۳۰۷۸۲۸۱-projectscorpio

اخیرا گفت‌و‌گویی با رئیس پلتفرم اکس‌باکس انجام شده که در آن درباره‌ی موضوعاتی مانند پروژه‌ی اسکورپیو، ویندوز ۱۰ بر روی اکس‌باکس، اپلیکیشن‌های یونیورسال و آینده‌ی این کنسول سخن گفته شده است که شما می‌توانید در ادامه مصاحبه‌ی کامل را مطالعه کنید. در ادامه، برای کسب اطلاعات بیش‌تر در این زمینه، با وینفون همراه باشید.

تیمِ اکس‌باکس در E3 امسال موضع محکمی را از خود در قبال کنسول‌های بازی نشان داد. این شرکت از پروژه‌ی کنسول اسکورپیو با توان پردازشی ۶ ترافلاپس رونمایی کرد. همچنین آن‌ها از کلاب، گروه و آرنا برای شبکه‌ی اکس‌باکس لایو رونمایی کردند که هم‌اکنون در دسترس کاربران Xbox One Preview است. همچنین پشتیبانی از پخش موسیقی پس‌زمینه و اپلیکیشن‌های پلتفرم یونیورسال به این کنسول اضافه گردید و برای اولین بار توسعه‌دهندگان توانا می‌شوند تا برنامه‌های خود را برای تلویزیون‌های بزرگ نیز منتشر کنند.

حال در ادامه با ما باشید تا از چشم‌اندازِ آینده‌ی تیمِ اکس‌باکس برای کنسول‌شان، باخبر شویم.

mike-ybarra

مصاحبه‌کننده، جِز کوردن: اول از همه تشکر می‌کنیم که وقت‌تان را برای پاسخ به پرسش‌هایمان اختصاص دادید! پس از اینکه پلتفرم یونیورسال به کنسول اکس‌باکس وان آورده شد، بسیاری از کاربران و توسعه‌دهندگان از قابلیت‌های این پلتفرم هیجان‌زده بودند اما، تفاوت‌هایی میان رایانه‌های شخصی، موبایل و اکس‌باکس وان وجود دارد. آیا این هدف را دارید تا تجربه‌ی استفاده از برنامه‌های یونیورسال را در تمام پلتفرم‌هایتان یکپارچه کنید؟

مایک ایبارا: هدف ما این است تا بهترین‌های ویندوز ۱۰ را در اکس‌باکس وان و بهترین‌های اکس‌باکس وان را در ویندوز ۱۰ داشته باشیم. این در حالی است که خواهان وجود توانایی‌ها و قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد در هر پلتفرم هستیم. هدف ما این نیست که کنسول را تیدیل به رایانه کنیم و یا رایانه را تبدیل به کنسول اما، با ساخت سیستم‌عاملی مشترک، پلتفرمی مشترک برای توسعه‌ی بازی، اپلیکیشن و ابزارهای توسعه‌دهندگان را فراهم کردیم. این کار را تنها برای آسان‌سازی توسعه‌ی بازی و اپلیکیشن در سراسر پلتفرم‌هایمان انجام دادیم.

توسعه‌دهندگان می‌توانند با اولویت‌بندی اهداف‌شان از قابلیت‌های منحصر‌به‌فرد هر پلتفرم بهره ببرند. ما متعهد هستیم تا پلتفرم یونیورسال را تبدیل به بستری عالی برای توسعه‎‌ی بازی‌ها تبدیل کنیم. تمام این‌ها نیز به‌لطفِ دادن انتخاب‌های بیش‌تر، انعطاف‌پذیری بیش‌تر و توانایی مورد هدف قرار دادن طیف بیش‌تری از کاربران میسر شده است. اگرچه هنوز در گام‌های ابتدایی هستیم اما، هدف ما این است که ویندوز را تبدیل به بهترین پلتفرم توسعه‌ی بازی کنیم.

جِز کوردون: یکی دیگر از ابعاد پلتفرم یونیورسال که برای اکس‌باکس فعال نیست، توانایی ادغام اپلیکیشن‌ها با کرتانا است. آیا برنامه‌ای برای آن دارید؟ و  آیا تیم اکس‌باکس با توجه به قابلیت‌های کنسول‌شان، برنامه‌ای برای خانه‌های هوشمند و اتوماسیون خانگی دارند؟ برای مثال کاربران بتوانند با دستور ” Hey Cortana, turn on the light” چراغ‌های خانه را روشن کنند.

مایک ایبارا: هدف ما این است تا کرتانا را تبدیل‌به دستیاری کنیم تا کارهای‌تان را بدون‌توجه به دستگاهی که دارا هستید انجام دهد. ما واقعا درباره‌ توانایی‌های کرتانا و نوآوری‌هایی که می‌توان با آن انجام داد شگفت‌زده هستیم و ما تازه این راه را آغاز کردیم. ماه گذشته، ما به‌روز رسانی سالگرد ویندوز ۱۰ را برای اکس‌باکس عرضه کردیم و به‌عنوان قسمتی از آن، دستیار دیجیتالی کرتانا را برای کنسول‌مان به ارمغان آوردیم تا گیمرها را در انجام بازی‌ها، ارتباط با دوستان، پیداکردن بازی‌های جدید و یادآوری وظایف کمک کند. چشم‌انداز ما این است تا تجربه‌ی استفاده از اکس‌باکس را به‌وسیله‌ی کرتانا و ویژگی‌هایی که در طول زمان به آن اضافه می‌کنیم، بهبود ببخشیم. فقط تصور کنید که چه توانایی‌هایی را می‌توان به‌لطف کرتانا به اکس‌باکس اضافه کرد و بهترین تجربه‌ی بازی را در اختیار مشتریان‌ قرار داد.

windows-10-on-xbox

جز: فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز ۱۰ از لحاظ برنامه‌های سطح‌بالا، به طرز قابل‌توجهی از رقبایی مانند گوگل‌پلی و اپ‌استور iOS عقب‌تر است. آیا شرکت‌های نامدار در حال کار بر روی اپلیکیشن‌های یونیورسال اکس‌باکس وان هستند؟ برای نمونه، Vine قبل از اینکه اپلیکیشن‌ خود را برای PC منتشر کند، برای اکس‌باکس وان منتشر کرده بود. آبا از این نمونه‌ها باز هم وجود دارد؟

مایک ایبارا: پس از اینکه ما توانایی انتشار اپلیکیشن‌های شخص‌ثالث برای اکس‌باکس را معرفی کردیم، با بازخوردهای مثبتی از سوی توسعه‌دهندگان مواجه شدیم. به‌لطف ایجاد توانایی‌ای در دستگاه‎‌های اکس‌باکس، توسعه‌دهندگان می‌توانستند آسان‌تر از همیشه اپلیکیشن‌ها و بازی‌های خود را برای اکس‌باکس توسعه دهند. این فرصت خوبی برای هدف قرار دادن و مشغول‌شدن با مشتریان است. ما اجازه‌ی فاش‌کردن برنامه‌های توسعه‌دهندگان را نداریم اما، خشنود هستیم که اکس‌باکس به‌وسیله‌ی توسعه‌دهندگانش به‌سوی پیشرفت حرکت می‌کند و برای فرا رسیدن این لحظه بی‌تابیم.

جِز: توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند اپلیکیشن‌های‌شان را برای اکس‌باکس وان منتشر کنند، این سوال را در ذهن دارند که چه تفاوتی بین پروسه‌ی تایید اپلیکیشن در فروشگاه اکس‌باکس در مقابل ویندوز ۱۰ وجود دارد؟ واضح‌تر بگویم؛ توسعه‌دهندگان چه‌کاری را باید انجام دهند تا برنامه‌شان تایید شود؟

مایک ایبارا: تمام محتوای فروشگاه ویندوز و اکس‌باکس، توسط مایکروسافت بررسی می‌شود تا مبادا کیفیتی نامناسب را دریافت کنید و یا توسط برنامه‌ای دستگاه شما دچار آسیب گردد؛ تفاوتی ندارد بازی باشد یا اپلیکیشن. من پیشنهاد می‌کنم، کسانی که علاقه به توسعه محتوا برای فروشگاه ویندوز و یا اکس‌باکس دارند، ابتدا با سیاست‌ها و قوانین مایکروسافت در این زمینه آشنا شوند، بنابراین می‌توانند محتوای به‌مراتب قوی‌تری را برای طرفداران به‌ارمغان بیاورند.

جز: یکی از مهیج‌ترین خریدهای مایکروسافت، خرید سرویس Beam بود که اخیرا اتفاق افتاد. با توجه به اینکه اخیرا بیم اعلام کرده که به ویندوز ۱۰ و اکس‌باکس وان راه پیدا خواهد کرد، آیا شاهد ادغام بیم با ویندوز ۱۰ و اکس‌باکس وان هستیم؟ چیزی مانند Twitch بر روی اکس‌باکس وان. 

مایک ایبارا: این یک فکر بزرگ است. ما درباره‌ی Beam واقعا هیجان‌زده هستیم و قصد داریم  این سرویس را به اکس‌باکس لایو بیاوریم تا تجربه‌ی اجتماعیِ بهتری و سرگرم‌کننده‌تری را فراهم آوریم. ما باور داریم تا اگر به طرفداران‌مان هم قابلیت بازی کردن و هم قابلیت تماشا کردن بازی‌های دیگران را بدهیم، تجربه‌ی متقاعد‌کننده‌تری را فراهم آوردیم بنابراین، آن‌ها می‌توانند از بازی‌ موردعلاقه‌شان لذت ببرند. لازم می‌دانم بگویم  در آینده چیزهای بیش‌تری برای اشتراک درباره‌ی سرویس Beam داریم پس در ارتباط باشید.

beam-windows-phone-lede

جز: یکی از موضوعاتی که مایکروسافت مرتبا بر روی آن تاکید داشت، عرضه‌ی همه‌ی بازی‌ها برای کنسول اکس‌باکس وان معمولی حتی پس از عرضه‌ی اسکورپیو بود. به‌عبارتی‌دیگر، مایکروسافت بیان کرد که ما دیگرگیمرها را فراموش نخواهیم کرد و مانند گذشته به آن‌ها سرویس خواهیم داد. مطممئنا بعضی از بازی‌ها تفاوتی فاحشی در کیفیت بافت‌ها و رزولوشون را بر روی نسخه‌ی معمولی اکس‌باکس تجربه خواهند کرد. برای نمونه، بازی Dead Rising 5 با استفاده از قدرت اسکورپیو قادر است تا محیط‌های به مراتب شلوغ‌تری را نسبت به کنسول معمولی پدید آورد. شما چگونه اطمینان حاصل می‌کنید که هیچ عنوان اختصاصی برای کنسول اکس‌باکس اسکورپیو عرضه نخواهد شد؟

مایک: همان‌طور که در کنفرانس E3 مشاهده کردید، ما گفتیم که کنسول اسکورپیو کاملا با بازی‌ها اکس‌باکس معمولی سازگار خواهد بود و هیچ‌گونه عنوان اختصاصی‌ای برای این کنسول عرضه نخواهد شد تا زمانی که، بازی‌ها بخواهند از لوازم‌جانبی اختصاصیِ این کنسول، مانند هدست VR استفاده کنند. توسعه‌دهندگان بازی، به‌خصوص آن‌دسته که بازی‌ها را برای رایانه‌های شخصی نیز توسعه می‌دهند، با نحوه‌ی بهینه‌سازی بازی برای دستگاه‌های با مشخصات متفاوت آشنا هستند. امروزه ما بازی‌های زیادی را می‌بینیم که بر روی دستگاه‌های قوی، با تنظیمات قوی‌تر و یا رزولوشن ۴K اجرا می‌شوند. بر این اساس، دستگاه‌های ضعیف‌تر تنها با تنظیمات پایین‌تر همان بازی را تجربه می‌کنند. این باعث می‌شود تا آن‌ها بدون افزایش هزینه‌های خود، طیف بزرگ‌تری از دستگاه‌ها را هدف قرار دهند. حال ما می‌خواهیم تا توسعه‌دهندگان همین کار را در رابطه با اکس‌باکس وان و پروژه اسکورپیو انجام دهند. هدف ما این است که تا جای ممکن، توسعه‌دهندگان محصولات خود را از اکس‌باکس وان اس و پروژه اسکورپیو تا تمام دستگاه‌های ویندوز ۱۰ عرضه کنند.

جز: به عنوان سوال آخر، برای ادامه‌ی سال ۲۰۱۶ برنامه‌‌ی عرضه‌ی بازی جدیدی دارید؟

مایک ایبارا: فصل هالی‌دی رسیده و لیست بازی‌های من نیز در حال بزرگ‌شدن است. من واقعا دنبال بازی‌کردن بازی‌هایی مثله هورایزون ۳، Gears of war 4 و بتلفیلد ۱ هستم. اخیرا تلویزیونی ۴K با قابلیت HDR را خریداری کرده‌ام و برای تماشای این بازی‌ها بر روی اکس‌باکس وان اس خود، بسیار هیجان‌زده هستم. 


اخیرا اکس‌باکس در زمینه‌های گوناگونی پیشرفت کرده است؛ از پشتیبانی از اپلیکیشن‌های یونیورسال تا ۴K و HDR. با توجه به این روند باید در آینده انتظار نوآوری‌های بیش‌تری از تیم اکس‌باکس بود.

نظر شما در این رابطه چیست؟ شما در کجای پلتفرم اکس‌باکس ضعف را حس می‌کنید؟ آیا مایکروسافت با کنسول بعدیِ خود می‌تواند پیروز مبارزه باشد؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
میلاد
پاسخ دهید یکشنبه 10 مهر 1395

خیلی ممنون عالی بود کیان جان

    كيان زرعكانی
    پاسخ دهید یکشنبه 10 مهر 1395

    خیلی ممنونم میلاد جان 🙂

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,