_ایکس باکس و گیمینگ پنل جدید

پیش نمایش فورتزا موتوراسپرت 7؛ فشار پدال گاز تا بینهایت خود را برای هیجان محض آماده کنید

کم‌کم به عرضه‌ی نهایی یکی از موردانتظارترین بازی‌های صنعت گیم یعنی فورتزا موتوراسپرت 7 نزدیک می‌شویم و حال استودیوی Turn 10 برای اینکه شور و شوق طرفداران را دوچندان کند، نسخه‌ی دمویی از این بازی منتشر کرده که نوید عنوان خوش‌ساختی را می‌دهد. در ادامه با کافه اکس باکس وینفون همراه باشید تا با هم نگاه نزدیکی به نسخه‌ی دموی این بازی داشته باشیم.

اکس باکس انحصاری‌های ناب زیادی دارد اما شاید تنها مجموعه‌ای که با بیان نام اکس‌باکس به ذهن مخاطب خطور کند، سری بازی‌های فورتزا باشد. چند سالی می‌شود که تقریبا هر سال با عرضه‌ی یک قسمت از سری بازی‌های فورتزا( هورایزون یا موتوراسپرت) همراه هستیم. مایکروسافت سال 2015 موتوراسپرت 6 را روانه‌ی بازار کرد و درست یک سال بعد نوبت به هورایزون 3 رسید تا منتقدین را انگشت به دهان بگذارد. حال نوبتی هم اگر باشد نوبت سری موتوراسپرت است تا دوباره طعم خوش عناوین ریسینگ را به عشاق سبک اتوموبیل‌رانی بچشاند. اما آیا نسخه‌ی هفتم، عنوانی در خور نام فورتزا هست و می‌تواند روند رو به رشد این سری را حفظ کند؟ آیا فورتزا موتوراسپرت 7 با وجود رقبایی چون Project Cars 2 و Gran Turismo 7 همچنان می‌تواند با فاصله‌ در صدر جدول بازی‌های ریسینگ قرار گیرد؟ این‌ها سوالاتی هستند که سعی داریم با توجه به نسخه‌ی دموی بازی به آن‌ها پاسخ دهیم.

E3 امسال بود که مایکروسافت در کنار معرفی اکس‌باکس وان اکس، اقدام به معرفی Forza Motorsport 7 کرد تا این عنوان یکی از اولین و شاخص‌ترین بازی‌هایی باشد که قدرت واقعی اکس‌باکس وان اکس را به رخ بکشد. برطبق گفته‌ی مایکروسافت این عنوان با کیفیت 4K حقیقی و نرخ فریم 60 روی اکس‌باکس وان اکس اجرا خواهد شد که بی‌شک تجربه‌ی بی‌نظیری را در اختیار بازیکنان می‌گذارد. همچنین این عنوان با رزولوشن 1080p و نریخ فریم 60 روی اکس باکس وان معمولی و اس اجرا می‌گردد. استودیوی Turn 10 که وظیفه‌ی توسعه‌ی این عنوان را بر عهده دارد، تمام توان خود را به کار بسته تا تجربه‌ی بصری و صوتی در این نسخه‌ بیش‌از پیش بهتر شود.

از آنجایی که نسخه‌ی دموی این بازی فقط بخش محدودی از بازی را به نمایش می‌کشد، نمی‌توان به طور قاطع درباره‌ی نسخه‌ی نهایی بازی نظر داد اما تمامی 3 خودرو و 3 مسیری که در دمو قرار داده شده، بسیار عالی کار شده‌اند. از کیفیت بصری خودروها و پیست‌ها گرفته تا صدای غرش موتورها همگی گواهی بر این مدعا هستند که این‌بار هم درست مانند نسخه‌های قبلی، با عنوانی قوی و در خور عشاق سبک ریسینگ طرف هستیم.

کنترل خودروها

از زمانی که پدال گاز را فشار می‌دهید، هیجانِ قرارگیری در یک مسابقه‌ی حقیقی تمام وجودتان را فرا می‌گیرد. مسابقه با صدای مهیب غرش خودروهای فوق‌اسپرتی آغاز می‌شود که البته گوش‌نواز و لذت‌بخش است. اگر از تازه‌واردان سری موتوراسپرت باشید، مطمئنا در دفعات اول کار سختی را در پیروزی رقبای‌تان دارید زیرا کنترل خودروها در این سری به طور کل با سری هورایزون متفاوت است و بیش‌تر سازندگان سعی کرده‌اند شبیه‌سازی درستی از کنترل خودروها را انجام دهند. نمود بارز کنترل سخت‌تر خودروها را می‌توان در پیچ‌های تند به صورت واضح حس کرد به طوری که اگر هنگام رسیدن به پیچی، اقدام به ترمز‌گیری نکنید، عبور از پیچ تقریبا غیرممکن می‌گردد.

در این بین ترمزگیری به موقع هم اهمیت بسیاری دارد و مقدار مناسب ترمز از جانب شما می‌تواند نتیجه‌ی مسابقه را تغییر دهد. ترمزگیری شما خواه می‌تواند شما را از مقام اول به مقام‌های پایینی بکشاند و یا می‌تواند شما را از باقی رقبا در موقعیت بهتری قرار دهد.

البته همیشه شرایط یکسان نیست و شرایط محیطی تاثیر بسیاری در کنترل خودروی شما دارد. برای نمونه در موقعیت بارانی، کنترل خودرو بسیار مشکل‌تر است و این موضوع را می‌شود در فاصله‌ی بین ترمزگیری تا ایست کامل خودرو مشاهده کرد. همچنین لغزندگی جاده در شرایط بارانی باعث می‌گردد که پیچشش خودرو در پیچ‌ها مشکل‌تر شود و تمایل بیش‌تری به کشش در خودرو حس می‌گردد.

اما قضیه فقط به خودروهای سواری ختم نمی‌شود. در فورتزا موتوراسپرت 7 ما شاهد حضور خودروهای سنگین نیز هستیم که روح جدیدی را در کالبد این سری می‌دمد. در نسخه‌ی قبلی موتوراسپرت، خودروهای سنگین در قالب یک بسته‌ی الحاقی به بازی اضافه گشت. از این رو اکثریت بازیکنان موفق به تجربه‌ی راندن خودروهای سنگین نشدند. حال در نسل هفتم این مجموعه، سازندگان با تجربه‌ای بیش‌تر به سراغ خودروهای سنگین رفته‌اند. درست مانند خودروهای سواری، راندن خودرهای سنگین نیز حس و حال خاص خود را دارد، به‌طوری که حس سنگین و لَختی کامیون‌ها را به راحتی حس می‌کنید. این موضوع به‌خصوص در پیچ‌ها و مواقعی که نیاز به ترمزگیری وجود دارد حس می‌گردد.

در کل کنترل خودروها در فورتزا موتوراسپرت 7 نسبت به نسخه‌ی قبلی بهبودهای زیادی را تجربه کرده است؛ از این رو بازیکنان در این نسخه کار سخت‌تری برای کنترل خودروها در پیش دارند و باید دقت و سرعت‌عمل بیش‌تری را چاشنی کارشان کنند.

از حیث گرافیکی، بدون شک یکی از با کیفیت‌ترین بازی‌های حال‌حاضر نسل هشتم کنسول‌ها، فورتزا موتوراسپرت 7 است. در این بین معرفی اکس‌باکس وان اکس مزیدی بر علت شده تا تیم سازنده تلاش بیش‌تری را برای کیفیت بصری بازی انجام دهد و می‌توان گفت که تیم سازنده بازی از این بخش سربلند بیرون آمده است. باتوجه به آن‌چیزی که در نسخه‌ی دموی بازی مشاهده کردیم، گرافیک بازی در سطح عالی‌ای قرار دارد و جزئیات به بهترین نحو ممکن به نمایش کشیده شده‌اند.

البته این بدین معنا نیست که مشکلی در این بخش دیده نشده است. برای نمونه اگر به تصویر بالا دقت کنید متوجه می‌شوید که خاک‌ها و علف‌های پشت بلوک برخلاف آن‌چیزی که در جاده می‌بینیم، بسیار بی‌کیفیت هستند. تفاوت کیفیت گرافیکی در این بخش به قدری زیاد و چشمگیر است که ما را به یاد بازی‌های نسل قبل انداخت.  البته اگر کمی ریز‌تر به موضوع نگاه کنیم می‌بینیم که کیفیت بلوک‌های کنار جاده نیز از نزدیک چندان چنگی به‌دل نمی‌زند و می‌تواند بهتر از این باشد. مسلما پابرجا ماندن مشکلاتی از این دست در نسخه‌ی نهایی بازی، می‌تواند نکته‌ای منفی و توی ذوق‌ زننده قلمداد گردد. البته این نکته را نیز باید متذکر شد که هنوز با عرضه‌ی نسخه‌ی نهایی بازی فاصله داریم و تیم سازنده تا آن زمان وقت برای اصلاح موارد این چنینی دارد.

نکته‌ی مهمی که باتجربه‌ی این عنوان روی کنسول اکس باکس وان اس به ذهنم رسید، تفاوت گرافیکی مشهود نسخه‌ی اکس باکس وان اکس این بازی نسبت به نسخه‌ی معمولی بود. به‌شخصه قبل از تجربه‌ی این عنوان، تصور می‌کردم که تفاوت کیفیت گرافیکی این بازی روی کنسول Xbox One X به آن اندازه نیست که در تبلیغات به آن اشاره می‌شود اما با دیدن اجرای این بازی روی Xbox One S، حقیقتا به قدرت واقعی کنسول جدید مایکروسافت پی‌ بردم. کیفیت بافت‌ها و انعکاس نور به طرز مشهودی وضوح بهتری روی اکس باکس وان اکس دارد. اما این بدین معنی نیست که کیفیت بازی بر روی کنسول‌های فعلی مایکروسافت خوب نیست و اگر نگاه‌تان به گرافیک بازی روی اکس باکس وان اکس نباشد، کیفیت این بازی در کنسول‌های فعلی مایکروسافت خیره‌کننده و چشم‌نواز است.

به دوخت کنار در توجه کنید! جزئیات بی‌نظیر است.

از این موضوع که بگذریم، کیفیت طراحی مسیرها و خودروها بسیار عالی از کار در آمده است و استودیوی Turn 10 حتی به ریز‌ترین جزئیات نیز در طراحی این بخش‌ها دقت کرده است. دقت به جزئیات زمانی نمود پیدا می‌کند که شما بازی را از نمای داخل کابین خودرو دنبال می‌کنید. در این زمان است که تفاوت اصلی سری موتوراسپرت با رقبایش مشخص می‌گردد. سازندگان توانسته‌اند ریز به ریز جزئیات داشبورد، آمپر، کنسول و دیگر موارد داخل کابین را به نحو احسن به تصویر بکشند. با توجه به سابقه‌ی این استودیو، انتظار می‌رود که این موضوع برای دیگر خودروهای درون بازی نیز اتفاق بیافتد.

بخش شخصی‌سازی بازی نیز تغییرات خوبی را به خود دیده و یکی از قسمت‌های جالبی که به بخش‌ شخصی‌سازی اضافه‌ شده، توانایی سفارشی‌سازی ظاهر راننده است. در نسخه‌ی دموی بازی تنها تعداد محدودی از لباس‌ها در دسترس قرار داشت اما به‌نظر می‌رسد که تنوع در نسخه‌ی اصلی بازی بسیار زیاد باشد. در نسخه‌های قبلی بازی، ظاهر راننده به هیچ عنوان قابل شخصی‌سازی نبود اما اضافه‌شدن این قابلیت در فورتزا موتوراسپرت 7 مطمئنا قدمی مثبت برای این سری به‌حساب می‌رود.

صحبت از ویژگی‌های جدید بازی شد بد نیست که به آب‌و‌هوای پویا بازی نیز اشاره‌ای داشته باشیم. در نسخه‌ی هفتم شرایط محیطی می‌تواند به یک‌باره تغییر کند و آسمان آفتابی جای خود را به غرش رعد و برق‌ها بدهد. از این رو در طول مسابقه باید خودتان را برای مواجه‌شدن با هر شرایطی آماده کنید. این موضوع باعث می‌گردد که تجربه‌ی فورتزا موتوراسپرت 7 نسبت به نسخه‌های قبلی سخت‌تر و در عین حال جذاب‌تر گردد.

در بازی بیش‌از 700 خودرو وجود دارد که رقمی بسیار چشم‌گیر است. از خودروهای قدیمی گرفته‌ تا خودروهای اسپرت و سوپر اسپرت و حتی کامیون‌ها، همگی در این بازی حضور دارند. این بدین معناست که هر خودرو سیستم کنترل مختص به خود، صدای موتور اختصاصی و در نتیجه‌ی تجربه‌ی منحصر‌به‌فرد خود را دارد. همچنین تیم سازنده 32 مسیر رانندگی را نیز در نظر گرفته که در نقاط مختلف جهان قرار دارند و بالطبع شرایط آب‌‌و‌هوایی خاص خود را نیز دارند.

لیست مسیرهای فورتزا مورتوراسپرت 7:

 • Alps
 • Bathurst
 • Brands Hatch
 • Catalunya
 • Circuit of the Americas
 • Daytona
 • Dubai
 • Hockenheim
 • Homestead
 • Indianapolis Motor Speedway
 • Sonoma Raceway
 • Laguna Seca
 • Le Mans
 • Lime Rock
 • Long Beach
 • Maple Valley
 • Monza
 • Mugello
 • Nurburgring
 • Test Track
 • Prague
 • Rio
 • Road America
 • Road Atlanta
 • Sebring
 • Silverstone
 • Spa-Francorchamps
 • Suzuka
 • Top Gear
 • Virginia International Raceway
 • Watkins Glen
 • Yas Marina

 

خط‌پایان

مسلما فورتزا مورتوراسپرت 7 یکی از بزرگ‌ترین عناوین سبک ریسینگ سال 2017 است و انتظارات نیز از این بازی بالا است. تفاوتی که در زمان عرضه‌ی نسخه‌ی هفتم با نسخه‌ی ششم دارد، وجود رقبایی چون Project Cars 2 و Gran Turismo 7 است که هرکدام حرف‌های زیادی را برای گفتن دارند. اینکه با توجه به نسخه‌ی دموی بازی اقدام به پیش‌بینی پیروز این میدان کنیم، امری عجولانه است و باید تا عرضه‌ی نهایی بازی صبر کرد اما چیزی که با تجربه‌ی این عنوان متوجه شدیم این است که فورتزا هنوز همان فورتزاست و اگر طرفدار سبک ریسینگ باشید، به شما قول می‌دهیم که تجربه‌ی نسخه‌ی هفتم خاطره‌ای شیرین در ذهن‌تان می‌سازد.

دیدگاه خود را درباره‌ی این مطلب با ما در میان بگذارید. به‌نظر شما فورتزا موتوراسپرت 7 می‌تواند مانند نسخه‌های قبلی، طرفداران خود را شگفت‌زده‌ کند و تجربه‌ای ناب را در اختیار بازیکنان قرار دهد؟

منبع : وینفون
417 پست
كيان زرعكانی
او دانشجوی رشته‌ی نرم‌افزار در دانشگاه شهید بهشتی کرج است. به خواندن کتاب‌ها به خصوص رمان‌های ادبی علاقه‌مند است. کدنویسی یکی از تفریحاتش به‌حساب می‌رود و سعی می‌کند اوقات فراغت خودش را صرف یادگیری زبان‌های برنامه‌نویسی کند. کیان اکنون دبیر بخش اکس‌باکس است.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
Iman Balaa
پاسخ دهید چهارشنبه 5 مهر 1396

بازی dirt rally رو که دارم. اینو هم میخرم. شخصا از سبک فورزا هورایزن خوشم نمیاد… سبک بازیهای simulation رو بیشتر میپسندم ..

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,