_آموزش پنل جدید

چگونه می‌توان فهمید که کامپیوترتان هک شده است؟ حتی اگر هم هک شود، آیا متوجه آن خواهید شد؟

دنیای اینترنت، دنیای وسیع و شگفت انگیز است که حتی شکلی که زندگی می‌کنیم را تغییر داده است. در حالی که خیلی‌ها کارشان را در اینترنت انجام می‌دهند و هیچ انگیزه‌ای برای آسیب رساندن به بقیه افراد ندارند، باز افرادی پیدا می‌شوند که که چیزی نمی‌خواهند به غیر از این که کامپیوتر ویندوزی شما را با بد افزارها آلوده کنند یا این که کامپیوتر شما را هک کنند تا اطلاعات حساس و مهمی را از آن سرقت کنند. اگر فکر می‌کنید که به کامپیوتر شما به دست بد افزارها یا هکرها افتاده است، این نشانه‌ها را بررسی کنید تا از آن مطمئن شوید و همچنین راه حل‌هایی برای فرار از دست آن‌ها را به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

چگونه باید فهمید که کامپیوترتان هک شده است؟

ما نمی‌خواهیم که وارد جزئیات امنیت سایبری شویم، ولی خوب است که این علائم را به خاطر داشته باشید. اگر یک یا تعداد بیشتری از این موارد در حال رخ دادن در کامپیوتر شماست، این احتمال وجود دارد که کامپیوتر شما با بد افزاری آلوده شده است یا این که امنیت حساب ویندوزتان از بین رفته و کامپیوترتان هک شده است.

به دوستانتان از طرف شما ایمیل‌های اسپم فرستاده می‌شود

هیچ کس دوست ندارد که ایمیل اسپم دریافت کند مخصوصاً اگر فرستنده همکار یا دوست نزدیکی باشد. شاید شما متوجه نشوید که هزاران ایمیل در حال فرستاده شدن است، ولی اگر کسی به شما گفت که در حال بمباران کردن آن‌ها با ایمیل‌های اسپم هستید، این احتمال وجود دارد که کامپیوتر شما دچار نوعی بد افزار شده است و در خطر است. حتماً به آن‌ها اطلاع دهید که هیچ کدام از آن ایمیل‌ها را که در آن زمان فرستاده شده‌اند را باز نکنند و بر هیچ لینکی کلیک نکنند.

حساب کاربریتان روی شما قفل شده است

چه این حساب آنلاین یا محلی باشد (Online یا Local) این که حساب کاربری شما روی شما قفل شود نشانه‌ی بزرگی است و به این معنیست که امنیت شما در خطر است. این احتمال وجود دارد که اطلاعات حساب شما توسط سایتی که به نظر می‌آید اصلی است به سرقت رفته باشد و افرادی که این اطلاعات را به سرقت برده‌اند از آن‌ها برای قفل کردن حساب شما استفاده کرده‌اند (به همین دلیل در اینترنت برای وارد کردن مواردی مانند شماره کارت بانکی، ایمیل و پسوورد آن و سایر موارد مشابه ابتدا باید مطمئن شد که سایتی که در آن هستید اصلی و ایمن است.)

اگر حساب شما آنلاین است، به شخص یا شرکتی که از آن خدمات می‌گیرید اطلاع دهید و آن‌ها را در جریان بگذارید. در چنین مواقعی نیز بهتر است در دیگر حساب‌هایتان اطلاعات امنیتی مانند رمز ورود را تغییر دهید چرا که ممکن است آن‌ها نیز در معرض خطر باشند.

اگر متوجه شدید که پسوورد حسابتان تغییر کرده است، وقت آن است که آنتی ویروس‌تان را راه انداخته و امیدوار باشید که بتواند آن چیزی را که کامپیوتر شما را آلوده کرده است را پیدا کند.

آنتی ویروس شما دیگر کار نمی‌کند

اگر Windows Defender یا هر برنامه‌ی آنتی ویروس شخص ثالثی که استفاده می‌کنید خود به خود متوقف شد، ابتدا مطمئن شوید که مشکل از جای دیگری نیست (مانند به‌روزرسانی یا موارد مشابه) ولی در اکثر مواقع این یکی از نشانه‌هایی است که کامپیوتر شما آلوده شده است. در عین حال، اگر هم نمی‌توانید وارد Task Manager شوید، دیگر وقت آن است که مشغول حذف بد افزارها شوید.

کامپیوتر شما نرم افزار جدیدی را نصب کرده است

اگر متوجه اپلیکیشن‌های عجیبی در Task Manager شدید و این اپلیکیشن‌ها در زمان Boot ویندوز شروع به کار می‌کنند و هم زمان هم منابع زیادی (پردازش سی پی یو، رم و …) استفاده می‌کنند و هم به طور مکرر اجازه برای گذشتن از Firewall می‌خواهند، ممکن است امنیت کامپیوتر شما به خطر افتاده باشد. اگر مشکوک شدید که اپلیکیشن‌هایی در حال اجرا شدن هستند که اصلا نباید وجود داشته باشند، از Microsoft Process Explorer استفاده کتید تا ببینید که هر اپلیکیشن در حال انجام چه کاری است و اصلاً برای چه اجرا شده است.

این اپلیکیشن‌ها ممکن است در کنار دیگر نرم افزارهایی که دانلود کرده‌اید به صورت پنهانی نصب شده باشند، پس در دفعات بعد ابتدا حتماً از امنیت و سلامت این نرم افزارها مطمئن شود.

ظاهر شدن Pop-up های پر خطر

یکی از ترسناک‌ترین چیزهایی که در یک کامپیوتر می‌توان پیدا کرد، مرورگری است که تا بی نهایت پر از نوار ابزار (Toolbar) شده است. در حالی که مرورگرهای پرطرفدار و اصلی اکثر مهاجمان را خود به خود حذف می‌کنند (که قابل تحسین است)، بسیاری از آن‌ها باز راه خود را به کامپیوترها پیدا می‌کنند، مخصوصاً آن کامپیوترهایی که کاربرانش از این خطر هیچ اطلاعی ندارند.

اگر در هنگام جست و جو با مرورگرتان به صورت مداوم Pop-upهای مشکوکی برای شما ظاهر شد، یا این که وقتی که روی لینکی کلیک می‌کنید آدرس‌های دیگری باز می‌شوند، ابتدا بررسی کنید که آیا مرورگر شما نوار ابزارهای اضافی که خودتان نصب نکرده‌اید دارد یا نه. آن‌ها را حذف کنید و نرم افزار آنتی ویروس خود را اجرا کنید و دوباره همه چیز را امتحان کنید.

کامپیوتر شما به طور غیر معمولی کند شده است

اگر کامپیوتر شما تا حدی کند شده است که تا ابد طول می‌کشد که ویندوز طول بکشد تا حدی که کاسه‌ی صبر را لبریز می‌کند، احتمال این وجود دارد که منابع کامپیوتر شما توسط بد افزاری اشغال شده است. کاهش کارایی یک کامپیوتر به صورت جدی و غیر معمولی از جمله نشانه‌های آلوده بودن کامپیوتر شما به بد افزارهاست.

استفاده از شبکه به شدت بالا رفته است

این یکی از چیزهاییست که می‌تواند به همه آسیب بزند به خصوص کسانی که سرویس اینترنتشان دارای محدودیت‌هایی است. هیچ کسی نمی‌خواهد که به حد مجاز استفاده از اینترنت خودش برسد، ولی برای بد افزارها این موضوع اهمیت ندارد. اگر از شرکتی که به شما خدمات اینترنت ارائه می‌دهد هشداری دریافت کردید و می‌دانید که هیچ کار غیر معمولی انجام نداده‌اید، احتمال زیاد کامپیوتر شما برای کس دیگری دارد کار می‌کند یا به عبارت دیگر هک شده است.

حساب‌های شما در شبکه‌های اجتماعی خود به خود در حال پست کردن هستند

اگر حساب‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک به صورت غیر معمولی فعال بوده‌اند و هفته از آخرین باری که شخصاً وارد حساب خود شده‌اید می‌گذرد، همانند ایمیل اسپم که در ابتدای این مطلب ذکر کردیم، به احتمال زیاد حساب شما هک شده است و در شبکه‌های اجتماعی بدون این که متوجه آن شوید حساب شما پست‌هایی ثبت می‌کند که حاوی لینک‌های خطرناک یا تبلیغات غیر معمول است و این پست‌ها برای دوستانتان فرستاده می‌شود.

اگر به شما اطلاع دادند که حساب شما در حال انجام چیزهایی است که خودتان از آن اطلاعی ندارید، بلافاصله پسوورد خود را عوض کنید و به تمام دوستانتان اطلاع دهید که تمام پیام‌ها و پست‌هایی که از طرف شما در آن زمان فرستاده شده است را نادیده بگیرند. همچنین بهتر است که به شرکت ارائه دهنده‌ی سرویس درباره‌ی این موضوع امنیتی اطلاع دهید.

نشانگر ماوس شما کار خودش را انجام می‌دهد

اگر نشانگر شما در نمایشگر خود به خود حرکت می‌کند و روی لینک‌ها یا برنامه‌ها کلیک می‌کند، به احتمال زیاد وضعیت خطرناک است. کامپیوتر شما توسط شخص دیگری از راه دور در حال کنترل شدن است. در چنین وضعیتی باید به طور کامل ویندوز را Reset کرد. پس برای چنین مواقعی از فایل‌های خود نسخه‌ی پشتیبان داشته باشید.

مگر این که تنها اطلاعات حسابی مشخص به سرقت رفته باشد (بحث سایت تقلبی برای سرقت اطلاعات حساب بانکی، ایمیل و …)، در صورتی که موارد بالا را مشاهده کردید وقت آن است که با نرم افزاری بد افزار را پاک کنید یا این که کامپیوتر خود را با نسخه‌های پشتیبان Reset کنید و به قبل نقطه‌ی که آلودگی در کامپیوتر شما رخ داد برگردید.

منبع :

Windows Central

234 پست
مسعود پاکراه
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
  • No items.
  • دیدگاه کاربران
    هنوز دیدگاهی ثبت نشده
    برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
    برچسب ها: , , , , , , ,