_مایکروسافت پنل جدید

هولولنز 2 می‌تواند نمایانگر قدم بعدی مایکروسافت در جهان موبایلی باشد عمر تلفن همراه به انتها رسیده است


هولولنز، دستگاه بدون بند پوشیدنی، با ویندوز 10 کامپیوتر که تصاویر هولوگرافیک را در محدوده دید کاربر نمایش می‌دهد، قادر به پردازش واقعیت افزوده (AR)، جهان فناوری را در 2015 هیجان‌‌زده کرد. حالا در قدم بعد روی زمین رد استقامت پای مایکروسافت دیده می‌شود. قدم بعدی محکم تر از همیشه برداشته می‌شود.

فناوری، که به عنوان یک ابزار بازی تحت رهبری مایکروسافت و عضو فناوری AI Perception و Mixed reality در بخش ابر و گروه AI مایکروسافت الکس کپیمن ساخته شد، به بسیاری از شرکتها ثابت کرده است که مایکروسافت هنوز هم نوآور است. مایکروسافت و سایر شرکت‌ها واقعیت‌های ترکیبی را به عنوان آینده محاسبات کامپیوتری می‌بینند.

مایکروسافت سالیان دراز در غم شکست ویندوزفون خود بود. حالا روزنه‌های امید در حال شکافته شدن هستند. مایکروسافت شانس به دست‌آوردن دنیای موبایل را به دست آورده است. و ظاهرا کاملا از این ماجرا مطلع است. هولولنز 1 سال 2015 معرفی شد و تکنولوژی واقیعیت افزوده‌ای که روی ویندوز پیاده شده بود به حدی پیچیدگی و قدرت داشت که نه تنها مردم عادی بلکه شرکت‌های عظیم تولید تکنولوژی همگی انگشت به دهان ماندند.

رهبری جدید مایکروسافت فرد بسیار باهوشی است. او پس از مشاهده بازخورد بسیار خوب هولولنز 1 تصمیم به ادامه این دستگاه گرفت. امروز ما شاهد ورود نسخه جدید هولولنز به بازار هستیم. و اتفاقاتی که در این بازه چهار ساله افتاده‌اند فوق العاده هستند. با هم مروری بر پیشرفت‌های هولولنز خواهیم داشت.

 • دستگاه شکل کاملا جمع و جورتری پیدا کرده است
 • قیمت آن نسبت به قبل 2000 دلار کاهش داشته است
 • قدرت پردازش آن به شدت افزوده شده است
 • راحتی استفاده از آن به شکل باورنکردنی بهبود یافته است
 • محدوده دید آن گسترش یافته است.
 • جذابیت آن افزایش پیدا کرده است.
 • و خیلی موارد دیگر

اما یک مزیت نسخه جدید بر همه موارد دیگر سنگینی می‌کند. هولولنز و واقعیت افزوده به عنوان یک دستگاه صنعت محور امروز از همیشه بیشتر نزدیک به بازار کاربران عادی است.

اگر به خاطر داشته باشید زمانی تلفن‌های همراه و سیم کارت‌ها بسیار گران قیمت بودند تا حدی که فقط افراد ثروتمند می‌توانستند از داشتن آنها لذت ببرند. اما حالا تک تک افرادی که می‌شناسیم یک تلفن همراه را همیشه در جیب خود دارند. تلفن‌های همراه نیز ابتدا چیز خاصی برای ارائه نداشتند. مثل نسل اول واقعیت ترکیبی و واقعیت افزوده. اما حالا با دقت به پلتفرم واقعیت افزوده مشاهده می‌کنید که یک زمینه موبایلی کاملا جدید، با تصوری که شباهتی به موبایل‌های فعلی ندارد و دریچه‌ای نو به سوی افق‌های جدید باز شده است.

با مرور روایای بالا گاها به یاد حرف‌های آقای نادلا می‌افتیم که می‌گفت:

ما بالاخره بهترین دستگاه موبایل جهان را خواهیم ساخت و به بازار خواهیم داد. اما این دستگاه شباهتی به موبایل‌های فعلی ندارد و در زمینه آنها ورود نمیکند. بلکه یک بازار جدید تولید کرده و در بازارهای قدیمی شکستگی ایجاد می‌کند.

هنگامی که ساتیا نادلا، مدیر عامل شرکت مایکروسافت، هولولنز را در عمل دید، برنامه‌های کاربردی خود را فراتر از بنیان‌های بازی معرفی کرد و از نوآوری‌های بیشتر پشتیبانی می‌کرد که فناوری را به جایی که امروز هست، می‌رساند. اگرچه هولولنز به خاطر زاویه دید محدود با قیمت بالا انتقادات زیادی را تحمل کرده است، مایکروسافت توانسته است با استراتژی خود در راستای استقرار آن در صنایع طراحی شده و خاص، موفق شود. واقعیت افزوده در ارتش، جراحی، ناسا، بخش آموزش، کارگران کارخانه و صنعت خودرو، همکاری و دسترسی از راه دور کاربرد دارد. و هولولنز در حال گرفتن تمام این پتانسیل است.

با پشتیبانی از ابزارهایی مانند مایکروسافت 365، Teams، دسترسی از راه دور و Cortana، مایکروسافت به طور مداوم در حال توسعه، گسترش و اثبات موارد استفاده برای هولولنز و پردازشات واقعیت ترکیبی است. پس از چهار سال، هولنز 2 مایکروسافت با یک پردازنده Qualcomm 850 موبایلی، پردازنده هوش مصنوعی اختصاصی ، ویندوز کور OS (یا Oasis) ، همچنین Composable Shell (CShell) و یک طراحی سبک‌تر و هوشمندانه‌تر ممکن است یک کامپیوتر شخصی همیشه متصل باشد که پایه‌‌های آغاز عینک‌های هوشمند است و در زمان مناسب، گوشی‌های هوشمند را به کنار می‌راند.

تعدادی از دیگاه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم

الکس کیپمن می‌گوید تلفن‌های هوشمند مرده‌اند

زمانی که هولولنز 1 معرفی شد این فرد نابغه حرف بسیار تند و دور از انتظاری زد. او در آن زمان چیزی را دیده بود که ما تازه کم کم متوجه آن می‌شویم. این حرف که انتقادات زیادی هم در پی داشت این بود:

گوشی هوشمند در حال حاضر مرده است مردم فقط متوجه نیستند. پتانسیل این دستگاه‌ها این است که آنها می‌توانند یک روز گوشی‌ها، تلویزیون‌ها و همه این صفحه نمایش‌ها را جایگزین کنند. هنگامی که برنامه‌ها، فیلم‌ها، اطلاعات و حتی زندگی اجتماعی شما در خط دید خود شما مشاهده می‌شود، شما هیچ ابزار دیگری بر پایه صفحه نمایش نیازی ندارید … [این] نتیجه “طبیعی” واقعیت ترکیبی است.

مسلما کیپمن یک دور اندیش است که دیگران ممکن است دید وی را تا مدت‌ها بعد نداشته باشند. و این دید نیازمند تکنولوژی است که ممکن است هنوز در سطح لازم برای حمایت از دیدگاه نباشد. اما کیپمن فقط یک دور اندیش نیست. او همچنین مخترعی است که به طور فعال دیدگاه ارتباطات کامپیوتری را گسترش می‌دهد، با مایکروسافت، که به او اعتماد دارد. استراتژی واقعیت ترکیبی مایکروسافت در هماهنگی با کامپیوتر‌های همیشه متصل مایکروسافت (ACPC) با Qualcomm و دیگران، سازگاری ویندوز Core OS و CShell است، تکامل و ادغام پردازنده‌های تلفن همراه، و هوش مصنوعی یکپارچه. که از چشم انداز محاسبات لبه‌ای شرکت پشتیبانی می‌کند.

هولولنز 2 ممکن است تحقق چشم انداز کیپمن که در آن عینک واقعیت افزوده می‌تواند جایگزین گوشی‌های هوشمند شود نباشد، اما به عنوان ACPC در نقشه راه سلولی، قطعا می‌تواند آغاز کننده باشد.

دونا سارکار می‌گوید نگاه کردن به صفحه نمایش یک کار طبیعی نیست

دونا سارکار، مدیر برنامه Windows Inside، دیدگاه خود را نسبت به پردازشات موبایلی فراتر از گوشی‌های هوشمند با ویندوز سنترال مورد بحث قرار داد. او گفت:

بیایید در مورد آنچه که موبایل معنی می‌دهد صحبت کنیم … مردم در مورد موبایل فکر می‌کنند چیزی است که آنها در جیب خود حمل می‌کنند… اما این تنها دستگاه همراه یا موبایل در این سیاره نیست. هولولنز یک دستگاه موبایل است. در آینده دستگاه‌های جدیدی در دسته موبایل قرار می‌گیرند که همچنان دستگاه‌های کاملا همراه خواهند بود … به عنوان انسان … غیر طبیعی است که ما در یک صفحه نمایش خیره شویم.

طراحی برای صفحه نمایش به نوعی مسخره است. تنها تعداد اندکی راه برای حرکت وجود دارد. مهم است که مردم مهارت‌هایی برای خود به وجود آورند که در آنها بتوانند از تکنولوژی‌هایی استفاده کنند که پشت صفحه نیستند.

همانند IoT (اینترنت اشیا)، ما به طور جدی در دستگاه‌هایی که دارای قابلیت‌های سلولی با پردازنده‌های ARM هستند، اعتقاد داریم. ما نه تنها در سال آینده سرمایه‌گذاری می‌کنیم بلکه آینده آن چیزی است که دستگاه‌های موبایلی به آن خواهند رسید.

دیدگاه سارکار از پردازشاتی که شامل “نگاه کردن به یک صفحه نمایش” است، هر چند کمتر قسمت پذیر نسبت به ایده کپیمن “گوشی‌های هوشمند مرده”  هیچ کمی از ادعا ندارد. این دو در آینده توصیف همان “دنیای بدون تلفن همراه” هستند. سارکار ادعای خود را با اشاره مستقیم به سرمایه‌گذاری‌های مایکروسافت در فناوری ارتباط سلولی و ARM (اجزای لازم یک دستگاه همیشه متصل کامپیوتری) پشتیبانی می‌کند، چیزی که صفحه نمایش ندارد و با استفاده از حرکات طبیعی انسان با او ارتباط برقرار می‌کند. این به نظر می‌رسد مانند تکنولوژی مایکروسافت که در حال حاضر با هولولنز و پلتفرم واقعیت ترکیبی در حال تکامل است یکی باشد.

از شرکت تا مصرف کننده

من ادعا ندارم مایکروسافت یک هولولنز مخصوص مصرف کننده آماده کرده که گوشی‌های هوشمند را در MWC 2019 جایگزین کرده باشد. چیزی که من می‌گویم این است که هدف به نظر می‌رسد در نقشه راه طولانی مدت شرکت قرار دارد. و ساخت سخت‌افزار، نرم‌افزار و زیرساخت را برای آن امکان پذیر می‌سازد.

انتظار می‌رفت ویندوز CoreOS، نسخه سازگار با تمام دستگاه‌های مایکروسافت روی دستگاه هولولنز 2 به عنوان Oasis، نشان داده می‌شد. که نتیجتا همین اتفاق تا حد بسیار زیادی افتاد. با پردازنده Qualcomm 850، باتری بهبود یافته، و پردازنده هوش مصنوعی داخلی. که بدون تکیه بر ابر امکان پردازش داده‌های محلی را فراهم می‌کند، برنامه‌های سازمانی و آموزشی هولولنز حتی بیشتر هم خواهد شد.

البته برخی کاربران بالقوه برای استفاده از هولولنز 2 در میان مصرف کنندگان، در زمینه‌هایی مانند بازی، سرگرمی و بهره‌وری شخصی را می‌بینند. استراتژی کاربر دوگانه مایکروسافت، زندگی شخصی و حرفه‌ای مصرف کنندگان را از طریق ابزارهایی نظیر Office و Microsoft 365 و Cortana، برطرف می‌کند. در سال 2015 نادلا پیشنهاد کرد که هولولنز در پنج سال آینده می‌تواند به دست مصرف کنندگان عادی برسد.

این که آیا این هدف دقیق است یا خیر، اهمیت کمتری نسبت به این واقعیت دارد که هولولنز برای مصرف کننده قطعا در نقشه راه مایکروسافت است. هدف نهایی مصرف کنندگان این است که زمینه‌های بیشتری برای بیانات سارکار و کیپمن در مورد چگونگی جایگزینی فناوری هولولنز با گوشی‌های هوشمند می‌شود.

اگر قرار باشد چنین اتفاقی بیافتد، یک شبه نخواهد بود. درست همانطور که رایانه‌های شخصی ویندوز ابندا برای شرکت‌ها ساخته شدند تا زمانی که مصرف کننده از رایانه‌های پیشرفته و گران قیمت در خانه خود استفاده کند، من معتقدم مایکروسافت در MWC یک هولولنز 2 با ظرافت، سریعتر، هوشمندانه و همیشه متصل به نمایش گذاشت (که امید مایکروسافت به OEM ها برای پشتیبانی و تولید دستگاه مشابه است) که برای کاربردهای پیشرفته و متفاوتی استفاده می‌شود.

چه بخواهیم چه نه دستگاه‌های موبایلی نیاز‌های بیشتری از کاربران را برطرف می‌کنند. مایکروسافت از این داستان مطلع است. از شکست خود درس گرفته است و با ریاست جدید و دور اندیشی وی، حالا مایکروسافت در حال تولید دستگاه بسیار پیشرفته‌ای است که پیشرفته ترین تلفن‌های هوشمند امروزی را یک لقمه چپ می‌کند. تجربه، چند سال جلوتر بودن از سایر شرکت‌ها و نداشتن رقیب باعث شده است مایکروسافت قدم‌های محکم و بزرگی را در این راستا بردارد. در دنیایی که واقعیت ترکیبی و افزوده جایگزین تکنولوژی‌های قدیمی امروز شده باشند مایکروسافت قطعا یکی از بزرگترین‌ها خواهد بود.

اطلاعات خود را با ما در اشتراک بگذارید. دید شما به این رویداد‌های بزرگ چیست؟

منبع :

WINDOWS CENTRAL

140 پست
سید علی جعفری
مهندس نرم‌افزار و شبکه. گرافیست، انیماتور و موشن گرافیست، سخنران و ارائه دهنده، 22 ساله از مشهد. علاقه‌مند به بازی‌های رایانه‌ای، زبان‌های خارجی و تکنولوژی‌های روز جهان. عاشق مایکروسافت.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
 • No items.
 • دیدگاه کاربران
  کامیاب
  پاسخ دهید یکشنبه 25 فروردین 1398

  بعد از ترجمه حتما یکبار متن رو خودتون بخونید لطفا،، کیفیت مقالات سایت هر روز پایین تر میاد، که مهمترین دلیل نقص در ترجمه است ، برای مثال این جمله رو نگاه کنید:
  دیدگاه سارکار از پردازشات که شامل “نگاه کردن به یک صفحه نمایش” نیست، هر چند کمتر تقسیم پذیر از ایده کپیمن “گوشی های هوشمند مرده” کمی از ادعا ندارد

   سید علی جعفری
   پاسخ دهید سه شنبه 27 فروردین 1398

   ممنون که اطلاع دادین. ما نه یک دور بلکه چند دور مرور می کنیم. گاها اشتباه پیش میاد. شما بزرگواران ببخشین. بعضا جملات سایت مرجع هم عالی بسته نمیشن.

  برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
  برچسب ها: , , , , , , , , ,