در سفر های هوایی، خرید بلیط هواپیما یکی از اولین و مهم ترین دغدغه های مسافران محسوب می شود و هزینه های متفاوتی که توسط ایرلاین های مختلف در ساعات و روز های متفاوت ارائه می شود، این سوال را در ذهن ایجاد می کند که ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی، قیمت بلیط هواپیما را چگونه محاسبه می کنند و چه عواملی در این مورد دخیل هستند. شاید دقیقا زمانی که شروع به جستجو در وب سایت ها می کنید و قیمت بلیط هواپیما از ایرلاین های مختلف را در روز ها و ساعات متفاوت چک می کنید، متوجه تنوع عجیبی از نرخ ها می شوید که دانستن نحوه محاسبه آن و عوامل موثر در این موضوع می تواند تاثیر زیادی روی انتخاب شما و رضایتتان از خرید داشته باشد.

شاید خیلی وقت ها فکر کنید ارزان ترین بلیط هواپیما را خودتان به تنهایی خریده اید و بی خبر از اینکه بقل دستیتان در هواپیما بلیط ارزان تری را گیر آورده، بسیار هم راضی باشید اما باید بدانید که دنیای قیمت بلیط هواپیما واقعا غیر قابل پیش بینی است عوامل متعددی روی تعیین کردن آن ها تاثیر می گذارد.

چرا قیمت بلیط هواپیما متفاوت است؟

این موضوع کاملا روشن است که همه ایرلاین ها به بالاترین سودی که می توانند از فروش بلیط هواپیما به دست بیاورند، فکر می کنند و در خیلی از مواقع با هجوم بیشتر جمعیت و افزایش تقاضای مسافران و یا کم شدن مسافر ها به مقصدی خاص، قیمت ها را کم و زیاد می کنند. این موضوع حتی در مورد سایر خرید ها هم صدق می کند و ممکن است ژاکتی که قبل از کریسمس 100 دلار فروخته می شود درست بعد از تمام شدن تعطیلات 30 دلار هم نباشد!

صندلی های هواپیما چطور قیمت گذاری می شوند!

معمولا در پرواز های داخلی قیمت 10 بلیط هواپیما نسبت به سایر آنها متفاوت است. قیمت بلیط هواپیما فرست کلاس یا بیزینس کلاس معمولا گران تر و صندلی های پرواز اکونومی قیمت مناسب تر و پایین تری دارند. اما عوامل دیگری هم در این موضوع دخیل هستند که در ادامه به آن اشاره می شود.

زمان خرید شما:

معمولا گران ترین قیمتی که برای بلیط هواپیما بیزینس کلاس یا کلاس اقتصادی خریداری می شود درست چند دقیقه قبل از پرواز است و معمولا به شدت گران است. برای همین خرید به موقع بلیط هواپیما به شما کمک می کند تا پرواز ارزان تری را تجربه کنید.

 

رقابت:

باید بدانید که معمولا قیمت بلیط هواپیما در شهر های کوچک تری که چند پرواز مشخص دارد گران تر است و دلیل آن نبودن رقابت بین قیمت گذاری ایرلاین های مختلف است.

فاصله:

هر چه مسیری که قرار است با هواپیما طی کنید بیشتر باشد، احتمالا قیمت بلیط هواپیمایی که می خرید هم گران تر است که البته گاهی عوامل دیگر از این موضوع قوی تر می شوند و قیمت ها کمی متفاوت به فروش می رسد.

تقاضا:

ایرلاین ها می دانند که مردم چه زمانی بیشتر سفر می کنند و معمولا در تعطیلات تابستان و زمان های پر تردد قیمت ها را بالا می برند و می دانند که مسافران هر طور که شده آن را پرداخت می کنند.

پر شدن صندلی ها:

هیچ ایرلاینی دوست ندارد که با صندلی های خالی پرواز کند و این موضوع به شدت روی محاسبه قیمت بلیط هواپیما با توجه به زمان و مکان پرواز موثر است.

سوخت:

قیمت سوخت نیز در محاسبه قیمت بلیط هواپیما و کم و زیاد شدن قیمت ها موثر است.

 

در کنار همه این ها عوامل دیگری هم روی قیمت ها موثر هستند که می توانید با دقت و درایت لازم بر آن ها غلبه کنید و هزینه هایتان را تا حدود زیادی کاهش دهید.

خرید پیشرفته:

معمولا ارزان ترین خرید متعلق به خرید در مناسب ترین زمان ممکن است. به طور میانگین خرید بلیط هواپیما حداقل 14 روز قبل از پرواز زمان مناسبی است و برای بعضی پرواز ها تا یک هفته زود تر می توانید قیمت های مناسبی را پیدا کنید.

پرواز در روز ها و ساعت های کم طرفدار:

باید بدانید روز هایی که احتمالا افراد کمتری به مسافرت می روند یا معمولا وسط هفته ها زمان مناسب تری برای خرید بلیط هواپیماست و سعی کنید حتما قیمت بلیط هواپیما را در این روز ها به خوبی چک کنید. به علاوه معمولا زمان هایی مثل نیمه شب و درست زمان هایی زمان خوردن ناهار و شام است هم می تواند گزینه هوشمندانه ای برای این سفر محسوب شود.

پرواز های غیر مستقیم:

گاهی وقت ها چک کردن پرواز های غیر مستقیم گزینه مناسبی برای سفری ارزان تر و مقرون به صرفه تر است. معمولا افراد کمتری از این پرواز ها استفاده می کنند و به همین دلیل معمولا قیمت های پایین تری دارند.

 

به طور کلی ایرلین ها مسافران را  طبق رفتار هایشان موقع خرید بلیط هواپیما به دو گروه دسته بندی می کنند. افرادی که با هدف تفرحی بلیط می خرند و در مورد روز و زمان سفر چندان پافشاری ندارند و دنبال بلیط ارزان تر هستند و دسته دوم افرادی که به منظور و اهداف کاری و تجاری به این سفر می روند و باید در روز و زمان مشخص پرواز کنند و هزینه آن چندان برایشان مهم نیست. افرادی که برای تفریح سفر می کنند معمولا از چند ماه زودتر برنامه ریزی دارند و شاید زیادی زود خریدن بلیط هواپیما اینجا به ضررتان باشد چون ایرلاین ها از این موضوع با خبر هستند و قیمت بلیط هواپیما به مقاصد تفریحی را ابتدا زیاد تر اعلام می کنند. در مورد افرادی که برای کار و تجارت پرواز میکنند هم معمولا قیمت ها با پایین ترین حد شروع می شود چون کمتر کسی خیلی زود برای خرید آن اقدام می کند و معمولا برای موضوعات کاری پرواز ها یک یا حداکثر چند روز زودتر رزرو می شود.

به طور کلی زمانی که به هر منظوری قصد سفر با هواپیما را دارید، باید برای یک خرید به صرفه و مطمئن با وب سایتی معتبر و مورد اطمینانی مثل AirplanTicket.ir آشنا باشید. اولین وب سایت ارائه دهنده خدمات آنلاین بلیط هواپیما در ایران که همه ایرلان های داخلی و خارجی کشور را تحت پوشش قرار می دهد که تنها با جستجوی مبدا و مقصدتان می توانید خیلی راحت همه قیمت های موجود را از پایین ترین قیمت ها به بالاترین قیمت ها انتخاب کنید و سفری مطمئن را با کسب اطلاعاتی کامل آغاز کنید.

موقع خرید بلیط هواپیما دقت کنید…

سعی کنید قبل از خریدتان، قیمت ایرلاین های مختلف را چک کنید و با ایرلاینی که هزینه پایین تری دارد سفر کنید.

وقتی تصمیم به سفر گرفتید برای مدتی آنلاین باشید و قیمت ها را هر روز چک کنید و هر روز که به نظرتان مناسب تر بود اقدام به خرید کنید.

باید بدانید که قیمت بلیط هواپیما با توجه به قیمت خام بلیط، مالیات و قیمت سوخت تعیین می شود و بقیه آن با توجه به تردد مسافران و رقابت بین ایرلاین ها کم و زیاد می شود. و نوع خدمات هر ایرلاین، صندلی که انتخاب می کنید و میزان باری که در این سفر همراه خودتان دارید روی تعیین هزینه بلیط شما تاثیر گذار است.

به علاوه تکنولوژی هایی که هر ایرلاین در هواپیما دارد و خدماتی که به مسافران ارائه می دهد می تواند در برآورد قیمت بلیط موثر باشد. پس همیشه در هنگام مقایسه قیمت ها همه جوانب را در نظر بگیرید و با توجه به نیاز هایتان ایرلاین مناسبی را برای سفرتان انتخاب کنید.

پایان رپورتاژ آگهی/.

منبع : وینفون
2236 پست
امیر زمانی
Only Windows
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , ,