_ویندوز پنل جدید

بهبود امنیت ویندوز و حمله‌ بد افزار ها به کاربران اپل مک تحت حملات بدافزارها

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که مایکروسافت امنیت ویندوز را به شکل چشمگیری بهبود داده است. البته این بهبودها رفته رفته تأثیرات خود را نشان می‌دهند. پژوهش‌های جدید حکایت از این دارند که سال گذشته، میزان حمله‌ی بدافزارها به سیستم‌عامل ویندوز به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

مادامی که مایکروسافت امنیت سیستم‌عامل ویندوز را بهبود می‌بخشد، مک و لینوکس حملات بیشتری را تجربه کرده‌اند. طبق گزارش‌های رسیده از سوی مؤسسه امنیتی AV-TEST، سیستم‌های مجهز به سیستم‌عامل اپل امسال سه برابر بیشتر از سال‌های گذشته مورد حمله‌ی بدافزارها قرار گرفته‌اند. امسال میزان آلوده شدن سیستم‌های ویندوزی به بدافزارها ۱۰ درصد افزایش یافته است که جهش بسیار کمی نسبت به سال‌های گذشته داشته است؛ اما از سوی دیگر، میزان بدافزارهایی که به صورت اختصاصی برای ویندوز طراحی شده‌اند، چیزی در حدود ۱۳ درصد کاهش یافته است.

البته ویندوز هنوز مورد حملات گسترده‌ای قرار می‌گیرد و در این حوزه، رتبه‌ی نخست جهان را در دست دارد؛ به طوری‌که از هر ۱۰ بدافزار ۷ عدد از آن‌ها به صورت اختصاصی برای ویندوز طراحی می‌شوند. امسال سال خوبی برای مک و لینوکس نیست؛ زیرا آن‌‌ها نیز امسال سه برابر حمله‌ی بیشتر را تجربه کرده‌اند.

برترین بدافزار ویندوز در سال گذشته‌ی میلادی، بدافزار Allaple بود که از سال ۲۰۰۶ فعال بوده است. بدافزارهای ویروت، رامنیت و ویرلاک نیز در جایگاه‌های دوم تا چهارم قرار دارند. سال ۲۰۱۷ سال بدافزارها نبود؛ بلکه این باج‌افزارها بودند که سر و صدای بسیاری به پا کردند. واناکرای و پِتیا باج‌افزارهای بسیار خطرناکی بودند که هزاران رایانه‌ی ویندوزی را آلوده کردند. با وجود این حملات گسترده، باج‌افزارها تنها ۰.۹۴ درصد از حملات سایبری را تشکیل می‌دهند. ویروس‌ها با سهم ۳۷.۶۰ درصدی، بیشترین سهم از حملات سایبری را به خود اختصاص داده‌اند و کرم‌‌ها نیز ۲۵.۴۴ درصد از این آمار را در اختیار داشته‌اند.

پژوهشگران در خصوص این حملات می‌گویند:

میزان نمونه‌های آلوده شده به بدافزار در سال ۲۰۱۶، در مقایسه با سال ۲۰۱۵ چیزی در حدود ۱۵ درصد کاهش یافته است. با این حال در سه ماهه‌ی نخست سال ۲۰۱۷ باز هم ما شاهد افزایش ۷ درصدی این آلودگی‌ها بوده‌ایم. طبق اطلاعات جمع‌آوری شده از سوی شرکت AV-TEST تا پایان ماه ژوئن حدود ۶۰۰ میلیون بدافزار شناخته شده‌اند که سیستم‌های ویندوزی را مورد حمله قرار داده‌اند.

حملات سیستم‌عامل MacOS

در مورد میزان حملات سیستم‌عامل مک اوضاع متفاوت است. تروجان‌ها ۸۵.۵۹ درصد از حملات سیستم‌عامل مک را تشکیل داده‌اند و این در حالی است که تنها ۰.۰۷ درصد از حمله‌ها به باج‌افزارها مربوط می‌شوند.

مؤسسه‌ی امنیتی AV-TEST می‌گوید:

نرخ حملات سیستم‌عامل مک در مقایسه با سال گذشته ۳.۷ برابر شده است که رقم بسیار زیادی است. برای ما بسیار مهم است که کاربران را تحت نظر داشته باشیم پس بگذارید نگاهی به آمار کلی بدافزارهای این سیستم‌عامل داشته باشیم. در سال ۲۰۱۵، تقریباً ۸۱۹ بدافزار مخرب شناسایی شده که کاربران مک را هدف قرار داده‌اند اما این عدد در سال ۲۰۱۶ به ۳۰۳۳ عدد رسیده است.

نظر شما در این خصوص چیست؟

منبع :

SOFTPEDIA

1008 پست
عرفان مرادی
دبیر بخش آموزش وینفون، علاقه‌مند به سرویس‌های شرکت مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
نام
پاسخ دهید پنجشنبه 15 تیر 1396

۳۷۰ درصد افزایش یعنی ۴.۷ برابر شدن نه ۳.۷ برابر شدن

assemblyos
پاسخ دهید شنبه 13 آبان 1396

من مدتی با لینوکس کار کردم ِساختار درختی و پیچیده ی فایلها و پوشه ها و پارتیشنهای. لینوکس. و مادولار. بودن. لینوکس و اجبار به وارد کردن رمز. مانع. نفوذ. بدافزار. به. لینوکس. میشه ِ ضمنا. لینوکس. خودش. صدها. بدافزار. داخلش. هست که. علیه. ویندوز. بکار. می روند ِ. لینوکس. سیستم عامل. هکرهاست و همانها. به. ویندوز. و مک. حمله. می کنند

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,