_سخت افزار پنل جدید

نقص امنیتی بزرگی در پردازند ه های اینتل شناسایی شد احتملاً رفع آن هم سبب کاهش سرعت کامپیوتر خواهد شد

تنها سه روز از آغاز سال 2018 می گذرد و به تازگی نقص امنیتی بزرگی در پردازنده های اینتل یافت شده که سبب عصبانیت کاربران خواهد شد. برای دریافت جزییات بیش‌‌تر با ما همراه باشید.

به‌ نظر می رسد مشکل امنیتی یافت شده در پردازنده های اینتل چندان جدید نیست و حدود 10 سال بوده که در این پردازنده ها وجود داشته، در نتیجه بخش عظیمی از پردازنده های حال حاضر اینتل از این مشکل رنج می‌برند. اما نیازی به نگرانی برای کاربران وجود ندارد، زیرا به‌روز‌رسانی رفع این مشکل برای کاربران لینوکس هم، مانند کاربران ویندوز در ادامه‌ی این ماه عرضه خواهد شد با این حال پس از این آپدیت، سیستم عامل نیاز به یک طراحی مجدد عمده خواهد داشت زیرا حل این مشکل سبب کاهش سرعت در عملکرد سیستم خواهد شد.

جزییات کامل این نقص امنیتی تا زمان رفع کامل این مساله به صورت عمومی منتشر نخواهد شد اما گزارش هایی که به دست ما رسیده اطلاعات جالبی در مورد آنچه که بواسطه این مشکل بوجود آمده را ارایه می‌دهد.

این گزارش ها به نقصی اشاره می‌کنند که به بد‌افزار ها اجازه دسترسی به بخشی از سیستم عامل را می‌دهد که نباید اجازه دسترسی به این بخش را داشته باشند. این بخش که حافظه کرنل نام دارد، بخش بسیار مهمی است که قدرت زیادی از معماری یک سیستم عامل را در‌‌بر می گیرد و بالاترین دسترسی ها و امتیازات برای خواندن و نوشتن فایل ها و دستورالعمل ها در این بخش قرار گرفته است. بنابراین اگر سخت افزار پردازنده نتواند اعمال مرتبط به این بخش را درست اجرا کند، در نتیجه این نقص سایر برنامه های عادی اجازه دسترسی به این بخش مهم را در دست خواهند گرفت. این برنامه ها نیز شامل برنامه های رایج قابل نصب بر روی سیستم عامل و حتی محتواهای موجود در اینترنت که از جاوا اسکریپت و یا هر اسکریپت تعاملی دیگری که بر بستر یک صفحه در اینترنت اجرا شود می شوند.

به منظور رفع این نقص، توسعه دهندگان مجبور به استفاده از یک حافظه کرنل مجزا از صفحه ایزوله کرنل موجود در پردازنده کاربران هستند. که این عمل باعث کاهش سرعت در عملکرد کامپیوتر کاربران خواهد شد.

بر اساس گفته کارشناسان، احتمال کاهش عملکرد سیستم بین 5 تا 30 درصد پس از اعمال پچ های رفع مشکل وجود خواهد داشت که میزان کاهش سرعت ارتباط زیادی به نسل و مدل پردازنده استفاده شده در کامپیوتر دارد.

دستگاه هایی که از پردازنده های AMD استفاده می‌کنند این نقص را شامل نمی‌شوند و این مشکل تنها گریبان دستگاه های مجهز به پردازده های اینتل را گرفته است. درحال حاضر دستگاه های مجهز به ویندوز، لینوکس و حتی سیستم عامل مک از این مساله رنج می‌برند و فعلاً تنها ارایه به‌روزرسانی برای دستگاه های ویندوز و لینوکس اعلام شده است. امیدواریم اپل نیز هرچه زودتر آپدیت های رفع این مشکل را منتشر کند.

آیا شما به فدا کردن سرعت عملکرد کامپیوتر خود در ازای امنیت بیشتر هستید؟

منبع :

MSPOWERUSER

110 پست
حسام یزدانی
مطالب مرتبط
تبلیغات
در مای نوکیا بخوانید
دیدگاه کاربران
reza
پاسخ دهید پنجشنبه 14 دی 1396

youtube از فیلتر درومده انگار واسه شما هم بازه یا فقط نت خونه ما اینجوریه؟

برای نوشتن دیدگاه می توانید به حساب کاربری خود وارد شوید ورود ارسال نظر به صورت مهمان
برچسب ها: , , ,