تشخیص چهره یک چیز بزرگ در دنیای فن‌آوری می‌باشد و در حال حاضر این قابلیت توسط تولید کنندگان دستگاه‌ استفاده می‌شود، که همچنین به لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های هوشمند افزوده شده است.

اگر شما یک کاربر قدیمی ویندوز 10 باشید احتمالا باید بدانید مایکروسافت بیومتریک خود را در سیستم‌عامل که توسط یک ویژگی به نام Windows Hello طراحی شده است، ارائه داده و هر دستگاهی که سخت‌افزار پشتیبانی از آن را داشته باشد، می‌تواند از این ویژگی استفاده کند.

Windows Hello در اواخر سال 2015 عرضه شد و حتی در گوشی‌های هوشمند مایکروسافت که ویندوز 10 موبایل را اجرا می‌کردند، در دسترس بود. بعدها به بسیاری از دستگاه‌های دیگر گسترش یافت و اکنون یکی از ویژگی‌های کلیدی در دستگاه‌های سرفیس مایکروسافت می‌باشد.

و در حالی که بیومتریک یک راه بسیار مناسب برای ورود به ویندوز 10 را نشان می‌دهد، اما طرفداران فناوری IT ممکن است Windows Hello را روی رایانه‌های دامنه یا درون شبکه‌های خود غیرفعال کنند و به جای آن کاربران را مجبور به استفاده از رمزهای عبور بسیار پیچیده کنند تا امنیت حساب آن‌ها را تضمین کند.

مایکروسافت راه ساده‌ای برای غیرفعال کردن بیومتریک در ویندوز 10 ارائه نمی‌دهد، اما این کار را می‌تواند از طریق  Group Policy Editor و Registry Editor انجام داد.

Group Policy Editor

اگر می‌خواهید بیومتریک ویندوز 10 را از طریق Group Policy Editor غیرفعال کنید، تنها با چند کلیک این کار را انجام خواهید داد. اول از همه برنامه‌ی Group Policy Editor را با کلیک بر روی جستجوی منوی استارت یا باز کردن پنجره Run (با استفاده از کلید ترکیبی Windows key + R) و سپس تایپ gpedit.msc، راه‌اندازی کنید.

در برنامه‌ی Group Policy Editor به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Biometrics

در سمت راست صفحه چندین سیاست وجود دارد و چیزی که شما به دنبال آن هستید، دارای نام زیر می‌باشد:

Allow the use of biometrics

همانطور که مشاهده می‌کنید، با خواندن نام آن می‌توان به سادگی فهمید که این سیاست اجازه یا عدم‌اجازه‌ی استفاده از بیومتریک ویندوز 10 را صادر می‌کند. دو بار بر روی سیاست کلیک کنید و سپس آن را به Disabled تغییر دهید تا سرویس غیرفعال شود، که در این صورت کاربران ملزم به استفاده از یک رمز عبور خواهند بود.

همچنین مایکروسافت مدیران IT را به ایجاد یک دیسک بازیابی رمز عبور توصیه می‌کند، زیرا استفاده از گذرواژه‌های پیچیده می‌تواند منجر به حوادثی نظیر از بین رفتن اعتبار ورود به سیستم شود.

این غول نرم‌افزاری چنین توضیح می‌دهد:

کاربرانی که از بیومتریک استفاده می‌کنند باید یک دیسک بازیابی رمز عبور ایجاد کنند. چرا که این امر از بین رفتن اطلاعات در صورتی که کسی اعتبار ورود به سیستم را فراموش کند، جلوکیری می‌کند.

Registry Editor

کسانی که می‌خواهند با استفاده از Registry Editor این کار را انجام دهند، باید سیاست را به‌صورتی دستی ایجاد کنند و مقدار آن را تغییر دهند تا منعکس کننده‌ی تنظیمات مورد نظر باشد.

برای راه‌اندازی برنامه‌ی Registry Editor، شما باید بر روی منوی استارت کلیک کنید و در قسمت جستجو regedit.exe را تایپ کنید. پس از راه‌اندازی برنامه‌ی Registry Editor به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE > SOFTWARE > Policies > Microsoft > Biometrics > Credential Provider

اگر قبلا Windows Hello را پیکربندی کرده باشید، باید در سمت راست صفحه نمایش یک آیتم رجیستری به نام Enabled پیدا کنید. البته بسته به مقداری که برای این کلید ارائه می‌دهید، می‌توانید اجازه یا عدم اجازه‌ی استفاده از بیومتریک را در ویندوز 10 صادر کنید.

Value 0 = Disabled

Value 1 = Enabled

بر روی کلید دو بار کلیک کنید و سپس ارزش آن را با توجه به تنظیمات مورد نظر تغییر دهید. اگر می‌خواهید به پیکربندی اولیه بازگردید، شما می‌توانید تنظیمات را در زمانی دیگر تغییر دهید.

اگر چنین موردی وجود ندارد، در قسمت راست کلیک راست کنید و برای ایجاد آن به‌صورت دستی به مسیر New > DWORD (32-bit) Value بروید.

به خاطر داشته باشید که مسدود کردن بیومتریک در ویندوز 10 کاربران را مجبور می‌کند که با رمز عبور باقی بمانند، در این صورت توصیه می‌شود که رمز عبور خود را با عبارات پیچیده‌ای که شامل هر دو کاراکتر اعداد و حروف می‌باشند، پیکربندی کنید. سوئیچ به PIN می‌تواند در صورت استفاده از رمز عبور پیچیده، روند ورود به سیستم را آسان‌تر کند، اما حتی پس از آن هم تهیه‌ی دیسک‌های بازیابی رمز عبور نیز توصیه می‌شود.

163 پست
شاهین باشوکی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
هنوز دیدگاهی ثبت نشده
برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , , , ,