما رییس بخش ایکس باکس مایکروسافت فیل اسپنسر این ادعا را داشت که این کنسول “4K واقعی است”.

تلاش برای بازاریابی! شاید واقعا آنقدری که گفته می شود خوب نباشد.

فقط بازاریابی نمی توان اسمش را گذاشت. بررسی ها نشان از حقیقت داشتن حرف های او دارد. از طرفی هم این کار فیل اسپنسر است پس نمی توان از او خرده گرفت. اما نکته های دیگری هم در رابطه با برتری ایکس باکس وان ایکس وجود دارد. ایکس باکس وان ایکس دارای 4K Blu-ray Player می باشد در حالی که در کنسول سونی از درایو Full HD Blu-ray استفاده شده است.

PS4 Pro تنها قابلیت استیریم فایل های 4K را دارد و قادر به خواندن و اجرای آنها از روی دیسک را نمی باشد. این نکته قطعا برای همه مناسب و یا بی اهمیت نیست. البته هنوز هم هستند کسانی که حس می کنند که کاست های قدیمی برای گوش دادن به موسیقی و … بهتر هستند. دانستن این نکته خالی از اهمیت نیست که خرید یک اجراکننده مجزای دیسک های 4K صدها پوند هزینه خواهد داشت.

4K Blu-ray در مقایسه با استیریم Netflix از کیفیت تصاویر بالاتری نیز برخوردار خواهد بود. کیفیت رنگ ها و سایه ها در فیلم ها بالاتر خواهد بود. بهتر است به بازی ها برگردیم.

 اگر واقعا تا این حد قدرتمند و دارای تمام این ویژگی ها است، پس چطور از کنسول سونی کوچک تر می باشد؟

این هنر مهندسین در مایکروسافت می باشد. مدیریت هوا و حرارت در کنسول ها به نوعی یک هنر محسوب می شود، و زمانی که نادرست صورت گیرد  باعث بالارفتن قیمت خواهد شد.

کنسول سونی از روش قدیمی و سنتی استفاده از فن برای خنک کردن کنسول استفاده می کند در حالی که در ایکس باکس وان ایکس از روشی که بیشتر مبتنی بر مایعات می باشد استفاده شده است. البته این روش چیزی شبیه حلقه خنک کننده استفاده شده در کامپیوتر های خانگی نمی باشد که در آن لوله ها به طور داثم چیزی نزدیک به یک لیتر مایع خنک کننده را در سیستم به چرخش در می آوردند. به جای آن در ایکس باکس وان ایکس از بخار استفاد شده است که تنها با استفاده از مقدار کمی مایع حرارت ایجاد شده در پردازش کننده ها را گرفته و در اطراف چاه های حرارتی پراکنده می کند. در این حالت دیگر لازم نیست نگران ریختن مایعی آبی رنگ بر روی مبل و یا اطراف خود در صورت ایجاد اشکال در سیستم خنک کننده باشید.

پس ایکس باکس وان ایکس تمامی ویژگی ها را دارا می باشد؟

نه کاملا.

جالب شد. نقطه ضعف این کنسول چیست؟

با وجود تمام ویژگی های مثبت و خوبی که در ایکس باکس وان ایکس وجود دارد، اما این کنسول قابلیت پشتیبانی از VR را ندارد. می توانید کنسول سونی را خریداری کنید و با متصل کردن یک هدست  PSVR با هزینه 350 پوندی از تجربه بازی های VR لذت ببرید. فروش این محصول فراتر از انتظار بوده چیزی نزدیک به یک ملیون فروش داشته است.

در کامپیوتر های خانگی نیز دو گزینه Oculus Rift و  HTC Vive برای تجربه VR وجود دارد. هر دو از PSVR گران تر هستند ولی کیفیت بالاتر و بهتری را دارا می باشند. شایعات حاکی از آن است که مایکروسافت هم در حال کار بر روی هدست مخصوص به خود است پس می توان گفت هنوز نمی توان این مسئله را به عنوان نقطه ضعف برای ایکس باکس وان ایکس در نظر گرفت. هر چند که با یک ابر کامپیوتر هم VR ها نمی توانند 4K باشند از آنجا که هدستی با قابلیت 4K هنوز به بازار نیامده است. ممکن است مایکروسافت در هدست خود این مسئله را هم در نظر داشته باشد.

 آیا واقعا 4K خیلی با 1080 تفاوت دارد؟

و بالاخره رسیدیم به معمول ترین سوالی که افرادی که اعتقاد دارند ایکس باکس وان و پی اس 4 هنوز قدیمی نشده اند و علاقه ای به خرج کردن دوباره 400 پوند و یا بیشتر ندارند، “آیا 4K واقعا ارزش این هزینه را دارد”؟

در 1080p تصویر تنها از 2 میلیون پیکسل تشکیل شده است در حالی که در کنسول ها و تلویزیون های 4K تصویر از چیزی نزدیک به 8.3 میلیون پیکسل تشکیل می شود. حتی اگر تصویر با 1440p رندر شود و سپس به 4K نزدیک شود باز هم تصویر متشکل از 3.7 میلیون پیکسل خواهد بود.

این تفاوت باعث از بین رفتن دندانه ها درسطح های دایره ای و منحنی خواهد شد و همچنین باعث بالاتر رفتن کیفیت سایه ها و ظرافت در تصویر خواهد شد. در حال حاضر در زمان و شرایط عجیب تغییر و حرکت از 1080 به 4K می باشیم. این کیفیت بالاتر در بازی ها، بازی سازان را ملزم به هزینه بیشتر در کارهای گرافیکی و طراحی خود خواهد کرد و یا به کمک فیلتر های مختلف به نوعی این کیفیت را شبیه سازی کنند.

بازی های ارتقا یافته موجود برای PS4 Pro تا به امروز ظرافت و کیفیت بهتری را از خود نشان داده اند ولی قطعا کیفیت واقعی 4K را نداشته اند و جزییات خیلی بهتر نشده اند. هر چند که نتایج عملکرد کنسول تا به اینجا نشان داده است که کنسول نیز توانایی اجرای کیفیت اصلی 4K را ندارد و شاید همین مسئله دلیل این موضوع باشد که بازی ها هنوز از تمام این توانایی استفاده نکرده اند.

پس می توان گفت که اخبار مربوط به 4K بودن PS4 Pro صحت ندارد.

این مسئله خیلی وقت هست که اعلام شده است. شیوه عملکرد سونی کاملا قابل درک است: ارائه کیفیتی نزدیک به 4K با قیمت و هزینه ای معقول.

برای آن هایی که به دنبال کیفیت 4K واقعی می باشند کنسول ایکس باکس وان ایکس کنسولی مناسب می باشد. اگر یک کامپیوتر مناسب را هم داشته باشید می توانید اطمینان حاصل کنید که 4K واقعی را تجربه خواهید کرد به دلیل اینکه در کامپیوتر ها این خود شما هستید که دقت و رزولوشن و سایر ویژگی ها را تنظیم می کنید. بازی کردن به سبکی که در کامیپوتر های خانگی به بازی می پردازیم نیز می تواند  با عث شود تا بازی کننده ویژگی ها و کیفیت بالای 4K را بهتر درک و مشاهده کند. بازی کردن در مانیتور 30 اینچی که چند سانتی متر بیشتر با شما فاصله ندارد باعث بالا رفتن دقت شما می شود و همچنین در این حالت میدان دید بیشتری خواهید داشت در مقایسه با زمانی که در یک تلویزیون 55 اینچی که شاید یک متر یا بیشتر با شما فاصله دارد.

فواید 4K به تدریج افزایش نیز پیدا خواهد کرد . هر چه پروژه های بیشتری برای این ویژگی شروع به کار می کند و تعداد کاربران و طرفداران 4K افزایش پیدا کند این پیشرفت سرعت بیشتری خواهد گرفت. حرکت از 1080 به 4K شباهت زیادی به جابجایی و حرکت به سمت نسل بعدی کنسول ها دارد با این تفاوت که در این مورد از آنجا که این تغییر به نوعی انتخابی و سلیقه ای در نظر گرفته شده است سرعت این انتقال پایین تر می باشد.

همچنین بحث های زیادی در رابطه با اینکه بازی ها با 1440p رندر شوند و از توان باقی مانده برای بالاتر بردن کیفیت نورپردازی و  و جزییات استفاده شود صورت گرفته است. رزولوشن تنها بخشی از کیفیت تصویری و گرافیکی یک بازی می باشد. اما از آنجا که واکنش ها به این مسئله احتمالا خوب نخواهد بود، بیشتر به این موضوع نمی پردازیم.

آیا HDR هم با 4K مرتبط است؟

HDR به صورت مستقیم ارتباطی با 4K ندارد به جز استاندارد ها و ویژگی های جدیدی که همزمان با این موضوع مطرح شده اند. HDR باعث بالاتر رفتن کیفیت و شفافیت تصویر در تاریکترین و روشن ترین نقاط تصویر خواهد شد و از آنجا که تمام تلویزیون های 4K از این ویژگی پشتیبانی می کند، احتمالا یکی از دلایلی خواهد بود که باعث شود شما کمی بیشتر در خرید تلویزیون خود هزینه کنید.

شرایط در رابطه با بازی های ارائه شده چگونه است؟

کامیپوتر ها را به سادگی در این زمینه از دو کنسول دیگر پیشی گرفته اند و پیروز میدان هستند از آنجا که حتی تعدادی از بازی های بسیار قدیمی نیز قابلیت اجرا با کیفیت 4K و با رزولوشن  3840X2160 را بر روی کامپیوتر های خانگی دارند. برای مثال نه تنها بازی Skyrim که مربوط به سال 2016 می باشد این قابلیت را دارد بلکه دو نسخه قبلی و به نوعی جد این بازی یعنی Elder Scrolls: Morrowind سال 2002 نیز قابلیت اجرا با کیفیت 4K را دارند. بسیاری بازی های دیگر نیز این قابلیت و ویژگی را در PC ها دارند.

در رابطه به ایکس باکس وان ایکس و پی اس 4 که این کنترل را بر روی رزولوشن بازی ها در اختیار ما قرار داده نشده است بازی های کمتری وجود دارند ولی این شرکت ها به همراه شرکت های بازی ساز در حال کار بر روی عنوان های جدید و همچنین تغییر بازی های قدیمی و بالابردن کیفیت در آن بازی ها می باشند. البته در این کنسول ها و در مورد بازی های قدیمی عموما با استفاده از فیلتر ها و یا به کمک زیاد و یا کم کردن مقیاس در بازی ها قصد در بالابردن و نزدیک کردن کیفیت بازی ها به کیفیت 4K  دارند و نمی توان انتظار کیفیت 4K واقعی را در این بازی ها داشت. در مجموع این طور انتظار می رود که با توجه به شرایط کنسول ایکس باکس وان ایکس و برتری هایی که نسبت به کنسول پی اس 4 دارد، مالکان ایکس باکس وان ایکس از کیفیت تصویر بهتری بهره ببرند. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در رابطه با بازی ها و آینده بهتر است تا زمستان و کریسمس صبر کنیم تا اطلاعات و اخبار بیشتری از سوی دو کمپانی در این رابطه منتشر شود. ولی مسئله ای که قطعی است این است که 4K آینده بازی ها خواهد بود و قطعا با گذشت زمان مشکلات از نظر تعداد و کیفیت بازی ها کاملا از بین خواهد رفت.

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع :

WIRED

94 پست
شایان حسین زاد
او کارشناس مهندسی برق قدرت است. به فوتبال علاقه‌ی وافری دارد و سعی می‌کند اغلب اوقات فراغت خودش را صرف بازی های کامپیوتری و فیلم و موسیقی کند. شایان اکنون نویسنده وب‌سایت وینفون است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
افشین
پاسخ دهید شنبه 29 مهر 1396

متاسفانه همه ی موارد رو ذکر نکردید. مثلاً اینکه اصلاٌ چرا گیمرها اکثراً به سمت کنسول سونی رفتند؟ برای بار هزار و یکم: بخاطر عناوین انحصاری
مورد بعدی: فناوری 4کی فقط برای خرید تلویزیون های 60 اینچ به بالا ارزش خرید داره، عموم مردم که تلویزیون 40 تا 55 اینچ میخرن چرا باید هزینه ی گزافی بابت تلویزیون 4کی بدن؟
مورد بعدی: اگه خاطرتون باشه، هنگام اجرای بازی اسسینز کرید بر اکس باکس وان اکس از تکنیک دینامیکیِ چِکِر بُردینگ استفاده شده بود، نه 4کی واقعی!!! این همون سیستمیه که پس اس 4 پرو برای اجرای بازی های 4کی بکار میگیره. این بعنی اکس باکس وان اکس قرار نیست همه ی بازی ها رو با ریزلوشن 4کی واقعی اجرا کنه.
مورد بعدی: ایکس باکس وان اکس هم هنوز ثابت نکرده که بتونه واقعاً 4کی واقعی رو اجرا کنه، این هم میتونه تا مرحله ی توزیع رسمی این کنسول چیزی جز شایعه نباشه، کمااینکه مایکروسافت پیش از این هم کم دروغ به مشتری هاش نگفته. اگه یادتون باشه در عرصه ی موبایل مابکروسافت اعلام کرد که سیستم عامل ویندوز 10 موبایل سریع تر از 8.1 خواهد بود که دروغ از آب در اومد.
مورد بعدی: شما اشاره کردید که اکس باکس وان اکس از سیستم خنک کننده ی جدیدی استفاده میکنه. این هم ممکنه یکی دیگه از دروغ های مایکروسافت باشه. مثل زمانی که در معرفی لومیا 950 گفت که این گوشی از سیستم خنک کننده ی مایع استفاده میکنه، اما چنین موردی در مشخصات رسمی گوشی ذکر نشده بود و حتی پس از انتشار گوشی، مشخص شد که سیستم مایعشون چیزی نیست جز یه سیمِ مسیِ خشک و خالی.
مورد بعدی: نمی دونم چرا سایت وینفون اینقدر تعصب به خرج میده. عزیزان، چه بخواین چه نخواین سونی بازار رو تصاحب کرده، شما هم بجای تعصب چندتا کنسول سونی توی فروشگاهتون موجود کنید و یه درامدی داشته باشد، جای اینکه ما رو با وعده و وعید های تخیلیِ مایکروسافت سرگرم کنید.

نتیجه: ایکس باکس وان ایکس کنسولیه که روی کاغذ قوی ترین کنسول در منظومه ی شمسیه اما…
1. عنواین انحصاری سونی رو نداره
2. کمپانی های دیگه از جمله یوبی سافت بازی هایی می سازن که از یک سیستم مشترک بین هر دو کنسول برای نمایش رزولوشن 4کی استفاده میشه. و در این بازی ها خبری از جزئیات گرافیکی بیشتر نیست. مثلا قرار نیست در سک محیط یازی برای پی اس فور 3 درخت و یک کوه باشه و در همون محیط برای اکس باکس 4 درخت و دو کوه، همه چیز برابره
3. خیلی از گیمرها تلویزیون 60 اینچ به بالا ندارن که واقعا بتونن تفاوت 4کی با فول اچ دی رو متوجه بشن
4. پس من مگر مرض دارم که یک میلیون بیشتر بابت یک کنسول بی مصرف هزینه کنم؟
5. راستی، چه خبر از سرفس فون؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , , , ,