اپرا از مرورگرهای معروف کامپیوترهای شخصی است، و با این که سهم بازار آن به اندازه‌ی فایرفاکس یا کروم نیست، همچنان یکی از مرورگرهای توانمند کامپیوترها است. نقطه قوت مرورگر اپرا، تعداد زیاد ویژگی‌هایش است که استفاده از این مرورگر را به روش‌های مختلف ممکن می‌سازد و امکان سفارشی سازی کردن آن را بیش از هر مرورگر دیگری افزایش می‌دهد.

علاوه بر تعداد انبوه ویژگی‌های این مرورگر، اپرا به طور مرتب به‌روزرسانی دریافت می‌کند و در صورتی که مشکل یا باگی در این مرورگر پیدا شود، به سرعت رفع می‌شود.

مدتی پیش، توسعه دهندگان اپرا نسخه‌ی 58 این مرورگر را منتشر کردند. نسخه‌ی 58 اپرا جزء به‌روزرسانی‌های مهم و بزرگ اپرا محسوب می‌شود و موارد جدیدی را به این مرورگر اضافه می‌کند، که مخصوصاً مورد استقبال کاربران قدیمی اپرا قرار خواهد گرفت.

قبل از بررسی موارد جدید، شاید بهتر باشد به این موضوع نیز اشاره‌ای کنیم. بر خلاف به‌روزرسانی‌های قبلی اپرا، نسخه‌ی 58 دارای تغییرات آن چنان زیاد و مهمی نیست، اما همچنان تغییرات خوبی در آن وجود دارد و به‌روز کردن مرورگر به نسخه‌ی 58 را حتماً به شما توصیه می‌کنیم.

اولین تغییر بزرگ در نسخه‌ی 58 اپرا، اضافه شدن اخطار هنگام بستن مرورگر است. این اخطار وقتی ظاهر می‌شود که شما بیش از یک زبانه در مرورگر داشته باشید. شاید کمی عجیب باشد که چرا چنین چیزی به تازگی به این مرورگر اضافه شده است؛ شاید ندانید ولی این مورد همیشه یکی از موارد آزار دهنده‌ی اپرا بود. برای بسیاری از کاربران پیش آمده است که به اشتباه کل مرورگر را ببندند و تمام زبانه‌های باز شده را از دست بدهند، این مشکل وقتی که مشکل از ماوس باشد حتی بیشتر آزار دهنده است، چرا که حتی اگر کاربر حواسش جمع باشد، احتمال این که یک ماوس خراب باعث از دست رفتن تمام کارها بشود نیز وجود دارد.

در نسخه‌ی 58 اپرا، چنین اشتباهاتی دیگر رخ نخواهد داد. در این نسخه، اگر بیش از یک زبانه در مرورگر باز باشد، به شما اخطاری نشان داده خواهد شد و این اخطار از شما خواهد پرسید که از بستن تمام زبانه‌ها مطمئن هستید یا نه. البته این را نباید فراموش کرد که برخی کاربران علاقه‌ای به ظاهر شدن پیاپی این اخطار ندارند؛ در این اخطار، گزینه‌ای قرار داده شده است که می‌توان با آن پیام اخطار را به راحتی غیر فعال کرد، تنها کافیست تیک گزینه‌ی Do Not warn me when closing a window را بزنید و دیگر به شما هیچ چیزی هنگام بستن مرورگر نشان داده نخواهد شد.

اگر این پیام را غیر فعال کردید و بعداً خواستید که دوباره آن را روشن کنید، کافیست به آدرس زیر در قسمت Settings این مرورگر بروید:

Settings > Advanced > User interface

در این قسمت، به دنبال گزینه‌ای با این نام بگردید و آن را روشن کنید:

Warn on closing window with multiple tabs

مورد جدید دیگر در نسخه‌ی 58 اپرا مخصوصاً برای کاربران روسی زبان به این مرورگر اضافه شده است. حال صفحه‌ی اصلی مروگر تیترهای خبری سرویس Yandex Zen را برای این دسته از کاربران نمایش خواهد داد. توسعه دهندگان اپرا در این زمینه می‌گویند:

هدف ما از اضافه کردن این سرویس به مرورگر اپرا این است که اخبار بهتری در اختیار کاربران روسیمان قرار دهیم. این خبرها نیز بر اساس سابقه‌ی جست و جو و علایق کاربر در صفحه‌ی اصلی این مرورگر به نمایش در می‌آیند چرا که سرویس Yandex Zen از تکنولوژی «یادگیری ماشینی» بهره می‌برد و بر اساس تنظیمات، علایق و سابقه‌ی جست و جوی شما در اینترنت، خبرهای مربوط را به شما نشان می‌دهد.

این دو تنها مواردی نیستند که در به‌روزرسانی جدید به مرورگر اپرا آمده‌اند. در به‌روزرسانی اخیر، چندین تغییر کوچک نیز در نحوه‌ی عملکرد این مرورگر ایجاد شده است و هدف آن‌ها، آسانتر کردن کار با چندین زبانه است. برای مثال، با استفاده از کلید وسط ماوس روی یک قسمت خالی در قسمت زبانه‌های مرورگر (Tab Bar) می‌توانید به سرعت زبانه‌ای جدید و خالی باز کنید.

در به‌روزرسانی جدید، با استفاده از کلیک وسط ماوس روی یک زبانه نیز می‌توان آن را بست. فعلاً نتوانسته‌ایم در تنظیمات این مرورگر، گزینه‌ای مربوط به خاموش کردن این موارد جدید پیدا کنیم ولی امیدواریم که در به‌روزرسانی‌های آینده، تنظیمات بیشتری در این زمینه اضافه شود.

و همانند هر به‌روزرسانی دیگر، این به‌روزرسانی چندین باگ و مشکلات دیگر را نیز رفع می‌کند و به احتمال زیاد، بسیاری از باگ‌هایی که توسط کاربران در نسخه‌های قدیمی‌تر مرورگر اپرا پیدا شده بودند در این به‌روزرسانی رفع شده‌اند.

ما نسخه‌ی 58 مرورگر اپرا را هم روی به‌روزرسانی اکتبر ویندوز 10، و هم بیلد 19H1 ویندوز 10 امتحان کردیم و این مرورگر بدون هیج مشکلی در هر دو مورد کار می‌کرد. اگر شما هم از کاربران مرورگر اپرا هستید، به شما نیز توصیه می‌کنیم که مرورگر خود را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کنید تا از آخرین تغییرات آن بهره‌مند شوید.

منبع :

SOFTPEDIA NEWS

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , ,