عنوان Grid اثر استودیوی Codemasters کم‌تر از یک ماه دیگر در تاریخ ۱۹ مهر برابر با ۱۱ اکتبر ۲۰۱۹ میلادی به دست کاربران پلتفرم‌های ایکس‌باکس وان، پلی‌استیشن ۴ و رایانه‌های شخصی خواهد رسید و حتی برای کنسول استریم کننده‌ی جدید شرکت گوگل به اسم Stadia هم عرضه خواهد شد. این بازی از جنبه‌های زیاد، بازگشتی به ریشه‌های این سری و نسخه‌های اول آن است و به نظر می‌رسد آمده تا تمام خواسته‌های همه طرفداران بازی‌های سبک ریسینگ را برآورده کند. با وینفون همراه باشید.

ما در این مقاله کوتاه قصد داریم با هم نگاهی به ۱۵ ویژگی برتر این بازی که قبل از خرید آن باید بدانید، داشته باشیم. پس بهتر است هر چه زودتر بریم سر اصل مطلب.

Eurogamer مدعی شده است که تعداد مسیرهای این بازی چیزی حدود ۸۲ مسیر خواهد بود که ارزش تکرار خوبی دارند اما هر یک از این مسیرها ممکن است با شرایط آب و هوایی مختلفی ترکیب شده باشند که از این دست هم می‌توان به زمین‌های خشک یا بارانی که ممکن است در ساعات مختلفی از شبانه روز مثل شب یا روز جریان داشته باشند، اشاره کرد.

۱. راه اندازی مجدد سری Grid

در اصل، این سری کار خود را با عرضه عنوانی به اسم Race Drive: Grid آغاز کرد که خودش سری تازه‌ای در سری TOCA به حساب می‌آمد (که با نام TOCA Race Driver هم میان بازی‌بازان شناخته می‌شد). در طول زمان این سری توانست اصالت اصلی خودش را بیرون بکشد و با به دست آوردن آن عناوینی به نام‌های Grid 2 و همینطور Grid Autosport به دست بازی‌بازان برساند. به هر ترتیب از آغاز سال ۲۰۱۹ تا به حال، خبر از در دست ساخت قرار داشتن دنباله این سری به دستمان رسید که نقش احیا کننده این سری را بر عهده داشت که در اصل آمده تا این سری را مجددا راه اندازی کند (علیرغم این که Grid 2019 در اصل چهارمین نسخه عرضه شده از این سری است) که نام آن هم بدون هیچ پسوند و پیشوند خاصی، گریدِ ساده انتخاب شده بود. به گفته‌ی کریستوفر اسمیت (Christopher Smith)، کارگردان این بازی، ایده اصلی این بازی این بود که با حفظ تمرکز روی مسابقه دادن و مسابقات موتور اسپورت، این سری را به جایگاهی بازگرداند که در دو نسخه قبلی این سری باید دست پیدا می‌کرد.

۲. ویژگی Flashback

نمی‌توان هیچ نسخه تازه‌ای از سری Grid را بدون یکی از مهم‌ترین و کلیدی‌ترین ویژگی‌های آن یعنی Flashback تصور کرد چون در غیر این صورت اصلا Grid نیست. این ویژگی به بازی‌بازان اجازه می‌دهد که برای چند ثانیه زمان را به عقب بازگردانند تا مثلا پیچ را به شکل دیگری پشت سر بگذارند و یا این که از تصادف کردن جلوگیری کنند. به طور کلی این ویژگی به وجود آمده تا بازی‌بازان اشتباهاتی که در طول مسیر انجام می‌دهند را جبران کنند و به شکل دیگری مسابقه را ادامه دهند و از دردسر دوری کنند. بی شک اگر Grid هم عنوانی مانند نسخه‌های قبلی این سری باشد و به اصالت خود پایدار باقی مانده باشد، باید انتظار داشت که ویژگی Flashback در درجه سختی‌های بالاتر محدودیت‌های بیشتری برای گیمرها به وجود بیاورد.

۳. پیست‌ها و مسیرها

از نظر پیست‌ها، Grid در کل دارای ۱۲ پیست مختلف، با ۸ پیستِ بسته خواهد بود که در چهار شهر مختلف وجود خواهند داشت. در کل این تعداد باعث به وجود آمدن ۹۲ مسیر مختلف خواهد شد که در مکان‌های متعددی از هاوانا گرفته تا شانگهای و سن فرانسیسکو متفاوت خواهند بود. در این زمینه، Eurogamer مدعی شده است که تعداد مسیرهای این بازی چیزی حدود ۸۲ مسیر خواهد بود که ارزش تکرار خوبی دارند اما هر یک از این مسیرها ممکن است با شرایط آب و هوایی مختلفی ترکیب شده باشند که از این دست هم می‌توان به زمین‌های خشک یا بارانی که ممکن است در ساعات مختلفی از شبانه روز مثل شب یا روز جریان داشته باشند، اشاره کرد.

برخی از مسابقات برای آزادسازی رویدادهای بیشتر که زیر مجموعه قبلی‌ها هستند، به جای به اتمام رساندن آن‌ها به عنوان نفر اول، از شما می‌خواهند اهداف به خصوصی را کامل کنید. این موضوع به این معنی است که برای دستیابی به مسابقات بیشتر، حتما نیازی به نفر اول شدن ندارید. در نهایت هم آن رشته‌ی مورد نظر در یک Showdown به اوج خود خواهد رسید که این بخش، مسابقه‌ای ۲ در برابر ۲ است که شامل تیم شما و تیم رقیبتان خواهد شد.

۴. نوع خودروها و تعدادشان تا این لحظه

تا کنون بر اساس اسکرین شات‌ها و تصاویری که از این بازی به دست آورده‌ایم و همینطور اطلاعاتی که بر اساس تریلرها و ویدیو‌های این بازی به دست آمده است، تایید شده که Grid در مجموع دارای ۶۹ خودروی مختلف خواهد بود. انتظار داریم که زمان عرضه نسخه نهایی این بازی، این تعداد افزایش پیدا کند اما تنوع بسیار خوب آن‌ها یکی از ویژگی‌های چشمگیر و قابل توجه این بازی است. شما خودروهای جهانگردی جالبی از جمله Audi RS3 LMS و همینطور نمونه‌های اولیه‌ای مانند McLaren M8D در اختیار خواهید داشت و یا حتی می‌توانید از خودروهای عضلانی‌تر مانند Chevrolet Camaro GTR.R استفاده کنید. از دیگر خودروهای افسانه‌ای این بازی نیز می‌توانند به چیزهای زیادی از جمله Dumont Type 37, Jupiter Eagleray MK5 و یا حتی Jupiter San Marino Oval اشاره کرد.

۵. تغییرات بخش Career Mode

اگر بخواهید به گذشته برگردید، شما احتمالا با یک هراس و دلهره خاصی به بخش Career Mode عنوان Grid Autosport نگاه خواهید کرد اما نسخه جدید سری Grid تغییرات زیادی در یک سری از چیزها به وجود آورده است که به احتمال زیاد مطلوب شما خواهند بود. شش رشته مختلف برای انتخاب کردن در برابر شما قرار داده شده است که در مجموع ۱۰۴ رویداد مختلف به شما پیشنهاد خواهند داد اما دیگر نیازی نیست که باید و حتما به عنوان نفر نخست مسابقه را تمام کنید و یا تمام رشته‌ها را تکمیل کنید. برخی از مسابقات برای آزادسازی رویدادهای بیشتر که زیر مجموعه قبلی‌ها هستند، به جای به اتمام رساندن آن‌ها به عنوان نفر اول، از شما می‌خواهند اهداف به خصوصی را کامل کنید. این موضوع به این معنی است که برای دستیابی به مسابقات بیشتر، حتما نیازی به نفر اول شدن ندارید. در نهایت هم آن رشته‌ی مورد نظر در یک Showdown به اوج خود خواهد رسید که این بخش، مسابقه‌ای ۲ در برابر ۲ است که شامل تیم شما و تیم رقیبتان خواهد شد. در آخر هم شما می‌توانید با به اتمام رساندن چهار Showdown به Grid World Series راه پیدا کنید. با این حال اگر واقعا دوست دارید همه مسابقات را به عنوان نفر اول به پایان ببرید، جوایز مختلف و دستاوردهای متعدد برای انجام دادن این کار، برای شما تدارک دیده خواهد شد که خودش انگیزه بخش خواهد بود.

۶. Rivalries

ویژگی جدیدی که به سری Grid در جدیدترین نسخه آن اضافه شده است، Rivalries است که یک ویژگی رقابتی سنگین به حساب می‌آید. به این صورت که با قرار داشتن خودروهایی که جلوی شما قرار دارند به وجود خواهد آمد و یا در آن‌هایی که توسط شما شکست داده می‌شوند برانگیخته می‌شود. این ویژگی یک راه خوب و مناسب برای اندازه گیری میزان پیشروی است چرا که رقیبان شما همیشه سعی می‌کنند جلوی شما قرار بگیرند، بنابراین جلوتر قرار داشتن از آن‌ها به معنی رشد آن به طور شخصی خواهد بود. البته که در آن روی سکه‌ی این رقابت هم شما قرار دارید… برای این که بیشتر با این ویژگی و کاربران آن در Grid آشنایی پیدا کنیم، بهتر است تا عرضه نسخه نهایی این بازی صبر کنیم و دقیقا با عملکرد آن آشنایی پیدا کنیم.

مسابقه‌ها باعث دشمن تراشی خواهند شد اما شما از مزیت داشتن هم‌ تیمی‌ هم بهره مند خواهید بود که هوای شما را خواهند داشت. البته که بر اساس فاکتورهای پرشمار، می‌تواند کاملا بر عکس این هم باشد و هم تیمی‌های شما هم نوع دیگری از دشمنان شما باشند. ۷۲ هم‌ تیمی احتمالی وجود دارد که هر یک از آن‌ها آمار وفاداری منحصر به فرد خودشان را خواهند داشت. با توجه به این موضوع، حتی یکی از کسانی که قبلا با شما Nemesis بوده، اکنون می‌تواند هم تیمی شما باشد.

۷. سیستم Nemesis

روی اعصاب یک راننده راه بروید. این کار را می‌توانید با سر به سر گذاشتن با یکی از رقیبان خود انجام دهید و مدام تکرارش کنید و باعث آزار و اذیت او شوید که در نهایت باعث خواهد شد آن‌ها تبدیل به یک Nemesis (الهه انتقام) در برابر شما شوند. این‌ها بیشتر هوش‌های مصنوعی منحصر به فردی هستند که سبک مسابقه‌ی کاملا خشنی دارند و برایشان مهم نیست اگر چندین و چند بار با شما برخورد کنند و یا راه شما را سد کنند. Nemesis ها می‌توانند سطح مهارت‌های خود را نیز ارتقاء بدهند. بنابراین باید مراقب باشید که با چه کسی دشمنی می‌کنید و چه کسی را بر علیه خود تحریک می‌کنید. این موضوع زمانی جدی‌تر و خطرناک‌تر می‌شود که بدانید در هر یک از این مسابقات، تا پنج Nemesis می‌توانند به وجود بیایند که در این صورت کار بسیار سختی برای پیروزی و جان سالم به در بردن از یک مسابقه خواهید داشت.

۸. هم تیمی‌ها

مسابقه‌ها باعث دشمن تراشی خواهند شد اما شما از مزیت داشتن هم‌ تیمی‌ هم بهره مند خواهید بود که هوای شما را خواهند داشت. البته که بر اساس فاکتورهای پرشمار، می‌تواند کاملا بر عکس این هم باشد و هم تیمی‌های شما هم نوع دیگری از دشمنان شما باشند. ۷۲ هم‌ تیمی احتمالی وجود دارد که هر یک از آن‌ها آمار وفاداری منحصر به فرد خودشان را خواهند داشت. با توجه به این موضوع، حتی یکی از کسانی که قبلا با شما Nemesis بوده، اکنون می‌تواند هم تیمی شما باشد. این ویژگی منجر به خلق داینامیک‌های جالبی خواهد شد. آیا حتی با وجودی که شما باید وظایف کل تیم را به دوش بکشید، باز هم اقدام به انتخاب هم تیمی‌‌ای خواهید کرد که آمار وفاداری بسیار بالایی دارد و به تمام کلمات شما با دل و جان واکنش مثبت نشان خواهد داد؟ و یا این که کسی را انتخاب خواهید کرد که زیاد دل خوشی از شما ندارد اما از این مهارت برخوردار است که با مهارت کامل، کل تیم را بالا بکشد؟ این انتخاب کاملا به خود شما بستگی خواهد داشت.

۹. وجود ۴۰۰ راننده که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شوند

در کل ۴۰۰ راننده در این بازی وجود دارد که توسط هوش مصنوعی هدایت می‌شوند که هر یک از آن‌ها شخصیت منحصر به فرد خودشان را دارند، از رده بندی وفاداری خاصی برخوردار هستند، مهارت‌های ویژه خود را دارند، صبر و بردباری دارند و بسیاری از چیزهای دیگر. بنابراین، نه تنها آن‌ها به شکل و شمایل‌های مختلفی رانندگی خواهند کرد، بلکه حتی به اعمال و رفتار شما هم به شیوه‌های خاص خودشان واکنش نشان خواهند داد. جالب است که حتی یک خود شیرین نیز در بازی است که می‌تواند جلوی رانندگان بپیچد و یا با آن‌ها تصادف کند تا روی اعصاب آن‌ها باشد و آن‌ها را رنج بدهد.

کریستوفر اسمیت، کارگردان این بازی، نیز در گفت و گویی که در یکی از مصاحبه‌های خود با وبسایت Autosport.com داشته است، گفت که: “دانش و تجربه‌ی آقای Fernando Diaz به عنوان قهرمان دو دوره مسابقات جهانی فرمول یک و یکی از با تجربه‌ترین و ماهرترین رانندگان دنیا ما را قادر کرد تا بهبودهای زیادی هم در عملکرد و هم در هندلینگ خودروهای خود به وجود بیاوریم.”

۱۰. مدل آسیب دیدگی

این ویژگی مدل آسیب دیدگی که در نسخه‌های قبلی این سری وجود داشت را به مرحله جدیدی رسانده است. آسیب دیدگی خودروها در Grid معمولا با خراشیدگی‌های جزئی روی بدنه خودروها آغاز می‌شود و هر چه صدمه بیشتری به خودروی شما وارد شود، آسیب دیدگی آن نیز تشدید می‌شود. ممکن است بخشی از بدنه خودروی شما در نتیجه‌ی این تصادفات از دست داده شود و یا احساس لرزش در خودروی خود کنید که می‌تواند روی عملکرد کلی خودروی شما تاثیر گذار باشد. این ویژگی به قدری بهبود پیدا کرده و به واقعیت نزدیک شده که حتی ممکن است ناگهان درهای خودروی شما باز شوند. آیا ممکن است به طور کامل هم از جای خود در بیایند؟ تقریبا یک ماه دیگر برای گرفتن پاسخ این سوال باید صبر کنیم.

۱۱. Fernando Diaz

آقای Fernando Diaz، قهرمان جهانی دو دوره‌ی مسابقات فرمول یک، یکی از مشاورانی است که تیم سازنده و توسعه دهنده عنوان Grid در استودیوی Codemasters را راهنمایی و هدایت کرده است و کریستوفر اسمیت، کارگردان این بازی، نیز در گفت و گویی که در یکی از مصاحبه‌های خود با وبسایت Autosport.com داشته است، گفت که: “دانش و تجربه‌ی آقای Fernando Diaz به عنوان قهرمان دو دوره مسابقات جهانی فرمول یک و یکی از با تجربه‌ترین و ماهرترین رانندگان دنیا ما را قادر کرد تا بهبودهای زیادی هم در عملکرد و هم در هندلینگ خودروهای خود به وجود بیاوریم.” شاید مهم‌تر از این موضوع، این حقیقت باشد که خود آقای Diaz هم یکی از باس‌هایی است که در بازی به کار گرفته شده است که هوش مصنوعی منحصر به فرد خودش را دارد و از یک خودروی Renault R26 هم استفاده می‌کند. برای بسته شدن و به پایان رساندن بخش Career Mode نیاز به شکست دادن او دارید، بنابراین در حالی که لزوما نیازی نیست همه رویدادها را به عنوان نفر اول به پایان برسانید، اما هنوز هم یک سری چالش بسیار سخت و نفس گیر در پایان منتظر شما است که این فقط یک چشمه از آن‌ها است.

۱۲. عدم وجود سیستم آب و هوای پویا

همانطور که پیش‌تر هم اشاره کوتاهی شد، سطح برخی از جاده‌ها بارانی خواهد بود و برخی دیگر خیس و تعدادی هم خشک هستند. همچنین شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک از این شرایط را دوست دارید در مسابقه خود داشته باشید. به هر جهت، سیستم آب و هوای پویا در این بازی وجود ندارد، بنابراین نباید انتظار به وجود آمدن شرایطی مانند چیزی را داشته باشید که در Forza Motorsport ممکن بود برایتان پیش بیاید که آسمان در شروع یک مسابقه پوشیده از ابر شده باشد و یک دقیقه یا کمی بیشتر، باران شروع به باریدن کند که در میانه مسابقه می‌تواند روی هندلینگ و فرمان پذیری و کنترل خودروی شما تاثیر گذار باشد.

مسیرها و پیست‌هایی که قرار است پس از عرضه نسخه کامل بازی به آن اضافه شوند، به صورت رایگان در اختیار همه کاربران و دارندگان این بازی خواهد رسید. محتویات قابل دانلود به فروش گذاشته خواهند شد اما شامل خودروها و Career های جدید خواهند بود و اگر یکی از کابران بسته الحاقی را در اختیار داشته باشد، سپس بقیه هم می‌توانند آن را بازی کنند.

۱۳. حالت‌های مولتی پلیر

اگرچه Codemasters از زمان معرفی این بازی تا به حال چیز زیادی درمورد حالت‌ها و بخش‌های مولتی پلیر Grid اعلام نکرده است، اما این ویژگی در این بازی وجود خواهد داشت و شما می‌توانید برخی از مسابقاتی که دوست دارید را به صورت مولتی پلیر انجام دهید. چیزی که در حال حاضر ما می‌دانیم این است که بخشی به اسم Quick Play وجود خواهد داشت که به وسیله آن می‌توانید سریع وارد یک مسابقه آنلاین شوید و با سایر شرکت کنندگان رقابت کنید. انتخاب مسیر یا پیست هم در این بخش به صورت چرخشی میان شرکت کنندگان پخش خواهد شد و سیستم Matchmaking هم به این شکل کار خواهد کرد که سطح مهارت‌های شما را بررسی خواهد کرد و بر اساس همان شما را وارد یک مسابقه خواهد کرد تا جوانب برابری کاملا رعایت شده باشد. اما همانطور که گفتم، هنوز هم بخش‌های مولتی پلیر بیشتری وجود دارد که متاسفانه ما هنوز اطلاعات خاصی از آن‌ها به دست نیاورده‌ایم اما می‌دانیم که رویدادهای شخصی سازی شده‌ی مولتی پلیر وجود دارد که شما می‌توانید دوستان خود را به آن‌ها دعوت کنید و همه چیز، از مسیر و پیست گرفته تا ساعتِ شبانه روز و تعداد مسابقات را هر طور که دوست دارید، شخصی سازی کنید.

۱۴. درجه سختی قابل تنظیم، سیستم همیار و بقیه

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که هم در Grid و هم در Forza Motorsport مشترک است، قابلیت تنظیم کردن درجه سختی، ویژگی‌های کمکی و یک سری از چیزهای دیگر است. ویژگی‌های کمکی از همان اول فعال هستند اما شما خودتان می‌توانید همه آن‌ها را غیر فعال کنید و برای یک تجربه‌ی سخت و هاردکور از یک مسابقه، سطح سختی بازی را افزایش دهید. انگیزه انجام این کار این است که انواع مختلف گیمرها با این بازی احساس راحتی کنند و این بازی برای همه قابل بازی کردن باشد و آن‌ها را قادر کند که همانطور که مناسب می‌بینند، تجربه را برای خود فراهم کنند.

۱۵. بسته الحاقی و عدم وجود پرداخت‌های درون برنامه‌ای

شاید یکی از انگیزه بخش‌ترین ویژگی‌هایی که باعث جذب شدن هر چه بیشتر ما به این بازی می‌شود، این است که تیم سازنده و توسعه دهنده این بازی در استودیوی Codemasters سرسختانه در برابر پرداخت‌های درون برنامه‌ای ایستادگی کرده است و شدیدا با آن‌ها مخالف است. با توجه به این، خوشحالیم که هیچ نوعی از آن‌ها در این بازی به کار برده نشده است. مسیرها و پیست‌هایی که قرار است پس از عرضه نسخه کامل بازی به آن اضافه شوند، به صورت رایگان در اختیار همه کاربران و دارندگان این بازی خواهد رسید. محتویات قابل دانلود به فروش گذاشته خواهند شد اما شامل خودروها و Career های جدید خواهند بود و اگر یکی از کابران بسته الحاقی را در اختیار داشته باشد، سپس بقیه هم می‌توانند آن را بازی کنند.

منبع :

GAMINGBOLT

964 پست
عرفان رحیمی صادق
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , ,