عنوان Control، جدیدترین ساخته استودیوی رمدی اینترتیمنت (Remedy Entertainment) سرانجام منتشر شد و این بازی در یک کلام شاهکار است. بازی هم‌زمان عجیب، مرموز، دلهره‌آور، جذاب و هیجان‌آور است و از روایتی عالی، سیستم گشت و گذار جذاب و مبارزاتی فوق‌العاده برخوردار است و احتمالا بتوان آن را بهترین عنوان ساخته شده توسط رمدی تا به این تاریخ نام برد. به محض این که به دنیای عجیب و غریب اولدست هاوس (Oldest House) پا می‌گذارید، بدون هیچ توضیحی به دنیایی عمیق و بزرگ پرت خواهید شد؛ بنابراین در این مقاله برای کمک به پیشروی شما در بازی، پانزده نکته و ترفندی را که باید در هنگام تجربه Control در نظر داشته باشید، ذکر کرده‌ایم، بنابراین با وینفون همراه باشید.

بیشترین درک را از داستان بازی داشته باشید

control

داستان Control به خصوص در ابتدای شروع بازی، پیچیده است و جهانی که بازی شکل داده است، به طرز غیرقابل‌باوری غنی و متراکم است؛ بنابراین سوالات بسیاری خواهید داشت که از طریق روایت اصلی بازی به پاسخ آن‌ها نخواهید رسید. برای آن که بیشترین درک را از داستان بازی داشته باشید، مطمئن شوید که کاملا در جهان بازی کاوش کرده باشید. ده‌ها متن و فایل صوتی و ویدئویی در سرتاسر اولدست هاوس پخش شده است و هر کدام از آن‌ها به طرز قابل توجهی در شکل‌دهی جهان Control و توضیح قوانین و پیچیدگی‌های آن نقش دارند.

مراحل فرعی

control

شما می‌توانید بدون آن که مشکل خاصی داشته باشید، تنها با انجام دادن مراحل اصلی بازی، Control  را به اتمام برسانید ولی ما قطعا این کار را توصیه نمی‌کنیم. قابلیت‌های تله‌سینتیک و ماورایی جسی، نقطه قوت بازی است و برخی از این قابلیت‌ها با استفاده از کامل کردن مراحل فرعی بازی به دست می‌آیند و از طرفی این قابلیت‌ها می‌توانند در مبارزات بازی بسیار سودمند باشند. بنابراین هر بار که یک ماموریت فرعیِ مرتبط با شیء قدرت (Object of Power) دریافت می‌کنید، مطمئن شوید که آن را نادیده نمی‌گیرید.

تسخیر دشمنان

control

صحبت از قابلیت‌هایی شد که از طریق مراحل فرعی بازی به دست می‌آورید؛ یکی از این قابلیت‌ها با نام Seize شناخته می‌شود و به جسی اجازه می‌دهد تا کنترل یک دشمن را در اختیار گرفته و مجبورش کند تا به مدتی محدود، برای او بجنگد. این قابلیت به خصوص در نبردهای شلوغ و یا در برخورد با باس‌های جان سخت بازی، می‌تواند بسیار مفید باشد؛ بنابراین همیشه به دنبال موقعیتی برای تسخیر دشمنان باشید. هنگامی که چنین موقعیت‌هایی بدست آوردید، مطمئن شوید که پش یک کاور هستید زیرا تسخیر دشمنان چند ثانیه‌ای طول می‌کشد و بایستی سعی کنید در این مدت در معرض آتش دشمن قرار نگرفته باشید.

لیست اقدامات متقابل

control

Board Countermeasures دسته‌ای دیگر از مراحل فرعی بازی هستند که می‌توانید آن‌ها را در نقاط کنترل (Control Points) که نقاط ذخیره بازی و یا فست تراول نیز به شمار می‌روند، انتخاب کنید و این ماموریت‌ها، پاداش‌های مختلفی به دنبال دارند. انتخاب این ماموریت‌ها ایده‌ی خوبی است زیرا به اهدافی مربوط می‌شوند که در هر صورت در جریان گیم‌پلی بازی کامل می‌شوند، مانند کشتن تعدادی از دشمنان در منطقه‌ای خاص یا کشتن تعدادی مشخص از یک نوع دشمن خاص. با این وجود در هنگام انتخاب این ماموریت‌ها، مطمئن شوید ماموریت‌های مرتبط با مکانی از اولدست هاوس که قصد رفتن به آن جا را دارید انتخاب کنید زیرا شما می‌توانید تنها تعداد محدودی از ماموریت‌های Board Countermeasures را به صورت همزمان فعال کنید.

ارتقای SERVICE WEAPON

control

قابلیت‌های جسی یکی از دو ستون مبارزات در Control است و ستون دوم Service Weapon است. شما می‌توانید فرم‌های مختلفی برای این سلاح ویژه خریداری کنید تا شکل‌هایی کاملا جدید به خود بگیرد و به عنوان سلاح‌هایی کاملا متفاوت از هم عمل کند. شما همچنین این شانس را دارید تا فرم‌های مختلف این سلاح را ارتقا دهید اما ما به شما توصیه می‌کنیم که در این کار عجله نکنید. ارتقای سلاح‌ها هزینه‌بر است و از همان ارز موردنیاز برای آزاد کردن فرم‌های جدید استفاده می‌کند. بنابراین در ابتدا تمامی فرم‌های سلاح‌ها را آزاد کنید و در نهایت بر روی ارتقای اسلحه‌ای که به نظرتان بهترین عملکرد را دارد سرمایه‌گذاری کنید.

ترکیب ایده‌آل سلاح‌ها

control

اما کدام فرم‌ها بهترین عملکرد را دارند؟ Grip فرم استاندارد سلاح کلت شماست ولی در طول بازی متوجه می‌شوید که این سلاح در تمامی مراحل Control ، بسیار کارآمد است. این فرم از Service Weapon آسیبی چندان زیادی وارد نمی‌کند ولی ظرفیت مهمات آن بالاست و برد مناسبی نیز دارد و می‌توانید به عنوان یک سلاح همه کاره روی آن حساب کنید. ترکیب آن با Shatter (که نقش شاتگان را دارد) یا Pierce (که فرم اسنایپری دوربرد و کشنده به خود می‌گیرد) بسته به روش شما در مبارزات بازی، ایده خوبی است. یکی از دیگر از فرم‌های Service Weapon، با نام Charge شناخته‌ می‌شود که مهمات انفجاری شلیک می‌کند و این یکی برای مبارزه با باس‌های بازی فوق‌العاده است. فرم Spin نیز وجود دارد که بهتر است بیخیال آن شوید.

به نوار سلامتی اهمیت دهید

control

نوار سلامتی جسی و نوار انرژی او (که مربوط به قابلیت‌هایش است) هر دو قبل ارتقا هستند اما در ساعات اولیه بازی بهتر است که بر روی ارتقای نوار سلامتی خود تمرکز کنید. در ابتدا قابلیت‌های زیادی در دسترس شما قرار ندارد تا از آن‌ها استفاده کنید و دشمنان بازی نیز آنقدری تهدید به شمار نمی‌روند که برای غلبه بر آن‌ها نیازمند این قابلیت‌ها باشید بنابراین سرمایه‌گذاری بر روی نوار سلامتی در دراز مدت گزینه‌ای هوشمندانه به شمار می‌رود.

مادهای سلامتی

control

جسی همچنین می‌تواند از مادهای شخصی برای بهبود خود در زمینه‌های مختلف استفاده کند. از میان تمامی این مادها، مادهایی که سلامتی شما را به شیوه‌ای بهبود می‌بخشند، عموما بهترین انتخاب هستند. حال چه این مادها باعث افزایش نوار سلامتی شما شوند و چه روند بازیابی سلامتی از طریق آیتم‌های قابل برداشت را (که شیوه بازی برای بازیابی سلامتی به شمار می‌رود) تسریع بخشند. این مادها در مبارزات بسیار سودمند هستند و انتخاب دو (یا حتی سه) عدد از آن‌ها به صورت همزمان می‌تواند در بسیاری از سناریوهای مختلف مبارزات، ورق را به سود شما برگرداند.

مادها را خودتان کرفت نکنید

control

Control به شما اجازه می‌دهد تا هم مادهای شخصی و هم مادهای مربوط به سلاح را خودتان کرفت کنید اما این کار در مجموع باعث هدررفت منابع با ارزشتان می‌شود. مادهایی که در جریان گیم‌پلی بازی پیدا می‌کنید، بسیار مفید هستند و معمولا بهتر از مادهایی که خودتان کرفت می‌کنید می‌باشند. بنابراین به جای ساخت مادهای جدید، منابع خود را ذخیره کنید و در عوض از آن‌ها برای ارتقا و یا خرید فرم‌های مختلف سلاح‌ها استفاده کنید.

مادهای قدیمی را دور بیاندازید

control

Control مادهای مختلف را به صورت رایگان در اختیارتان قرار می‌دهد؛ بنابراین مدام چک کنید که کدام مادها را در موجودی خود دارید و مادهای اضافی را دور بیاندازید. اگر مادی تکراری و یا نسخه‌ای پایین رده‌تر از یک نوع ماد مشابه دارید، آن‌ها را دور بیاندازید. این کار منابعی را در اختیار شما قرار می‌دهد که می‌توانید از آن‌ها برای خرید یا ارتقای فرم‌های مختلف سلاح‌ها استفاده کنید و از طرفی فضای موجودی شما را آزاد می‌کند تا در آینده آن را با مادهایی مفیدتر و بهتر پر کنید.

بر روی ضربات فیزیکی سرمایه‌گذاری کنید

control

Force Push، قابلیت نبرد نزدیک جسی، می‌تواند در مبارزات بسیار مفید باشد و به شما توصیه می‌کنیم تا بر روی ارتقای آن تمرکز کنید. همانطور که قبلا اشاره کردیم، تمرکز بر روی ارتقای نوار سلامتی در ساعت‌های اولیه بازی ایده‌ی بسیار خوبی است اما با گذشت چند ساعت از تجربه بازی و زمانی که نوار سلامتی و انرژی خود را تا حدودی ارتقا دادید، مطمئن شوید که شروع به ارتقای ضربات فیزیکی خود نیز کرده باشید. در موقعیت‌ها و شرایط سخت که دشمنان زیادی شما را محاصره کرده‌اند، این قابلیت می‌تواند از مرگ نجاتتان دهد.

مدام در حرکت باشید

control

هنگامی که صحبت از مبارزات می‌شود، Control ممکن است یک عنوان سوم شخص باشد ولی آن را با عناوین سوم شخص تیراندازی دیگر اشتباه نگیرید. اول از همه، خبری از سیستم کاورگیری مرسوم در عناوین سوم شخص نیست. مهمتر از آن، ساکن نماندن در این بازی بسیار حائز اهمیت است. مبارزات بازی پر هیجان و دیوانه‌وار هستند و ساکن ماندن در یک جا و تلاش برای از پای در آوردن یک به یک دشمنان، سریع‌تر راه برای خودکشی است. دشمنان شما هرگز بی حرکت نمی‌مانند و در تعداد زیاد به شما حمله می‌کنند بنابراین مطمئن شوید که مدام در حال حرکت هستید. جا خالی دادن با استفاده از قابلیت Evade، در بسیاری از سناریوهای مختلف مبارزات، نکته‌ای کلیدی به شمار می‌رود.

انواع مختلف دشمنان

control

صحبت از دشمنان بازی شد؛ شما با انواع مختلفی از دشمنان در طول تجربه خود از بازی مواجه خواهید شد و باید در هر مبارزه‌ای هوشیار باشید که با چه نوع دشمنی طرف هستید و این دشمن معمولا چه حملاتی را انجام می‌دهد و چه نقاط ضعفی دارد. دشمنانی که سپر دارند در مقابل قابلیت Launch ضعیف هستند اما در عین حال Launch بر روی دشمنانی که شناور هستند هیچگونه تاثیری ندارد. برخی از دشمنان تمایل دارند تا مهمات انفجاری را از فاصله‌ای دور به سمت شما پرتاب کنند و روبرو شدن با آن‌ها از فاصله‌ای مطمئن با استفاده از قابلیت Shield، تاکتیک هوشمندانه‌ای است. دشمنانی نیز وجود دارند که به محض نزدیک شدن به شما منفجر می‌شوند، بنابراین سعی کنید که همیشه فاصله خود را با آن‌ها حفظ کرده باشید.

خوشه‌های HISS

control

در ادامه بازی، با نوع منحصر به فردی از دشمنان بازی مواجه می‌شود که تحت عنوان Hiss Cluster شناخته می‌شوند. این دشمن به این دلیل منحصر به فرد است که در واقع به شما حمله نمی‌کند. این دشمن در واقع به شکل یک گوی بزرگ قرمزرنگ است که می‌تواند تمام دشمنان موجود در آن منطقه را مداوا کند. وقتی با یکی از آن‌ها مواجه شدید، سعی کنید در ابتدا آن را از بین ببرید، در غیر این صورت مبارزه بسیار سخت‌تر خواهد شد. Hiss Clusterها معمولا با سرعت حرکت می‌کنند تا نتوانید به آن‌ها آسیب بزنید بنابراین مطمئن شوید که نتوانند از دیدتان پنهان شوند.

درهای HISS

Control Incredible 5

با گشت و گذار در گوشه کنارهای اولدست هاوس متوجه می‌شوید که بخش‌های خاصی از جهان بازی توسط دیواری از مه قرمزرنگ Hiss مسدود شده است. ممکن است در ابتدا تصور کنید که در ادامه قابلیتی دریافت خواهید کرد که به شما در عبور از این مانع کمک خواهد کرد ولی در واقع خبری از چنین قابلیتی نیست. در اتاق‌هایی که این دیوارهای Hiss وجود دارند، بلوک‌هایی مشابه و قرمزرنگ را نیز مشاهده خواهید کرد که در اتاق پخش شده‌اند. از قابلیت Launch جسی برای پرتاب اشیاء به سمت این بلوک‌ها و نابود کردن آن‌ها استفاده کنید. به محض نابود کردن تمامی این بلوک‌ها، دیوار Hiss نیز محو خواهد شد.


عنوان Control در حال حاضر بر روی پلتفرم رایانه‌های شخصی و کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 در دسترس قرار گرفته است. شما می‌توانید از طریق این لینک، به نقد و بررسی این عنوان دسترسی داشته باشید.

منبع :

GAMINGBOLT

283 پست
هادی اسماعیل‌زاده
دانشجوی ارشد تبدیل انرژی که علاقه زیادی به بازی‌های رایانه‌ای خصوصا عناوین نقش‌آفرینی داره. اوقات فراغت خودشو با فیلم و کتاب پر میکنه و در حال حاضر در بخش گیمینگ وینفون مشغول به فعالیت است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , ,