_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

15 نکته که باید قبل از خرید FIFA 20 و eFootball PES 2020 بدانید نگاهی به اصلی‌ترین ویژگی‌های این دو شبیه‌ساز فوتبال

هر ساله شاهد عرضه نسخه جدیدی از فرنچایزهای شبیه‌ساز فوتبال کونامی (Konami) و الکترونیک آرتس اسپورت (EA Sports) هستیم و سال 2019 نیز از این قاعده مستثنا نیست. هر چند عرضه سالیانه این عناوین شاید کمک چندانی به بهبود کیفیت آن‌ها نکند ولی کاری از دست ما برنمی‌آید. هر دو عنوان PES 2020 و FIFA 20 امسال عرضه می‌شوند و خوشبختانه، هر دوی این عناوین امسال تغییرات جالبی را در خود دیده‌اند. چیزی به تاریخ عرضه این عناوین باقی نمانده و حال در این مقاله به ذکر 15 نکته‌ای که لازم است در مورد این عناوین بدانید اشاره می‌کنیم، 8 نکته راجع به FIFA 20 و 7 نکته راجع به PES 2020؛ پس در ادامه با وینفون همراه باشید.

FIFA 20: VOLTA

FIFA 20 Volta
VOLTA یک حالت متمرکز بر فوتبال خیابانی است که به شما اجازه می‌دهد در 17 زمین مختلف در سراسر جهان و در حالت‌های مختلفِ سه در مقابل سه، چهار در مقابل چهار و پنج در مقابل پنج و حتی فوتبال حرفه‌ای با قوانین فوتسال بازی کنید.

FIFA 19 پایانی بر بخش داستان‌محور Journey بود که این بخش در FIFA 17 معرفی شد؛ با این حال الکترونیک آرتس اسپورت این بخش را با چیز جالب دیگری در FIFA 20 جایگزین کرده است. VOLTA  یک حالت متمرکز بر فوتبال خیابانی است که به شما اجازه می‌دهد در 17 زمین مختلف در سراسر جهان و در حالت‌های مختلفِ سه در مقابل سه، چهار در مقابل چهار و پنج در مقابل پنج و حتی فوتبال حرفه‌ای با قوانین فوتسال بازی کنید. همچنین قادر خواهید بود که به شخصی‌سازی شخصیتی که خودتان خلق کرده‌اید بپردازید؛ از جنسیت، لباس و کفش‌هایش گرفته تا آیتم‌های تزئینی و تتو و سایر موارد. جالب است بدانید که VOLTA  همچنین یک حالت داستانی برای جایگزین کردن Journey نیز خواهد داشت که در اینجا این حالت داستانی برای شخصیت خلق‌شده خودمان اجرا خواهد شد.

FIFA 20: فعل و انفعالات بخش CAREER

fifa 20
کنفرانس‌های خبریِ قبل و بعد از بازی جلوه‌های بصری پویاتری خواهند داشت و در آن‌ها خبرنگاران بسته به موضوعات مختلفی همچون نتیجه بازی، حریف شما، گل‌های به ثمر رسیده، زمان یا سطح فصل بازی‌ها و مواردی دیگر، سوالاتی از شما خواهند کرد.

حالت Career سال‌ها است که بخشی اصلی از فرنچایز FIFA بوده ولی متاسفانه در سال‌های اخیر توجه کمتری به این بخش شده است. اما به نظر می‌رسد که الکترونیک آرتس اسپورت در FIFA 20 به بازخوردهای هواداران گوش فرا داده و تغییرات و بهبودهای مهمی در این بخش اعمال کرده است. به عنوان مثال می‌توان به فعل و انفعالاتی که با رسانه‌ها و یا با بازیکنان خودمان خواهیم داشت اشاره کرد. کنفرانس‌های خبریِ قبل و بعد از بازی جلوه‌های بصری پویاتری خواهند داشت و در آن‌ها خبرنگاران بسته به موضوعات مختلفی همچون نتیجه بازی، حریف شما، گل‌های به ثمر رسیده، زمان یا سطح فصل بازی‌ها و مواردی دیگر، سوالاتی از شما خواهند کرد. مکالمات رو در رو با بازیکنان باشگاه، مشابه عناوین قبلی از طریق صفحه‌هایی حاوی پیام خواهد بود؛ با این وجود گزینه‌های واکنش بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد. هر دو بخش کنفرانس‌های خبری و مکالمات بازیکنان بر روی موضوعاتی همچون رتبه مدیر شما و روحیه بازیکنان باشگاهتان تاثیر خواهد گذاشت.

FIFA 20: بهبودهای بیشتر در بخش CAREER

fifa 20
در زمینه شخصی‌سازی، بازی‌بازان تقریبا می‌توانند تمام جنبه‌های ظاهری مدیر خود را تغییر دهند. از طرفی فاکتورهایی همچون عملکرد فنی تیم، مدت زمان بازی‌ای که بازیکن دریافت می‌کند، میزان دستمزد آن‌ها و نحوه عملکرد بازیکن همگی بر روی روحیه تاثیر می‌گذارد و روحیه بازیکن نیز بر عملکردش در عناوین بعدی اثرگذار خواهد بود.

نسخه امسال بازی پیشرفت‌های دیگری را نیز در بخش Career Mode اعمال خواهد کرد. آواتار مدیر برنامه‌ها، قابلیت شخصی‌سازی بیشتری خواهد داشت. برای اولین بار در تاریخ سری، بازی‌‌بازان قادر خواهند بود تا یک مدیربرنامه زن داشته باشند. در زمینه شخصی‌سازی، بازی‌بازان تقریبا می‌توانند تمام جنبه‌های ظاهری مدیربرنامه خود را تغییر دهند. شما همچنین قادر خواهید بود که لباس و لوازم تزئینی مدیر خود را در هر زمانی که تمایل داشته باشید در طول Career Mode تغییر دهید.

یکی دیگر از بهبودهای قابل توجه در زمینه روحیه بازیکنان ایجاد شده است. فاکتورهایی همچون عملکرد فنی تیم، مدت زمان بازی‌ای که بازیکن دریافت می‌کند، میزان دستمزد آن‌ها و نحوه عملکرد بازیکن همگی بر روی روحیه تاثیر می‌گذارد و روحیه بازیکن نیز بر عملکردش در عناوین بعدی اثرگذار خواهد بود. از طرفی رتبه‌بندی کلی برای بازیکنان نیز تغییر کرده است و بر اساس نحوه عملکرد آن‌ها، به صورت پویا تغییر خواهد کرد.

FIFA 20: ضربات ایستگاهی

fifa 20
در ضربات آزاد می‌توان مواردی همچون کات، شیب و قدرت ضربه را در شوت‌های خود اعمال کرد.

به نظر می‌رسد که هر دو یا سه سال، FIFA روشی کاملا جدید برای زدن ضربات آزاد و پنالتی معرفی می‌کند. بازی‌بازان حال یک نقطه هدف بر روی صفحه نمایش خود خواهند داشت که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا با دقت بیشتری هدف‌گیری کنند. از طرفی در ضربات آزاد می‌توان مواردی همچون کات، شیب و قدرت ضربه را در شوت‌های خود اعمال کرد.

FIFA 20: فیزیک توپ

fifa 20
چرخش‌های صحیح، جست زدن‌های واقع‌گرایانه، کات‌های واقعی‌تر و مواردی دیگر کمک خواهند کرد تا شوت‌هایی با شیب بیشتر، شوت‌های کات‌دار، ضربات محکمتر و غیره را شاهد باشیم.

FIFA 20 همچنین سیستمی تحت عنوان Ball Motion را پیاده‌سازی کرده است که اجازه حرکات مبتنی بر فیزیک توپ را می‌دهد و در نتیجه شاهد حرکتی واقع‌گرایانه‌تر از خود توپ خواهیم بود (حداقل روی کاغذ). چرخش‌های صحیح، جست زدن‌های واقع‌گرایانه، کات‌های واقعی‌تر و مواردی دیگر کمک خواهند کرد تا شوت‌هایی با شیب بیشتر، شوت‌های کات‌دار، ضربات محکمتر و غیره را شاهد باشیم.

FIFA 20: حالت‌های جدید ULTIMATE TEAM

fifa 20
Ultimate Team بخش محبوب بازی برای الکترونیک آرتس است و به عنوان بخش پولساز FIFA شناخته می‌شود و حال حالت‌های جدید بازی در FIFA 20 به Ultimate Team اضافه شده است.

تا آنجا که به الکترونیک آرتس اسپورت مربوط است، Ultimate Team به عنوان بخش پولساز FIFA شناخته می‌شود و حال حالت‌های جدید بازی در FIFA 20 به Ultimate Team اضافه شده است. یکی از آن‌ها King of the Hill است که در آن بازی‌بازان برای مالکیت توپ در بخش‌های تصادفی از زمین مبارزه می‌کنند. هر چقدر بیشتر توپ را در آن منطقه نگه دارید، ارزش امتیازی گلی که بعد از آن می‌زنید بیشتر می‌شود. حالت بعدی Mystery Ball است که در هر بازی به صورت تصادفی یکی از ویژگی‌های پاسکاری، شوت، دریبل کردن، سرعت و مواردی دیگر را ارتقا می‌دهد.

FIFA 20: آیکون‌های جدید ULTIMATE TEAM

fifa 20
در FIFA 20 نیز 15 بازیکن آیکون جدید اضافه خواهد شد.

هر ساله شاهد هستیم که بازیکنان افسانه‌ای بیشتری به لیست آیکون‌های FIFA Ultimate Team اضافه می‌شوند و در FIFA 20 نیز 15 بازیکن آیکون جدید اضافه خواهد شد. در میان این بازیکنان، اسامی افرادی همچون رونالد کومان (Ronald Koeman)، زین‌الدین زیدان (Zinedine Zidane)، آندره پیرلو (Andrea Pirlo)، دیدیه دروگبا (Didier Drogba)، یان رایت (Ian Wright) و کارلوس آلبرتو (Carlos Alberto) به چشم می‌خورد.

FIFA 20: نسخه نینتندو سوییچ بازی

nintendo switch
نینتندو سوییچ امسال، تنها یک نسخه Legacy از بازی دریافت خواهد کرد. این بدین معنا است که دقیقا همان عنوان سال گذشته بر روی این پلتفرم منتشر می‌شود و تنها شاهد به‌روزرسانی کیت‌ها، ترکیب‌ها و لایسنس‌ها خواهیم بود.

فراموش نکنیم که حال نینتندو سوییچ نیز به صورت سالانه نسخه‌ای از FIFA را دریافت خواهد کرد. دلیل این موضوع واضح است؛ الکترونیک آرتس نسخه‌هایی داون گرید شده و درجه دوم را بر روی این سیستم منتشر می‌کند که حتی بر روی فراست‌بایت نیز اجرا نمی‌شوند و همیشه فاقد ویژگی و حالت‌های اصلی بازی هستند. اما قضیه در FIFA 20 برای دارندگان نینتندو سوییچ بدتر نیز می‌شود چرا که نینتندو سوییچ امسال، تنها یک نسخه Legacy از بازی دریافت خواهد کرد. این بدین معنا است که دقیقا همان عنوان سال گذشته بر روی این پلتفرم منتشر می‌شود و تنها شاهد به‌روزرسانی کیت‌ها، ترکیب‌ها و لایسنس‌ها خواهیم بود. به نظر می‌رسد که الکترونیک آرتس رسما از تلاش بر روی نسخه نینتندو سوییچ بازی دست کشیده است.

PES 2020: گامی به سوی بخش آنلاین

اولین و واضح‌ترین نشانه‌ای که حاکی از آن است که کونامی با PES  امسال به مسیر جدیدی قدم گذاشته است، این واقعیت است که نام بازی تغییر کرده است. نام بازی دیگر Pro Evolution Soccer خالی نیست و امسال به eFootball Pro Evolution Soccer 2020 تغییر کرده است. اگر چه این اسم طولانی‌تر شده است ولی معنی خود را دارد و نشان می‌دهد که نسخه امسال بازی، قدمی بزرگ به سوی تجربه آنلاین برداشته است و با PESLeague  و تورمنت‌های eFootball Pro، قدمی بزرگتر به سوی ورزش‌های الکترونیک برداشته است.

PES 2020: لایسنس‌ها

efootball pes 2020
جالب است بدانید که PES 2020 لایسنس انحصاری یوونتوس را دارد و این بدین معنی است که PES 2020 تنها عنوانی است که یوونتوس به صورت رسمی در آن ظاهر می‌شود.

اگر تنها یک موضوع باشد که باعث عقب افتادن مداوم PES از FIFA می‌شود، موضوع لایسنس‌هاست. اگر چه هنوز هم FIFA لایسنس لیگ‌های اصلی و لیگ قهرمانان را در اختیار دارد ولی PES 2020 نیز حداقل لایسنس رسمی و کامل چندین تیم را خریداری کرده است. این تیم‌ها شامل بارسلونا، منچستر یونایتد، بایرن مونیخ، آرسنال و یوونتوس می‌شود. این لایسنس شامل استادیوم این تیم‌ها و اسکن کامل بدن بسیاری از بازیکنان آن‌ها نیز می‌شود.

جالب است بدانید که PES 2020 لایسنس انحصاری یوونتوس را دارد و این بدین معنی است که PES 2020 تنها عنوانی است که یوونتوس به صورت رسمی در آن ظاهر می‌شود. در FIFA 20 یوونتوس با نام Piemonte Calcio قرار گرفته است و یک نشان، کیت و استادیومی عمومی خواهد داشت. با این حال بازیکنان این تیم با اسامی و قیافه واقعی خودشان در FIFA 20 حضور خواهند داشت.

PES 2020: MATCHDAY

pes 2020
هر هفته کونامی دو تیم و یا یک مسابقه دربی را انتخاب می‌کند و بازی‌بازان قادر خواهند بود که یکی از این دو تیم را انتخاب کنند.

حالت جدید Matchday  نیز حاکی از همان قدم بزرگ کونامی به سمت بازی آنلاین است که پیشتر اشاره کردیم. هر هفته کونامی دو تیم و یا یک مسابقه دربی را انتخاب می‌کند و بازی‌بازان قادر خواهند بود که یکی از این دو تیم را انتخاب کنند. هر عمل موفقیت‌آمیزی که انجام دهید اعم از پاس و گل، در امتیاز نهایی تیمی که انتخاب کرده‌اید، لحاظ خواهد شد. در پایان هر هفته، بازی بهترین عملکرد را برای بازی‌بازان هر دو طرف تحلیل کرده و سپس بازی‌بازان برتر می‌توانند در فینال بزرگ رقابت کنند. از طرفی این فینال به صورت زنده پخش و به نوبه خود در حالت Matchday ادغام خواهد شد.

PES 2020: مستر لیگ

Master League که همان حالت career در عناوین PES است، مدت‌ها است که با مشکلات عدیده‌ای روبرو است ولی به نظر می‌رسد که بالاخره امسال تغییراتی که موردنیاز این بخش باشد، در بازی اعمال شده است. قبل از هر چیز یک سیستم دیالوگ جدید در این بخش قرار گرفته است که به بازی‌بازان اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر روی تصمیمات و انتخاب‌هایی که به عنوان مدیر تیم اتخاذ می‌کنند داشته باشند. المان‌های مالی مانند هزینه نقل و انتقالات و دستمزد بازیکنان نیز بیشتر از قبل واقع‌گرایانه شده است.

PES 2020: بهبودهای بیشتر در بخش مستر لیگ

بهبودهای دیگری نیز در این بخش اعمال شده و محتویات جدیدی به آن اضافه شده است. شما قادر خواهید بود که لوگوی اسپانسرها را خلق کرده و شخصی‌سازی کنید (این لوگو را می‌توانید در جریان کنفرانس‌ها و مصاحبه‌ها در پشت زمینه خود مشاهده کنید). همچنین می‌توانید آواتار مدیر را شخصی‌سازی کنید و حتی قادر خواهید بود تعدادی از بازیکنان مطرح سابق مانند زیکو، دیگو مارادونا و غیره را به عنوان آواتار مدیر انتخاب کنید.

PES 2020: بهبودهای داخل زمین

pes 2020
فیزیک بهتر توپ، فیزیک بهتر گردش با توپ، لمس توپ بهتر، مهارت‌ها و قابلیت‌های جدید، تکنیک‌های جدید در بخش دفاع (مانند خطاهای عمدی)، دقت حساس به شرایط زمین در هنگام زدن ضربات آزاد و مواردی دیگر

مانند همیشه کونامی بهبودهایی همیشگی ولی قابل توجه را در گیم‌پلی داخل زمین بازی ایجاد کرده است. این موضوع همیشه اولویت اصلی عناوین PES بوده است و به نظر نمی‌رسد که PES 2020 نیز از این قاعده مستثنا باشد. این بهبودها شامل فیزیک بهتر توپ، فیزیک بهتر گردش با توپ، لمس توپ بهتر، مهارت‌ها و قابلیت‌های جدید، تکنیک‌های جدید در بخش دفاع (مانند خطاهای عمدی)، دقت حساس به شرایط زمین در هنگام زدن ضربات آزاد و مواردی دیگر می‌شود.

PES 2020: رابط کاربری بازسازی شده

pes 2020
نسخه امسال بازی یک رابط کاربری کاملا جدید و دوباره طراحی شده خواهد داشت که امیدواریم بسیار بهتر از رابط کاربری‌ای باشد که در گذشته شاهد بودیم.

در چند سال گذشته رابط کاربری عناوین PES  همواره مورد انتقاد قرار گرفته است و این انتقادها به در هم ریختگی، کسل کننده بودن و مهمتر از همه ظاهرِ تاریخ گذشته‌ی رابط کاربری بازی اشاره داشتند که به نظر همه این انتقادها نیز درست بودند. با این حال به نظر می‌رسد که کونامی در PES 2020 به همه این بازخوردها واکنش نشان داده است. نسخه امسال بازی یک رابط کاربری کاملا جدید و دوباره طراحی شده خواهد داشت که امیدواریم بسیار بهتر از رابط کاربری‌ای باشد که در گذشته شاهد بودیم.

عنوان eFootball Pro Evolution Soccer 2020 قرار است در تاریخ سه‌شنبه 19 شهریور ماه 1398 مصادف با 10 سپتامبر 2019 میلادی بر روی کنسول‌های ایکس باکس وان و پلی استیشن 4 و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شود.

عنوان FIFA 20 نیز قرار است در تاریخ سه‌شنبه دوم مهر ماه 1398 مصادف با 24 سپتامبر 2019 میلادی بر روی کنسول‌های ایکس باکس وان، پلی استیشن 4 و نینتندو سوییچ و پلتفرم رایانه‌های شخصی منتشر شود.

منبع :

GAMINGBOLT

283 پست
هادی اسماعیل‌زاده
دانشجوی ارشد تبدیل انرژی که علاقه زیادی به بازی‌های رایانه‌ای خصوصا عناوین نقش‌آفرینی داره. اوقات فراغت خودشو با فیلم و کتاب پر میکنه و در حال حاضر در بخش گیمینگ وینفون مشغول به فعالیت است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , , , , , , ,