GitHub (گیت هاب) توانایی دریافت وجه ماهانه از طرف حامیان (کسانی که کار خود را از طریق نرم‌افزار‌های متن باز تامین کنند ) اضافه می‌کند. این ویژگی که گیت هاب Sponsors نامیده می‌شود، دقیقا مشابه Patreon کار می‌کند. توسعه دهندگان می‌توانند سطوح مالی مختلف دارای مزایای متفاوت پیشنهاد دهند و وجه‌ ماهانه از طرف حامیان برای دسترسی به آن‌ها و پیش بردن کارهایشان دریافت کنند.

آوردن این مدل به گیت هاب می‌توانند یک مزیت بزرگ برای توسعه دهندگان نرم‌افزارهای متن باز باشد. طبیعی است که توسعه نرم‌افزارهای متن باز که هرکسی می‌تواند از آن استفاده کند، سود آور نیست. اما نرم‌افزارهای متن باز در بیشتر تکنولوژی‌هایی که ما امروزه استفاده می‌کنیم (از هسته اندورید گرفته تا ابزارهای کوچکی که در نرم‌افزارهای بزرگ استفاده می‌شوند)، نقشی حیاتی بازی می‌کنند. توسعه دهندگان هم‌اکنون می‌توانند با Patreon یا هر ابزار مشابه‌ای به جمع آوری پول بپردازند، اما ساخت این ابزار به طور مستقیم در گیت هاب به عنوان بزرگترین مخزن برای نرم‌افزار‌های متن باز، می‌تواند این کار را برای توسعه دهندگان ساده‌تر هم بکند.

در ابتدا، این ابزار برای همه در دسترس نخواهد بود. اما گیت هاب که توسط مایکروسافت به تصاحب درآمده است می‌خواهد که این ابزار شناخته و موفق شود. این ابزار هیچونگه حق الزحمه‌ای برای استفاده نمی‌خواهد، هزینه‌های فرآیند پرداخت را برای سال اول به طور کامل پوشش می‌دهد و پرداخت‌های حامیان را تا 5000 دلار برای هر توسعه دهنده طی سال اول استفاده از این ابزار، تطبیق می‌دهد.

پروژه‌های شخصی نیز می‌توانند از ابزار گیت هاب Sponsors برای جمع آوری پول استفاده کنند. مدیر پروژه می‌تواند آن را به پروفایل کسانی که حمایت را قبول کردند، پیوند دهد و حتی گیت هاب اجازه می‌دهد که پروژه به صفحات تامین مالی در وب سایت‌های دیگر مانند Patreon یا Open Collective پیوند داده شود.

Patreon ثابت کرده است که یک مدل کسب و کار قابل اجرا برای هنرمندان کوچک، توسعه دهندگان و گروه‌های توسعه است. اما ممکن است گسترش آن به GitHub یک چالش باشد، زیرا مشارکت توسعه دهندگان در گیت هاب برای کسانی که چیزی از کدنویسی نمی‌دانند، واضح نیست.  هرچند تلاش بزرگ و معنی داری است و اگر کار کند، می‌توانند به دنیای متن باز غنی‌تری منجر شود.

منبع :

THEVERGE

155 پست
امیر سلیمی
دانشجوی مهندسی مکانیک، علاقمند به تکنولوژی و بازی‌های ویدیویی، عاشق فیلم و سریال و کمیک
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , ,