با این که حداقل فضای مورد نیاز برای نرم افزارها و خود ویندوز در دستگاه‌های ویندوزی روز به روز بیشتر می‌شود، می‌توان به راحتی فضای ذخیره‌ی کافی برای آن‌ها ایجاد کرد. فایل‌های ویدیویی، عکس‌ها، بازی‌ها و اپلیکیشن‌ها معمولاً می‌توانند به سرعت فضای زیادی را در یک کامپیوتر اشغال کنند ولی در این مطلب به شما اپلیکیشن‌هایی را معرفی خواهیم کرد که به شما در آزاد کردن فضای ذخیره سازی و حذف فایل‌های غیر ضروری کمک خواهند کرد.

در این مطلب با دو دستگاه با حافظه‌های 100 گیگابایت و 60 گیگابایت کار خواهیم کرد ولی در این جا از تمام فضای موجود در آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. با این که در دستگاه 100 گیگابایتیمان تمام فضا استفاده نشده است، ولی روند کار برای آزاد کردن فضای ذخیره در آن‌ها مشابه هر دستگاه دیگری است.

اپلیکیشن Settings و Control Panel

Settings و Control Panel باید اولین گزینه برای آزاد کردن فضای ذخیره سازی در کامپیوترتان باشد. با این دو می‌توانید اپلیکیشن‌هایتان را از نصب خارج کنید، ویژگی Storage Sense را روشن کنید و ببینید کدام برنامه‌ها و فایل‌ها بیشترین فضا را در کامپیوتر شما اشغال کرده‌اند.

ویژگی Storage Sense از ویژگی‌های کارآمد در ویندوز است که با فعال کردن آن، کامپیوترتان به طور خودکار فایل‌هایی را که مدت‌ها از ان‌ها استفاده نشده است را حذف می‌کند. در تنظیمات Storage Sense می‌توانید مشخص کنید که فایل‌ها بعد چه مدتی پس از استفاده نشدن به طور خودکار حذف شوند و از گزینه‌های آن 1، 14، 30 و 60 روز است. همچنین از طریق اپلیکیشن Settings می‌توانید فایل‌های موقتی (Temp) و نسخه‌های نصب شده‌ی قبلی ویندوز را حذف کنید.

اگر که تا به حال هیچ موقع اقدام به پاک کردن فایل‌های غیر ضروری نکرده‌اید، به احتمال زیاد تا الآن چندین گیگابایت از فضای ذخیره سازی کامپیوتر شما با فایل‌های اضافی اشغال شده است. با استفاده از Settings و Control Panel می‌توانید به سرعت این فایل‌ها را حذف کنید و پس از آن تفاوت چشمگیری که در مقدار فضای ذخیره سازی ایجاد می‌شود شما را شگفت زده خواهد کرد.

اپلیکیشن Dropbox

با این که پاک کردن نسخه‌های قبلی ویندوز و حذف فایل‌های اضافی در ویندوز تفاوت بزرگی را ایجاد می‌کند، ولی در مواقعی که اکثر فضای درون کامپیوتر توسط فایل‌هایی اشغال می‌شود که به آن‌ها نیاز دارید، دیگر باید به فکر راه حل دیگری باشید. اپلیکیشن Dropbox دارای ویژگی به نام Smart Sync است که به شما اجازه می‌دهد فایل‌هایی که در Dropbox ذخیره کرده‌اید را به صورت پیش نمایش در کامپیوترتان ببینید و از این طریق فایل‌ها در کامپیوترتان هیچ فضایی را اشغال نخواهند کرد. همچنین در Dropbox می‌توانید انتخاب کنید که فایل‌ها در کامپیوتر ذخیره شوند یا در فضای ابری. این ویژگی Dropbox زمانی که فایل‌های سنگین زیادی مانند ویدیوهای طولانی یا با کیفیت فوق العاده بالا دارید مفید واقع خواهد شد.

اپلیکیشن OneDrive

ویژگی Files on Demand اپلیکیشن OneDrive همانند ویژگی Smart Sync اپلیکیشن Dropbox کار می‌کند. به سرعت می‌توانید در OneDrive مشخص کنید که چه فایل‌هایی میان دستگاه و فضای ابری همگام سازی شود و همچنین کدام فایل‌ها در کامپیوتر ذخیره شوند.

به خاطر داشته باشید که تنها نسخه‌ی از پیش نصب شده‌ی OneDrive در ویندوز 10 دارای ویژگی Files on Demand است و اپلیکیشن یونیورسال OneDrive که قابل دانلود از مایکروسافت استور است فاقد این ویژگی است.

اپلیکیشن Duplicates Cleaner

پس از این که فایل‌های اضافی و غیرضروری را حذف کردید و فایل‌های مهم را در فضای ابری ذخیره کردید، حال دیگر به احتمال زیاد فضای بسیار زیادی در کامپیوتر شما آزاد شده است. ولی باز هم ممکن است چیزهای دیگری فضای ذخیره سازی در کامپیوتر شما به مقدار زیاد اشغال کرده باشند. یک دسته از فایل‌هایی که فضای زیادی در کامپیوتر اشغال می‌کنند، فایل‌های رسانه‌ای مانند عکس‌ها و ویدیوها هستند. امروزه بسیاری از گوشی‌ها دارای قابلیت ایجاد پشتیبان از عکس‌ها و ویدیوها به صورت خودکار هستند و از فضای ابری برای تهیه‌ی این نسخه‌های پشتیبان استفاده می‌شود. با استفاده از این قابلیت، هر عکسی را که در گوشیتان می‌گیرید را می‌توانید در کامپیوترتان نیز داشته باشید. عکس‌های شما در گوشیتان در کامپیوتر و حافظه‌ی انبوه‌تان ذخیره خواهد شد، ولی این معنی دیگری نیز می‌دهد: تمام نسخه‌های عکس‌ها در کامپیوتر ذخیره خواهد شد و این شامل عکس‌های مشابه هم دیگر و کپی نیز است.

فایل‌های مشابه یا به اصطلاح Duplicateها به چند دلیل ایجاد می‌شوند. برای مثال، بعضی از پیام رسان‌ها در حین ارسال یک عکس، یک کپی از آن نیز ذخیره می‌کنند. با این که بسیار خوب است که یک پشتیبان از تمام عکس‌هایتان در کامپیوترتان داشته باشید، خوب نیست که 8 نسخه از یک عکس را هم زمان در کامپیوتر ذخیره کرد.

اپلیکیشن Duplicates Cleaner برای شما می‌تواند فایل‌های مشابه را حذف کند و مقداری فضا در کامپیوترتان برای شما باز کند. این اپلیکیشن در کامپیوتر شما برای فایل‌های مشابه جست و جو می‌کند و پس از پیدا کردن فایل‌های مشابه به شما اجازه می‌دهد به راحتی آن‌ها را حذف کنید.

این اپلیکیشن دارای یک نسخه‌ی رایگان نیز است ولی می‌توانید با پرداخت 5.29 دلار نسخه‌ی Prime آن را خریداری کنید. این نسخه از اپلیکیشن Duplicates Cleaner به شما اجازه می‌دهد که چند بخش از کامپیوتر را به صورت همزمان اسکن کنید.

سخن آخر

با این که پر کردن حافظه‌ی انبوه یک کامپیوتر کار آسانی است، پاک کردن آن‌ها نیز آسان است. اگر راه درست برای پاک کردن فایل‌ها و اپلیکیشن‌های بی استفاده را بلد باشید و از فضای ابری برای ذخیره‌ی فایل‌های عظیم استفاده کنید، دیگر نیازی نیست درباره‌ی فضای ذخیره سازی در کامپیوتر نگران باشید.

منبع :

WINDOWS CENTRAL

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , ,