an-analysis-on-october-2016-event-of-microsoft

بالاخره انتظارها به پایان رسید و مایکروسافت کنفرانس موردانتظار خود در سال ۲۰۱۶ را برگزار کرد. شاید در ظاهر به این کنفرانس نگاه کنیم، چیزی جز معرفی چند محصول جذاب و نوآورانه را نبینیم اما، مایکروسافت از برگزاری این رویداد خواستار انتقال پیامی بود که نیازمند نگاهی موشکافانه‌تر به این رویداد است. پیام پنهانی که به‌احتمال زیاد در سال آینده آشکار خواهد شد. در ادامه برای کسب اطلاعات بیش‌تر با وینفون همراه باشید.

سرفس استودیو

surface-studio-drawing

تقریبا همه‌ی افراد می‌دانستند که مایکروسافت دست خالی به این کنفرانس نیامده و مانند پارسال قصد دارد تا با معرفی محصولات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری‌اش، همگان را مبهوت خود کند. از مدت‌ها قبل گمانه‌زنی می‌شد که مایکروسافت در حال ساخت رایانه‌ای رومیزی‌ست که از ویژگی‌های خاصی هم بهره می‌برد اما هیچ تصویری از این دستگاه به بیرون درز نکرد. حدودا دو روز قبل از کنفرانس بود که نام سرفس استودیو فاش شد اما بازهم هیچ تصویری به بیرون درز نکرد. تقریبا چندسالی می‌شود که به تماشای تصاویر یک محصول که هنوز به‌صورت رسمی معرفی نشده است عادت کرده‌ایم ولی، مایکروسافت سفت‌و‌سخت پای محصولش ایستاده بود و اجازه‌ی نشر تصاویر محصولش را به هیچ‌کس نداد.

اکنون رویداد اکتبر ۲۰۱۶ به پایان رسیده است اما، چیزی که از این کنفرانس ماندگار خواهد بود، شجاعت و ابتکار مایکروسافت است. اکنون تمام رسانه‌های تکنولوژی دنیا از این موضوع سخن می‌گویند. سایت Mashable در مطلبی بیان می‌کند که مایکروسافت کنونی به مراتب شجاع‌تر و نوآورتر از شرکت اپل است؛ اپلی که اکنون حذف جک ۳.۵ میلی‌متری صدا را نشان از شجاعت و جسارت خود می‌داند.

به باور من مایکروسافت با رونمایی از سرفس‌پرو ۳، ساخت پلی را آغاز کرد که با معرفی سرفس استودیو آن پل به‌پایان ساخت خود رسید. حال تنها مایکروسافت به‌وسیله‌ای نیاز دارد که خود را از این سمت به آن سمت پل منتقل کند؛ سمتی که سرشار از نوآوری و جسارت واقعی است.

microsoft-surface-studio-pc-pic-6

پس از مرگ استیو جابز بعضی افراد تصور می‌کردند که نوآوری در عرصه‌ی تکنولوژی به‌پایان راه خود رسیده است و دیگر شخصی مانند استیو جابز در عرصه‌ی تکنولوژی ظاهر نخواهد شد اما، این افراد سخت در اشتباه بودند زیرا شرکتی وجود داشت که شاید در آن زمان فروغ خود را از دست داده بود، اما در آینده‌ی نزدیک تبدیل به همان شرکتی می‌شد که جابز فقید رویای آن را در سر می‌پروراند. اکنون ملاحضه می‌کنیم که وقتی پانوس پانای، رئیس بخش سرفس، پا بر روی صحنه می‌گذارد، افراد با تشویق‌شان، شوروشوق خود را بروز می‌دهند.

مایکروسافت کنونی تبدیل به‌ الگویی برای دیگران شده است و اندک‌اندک شرکت‌ها به‌جای نگاه کردن به اپل، باید به عملکرد و نوآوری‌های مایکروسافت نگاه کنند. نمونه‌ای بارز از این نو‌آوری‌ها را می‌توانند در رویداد اکتبر ۲۰۱۶ این شرکت ملاحضه کرد. این شرکت دستگاه‌ جدیدی را به خانواده‌ی سرفس اضافه کرد که به‌بهترین نوع ممکن، نبوغ و بلوغ مایکروسافت در طراحی سخت‌افزار را بیان می‌کرد. شاید در نگاه اول این دستگاه را یک All-in-one ساده در نظر بگیریم اما این چنین نیست!

تا به اینجای کار تمام سازندگان All-in-One، برای ساخت محصول خود به آیمک اپل نیم‌نگاهی می‌کردند و همیشه سعی در شبیه‌تر شدن دستگاه‌‍شان به این دستگاه را داشتند اما، این مسئله برای سرفس‌استودیو به هیچ عنوان صدق نمی‌کند.

مایکروسافت به‌خوبی توانست با طراحی محصولی شایسته، خود را تبدیل به‌نمونه‌ای برای دیگر سازندگان تبدیل کند و از این پس باید انتظار الهام گرفتن شرکای سخت‌افزاری مایکروسافت از این دستگاه را داشته باشیم.

تنها به‌ سرفس دایل نگاه کنید! این محصول سرشار از نوآوری‌ست و بی‌شک دلِ هنرمندان و خلاقان را به‌دست خواهد آورد. شیوه‌ی کار این محصول خار‌ق‌العاده‌ست و تنها با قرار دادن آن بر روی صفحه‌نمایش متوجه جادوی مایکروسافت خواهید شد. تمام این‌ها را در کنار صفحه‌نمایش لمسی، قلم سرفس و ویندوز ۱۰ قرار دهید تا از فوق‌العاده بودن این محصول بیش‌تر آگاه شوید.

اکنون بیاید از سرفس استودیو گذر کرده و به‌دیگر مباحث مطرح شده در این رویداد نگاهی داشته باشیم.

ویندوز۱۰

windows-10-creators-update-cover

بخش بزرگی از کنفرانس، مربوط به ویندوز ۱۰ و ویژگی‌های جانبی این سیستم‌عامل در به‌روزرسانی بزرگ بعدی آن بود. جدا از ویژگی‌های جانبی، مایکروسافت در این کنفرانس بر روی ویژگی‌های سه‌بعدی تمرکز ویژه‌ای داشت و طبق گفته‌ی خود قصد دارد  بعد جدیدی را به این سیستم‌عامل اضافه کند.

در راستای همین هدف مایکروسافت از نسخه‌ی بازطراحی‌شده Paint رونمایی کرد که ویژگی‌های جالبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این برنامه‌ که اکنون Paint 3D نام دارد، از ویژگی‌های سه‌بعدی بهره می‌برد. بدین صورت که شما می‌توانید تصاویر سه‌بعدی بسازید و آن را در جامعه‌ای با نام Remix3D منتشر کنید. همچنین شما می‌توانید به‌ ساخته‌های دیگر کاربران نیز از طریق همین جامعه‌ی مجازی دسترسی داشته باشید.

این ویژگی بیش از همه‌چیز تمرکز مایکروسافت بر روی اشیای مجازی و هالولنز را نشان می‌دهد. مایکروسافت قصد دارد همه‌چیز را برای انقلاب بعدی تکنولوژی، یعنی واقعیت افزوده آماده کند. با در اختیار داشتن جامعه‌ای بزرگ از سازندگان محتوای سه‌بعدی، مطمئنا کار برای هالولنز آسان‌تر خواهد شد و این هدست واقعیت افزوده به محتوای بیش‌تری از رقبا دسترسی دارد.

۳d-scanner-windows-10-mobile-768x526

البته نکته‌ای که خیلی از کاربران نسبت به آن گلایه داشتند، عدم صحبت از ویژگی‌های به‌روزرسانی بعدی برای دستگاه‌های ویندوز ۱۰ موبایل بود. مایکروسافت هیچ اشاره‌ای به اسن نسخه از سیستم‌عامل از ویندوز ۱۰ خود نکرد اما، این دلیلی برای اضافه نشدن ویژگی‌های جدید به این نسخه نیست.

ساتیا نادلا، مدیر عامل کنونی مایکروسافت، قبلا در طی مصاحبه‌ای بیان کرده بود که ویندوز ۱۰ بر پایه‌ی یک هسته شکل گرفته و اساسا مایکروسافت هیچ تفاوتی بین نسخه‌های مختلف ویندوز ۱۰ قائل نیست. او بارها بیان کرده است که هسته‌ی مشترک این سیستم‌عامل باعث شده است تا تجربه‌ی مشابهی از ویندوز ۱۰ را دستگاه‌های مختلف تجربه کنید. این بدین معنی است که اگر شما از ویندوز ۱۰ موبایل استفاده می‌کنید، از ویژگی‌های معرفی‌شده‌ در این کنفرانس بهره‌مند خواهید شد؛ از تغییرات ایجاد شده در اکشن‌سنتر تا ویژگی‌های سه‌بعدیِ ویندوز ۱۰.

نتیجه‌گیری

surfacehome_2_herofullbleedpanel_en_v1

درست است که مایکروسافت از برگزاری این کنفرانس قصد رونمایی از محصولات جدیدش را داشت اما، به‌باور من مایکروسافت می‌خواست پیامی را نیز به اهالی دنیای تکنولوژی بدهد؛ پیامی که با نگاه به کنفرانس سال قبل و امسال مایکروسافت می‌توان از پنهانی بودن آن آگاه شد.

سال قبل مایکروسافت از سرفس‌بوک و سرفس‌پرو۴ رونمایی کرد، دستگاه‌هایی که به خیلی از شرکت‌ها درس طراحی زیبا در کنار کارایی بالا را آموختند. در اولین سال عرضه، سرفس‌بوک توانست به‌عنوان بهترین لپ‌تاپ سال دست پیدا کند و سرفس‌پرو ۴ نیز به راه درخشان خود ادامه داد. آن رویداد گذشت و نوبت به رویداد اکتبر ۲۰۱۶ رسید. مایکروسافت به‌قدری در کنفرانس قبلی خود درخشیده بود که همه‌ی افراد انتظار معرفی دستگاه جدید را داشتند؛ تشویق بی‌امان حضار هنگام ورود پانوس پانای، خود گواهی بر این مدعا است. حال نسخه‌ای بهبود یافته از سرفس‌بوک عرضه شده است که قدرت بیش‌تری را نسبت به نسخه‌ی سال قبل دارد. در کنار این محصول سرفس‌استودیو نوآور معرفی شد که همه‌ی نگاه‌ها را به‌سوی خود جذب کرده است و حتی پس از معرفی مک‌بوک‌های جدید اپل، اکثر اهالی تکنولوژی از این محصول فوق‌العاده سخن می‌گویند اما مایکروسافت برای رویداد سال آینده چه نظر دارد. آیا نوآوری‌های مایکروسافت به‌پایان می‌رسد و یا نه، ما باید باز هم منتظر محصولی جدید از این شرکت باشیم.

surface phone continuum modeeاکنون جایگاه برند سرفس به بهترین حالت خود رسیده و اولین فکری که افراد پس از شنیدن نام این برند به ذهن‌شان خطور می‌کند، کیفیت و نوآوری است. اکنون به‌نظر می‌رسد که خانواده‌ی سرفس تکمیل شده است و تمام دسته‌بندی‌ها را در بر دارد اما صبر کنید! هنوز جای یک محصول خالی‌ست و آن محصول چیزی نیست جز سرفس موبایل. اما چرا من از نام سرفس موبایل استفاده کردم؟

در حالی که اکثر افراد تلفن‌هوشمند بعدیِ مایکروسافت را با نام سرفس‌فون می‌شناسند، من از لفظ موبایل برای آن استفاده کردم زیرا کلمه‌ی موبایل در انگلیسی به معنای قابل حمل است و استفاده‌ی این کلمه در کنار برند سرفس به این معنی می‌باشد که شما دستگاهی را صاحب خواهید شد که علاوه بر قدرت دیگر دستگاه‌های خانواده‌ی سرفس، قابلیت حمل بالاتری را نیز دارد. در همین باب، مقاله‌ای را درباره‌ی ویژگی‌های احتمالی تلفن‌هوشمند سرفس به رشته‌ی تحریر درآورده‌ام که شما می‌توانید با استفاده از این لینک آن را مطالعه کنید.

پس با این اوصاف باید در کنفرانس سال آینده انتظار استفاده از شعار “تصور کنید چه کارهایی را نمی‌توانید انجام دهید” (Imagine What You Can’t do) استفاده شود.

منبع : وینفون
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
mramir
پاسخ دهید دوشنبه 10 آبان 1395

من همیشه به مایکروسافت امیدوار بودم. انگار مایکروسافت منجر شد! حداقل تو قضیه گوشی از ۷.۸ بودم باهاشون تو همه شکستها مخصوصا زمانی تو تو ویندوز موبایل ۷.۸ رسما اعلام شکست کرد و گفتن جبران میکنیم و…. ۸ ۸.۱ .. . خیلی قوین خیلی اونقدر قوی که هیچکدوم از کاشناسایه داخلی ما ( نظر خودم) نمیتونن درباره سیستم کاریشون نظر بدن چه برسه انتقاد!
.
.

JC
پاسخ دهید دوشنبه 10 آبان 1395

استیو جابز که معروف بود به ایده دزدی ! کار خلاقانش فقط دزدی ایده های دیگران و خلق یه اثر بود که به نظر من اسمش نمیشه گذاشت نواوری !
اپل هم که چند سال پیش به لطف گیتس از ورشکستگی نجات پیدا کرد .
اما ویندوز موبایل هنوز اونچیزی که من بهش نیاز دارم نیست. اینو قبول ندارم هر قابلیتی که توی کنفرانس معرفی شده توی موبایل میاد . محدودیت موبایل هم در نظر بگیرید فقط به این اکتفا نکنید که هسته یکی هستش !
فعلا فقط ۴ تا پرچمدار ناب وجود داره از نظر من بقیه چیز خاصی نداارن توی ویندوزموبایل !
پس قطعا اوضاع خوب نمیشه حتی اگه اپدیت بعدی هم بیاد .

ali
پاسخ دهید دوشنبه 10 آبان 1395

مقاله ی زیبایی بود.
برای بار هزارم: کی ویدیوی کنفرانس رو میزارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  حسین محمدزاده
  پاسخ دهید دوشنبه 10 آبان 1395

  سلام
  کاربر عزیز ما از روز اول کنفرانس به بعد سعی در گذاشتن ویدیو کامل مراسم داشتیم اما متاسفانه محدودیت های سایت آپارات مانع کارمون شده. اول مشکلمون با کیفیت بود که آپارات کیفیت فول اچ دی رو ساپورت نمی کرد . مشکل کیفیت رو حل کردیم حالا با مشکل محدودیت حجم فایل ارسالی مواجه هستیم که آپارات منظور کرده. در تلاشیم که بتونیم ویدیو رو در آپارات قرار بدیم.

   ali
   پاسخ دهید دوشنبه 10 آبان 1395

   از پاسخگوییتون ممنونم.امیدوارم موفق باشید

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , , , ,