هرآنچه باید در مورد Windows Core OS و پروژه Polaris مایکروسافت بدانیداولین نسل از کامپیوترهای همواره متصل تا کمتر از یک ماه دیگر وارد بازار خواهند شد. اکنون زمان بسیار مناسبی است تا Asus Nova Go اولین لپ‌تاپ این پلتفرم را مورد بررسی دقیق قرار دهیم. برای گرفتن پاسخ تمامی سوالات خود در مورد این دستگاه همراه ما باشید.

لپ‌تاپ‌های سیم کارت خور سال‌ها در رده دستگاه‌های تجاری قرار می‌گرفتند و پیدا کردن یک لپ‌تاپ معمولی که از اینترنت سیم کارت پشتیبانی کند در تمام طول عمر چند دهه‌ای این دستگاه‌ها تقریبا محال بود. این رویه اما در سال جاری تغییر خواهد کرد. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث ایجاد این تغییر عمده شده است همکاری مایکروسافت و کوالکام و معرفی پلتفرم ویندوز 10 آرم است. طی این همکاری ویندوز 10 در حرکتی انقلابی آماده اجرا روی پردازنده‌های اسنپدارگون شد، پردازنده‌هایی که پیشتر در گوشی‌های هوشمند مورد استفاده قرار می‌گرفتند. پردازنده‌های کم مصرفی که در کنار مودم LTE کوالکام قابلیت جابجایی یک کامپیوتر را به سطحی نو قرار است بیاورند. این پلتفرم که نتیجه همکاری بسیار نزدیک دو غول دنیای فناوری است بالاخره به ثمر نشسته و میوه آن در ماه جاری وارد فروشگاه‌های خرده فروشی خواهد شد.

ویندوز روی پلتفرم اسنپدارگون چیزی ورای اضافه کردن یک مودم و جایگزینی آن با اینترنت وای فای است که چندین سال بدان عادت کرده‌ایم. در حقیقت مایکروسافت اساس هسته ویندوز 10 را مورد تغییر قرار داده تا برای اجر روی پردازنده‌هایی که برای گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند بهینه گردد. این تغییرات مزیت‌های زیادی را برای کامپیوترهای ویندوزی فراهم آورده است: پشتیبانی از اینترنت سیم کارت، امکان ورود و خروج بدون وقفه از حالت اسلیپ، عمر باتری به مراتب طولانی‎‌تر، کارکرد کاملا بدون صدای دستگاه، گرمای کمتر دستگاه از مهمترین مزیت‌های کامپیوترهای همواره متصل است. این تغییرات بزرگ نباید ما را از اصل ماجرا غافل کند، مایکروسافت با عرضه این پلتفرم توانسته کارکرد لپ‌تاپ‌ها را درست مانند گوشی‌های هوشمند کند: کارکردی پیوسته، بدون سروصدا و کاملا موثر.

مایکروسافت پیشتر این ایده را به شکلی محدودتر آزمایش کرده بود و شکست خورده بود.

پیش از پرداختن به ادامه مطلب باید بگوییم بله، مایکروسافت پیشتر این ایده را به شکلی محدودتر آزمایش کرده بود و شکست خورده بود. ویندوز آر تی ثمره تلاش مشابه مایکروسافت در چندین سال پیش است که البته در نهایت راه به جایی نبرد. اما این بار مایکروسافت و کوالکام باور دارند که شرایط کاملا متفاوت با آن دوره است، چرا که از یک سو ویندوز 10 آرم محدودیت‌های شدید ویندوز آر تی را ندارد، از سوی دیگر دنیای سیلیکون پیشرفت بزرگی داشته و پردازنده‌های اسنپدراگون اکنون به مراتب قدرتمندتر شده‌اند.

برای آنکه با عملکرد دقیق این پلتفرم آشنا شوم و تفاوت‌های آن با ویندوز 10 معمولی که روی چند صد میلیون کامپیوتر نصب شده را مقایسه کنم، یکی از اولین کامپیوترهای مبتنی بر ویندوز 10 آرم یعنی Asus Nova GO را مورد ارزیابی دقیق قرار دادم. ایسوس یکی از اولین شرکت‌هایی است که به این پلتفرم اضافه شده است. Nova Go لپ‌تاپی تبدیل پذیر است که به لطف لولای خود در حالت مختلفی نظیر چادر، تبلت، لپ‌تاپ و … قابل استفاده است. ایسوس درنظر دارد این دستگاه را از ابتدای ماه مه یعنی تقریبا 10 روز دیگر با قیمت 599 دلار عرضه کند. این لپ‌تاپ به پردازنده اسنپدراگون 835 که پرچمدار سال گذشته شرکت کوالکام است تجهیز شده و در کنار آن 4 گیگابیت رم و 64 گیگابایت فضای ذخیره سازی درنظر گرفته شده است.

مدلی که در اختیار من قرار گرفته رم و فضای ذخیره‌سازی بیشتری نسبت به مدلی که در آمریکا عرضه خواهد شد دارا است. من برای آنکه عملکرد دقیق دستگاه را متوجه شوم برای چندین روز از آن به‌عنوان کامپیوتر اصلی خود استفاده کردم تا موارد نظیر عملکرد کلی پلتفرم، اپلیکیشن‌هایی که روی آن قابل نصب است و البته عمر باتری دستگاه مورد تحلیل دقیق قرار گیرد. در همین ابتدا باید بگویم با آنکه عملکرد پلتفرم به هیچ عنوان قابل مقایسه با ویندوز آرتی نیست، اما این پلتفرم هنوز نتوانسته من را قانع به خرید کند.

ویندوز 10 آرم همان ویندوز 10 همیشگی است

شاید مهم‌ترین مسئله در مورد پلتفرم ویندوز 10 آرم عملکرد ویندوز 10 در آن و تفاوت آن با نسخه معمولی این سیستم عامل است. رابط کاربری ویندوز 10 آرم درست مانند ویندوز 10 معمولی است، انیمیشن‌ها و افکت‌های تصویری هنگام جابجا شدن بین اپلیکیشن‌ها، بازگشت به منوی استارت، ژست‌های حرکتی ترک‌پد و نحوه تعامل با نمایشگر لمسی درست مانند ویندوز 10 مرسومی است که همگی با آن آشنا هستیم. تا اینجا عملکرد دستگاه درست مانند دیگر لپ‌تاپ‌های ویندوزی است که در اختیار داشته‌ام که این امر باعث خوشحالی است.

اپلیکیشن‌هایی که از مایکروسافت استور دانلود می‌شوند یا آنکه به‌صورت پیش فرض روی دستگاه نصب هستند، عملکردی کاملا نرم و روان دارند و در این زمینه تفاوت قابل تشخیصی با کامپیوترهای مبتنی بر پردازنده اینتل وجود ندارد. اما زمانی که اپلیکیشنی خارج از استور را نصب کنید شرایط تا حدی متفاوت می‌شود، سرعت لود شدن اپلیکیشن‌ها به‌ شکل محسوسی بیشتر شده و در استفاده همزمان از چندین اپلیکیشن سنگین خارج از استور تجربه کاربری دشوار و سخت خواهد بود.

با توجه به آنکه پردازنده اسنپدارگون 835 NovaGO درست همان پردازنده پرچمداری است که در بیشتر گوشی‌های اندرویدی سال گذشته مشاهده کردیم، دستگاه خنک کار کرده و نیازی به فن ندارد. NovaGo درست مانند یک مرده بی صدا است و دستگاه در سنگین‌ترین پردازش‌ها نیز خنک کار می‌کند.

دسترسی پیوسته به اینترنت LTE بسیار عالی است

درست مانند سرفیس پرو LTE که چند روز پیش در مقاله‌ای مفصل با آن آشنا شدیم، در اختیار داشتن دایم اینترنت LTE روی یک کامپیوتر بسیار جذاب و قابل توجه است. هنگام استفاده از این لپ‌تاپ دیگر نیازی به استفاده از وای فای‌های رایگان عمومی و البته اعصاب خرد کن نداشتم، یا آنکه برای دسترسی به اینترنت در محیط بیرون دیگر نیازی به هات اسپات گوشی هوشمند خود نداشتم. آنتن‌ دهی دستگاه درست مانند یک گوشی هوشمند است و از این بابت نگرانی وجود نخواهد داشت. نحوه تعامل با این لپ‌تاپ نیز مثل گوشی‌های هوشمند است، یعنی زمانی که درب لپ‌تاپ بسته است دستگاه مانند یک گوشی هوشمند بدون وقفه به حالت اسلیپ می‌رود. در اینجا باید توضیح دهیم که حالت اسلیپ دستگاه کاملا مانند گوشی‌های هوشمند است و به هیچ عنوان شباهتی با کامپیوترهای فعلی ندارد، بدین معنی که حتی در حالت اسلیپ اینترنت LTE برقرار است و دستگاه قادر به دریافت ایمیل‌ها، به‌روزرسانی‌ها و دیگر موارد مشابه خواهد بود. این قابلیت یکی از نقاط بسیار برجسته NovaGO است، راستش را بخواهید شخصا دوست دارم تمامی کامپیوترهای نیز به چنین قابلیتی تجهیز شوند، حتی اگر هزینه اینترنت من سر به فلک بکشد.

خروج سریع از حالت اسلیپ، عمر باتری طولانی

خروج یک کامپیوتر مبتنی بر پردازنده اسنپدارگون درست مانند یک گوشی هوشمند است، کافی است تا درب لپ‌تاپ را باز کنید یا دکمه پاور را لمس کنید، دستگاه کاملا آماده استفاده است. زمان بوت اولیه دستگاه نیز درست مانند دیگر کامپیوترهایی است که تاکنون کار کرده‌اید. نکته جالب در این میان عدم نیاز به خاموش کردن یا شات داون کردن دستگاه بود، من طی این چند روز هرگز این لپ‌تاپ را خاموش نکردم و فکر نمی‌کنم کسی نیاز به این کار داشته باشد.

کوالکام توانسته عمر باتری بسیار بالایی را برای این کامپیوترها فراهم آورد. در استفاده چند روزه من از این کامپیوتر عمر باتری به هیچ عنوان به 22 ساعتی که این شرکت اعلام کرده بود نزدیک نشد، اما NovaGO با توجه به استفاده من قادر است عمر باتری 11 – 12 ساعته را هنگام استفاده پیاپی و بدون توقف فراهم آورد. این میزان عمر باتری به مراتب بیشتر از دیگر کامپیوترهایی است که در بازار موجود است، البته باید توجه داشت شکل استفاده شما تاثیر زیادی روی عمر باتری می‌گذارد. برای مقایسه بد نیست اشاره کنم که من در استفاده روزمره خود با سرفیس پرو LTE عمر باتری 7 – 8 ساعته هنگام استفاده مداوم را داشتم که یکی از بهترین نمونه‌ها برای یک کامپیوتر در این کلاس است.

اج بهترین مرورگر این پلتفرم و کروم عذاب الهی

امکان نصب مرورگر کروم روی کامپیوترهای همواره متصل وجود دارد. برای نصب برنامه‌های خارج استور لازم است پس از خرید دستگاه حالت S Mode ویندوز 10 را به ویندوز 10 پرو تغییر دهید. ما نصب مرورگر کروم روی این کامپیوترها را اصلا به شما توصیه نمی‌کنیم، چرا که زمان بارگذاری صفحات در مقایسه با مرورگر بومی ویندوز 10 یعنی اج به مراتب بیشتر است. اسکرول کردن در صفحات وب همراه با لگ است و جابجایی میان تب‌های مختلف مرورگر تجربه روان و مناسبی را فراهم نمی‌کند.

مشکل مرورگر کروم در وب اپلیکیشن‌های مبتنی بر الکترون نیز دیده می‌شود، عملکرد چنین اپلیکیشن‌هایی نیز چندان دلخواه و مناسب نیست. برای مثال اپلیکیشن اسلک که در حقیقت یک وب اپلیکیشن است در قیاس با اجرای آن در مرورگر اج بدتر است، در صورتی که کاربر دایمی اسلک هستید توصیه ما به شما استفاده از نسخه تحت وب این اپلیکیشن در مرورگر اج است. در مجموع اج با توجه به مدیریت بهتر منابع سیستمی بهترین گزینه برای استفاده در کامپیوترهای همواره متصل است.

سازگاری اپلیکیشن ها

ویندوز روی پردازنده اسنپدارگون پلتفرمی 32 بیتی است، این بدین معنی است که نصب و اجرای هرگونه اپلیکیشن 64 بیتی در این پلتفرم غیر ممکن خواهد بود، این مسئله حتی در مورد اپلیکیشن‌های 64 بیتی که به مایکروسافت استور پورت شده‌اند نیز صادق است. این مشکل باعث شد تا من قادر به استفاده از برخی اپلیکیشن‌های محبوب خود روی این لپ‌تاپ نباشم. برای مثال اپلیکیشن توییتر دلخواه من اپلیکیشنی 64 بیتی است، مورد دیگر اپلیکیشن اسکرین شات محبوب من نیز نمونه‌ای 64 بیتی است. البته با توجه به عدم امکان نصب این دو اپلیکیشن روی این لپ‌تاپ مجبور به استفاده از گزینه‌های دیگری شدم.

برای آزمایش ادوبی فتوشاپ را روی دستگاه نصب کردم و عملکرد این اپلیکیشن سنگین درست مانند انتظار من بود. اجرای اپلیکیشن از کامپیوترهای مرسوم ویندوزی کندتر بود. 

جمع‌بندی

در مجموع ویندوز 10 روی آرم مزیت‌ها و امتیازات خاص خود نظیر عمر باتری بسیار بالا، عملکرد خنک و بدون صدا و اتصال پیوسته اینترنت سیم کارت را به همراه دارد. با وجود تمامی این برتری‌ها مشکلاتی که این پلتفرم در نسل اول خود دارد باعث شده تا نتوانم کامپیوترهای همواره متصل را به‌عنوان جایگزین اصلی یک کامپیوتر ویندوزی معمولی انتخاب کنم. مشکل سازگاری اپلیکیشن‌ها از یک سوی و از سوی دیگر ضعف پردازنده در قیاس با پردازنده‌های قدرتمند اینتل باعث شد تا تجربه استفاده از NovaGo به‌عنوان کامپیوتر اصلی تجربه‌ای چندان خوشایند نباشد. در واقع استفاده از این دستگاه مرا یاد استفاده از یک کروم بوک می‌انداخت.

این دسته جدید از کامپیوترهای شخصی عملکرد خوبی برای کاربران معمولی دارند، اما اگر از کاربران حرفه‌ای هستید که به اپلیکیشن‌های متنوع  و سنگین نیاز پیوسته دارید ویندوز 10 آرم پاسخ مناسبی برای شما نخواهد بود. البته در سال جاری ما مطمئنا شاهد عرضه کامپیوترهای بیشتری در این پلتفرم خواهیم بود و در نتیجه این پلتفرم به رشد خود ادامه خواهد داد. پیشرفت‌های اینتل در بحث لیتوگرافی پردازنده‌ها باعث خواهد شد تا مصرف پردازنده‌های این شرکت بهینه‌تر از گذشته شود، شاید آینده کامپیوترهای همواره متصل را باید در محصولات اینتل جستجو کرد و نه در پردازنده‌ای که در گوشی هوشمند شما نیز وجود دارد.

منبع :

THE VERGE

1348 پست
محسن توکلی نیا
سردبیر بخش سخت افزار و گیم. همراه شما کاربران عزیز 😉
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  win
  پاسخ دهید چهارشنبه 1 فروردین 1397

  این دستگاه رو نباید با سری قدرتمند سرفیس مقایسه کرد و نویسنده در اینجا دچار اشتباه شده. از نظر قدرت باید با دستگاه های سری core m یا حتی پنتیوم و سلرون مقایسه بشه و کسی که نیاز سخت افزاریش سری core ۵ و ۷ هست نباید به این دستگاه کوچ کنه. در هر حال اگر این دستگاه در اندازه فبلت و با قابلیت تماس تولید بشه من حتما تهیه میکنم.

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , ,