Stone-surreal

امروزه یکی از نقاط قوت گوشی های هوشمند، دوربین آن ها می باشد، به نحوی که شرکت های مختلف در تبلیغ های خود برای محصولاتی که دارند، تاکید ویژه ای بر قدرت دوربین محصول خود می کنند. ما نیز همواره و در مجموعه های آموزشی مختلف سعی می کنیم که به جنبه های مختلف عکاسی با گوشی های هوشمند بپردازیم. امروز و در این مقاله می خواهیم شما را با سبک عکاسی سورئال و نحوه ی خلق تصاویر سورئال با گوشی هوشمند آشنا کنیم.

surreal_crow

عکاسی سورئال اساساً نمایش تخیل غنی یک طراح از موضوعات مختلف است که به تصاویر واقعی تزریق می شود. از آن جایی که تصاویر خلق شده در سبک سورئال خارج از قواعدی است که در دنیای واقعی وجود دارد، ممکن است بسیار جذاب و لذت بخش باشد. با توجه با این که عکس های سورئال وقایعی را به تصویر می کشند که در دنیای واقعی تجربه نخواهند شد، تفاسیر بسیاری را از سوی تماشاگران به دنبال خواهند داشت که طراح با این اثر خود قصد انتقال چه مفهومی را داشته است. این چیزی است که باعث می شود تصاویر سبک سورئال یک چالش برای طراحان و یک ماجراجویی جذاب برای تماشاگران باشد، و همه ی این ها تنها در یک تصویر جریان دارد.


Lumiasurrealphotos

حال با گذر از این مقدمه و آشنایی با سبک سورئال، با Pritesh Patel از هند که 22 سال سن دارد و فارغ التحصیل مهندسی مکانیک است، همراه می شویم. Pritesh Patel یکی از طرفداران گوشی های سری لومیا است و از گوشی لومیا 1020 استفاده می کند. او به عکاسی بسیار علاقه مند است و سبک مورد علاقه ی وی سبک سورئال می باشد. در ادامه ی مطلب با Pritesh Patel همراه هستیم تا نحوه ی خلق تصاویر سورئال با استفاده از گوشی هوشمند را به ما بیاموزد.

Pritesh-Patel

با خلاقیت می توانید ایده های منحصر به فرد را به دنیای واقعی بیاورید. من فکر می کنم که ایده های عجیب و شگفت آور با استفاده از خلاقیت می توانند به تصاویر راه یابند. یک مورد خوب در رابطه با عکاسی، ساده بودن آن است. عکاسی بسیار ساده تر از آن است که شما تصور می کنید، اما به یک نکته توجه داشته باشد که برای خلق تصاویر جذاب در سبک سورئال به یک وسیله ی جانبی نیاز است و آن چیزی نیست به جز سه پایه.

تصاویری که من تهیه می کنم هرگز یک عکس نیستند. آن ها ترکیبی از چندین عکس هستند، و این مورد آن چیزی است که این تصاویر را بسیار جذاب می کند. این عکس های متعدد باید از یک مکان دقیق گرفته شوند، و به همین دلیل است که نیاز به یک سه پایه بسیار احساس می شود. عکس ها می توانند به وسیله ی دوربین بر روی دست نیز تهیه شوند، اما برای این که نتیجه ی بسیار مطلوب و شگفت انگیزی به دست آید، استفاده از سه پایه توصیه می شود.

در حال حاضر، مفهوم این است که دو عکس دقیقاً از یک مکان مشخص تهیه شوند. عکس اول باید شامل یک انسان یا هر چیز دیگری که مورد نظر شما است (عکس ذهنی)، باشد و عکس دوم باید یک شات از پس زمینه باشد.

تنها صحبت کردن و پرداختن به بخش نظری عمل، ممکن است دشوار باشد، اجازه دهید که به برخی از نمونه ها نگاهی داشته باشیم. در ادامه با یکی از کار های من رو به رو می شویم و به شما توضیح خواهم داد که چگونه با استفاده از دو عکس، چنین تصویری را خلق کنید.

با یکی از تصاویر محبوب خودم شروع می کنم، “یک گام در قاب من”

Pritesh-Patel-7

این تصویر ترکیبی از دو عکس است، در ادامه نگاهی داریم به دو عکس ذهنی و پس زمینه.

Pritesh-Patel-subjective-and-background

حال شما دو عکسی را که به آن ها نیاز دارید، می شناسید. اجازه دهید که به فرایند ویرایش بپردازیم. در استور ویندوز فون یک برنامه ی شگفت انگیز به نام Fantasia Painter وجود دارد که عملکردی مشابه فتوشاپ را دارد. اجازه دهید که نگاهی دقیق تر به مراحل ویرایش توسط این برنامه داشته باشیم.

تصاویر خود را انتخاب کنید

پس از انتخاب هر دو عکس خود، عکس ذهنی را در برنامه Fantasia Painter باز کنید و بر روی “Effects” کلیک کنید.

Pritesh-Patel-step-1

افکت “Clone, Merge image” را بیابید و آن را انتخاب کنید، سپس گزینه ی “Open or take photo” را انتخاب کنید و تصویر پس زمینه را انتخاب کنید.

تصاویر خود را هم تراز کنید

در این مرحله کاری که باید انجام دهید این است که هر دو تصویر را با توجه به اندازه ی آن ها، تراز کنید. روی تصاویر به یک نسبت خاص زوم کنید، به عنوان مثال 100% را انتخاب کنید. سپس هدف را در بخش “To” (عکس ذهنی) تنظیم کنید. من هدف را در گوشه ی دیوار تنظیم کرده ام. سپس هدف را دقیقاً در همان مکان در بخش “From” (عکس پس زمینه) قرار دهید. پس از انجام این موارد، نتیجه ای مانند تصویر زیر را خواهید داشت.

Pritesh-Patel-screenshot-2

حال می توانید بخش “To” را از حالت زوم خارج کنید (اما بسیار مراقب باشید که بخش “From” را لمس نکنید و آن بخش جابجا نشود، در غیر این صورت باید مراحل قبل را دوباره تکرار کنید).

با حذف برخی مناطق، ظاهر سورئال را ایجاد کنید

در این مرحله بر روی گزینه ها (options) کلیک کنید و اندازه ی قلم مو، کدورت و سختی را تنظیم کنید. من پیشنهاد می کنم که از قلم موی با کدورت و سختی 60-70% استفاده کنید. اندازه ی قلم مو را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.

بر روی “clone” کلیک کنید و لمس صفحه نمایش را آغاز کنید تا مناطق مورد نظر شما حذف شوند. در تصویر ذهنی (بخش “To”) زوم کنید یا از زوم خارج شوید تا بتوانید مناطق مورد نظر را به دقت و بسیار خوب حذف کنید. در برخی مناطق حساس ممکن است نیاز داشته باشید که کدورت و سختی را تغییر دهید تا بتوانید با ظرافت کامل کار خود را انجام دهید. پس از انجام این مرحله، نتیجه ای مشابه تصویر زیر را در اختیار خواهید داشت.

Pritesh-Patel-screenshot-3

تصویر خود را ترکیب کنید

پس از انجام مراحل فوق، به راحتی می توانید تفاوت رنگ بین دو عکس را که به علت تفاوت شرایط نور محیط در زمان تهیه ی دو عکس هست، احساس کنید. حال وقت آن رسیده که تصویر را کاملاً ترکیب کنید.

سختی (hardness) و کدورت (opacity) قلم مو را بر روی مقادیر پایین تنظیم کنید، چیزی در حدود 15-20% و اندازه ی قلم مو را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید.

بر روی “clone” کلیک کنید و مناطقی که تفاوت رنگ وجود دارد را به آرامی لمس کنید. با انجام این مرحله، نتیجه ای مشابه تصویر زیر را به دست خواهید آورد.

Pritesh-Patel-screenshot-4

بر روی back کلیک کنید و سپس بر روی “Keep changes” ضربه بزنید تا تغییرات را نگه دارید. شما تصویر سورئال خود را خلق کردید!

تنظیمات جانبی را بر روی تصویر خود انجام دهید

تنظیمات روشنایی، کنتراست و موارد دیگر را برای تصویر خود انجام دهید.

احتمالاً تا کنون روش کار را آموخته اید، حال اجازه دهید که به بررسی چند مثال بپردازیم.

تراز

lean-align

باز همان مفهوم و با استفاده از دو عکس.

Lean-align-subjective-and-background

گرمای جهانی

global-warming

ترکیبی از دو تصویر، اما در این جا تصویر پس زمینه با یک تصویر ذهنی دیگر جایگزین شده است.

Global-warming-subjective-and-background

نمایش دوگانه 

doubleexpo

این تصویر هم ترکیبی از دو عکس است. مفهوم موجود در این جا ساده است. با استفاده از برنامه ای به نام InstaBlender می توانید این کار را به بهترین صورت انجام دهید. شما می توانید هر دو عکس را انتخاب کنید، اما تصویر اصلی باید به صورت یک شبح باشد و تصویر دوم حالت طبیعی و معمولی خود را داشته باشد.

برای این تصویر، شات اول را با زوم کامل و شات دوم را بدون زوم تهیه کرده ام.

اجازه دهید ایده هایتان با استفاده از خلاقیتی که دارید، به دنیای واقعی وارد شوند و تصاویری خارق العاده را خلق کنید.


در ادامه چند نمونه از آثار سورئال Pritesh Patel را با هم مشاهده خواهیم کرد.

Pritesh-Patel-1

Pritesh-Patel-2

Pritesh-Patel-3

Pritesh-Patel-6

منبع: HONGKIAT و LUMIA CONVERSATIONS

منبع :

HONGKIAT و LUMIA CONVERSATIONS

953 پست
حسین مظفروندی
.:: عاشق خدا ::.
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
amir72hawk
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

خیلی جالب بود…
دمتون گرم 👍

رضا
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

وای خدای من
عالیه حرف نداره

erfan24
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

جالب بود
ولی…

elyar
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

من تو ویندوز ۱۰ موبایل وقتی با fantasia painter میخام از گالری عکس انتخاب کنم از برنامه خارج میشه نمیتونم. ):

  Aliryanfox
  پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

  نسخه دولوپر ویندوز 10 موبایل این مشکلو داره.کلا تو هیچ برنامه ای نمیشه عکس باز کرد برا ادیتش.اما اگه یدونه عکس لازم باشه واسه ادیت( ن مث این 2 تا لازم باشه) میتونی رو خود عکس از طریق photos بری و علامت ادیت رو بزنی بعد از گزینه های موجود یکیو برا ویرایش(ادیت) عکست استفاده کنی!
  منم با این موضوع مشکل دارم چون خیلی عکس با گوشیم ادیت میکنم و کلا باهاش زیاد سر و کار دارم بطوری که زده به سرم تا به 8.1 برگدونم…! ):

shahryar
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

برنامه ای هست که بشه چند تا فیلم رو با هم ترکیب کنه؟؟؟مثه همین نرم افزار فقط واسه فیلم؟؟

javadkhof
پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

اقا یه سوال !

دوربین لومیا 1020 بهتره یا 930 ؟

اخه 930 فیلم برداری 4k داره که 1020 نداره !

من تو شکم که کدومو بگیرم !

اگه کسی 1020 داره قانعم کنه که بگیرم یا نگیرم 😀
ممنون !

  SJ
  پاسخ دهید پنجشنبه 12 شهریور 1394

  مسلماً ۹۳۰ بهتره، از نظر قدرت پردازش و همینطور پشتیبانی، بالاخره جدیدتره

   javadkhof
   پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

   جدید بودن که ملاک برتری نیست !

   سخت افزارشو قبول دارم ! و اینم می دونم بهخاطرهمین سخت افزار ضعیف 1020 عقب مونده !

   ولی از لحاظ دوربین دارم میگم کیفیت کدوم بهتره !

    علی
    پاسخ دهید شنبه 14 شهریور 1394

    درسته دوربین ۱۰۲۰ بهتره اما خریدن گوشی قدیمی دردسر زیاد داره. حالا از پشتیبانی که بگذریم. گوشی قطعا از گوشی های جدید ضعیف تره. تکنولوژی های جدید رو پشتیبانی نمیکنه. و اگه خدای نکرده یه روز مشکلی براش پیش بیاد ممکنه قطعات لازم برای تعمیرش پیدا نشه.

JJAAVVIIDD
پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

نمسدونم این اسم کیه
من ریش سفیدم
اقای حسین مظفروندی کارت عالی بود…مرسی

  حسین مظفروندی
  پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

  خواهش می کنم، امیدوارم مفید بوده باشه. 🙂

  موفق باشید

سعید
پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

اصلا افکت “Clone, Merge image” وجود نداره تو برنامه !!!
پیدا کردین به ما هم بگین

  yasser
  پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

  وجود داره. دقیقا افکت 13ام. زیر اون دوتا عکسی که داره تو حباب فوت میکنه

Hakan Kh
پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

باتشکر از زحمات و آموزش های خوبتون

محمود
پاسخ دهید جمعه 13 شهریور 1394

خیلی سخته

pouria
پاسخ دهید شنبه 14 شهریور 1394

برنامه بسیار خوبی به نظر میاد بسیار ممنون بابت این برنامه از آقای مظفرمندی و لی من تو میندوز 10 موبایل عکس رو که انتخاب میکنم نمی آره صفحه همون سیاه میمونه چیکار کنم ؟

مهدی
پاسخ دهید سه شنبه 24 شهریور 1394

سلام .ممنون بابات مطلب خوبتون
میخوساتم بدونم ایا برنامه مشابهی برای اندروید وجود داره؟
اگه همچین برنامه ای برای اندروید هستش ممنون میشم معرفی کنید

نازنین
پاسخ دهید سه شنبه 14 دی 1395

سلام.دوستان من گوشیم لومیا ۹۵۰xl هستش.بعد موقع عکس گرفتن تاقبل از اینکه عکس ثبت بشه نورش خوبه ولی به محض اینکه ثبت میشه چنددرجه تیره تر میشه.و عکسام اصلا به وضوح تصاویری که قبل از خرید گوشی دیدم نیست..خوب هست ولی عالی نیست..مثلا من شنیده بودم که زومش فوق العادس ولی نه اونچنان.یا شاید من هنوز بلد نیستم باهاش کارکنم.مورد بعدی هم اینکه الان که گوشی رو روشن کردم لزومی داره آپدیت کنم؟چکارهایی باید انجام بدم برای شروع..البته ساعت و کشور و تنظیمات اولیه رو انجام دادم.ممنون میشم پاسخ بدین.

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , , , , , ,