با دست کشیدن مایکروسافت از استفاده از EdgeHTML در مرورگر پیش فرض ویندوز 10، حالا فایرفاکس تنها مرورگر مطرح کامپیوترهای دسکتاپ است که اساس آن چیزی به غیر از Chromium است. به گفته‌ی سازندگان فایرفاکس درباره‌ی این موضوع، این امر تنها سازندگان را به بهبود هر چه بیشتر مرورگرشان تشویق می‌کنند، تا به کاربرانشان قدرت انتخاب بیشتری را بدهند.

بدون تردید موزیلا فایرفاکس همچنان در حال بهبود یافتن است و هر به‌روزرسانی آن ویژگی‌های جدیدی هم به نسخه‌ی دسکتاپ و هم به نسخه‌ی موبایل این مرورگر اضافه می‌کند.

برای مثال، کمی قبل‌تر موزیلا نسخه‌ی 65 فایرفاکس را منتشر کرد که تغییرات مهمی در زمینه‌ی حریم خصوصی ایجاد می‌کند. با این به‌روزرسانی حال اطلاعات هر وب سایت در صفحه‌ی اصلی به صورت ساده‌تری نمایش داده می‌شود.

ولی این تنها بهسازی‌هایی نیست که موزیلا قصد آوردن به این مرورگر را دارد. موزیلا در صدد بهبود تجربه‌ی کاربری در نسخه‌های آینده‎ی فایر فاکس است و یکی از آن‌ها مربوط به صداهایی است که برخی وب سایت‌ها پس از بارگذاری به صورت خودکار پخش می‌کنند.

در نسخه‌ی 66 فایرفاکس، این قابلیت به صورت پیش فرض غیر فعال شده است مگر این که کاربر در تنظیمات مربوط به این قابلیت اجازه‌ی پخش خودکار را به مرورگر بدهد.

قبل از هر چیز، به خاطر داشته باشید که این قابلیت هنوز به صورت عمومی برای تمام کاربران در دسترس نیست و تنها در نسخه‌های آزمایشی این مرورگر موجود است. اسکرین شاتی که در این مطلب می‌بینید از بیلدهای Nightly فایرفاکس گرفته شده است. برای استفاده از این قابلیت جدید، باید ابتدا این بیلد را نصب کنید. (تذکر: بیلدهای Nightly، نسخه‌ی ناپایدار و آزمایشی مرورگر فایرفاکس است و برای استفاده‌های روزمره به هیچ عنوان مناسب نیستند و احتمال مختل شدن کارتان توسط باگ‌های متعدد در آن بسیار بالا است.)

پس از دریافت نسخه‌ی Nightly فایرفاکس، به آدرس زیر در تنظیمات بروید:

Settings > Privacy & Security > Permissions

نام گزینه‌ای که این قابلیت را کنترل می‌کند به صورت زیر است:

Block websites from automatically playing sound

در نسخه‌ی 66 فایرفاکس، این قابلیت به صورت پیش فرض فعال است، بنابراین هیچ صدایی به صورت خودکار در این مرورگر پخش نخواهد شد.

البته می‌توان این قابلیت را فعال نگه داشت و در کنار آن، موارد استثنا به آن اضافه کرد. برای این کار، روی گزینه‌ی Exceptions در رو به روی این گزینه کلیک کنید. حال تنها کاری که باید انجام دهید، اضافه کردن آدرس سایتی است که می‌خواهید از این حالت مرورگر استثنا باشد و پس از آن خودتان انتخاب خواهید کرد که صدا پخش بشوند یا نه. در همین قسمت نیز می‌توانید مواردی را که از این حالت استثنا کردید را حذف کنید.

پس از اضافه کردن وب سایت به این لیست و مسدود شدن تمام صداهای آن وب سایت، در زیر علامت i در Address Bar برای شما اعلانی نمایش داده می‌شود. در قسمت مجوزها (Permissions)، فایرفاکس برای شما یگ گزینه‌ی autoplay قرار داده است که با استفاده از آن می‌توانید پخش خودکار صداها را کنترل کنید، بدون این که نیازی به رفتن به تنظیمات مرورگر باشد.

بر اساس گفته‌ی WinAero، موزیلا پس از انتشار نسخه‌ی جدید فایرفاکس، این ویژگی جدید را برای تمام دستگاه‌ها منتشر نخواهد کرد و اندک اندک این قابلیت را برای دیگر کاربران دیگر در دسترس قرار خواهد داد.

با انتشار نسخه‌ی 66، تنها 25 درصد از کاربران این قابلیت را به صورت پیش فرض خواهند داشت و در اواخر هفته‌ی اول انتشار این نسخه، این رقم به 50 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

اگر مشکلی در عملکرد این ویژگی و به‌روزرسانی جدید وجود نداشته باشد، موزیلا این قابلیت را در هفته‌ی دوم انتشار به‌روزرسانی برای تمام کاربران در دسترس قرار خواهد داد. اگر در روند انتشار این به‌روزرسانی مشکلی به وجود آید، موزیلا انتشار به‌روزرسانی را به تعویق خواهد انداخت و تا زمانی که تمام مشکلات آن برطرف نشود آن را منتشر نخواهد کرد.

به محض این که این ویژگی برای مرورگر شما نیز فعال شد، می‌توانید از همان قدم‌های بالا برای فعال کردن یا اضافه کردن آدرس‌های استثنا به آن استفاده کنید. همین تنظیمات مشابه برای دیگر سیستم عامل‌های دسکتاپ، یعنی مک و لینوکس نیز موجود خواهد بود.

کاربران اندرویدی مرورگر فایرفاکس نیز از همان ابتدا برایشان قابلیت Sound Blocker فعال خواهد بود و بر خلاف کاربران دسکتاپ، پس از انتشار نسخه‌ی جدید، همه‌ی کاربران قادر به استفاده از این قابلیت خواهند بود.

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , ,