مایکروسافت از یک برنامه کاربردی تلفن هوشمند در ژاپن پرده‌برداری کرد که Rinna را با ترکیبی از تکنولوژی‌های جدید هوش مصنوعی به نمایش می‌گذارد. هوش مصنوعی (AI) که می تواند دنیای اطراف ما را ببیند و اظهار نظر کند، به زودی و به لطف ترکیبی قدرتمند از فن‌آوری‌های جدید که در ژاپن از طریق یک app گوشی هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌تواند به طور طبیعی با افرادی که در زندگی روزمره خود می‌بیند، تعامل بیشتری برقرار کند. در ادامه با وینفون همراه باشید.

ویژگی‌های برنامه ژاپنی بسیار محبوب مایکروسافت یعنی رینا، chatbot اجتماعی آن است. این برنامه همین دوشنبه در نشست مایکروسافت فناوری 2018 در توکیو منتشر شد و هنوز هم در مرحله توسعه است. هوش مصنوعی پشت این برنامه ، بینایی، شنوایی، و توانایی‌های گفتاری این برنامه را برای تشخیص و صحبت کردن در مورد موضوعاتی، به گونه‌ای که یک انسان چگونه می‌تواند در مورد آن‌ها صحبت کند، به طور چشم‌گیری افزایش داده است. به این ترتیب، این نشان‌دهنده گامی مهم به سوی آینده تعامل طبیعی بین هوش مصنوعی و افراد است. نام این برنام ، مدل بینایی و همدلی است، که برخی از واکنش‌های احساسی تکنولوژی را به نمایش می‌گذارد.

با استفاده از این تکنولوژی، رینا از طریق یک دوربین گوشی هوشمند، اطرافش را مشاهده می‌کند. او نه تنها اشیاء و افراد را به رسمیت می‌شناسد، همچنین می‌تواند به صورت واقعی در مورد آنها توضیحات کوتاهی بدهد. با استفاده از پردازش زبان طبیعی، تشخیص گفتار و تکنولوژی های گفتار سنتز، که توسط تحقیقات دانشمندان مایکروسافت ایجاد شده‌اند، می‌تواند با مکالمات طبیعی مانند یک کاربر تلفن همراه با افراد مکالمه کند.

رئیس مرکز مایکروسافت ژاپن تاکویا هیرانو گفت:

 یک کاربر می‌تواند هنگامی که در حال قدم زدن است گوشی هوشمند خود را در دست داشته باشد یا آن را در جیب بغل قرار دهد. با روشن کردن دوربین، Rinna می‌تواند مناظر، مردم و اشیا را به عنوان کاربر ببیند و در مورد تمام موارد با کاربر صحبت کند.

برخلاف دیگر مدل‌های دید هوش مصنوعی، Rinna می‌تواند احساسات خود را در مورد آنچه در حال مشاهده آن است، به جای لیست کردن نتایج شناسایی مانند نام‌ها، شکل‌ها و رنگ‌های آنچه می‌بیند، توصیف کند. Rinna بر روی یک گوشی هوشمند می‌تواند دنیا را از  دیدگاه یک کاربر این برنامه ببیند و می‌تواند با آن کاربر در مورد آنچه می‌بیند صحبت کند.

اجازه دهید تصویر زیر را برای کمک به نشان دادن تفاوت انتخاب کنیم:

تکنولوژی بینایی AI معمولی ممکن است به طور معمول چنین واکنش نشان می دهد:

من مردم را می‌بینم. من یک کودک را می‌بینم، من یک سگ را می‌بینم، ماشین را می‌بینم.

در مقابل، Rinna با مدل بینایی ممکن است بگوید

وای، یک خانواده‌ی خوب! شاید دارند از تعطیلات آخر هفته لذت می‌برند؟ اوه، یه ماشین داره میاد! مواظب باش!

علاوه بر اینکه مدل بینایی همدلی در مورد آنچه که در زمان حال، AI می‌بیند، نظرات هوشمند خود را به نمایش می‌گذارد، برنامه‌های گوشی هوشمند Rinna همچنین دارای ویژگی های پیشرفته دیگری مانند Duplex Full می‌باشد. این ویژگی AI به گوشی هوشمند این امکان را می‌دهد در مکالمات طبیعی تلفنی با یک فرد آنچه که فرد ممکن است بعداً بگوید، پیشبینی کند.

این قابلیت به رینا کمک می‌کند که در مورد چگونگی و زمان پاسخ دادن به کسی که با او صحبت می‌کند، تصمیم گیری کند، مجموعه مهارت‌هایی که برای افراد بسیار طبیعی است، اما در chatbots رایج نیست. نیمه دوبلکس کمی متفاوت است، که بیشتر شبیه به تجربه ی Walkie Talkie است که در آن تنها یکی از دونفری که با هم صحبت می‌کنند، می‌تواند در هر زمانی از آن استفاده کند. داپلکس کامل، زمان وقفه غیرطبیعی را کاهش می‌دهد که گاهی اوقات می‌تواند تعاملات بین یک فرد و با chatbots را به هم بزند و chatbots احساس آشفتگی کند و فردی که با آن صحبت می‌کند از این اقدام نارحت شود.

برنامه گوشی‌های هوشمند Rinna همچنین از گپ Empathy که به تفکر مستقل توسط هوش مصنوعی کمک می‌کند، استفاده می‌کند. این کار به حفظ مکالمه با کاربر تا جایی که ممکن است کمک می‌کند. به عبارت دیگر، AI با انتخاب و استفاده از پاسخ‌ها به احتمال زیاد به تشویق فرد برای ادامه به صحبت کردن می‌پردازد.

این برنامه هنوز در مرحله‌ی توسعه است و زمان انتشار عمومی آن تاکنون اعلام نشده‌است. اما عملکرد چت صوتی به عنوان “چت صوتی با Rinna” در حساب LINE رسمی Rinna در ژاپن در دسترس است.

منبع :

MICROSOFT

88 پست
واحد عثمانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,