قیمت بلیط وسایل نقلیه‌ی مختلف در زمان‌های مختلف متفاوت است. در قیمت بلیط عوامل متعددی دخیل هستند که مهم‌ترین آن‌ها زمان سفر است. دلیل مؤثر بودن زمان حرکت در قیمت بلیط این است که مثل هر بازار دیگری، قیمت بلیط تابع عرضه و تقاضاست. هرچه تقاضای خرید بلیط بیشتر باشد، آژانس‌ها بلیط‌ها را با قیمت بالاتری عرضه می‌کنند. در این نوشته به توضیح نکاتی می‌پردازیم که با دانستن آن‌ها می‌توانید بهترین زمان سفر با قطار را انتخاب کنید و دلایلش را توضیح می‌دهیم. با دانستن این نکات می‌توانید بهترین زمان را برای خرید بلیط انتخاب و مناسب‌ترین بلیط را خریداری کنید.

تاریخ‌های پرطرفدار را بشناسید

بسته به شهری که می‌خواهید به آن سفر کنید، تاریخ‌های پرطرفدار با هم متفاوتند. مثلا اگر بخواهید برای زیارت به شهر مقدس مشهد بروید، باید سعی کنید تاریخی غیر از اعیاد و مناسبت‌های مذهبی را انتخاب کنید. واضح است که مثلا شهادت یا ولادت امام رضا (علیه السلام) شلوغ‌ترین زمان برای این شهر است و خب با توجه به تقاضای بالا، احتمال اینکه بتوانید بلیط قطار را در این زمان‌ها بیابید، خیلی کم است. اما اگر اصرار به سفر در این زمان‌ها دارید، بهتر است از چند ماه قبل اقدام به خرید بلیط قطار کنید.

برای شهرهای غیر مذهبی هم این موضوع را در نظر بگیرید که تعطیلات بهار و تابستان یا تعطیلی‌های بلندمدتی که وسط سال ایجاد می‌شوند باعث افزایش تقاضا برای خرید بلیط قطار می‌شود. مثلا اگر می‌خواهید به شهرهای شمالی کشور سفر کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که در طول ایام عید استقبال از این شهرها بسیار زیاد است و به همین دلیل بلیط خیلی سخت پیدا می‌شود.

اگر زمان مسافرتتان را به نحوی بچینید که با این تاریخ‌ها و مناسبت‌ها فاصله داشته باشند، می‌توانید با دردسرکمتر، بلیط بهتر بخرید. مثلا اوایل مهر که اکثر خانواده‌ها به خاطر داشتن دانش‌آموز یا دانشجو باید در شهرشان بمانند، بلیط قطار را راحت‌تر می‌توان پیدا کرد.

 

از قبل برای خرید بلیط برنامه داشته باشید

اینکه تاریخ حدودی سفری که می‌خواهید بروید را بدانید به شما کمک می‌کند که از قبل بتوانید گزینه‌های مختلف را در نظر داشته باشید. در سایت علی بابا بلیط قطار بر اساس مبدأ و مقصد و روز و ساعت حرکت لیست شده است. کافیست وارد سایت شوید و مشخصات سفر مورد نظرتان را وارد کنید. لیستی از قیمت‌های مختلف خواهید دید و می‌توانید با مقایسه‌ی قیمت تاریخ‌های مختلف، بهترین بلیط را انتخاب کنید. امکان دیگری که در اختیار دارید امکان دیدن قیمت بلیط‌های سه روز قبل و بعد از تاریخ انتخابیتان است. این طوری می‌توانید با تغییر دادن یکی دو روزه‌ی تاریخ سفرتان، بلیطی ارزان‌تر بخرید.

 

ساعت مناسب را انتخاب کنید

با توجه به این که قصدتان از سفر چیست، ساعت مناسب را انتخاب کنید. اگر با اهداف کاری عازم سفر هستید، بلیط قطار را به نحوی انتخاب کنید که حرکت در شب باشد. به این ترتیب می‌توانید از شب تا صبح در قطار استراحت کنید و یا بخوابید. اما اگر مسافرتی کاری به یک شهر نزدیک دارید، مثلا در تهران هستید و در قم جلسه‌ای دارید که باید به آن برسید، قطارهای سریع‌السیر روزانه گزینه‌ی بهتری هستند.

اگر هم هدفتان از سفر مسائل کاری نیست و به یک مقصد تفریحی می‌روید و مسیر بین دو شهر از نظر طبیعی زیبا نیست، باز هم پیشنهاد می‌کنیم بلیط قطارهای شبانه را انتخاب کنید. اما اگر مسیری که قرار است در آن به سفر بروید زیباست و یا اگر با دوستان و خانواده‌یتان عازم سفر هستید، می‌توانید بلیط قطارهای روزانه را انتخاب کنید و از بودن در مسیر لذت ببرید.

در آخر هم اگر تنها سفر می‌کنید و راه خاصی به نظرتان نمی‌رسد که با آن در طول مسیر خودتان را سرگرم کنید، انتخاب قطارهای شبانه بهتر است. زیرا می‌توانید با خوابیدن وقت را سریع‌تر بگذرانید.

 

آینده‌نگر باشید

طبیعی است در که زمان‌های پرسفر نظیر تعطیلات تقاضا برای خرید بلیط قطار بیشتر شود. علاوه بر این شهرهای مذهبی مانند مشهد و قم هم در مناسبت‌های مذهبی، پرطرفداران هستند. بنابراین بهتر است سفرتان را به تاریخ دیگری موکول کنید تا راحت‌تر بلیط بخرید. اما اگر اصرار دارید که در همان تاریخ‌ها به سفر بروید، بهتر است چند ماه زودتر بلیطتان را بخرید. این آینده‌نگری به شما کمک می‌کند تا بتوانید برنامه‌تان را آن طور که می‌خواهید پیش ببرید.

خرید بلیط قطار از علی بابا این امکان را به شما می‌دهد که بر اساس تاریخ و مقصد سفرتان، لیستی از بلیط‌ها را ببینید و مناسب‌ترینشان را انتخاب کنید. در سایت این امکان هم فراهم است که قیمت بلیط های سه روز قبل و بعد از تاریخ مورد نظرتان را ببینید و مطمئن شوید که تا جای ممکن در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنید.

پایان رپورتاژ آگهی/.

منبع : وینفون
2236 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
مطالب مشابه
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: