_سرفیس پنل جدید

آی‌پدها میخواهند که سرفیس باشند محاسبات همگرا، نزدیک‌تر از همیشه

نزدیک به یک دهه از معرفی نخستین آی‌پد می‌گذرد. در طول این زمان کارایی این محصول به شدت دست‌خوش تغییر شده است و شاید مقایسه‌ی جدیدترین آی‌پد با نسل اول آن، کمی عجیب به نظر برسد. آن‌ها هیچ وقت به عنوان یک آیفون بزرگ یا یک لپ‌تاپ سبک مورد پذیرش واقع نشدند. شاید به همین علت است که اکنون آی‌پدها می‌خواهند سرفیس باشند. با وینفون همراه باشید.

“نت‌بوک‌ها در هیچ زمینه‌ای عالی نیستند.” این جمله‌ای است که استیو جابز نزدیک به ده سال پیش هنگام معرفی نخستین نسل از آی‌پد به زبان آورد. در حقیقت دیدگاه اپل برای تبلت آی‌پد، دسته‌ی جدیدی از محصولات بود که روی وب گردی، ایمیل، عکس، فیلم، موسیقی، بازی و کتاب خوانی تمرکز داشت. جابز در ادامه گفت :

اگر قرار باشد دسته‌ی جدیدی از دستگاه‌ها ایجاد شود، آن دستگاه باید بتواند در تمام موارد مرور وب، ایمیل، سرگرمی و کتاب خوانی بهتر از موبایل‌ها و لپ‌تاپ‌ها عمل کند. در غیر این صورت دلیلی برای ایجاد این دسته بندی نمی‌بینم.

آی‌پد باعث شد تا نت‌بوک‌ها دستگاه‌هایی بی‌ارزش به نظر برسند. سپس با معرفی تبلت‌های ارزان‌تر از طرف رقبا، محبوب‌تر هم شد. در همین زمان بود که مایکروسافت وارد بازی اپل شد و تصمیم به استفاده از برند خود برای معرفی کامپیوترهای لمسی گرفت. ویندوز 8 نتیجه‌ی این تصمیمات شد. اجازه دهید در این قسمت یک نکته را گوشزد کنیم : یکی دیگر از دست‌آوردهای اپل با آی‌پد، دادن بهانه به مایکروسافت برای تولید سرفیس بود! بله درست خواندید. تبلت‌های سرفیس به کمک کیبورد جداشونده گزینه‌ای عالی هستند که پس از اتصال کیبورد به بدنه، تجربه‌ی یک لپ‌تاپ را به ارمغان می‌آورند. حال نگاهی به خط تولید آی‌پد بیاندازید. به جز نسخه‌ی مینی (iPad mini)، تمام نسخه‌های آی‌پد بیشتر شبیه سرفیس شده‌اند تا آ‌پد‌های سابق. البته به لطف پشتیبانی از کیبورد و قلم.

مدتی پیش بود که اپل از نسل هفتم تبلت‌های آی‌پد خود رونمایی کرد تا آن را به عنوان ارزان‌ترین آی‌پد، به مشتریان عرضه کند. این دستگاه با صفحه نمایش 10.2 اینچی، تنها 329 دلار قیمت دارد و از کیبورد اپل و نسل اول قلم این شرکت نیز پشتیبانی می‌کند. نتیجه‌ی این تغییرات، لیستی از تبلت‌های اپل است که همگی از کیبورد و قلم پشتیبانی می‌کنند. این شرکت نخستین بار در سال 2015 بود که از کیبورد مخصوص خود برای آی‌پد رونمایی کرد. اما امروز شاهد گسترش این کیبورد به آی‌پد پرو، آی‌پد ایر و در نهایت آی‌پد جدید (بخوانید نسل هفتم) هستیم. همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، آی‌پد مینی تنها بازیگر اپل بدون کیبورد است و شاید دلیل آن، تجربه‌ی نامناسب کیبورد در قدوقواره‌ی mini باشد.

اضافه شدن کیبورد سخت افزاری به آی‌پد، شاید خیلی مهم به نظر نیاید. اما با توجه به جایگاه و هدف این دستگاه، بسیار هم هائز اهمیت است. تقریباً برای مدت ۱۰ سال مجبور به استفاده از کیبوردهای شخص ثالث در نسخه‌ی پایه آی‌پد بودیم و حالا خود شرکت اپل تصمیم گرفته که حتی ارزان‌ترین نسخه هم از چنین مزیتی بی‌بهره نباشد. اما نکته اینجاست که مایکروسافت سال‌ها زودتر از اپل متوجه این موقعیت شد و با غنیمت شمردن فرصت به دست آمده، به تبلت‌ها اجازه‌ی لپ‌تاپ بودن داد. البته اگرچه خریداران سرفیس‌های مایکروسافت به علت نوع سیستم عامل این دستگاه ترجیح به خرید کیبورد کنار تبلت می‌دهند، اما بی‌راه نیست اگر بگوییم که اکثر مشتریان آی‌پد روی خوشی به آن نشان نداده‌اند. شاید جدیدترین نسل از تبلت‌های اپل هم نتواند خیلی شراط را تغییر دهد، اما قطعاً آن را به کروم‌بوک‌ها و لپ‌تاپ‌های ارزان قیمت ویندوزی نزدیک می‌کند.حتی اگر کیبورد 160 دلاری را هم به آن اضافه کنیم تا قیمت نهایی به 500 دلار برسد.

در کنفرانس گذشته، اپل حتی فراتر رفته و آی‌پد جدید خود را با ۱۰ لپ‌تاپ پرفروش ویندوزی مقایسه کرده است. آن‌ها برای شناخت مخاطبین خود، دقیقاً از تضعیف رقابت با تبلت‌های اندرویدی استفاده کردند. اگر شما به دنبال یک لپ‌تاپ یا تبلت تا سقف قیمت 500 دلار باشید، آی‌پد جدید (همراه کیبورد) کار هر دو را برای شما انجام می‌دهد و این همان چیزی است که سرفیس Go مایکروسافت را هم تحت فشار قرار می‌دهد. البته اپل هم دلایل خود را برای کامپیوتر خواندن آی‌پد دارد.

درست شبیه به سیستم عامل Chrome OS، سیستم عامل جدید iPadOS هم روی سادگی و امنیت طراحی شده که در عین حال به شما اجازه‌ی اجرای اپلیکیشن‌های مدرن را نیز می‌دهد. این موارد دقیقاً برگ برنده‌ی اپل در رقابت با لپ‌تاپ‌های ویندوزی ارزان قیمت است. اما خب اگر آزادی عمل و قدرت برنامه‌های دسکتاپ را در نظر بگیریم، همه چیز عوض می‌شود و این بار برنامه‌های لمس محور و محدود اپل هستند که یک نقطه ضعف به حساب می‌آیند. به هر حال اپل به لطف کیبورد سخت افزاری و افزایش بهره‌وری، به صورت پیوسته در حال ترقیب کاربران به خرید آی‌پد به عنوان یک کامپیوتر است. از طرفی تعداد زیادی برنامه‌ی بهینه شده از آیفون به آی‌پد مهاجرت کردند تا در این مسیر هم به اپل و هم به کاربران کمک کنند.

پیرو تغییرات اعمال شده در سیستم عامل iPadOS، پر واضح است که آی‌پد با سرعتی بیشتر از همیشه در حال حرکت به سمت پردازشات لپ‌تاپ‌گونه است. برای مثال در این سیستم عامل جدید، پشتیبانی از موس (هر چند محدود) به آی‌پد اضافه شده و این فوق‌العاده است. اکنون ما به اهداف و برنامه‌های آینده‌ی اپل برای آی‌پد نزدیک شده‌ایم. آن‌ها کیبورد را به تبلت‌های خود اضافه کردند، سیستم عامل آن‌ها از دنیای موبایلی خود فاصله گرفته و سخت افزار قوی آی‌پد به طرفداران قول محصولی فراتر از تبلت را می‌دهد.

مایکروسافت و اپل هر دو در حال انجام یک کار هستند، تنها جهت حرکت آن‌ها متفاوت است. هر دو شرکت تلاش می‌کنند تا تبلت‌ها را با لپ‌تاپ‌ها ادغام کنند. اپل از سمت تبلت حرکت کرده و تلاش می‌کند تا به لپ‌تاپ نزدیک شود و مایکروسافت در سمت لپ‌تاپ قرار دارد و راه طولانی نرفته در رسیدن به تجربه‌ی تبلت. نقطه قوت اپل برنامه‌های لمس محور و سیستم عامل ساده‌ی آی‌پد است و مایکروسافت هم مساوی با سه دهه تجربه در زمینه‌ی دسکتاپ و پردازشات مربوط به آن است.

خیلی از ما نزدیک به یک دهه از عمرمان را منتظر یک دستگاه 2 در 1 واقعی بودیم و هیچ نتیجه‌ای عاید نشد. اکنون اما شرایط در حال تغییر است. iPadOS اپل، Windows Lite مایکروسافت و حتی Chrome OS گوگل، شانس‌های جدیدی هستند که ممکن است فاصله‌ی بین تبلت و لپ‌تاپ را از بین ببرند. در نهایت یکی از آن‌ها یا ترکیبی از آن‌ها باید پاسخگوی نیاز اکثریت مشتریان شود.

نظر شما چیست؟

منبع :

THE VERGE

105 پست
مجتبی قوی بازو
KATY CAT
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , , , , , ,